Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Stolica Islandii. Najpopularniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć w Reykjavíku

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
reykjavik-islandia

Reykjavík jest najbardziej na północ wysuniętą stolicą europejską i jednocześnie jednym z najbezpieczniejszych oraz najczystszych miast Starego Kontynentu. To miejsce wyjątkowe, bardzo klimatyczne i w niczym nie przypominające hałaśliwej aglomeracji. Urzeka unikalną architekturą, bogatą ofertą kulturalną i bujnym życiem nocnym.

Chcesz poznać Islandię w 10 dni?

W Reykjaviku jest kilka miejsc, które są szczególnie warte uwagi. Po zaliczeniu turystycznego must see można spokojnie błądzić po wąskich uliczkach “Bay of Smoke”. W Reykjavíku mieszka 125 tys. osób, co stanowi ⅓ ludności Islandii.

Kościół Hallgrímskirkja i odkrycie Ameryki

Imponująca, ekspresjonistyczna budowla, która jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Reykjaviku, to kościół, widoczny niemalże z każdego zakątka miasta. Jego wysoka na niemal 75 m wieża jest jednocześnie tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę stolicy Islandii. To jedyne miejsce, które oferuje wspaniały widok z góry m.in. na wzgórze Öskjuhlíð. Wejście na szczyt jest płatne i dostępne dla zwiedzających we wszystkie dni tygodnia oprócz niedziel.

Kościół Hallgrímskirkja nazwano na cześć Hallgrímura Péturssona. To wybitny przedstawiciel nurtu XVII-wiecznej poezji luterańskiej na wyspie. Z kolei przed wejściem do świątyni znajduje się pomnik Leifura Eiríkssona - według niektórych badaczy był on pierwszym Europejczykiem, który już około 1000 r. dopłynął do Ameryki. Krzysztof Kolumb dotarł tam dopiero 492 lata później.

hallgrímskirkja-islandia

Co musisz wiedzieć przed wyprawą na Islandię?

Harpa - architektoniczny eksperyment

Kierując się w stronę starego portu w Reykjaviku, nie sposób nie zobaczyć olbrzymiego szklanego budynku Harpa. Harpa to Międzynarodowe Centrum Koncertowo-Kongresowe w Reykjaviku -wspaniały przykład architektury eksperymentalnej i wizytówka współczesnej Islandii.

To miejsce, w którym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne na wyspie, m.in. festiwal muzyki elektronicznej, Sónar Reykjavík.

Ciekawostką jest, że projekt Harpy był ściśle związany z islandzką naturą, a surowce, z których powstała, w większości pochodzą z wyspy, np. ściany wykonane są z betonu barwionego popiołem z wulkanów na Islandii.

Harpę należy podziwiać zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Tworzące jej fasady ogromne szklane kafle wpuszczają mnóstwo światła i robią niesamowite wrażenie. Z wnętrza Harpy rozpościera się wspaniały widok na górę Eesja, to też doskonałe miejsce do zrobienia fantastycznych zdjęć. W trakcie spaceru po Harpie można trafić na próbę Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej.

harpa-reykjavik

Naprawdę Islandczycy wierzą w elfy?

Stary port i Sun Voyager

Idąc z Harpy wzdłuż morskiego brzegu, nie da się nie zauważyć bardzo charakterystycznej i stanowiącej swoisty znak rozpoznawczy Reykjaviku rzeźby Sun Voyager. Ustawione tuż przy brzegu metalowe dzieło sztuki wzbudza zainteresowanie rozmiarem i bardzo ciekawą konstrukcją. Jej autorem jest Jon Gunnar Árnason.

Znaczenie tego przypominającego szkielet łodzi wikingów monumentu tłumaczone jest jako oda do Słońca, w której zawarta jest nadzieja o wolności i obietnica odkrycia nieznanych lądów. Zdjęcie pod Voyagerem w Reykjaviku to obowiązkowa pamiątka z Islandii.

Spacerując dalej po starym porcie, można podziwiać mnóstwo starych łodzi, rybackich kutrów, które pokryła już rdza, a nawet dostrzec maskonura. Znajdujące się na nadbrzeżu restauracje i kafejki powstały w dawnych rybackich chatach. Stary port to wyjątkowe miejsce w stolicy Islandii, gdzie można zauważyć jeszcze ślady pierwszych osadników wulkanicznej wyspy.

sun-voyager-islandia

Widziałaś/eś już zorzę polarną?

Alþingi - czyli najstarszy parlament na świecie

W centrum Reykjaviku znajduje się Alþingi, islandzki parlament, który jest najstarszą tego typu instytucją na świecie. Przed tym niepozornym, szarym budynkiem często odbywają się różnego rodzaju protesty i demonstracje.

Obecna lokalizacja Alþingi została ustanowiona w 1849 r., w momencie scentralizowania władzy w Reykjavíku. Zanim do tego doszło, parlament przez ponad 700 lat obradował w Parku Narodowym Þingvellir.

Sprawdź, co warto zobaczyć i robić na Islandii.

Muzea i galerie sztuki w Reykjaviku

Mimo że Reykjavik jest niewielkim miastem, może się pochwalić imponującą liczbą muzeów i galerii sztuki. Wśród największych trzeba wymienić chociażby: Reykjavík Art Gallery, National Gallery of Iceland, Kjarval Museum oraz centrum kulturalne Marshall House.

muzeum-punka-reykjavik-1

Na uwagę zasługują również niewielkie, ale prężnie działające ośrodki kultury na wyspie, jak np.: i8, Mengi, Berg Contemporary, Gallery ART67, Art Gallery 101, Gallerí Fold oraz Gallerí List. Warto zajrzeć też do islandzkiego muzeum subkultury pankowej - Icelandic Punk Museum.

W Reykjaviku są również rozsiane tu i ówdzie przeróżne rzeźby oraz bardzo ciekawe muzea rzeźby - Muzeum Einara Jónssona (tuż przy kościele Hallgrímskirkja) i Muzeum Ásmundur nieopodal Laugardalur oraz kilka mniejszych: park Hallsteina (Hallsteinsgarður) w Gufunes i Hólmasel w Breiðholt.

Stolica Islandii to wyjątkowe miejsce, na które warto poświęcić więcej niż jeden dzień. Po zobaczeniu punktów obowiązkowych koniecznie trzeba zażyć nieco kulturalnego oraz nocnego życia w Reykjaviku.

Zobacz wyjazdy na Islandię:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy