Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rower crossowy czy rower górski? Który jest najlepszy do jazdy rekreacyjnej

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 4 min 0
rower-gorski-a-crossowy

Z momentem rozwoju kolarstwa na rynku pojawiło się wiele nowych modeli rowerów, przeznaczonych na łatwiejsze i trudniejsze ścieżki rowerowe. Rower crossowy i rower górski to popularne modele, użytkowane zarówno przez amatorów, jak i zawodowych kolarzy. Jeżeli stoisz przed zakupem roweru i nie wiesz, który lepiej sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej, przeczytaj artykuł.

Rodzaje rowerów na rynku

Na rynku dostępne jest całe mnóstwo różnego rodzaju rowerów. Poszczególne typy dzielą się na podtypy i tak rower górski, zwany też inaczej MTB (Mountain Terrain Bike), występuje jako MTB XC, Trial czy Downhill. Innym rodzajem roweru jest rower crossowy, rower trekkingowy, rower dirt, street, czy rower szosowy. Każdy z nich przeznaczony jest do jazdy po innej powierzchni i warunków panujących na drodze.

Góry Izerskie na rower? Aktywny wyjazd w Polsce i Czechach to niezła przygoda.

Charakterystyka roweru górskiego

Rower górski to popularny jednoślad przeznaczony do jazdy po trudniejszym terenie, w tym po szlakach leśnych czy górskich dróżkach.

Rodzaje rowerów górskich:

  • Rower górski to m.in. MTB XC (cross-country), który ze względu na małą wagę i sztywność służy do ścigania się kolarzy po przygotowanej trasie.
  • Innym typem jest rower do downhill. Downhill jest ekstremalną odmianą kolarstwa, która polega na zjeździe po stromych stokach, z wąskimi i kamienistymi ścieżkami.
  • Kolejnym typem roweru górskiego jest trail. Jest to rower ścieżkowy, wybierany chętnie przez osoby początkujące.
  • Wyróżnia się również freeride, polegający na zjazdach po dawnych poligonach, leśnych drogach czy kamionkach.
  • Ostatni, rower dirtowy służy do wykonywania trików na specjalnym torze.

Budowa roweru górskiego niezależnie od modelu jest wytrzymała, ale masa może być cięższa niż u innych rowerów, w zależności od amortyzacji. Instalowana najczęściej w ramie i widelcu roweru poprawia przyczepność i pozwala na bezpieczne pokonanie trudnego terenu. Koła w rowerze MTB są szersze, a ich średnica najczęściej wynosi 26, 27,5 i 29 cali. Do rozmiaru koła dopasowywane są ramy rowerowe, które dzieli się na dwa rodzaje.

Pierwszym z nich jest rama nieamortyzowana (hardtail), drugim rama z amortyzacją (Full Suspension). Takie ramy są nieco mniejsze od ram w innych, popularnych rowerach, ze względu na zwiększenie przyczepności, a materiał, z którego są wytwarzane to często aluminium, tytan lub włókno węglowe.

rower-crossowy

Inną istotną kwestią przed zakupem roweru górskiego są przełożenia. Ze względu na duże zastosowanie przełożenie w tego typu rowerach można regulować. W jeździe amatorskiej liczba biegów waha się od 21 do 27, natomiast w jeździe profesjonalnej liczba biegów wynosi 11-22.

W rowerach górskich bardzo ważne są sprawne przedni i tylny hamulec. Warto zwrócić uwagę na rowery z hamulcem tarczowym sprawdzające się w złych warunkach atmosferycznych i na śliskiej nawierzchni.

A może rowerowa wycieczka do włoskiej Apulii?

Cena roweru górskiego

Cena roweru górskiego zależy od konkretnego modelu oraz od jakości jego wykonania. Jeżeli szukamy roweru MTB do jazdy wyczynowej, poniesiemy nieco większy koszt niż przy jeździe rekreacyjnej. Ceny rowerów wahają się od dwóch do kilku tysięcy złotych. Należy pamiętać, że najtańsze rowery górskie mogą nie spełnić swojej podstawowej funkcji w trudnym terenie i być zagrożeniem samym w sobie.

Wiele sklepów z rowerami organizuje próbne jazdy dla potencjalnych klientów, dzięki czemu będziemy mogli dobrać idealny rower dla siebie. Dodatkowo poza samym rowerem należy zwrócić uwagę na akcesoria, w tym kask MTB ze specjalnym daszkiem, światła tylne i przednie, odblaski czy odpowiedni ubiór i obuwie o twardej podeszwie.

W co się ubierać na wyprawy rowerowe?

Charakterystyka roweru crossowego

Rower crossowy to jednoślad przeznaczony do jazdy rekreacyjnej po utwardzonej asfaltowej powierzchni lub polnych drogach. Chociaż nie sprawdzi się w jeździe wyczynowej oraz nie powinien uczestniczyć w wyścigach po górach, będzie dobry na codzienny dojazd do pracy, miasta czy na rodzinne wycieczki rowerowe. Ze względu na uniwersalność rower crossowy może być odpowiedni dla osób, które nie chcą kupować roweru miejskiego i roweru MTB.

Jedną z charakterystycznych cech roweru crossowego są duże, najczęściej 28-calowe koła oraz opony o strukturze pośredniej między gumą górską a szosową.

Siodełko w rowerze w przeciwieństwie do roweru MTB umieszczone jest niżej niż kierownica, co zapewnia wygodną pozycję w trakcie jazdy. Równie ważna jest spora liczba przełożeń, która może dochodzić do 21 biegów. Dzięki temu w zależności od warunków panujących na drodze i stanu drogi będziemy mogli zastosować odpowiednie przełożenie.

Rowery crossowe dzielą się na rowery damskie i męskie. Szukając odpowiedniego roweru, warto zwrócić uwagę na rozmiar ram, które mieszczą się w przedziale od rozmiaru S do L. Jeżeli zależy nam na odpowiedniej kolorystyce, warto zapytać o nią w danym sklepie rowerowym.

jaki-rower-w-gory

Cena roweru crossowego

Cena roweru crossowego jest znacznie niższa od ceny roweru górskiego. Ze względu na uniwersalność taki rower można kupić już za 1000 PLN. Oczywiście cena roweru rośnie, razem z jakością i bezpieczeństwem. Tak jak w przypadku roweru MTB warto dodatkowo zaopatrzyć się w rowerowe gadżety, w tym odblaski w kolorze czerwonym o kształcie innym niż trójkąt czy światła rowerowe.

Dasz się zabrać na rowerową wyprawę na Warmię?

Jazda rekreacyjna a jazda sportowa

Jazdę rekreacyjną od jazdy sportowej na rowerze odróżnia sama przyjemność kierowania. Jazda rekreacyjna może być dobrym sposobem na wspólne spędzenie czasu czy zwiedzanie.

Jazda sportowa wymaga przede wszystkim zaangażowania, ciężkiej pracy i poświęcenia wielu godzin na treningi. Tego typu jazda często związana jest z określoną dyscypliną, jednym modelem roweru i ciągłym doskonaleniem techniki jazdy, szczególnie w przypadku rowerów górskich.

Osoby uprawiające jazdę sportową nie osiągną sukcesów, jeżeli nie będą wydłużać swoich tras, dlatego jeżeli planujesz przejażdżki od czasu do czasu, skoncentruj się na jeździe rekreacyjnej.

Oto ranking najpiękniejszych tras rowerowych!

mtb-co-to-jest

Rower górski do jazdy rekreacyjnej - plusy

Jazda rekreacyjna nie musi oznaczać przejażdżki po parku lub ścieżce rowerowej w mieście. Wiele osób uznaje ją za wycieczkę po leśnych drogach, czy nierównej nawierzchni w okolicach dużych miast. Rower górski przystosowany do jazdy po dziurach sprawdzi się na dróżkach czy rozkopanych drogach. Taki rower można więc wykorzystać w mieście, jak i poza nim.

Osoby korzystające z roweru górskiego nie powinny mieć problemu przy zjeździe lub podjeździe na krawężnik. Dodatkowo taki rower ze względu na terenowe opony łatwo pokona leżące na ścieżce kamienie czy żwir.

Rower górski do jazdy rekreacyjnej - minusy

W jeździe rekreacyjnej rower MTB posiada tyle samo minusów, co plusów. I tak jak oponom w tego typu rowerach nie straszna żadna przeszkoda, tak generują one większe opory toczenia po asfaltowych drogach, co wpływa na komfort jazdy.

Istotna jest również waga roweru. Pełna amortyzacja w rowerze sprawia, że jest ciężki, natomiast niezablokowane amortyzatory niekorzystnie wpływają na płynność jazdy. Poza masą rower górski nie jest wyposażony w dodatkowe akcesoria niezbędne w mieście, takie jak dzwonek czy bagażnik. Większość modeli nie posiada również błotnika chroniącego amortyzatory przed piaskiem czy kamyczkami.

Marzysz o Bałkanach? Zabierzemy Cię na wycieczkę rowerową do Albanii i na Korfu!

Rower krossowy do jazdy rekreacyjnej - plusy

Rower crossowy stawiany pomiędzy rowerem szosowym a rowerem MTB sprawdzi się podczas jazdy po mieście ze względu na cienkie opony i lekki bieżnik.

Na tego typu rowerze bez trudu można pokonać też nierówności występujące na drogach. Rowerem crossowym wyjedziesz także poza miasto i przemierzysz okoliczne, lekkie tereny. W przeciwieństwie do roweru górskiego rower crossowy jest też dużo lżejszy, a wygodne ułożenie ciała wpływa na komfort jazdy.

jazda-na-rowerze

Rower krossowy do jazdy rekreacyjnej - minusy

Podstawowa wersja roweru krossowego, tak jak w przypadku roweru MTB, nie jest wyposażona w rowerowe gadżety. Poza tym rowerem crossowym nie pokonamy trudniejszej drogi, w tym przeszkód. Posiadanie tego typu roweru wyklucza uprawianie na nim sportu wyczynowego, ze względu na jego nieprzystosowanie do wykonywania trików, czy jazdy po wyboistym terenie.

Czym jest ubezpieczenie kosztów leczenia?

W zależności od tego, jaka jest Twoja definicja jazdy rekreacyjnej, przygotuj dla siebie odpowiedni rower. Jeżeli zależy Ci na uniwersalności, pójdź w stronę roweru krossowego, który dzięki lekkości i odpowiednim oponom sprawdzi się zarówno w drodze do pracy, jak i na wycieczce po leśnej dróżce. Natomiast jeśli chcesz sprawnie pokonywać wszelkie przeszkody i nie martwić się stanem drogi, wybierz rower górski i ciesz się płynną jazdą.

Poznaj rowerowe wyjazdy z Travelduck:

Wyprawy rowerowe Rowerowe porady

Proponowane wyjazdy