Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Jak się przygotować na obserwowanie zorzy polarnej? Jakie muszą być warunki?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
zorza-polarna-przygotowania-do-obserwacji

Na wycieczkę na zorzę na Islandię, Alaskę, Syberię czy do bliższej Skandynawii potrzebujesz specjalnego ekwipunku. Znajomość podstawowych zasad polowania na zorzę podniesie szanse na obserwację tego świetlnego spektaklu. Poznaj warunki sprzyjające aurora borealis i wybierz najciekawszy kierunek wyprawy pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną.

Chcesz pojechać na zorzę do Islandii?

Kiedy zorza polarna zatańczy na niebie?

Zorza polarna (aurora borealis) to widok dla cierpliwych szczęśliwców. Nawet w teoretycznie najbardziej sprzyjających warunkach, gdy aplikacja na zorzę pokaże, że wypatrzymy ją danej nocy z ponad 90% pewnością, możemy się srodze rozczarować. Nie oznacza to jednak, że nie warto wybrać się na wycieczkę na zorzę na Islandię, do Norwegii czy na Syberię. Klucz to znajomość teorii. Zatem kiedy na zorzę?

 • Pomiędzy wrześniem a marcem. Zorza występuje przez cały rok, ale okres pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną najbardziej sprzyja obserwacji zorzy. Najlepsze miesiące to grudzień i styczeń.
 • Nocą. W godzinach 18-1. mamy największe szanse ujrzeć na niebie zorzę.

Rekordzistą wśród spotów na zorzę są Fiordy Zachodnie na Islandii. To właśnie na północny wyspy noce zimą trwają nawet do 22 godzin, co podnosi szanse na wypatrzenie świetlnego spektaklu na nieboskłonie.

Wiesz, że zorzę polarną zobaczysz w Finlandii północnej?

Warunki do obserwacji zorzy

Aurora borealis zachwyci nas szczególnie z dala od źródeł sztucznego światła. Na obserwację zorzy wybierajmy się więc z dala od wielkich miast, na kompletne odludzia. Unikajmy pełni księżyca, odpowiedni będzie nów albo moment, gdy jego tarcza będzie poza horyzontem.

zorza-polarna-jak-obserwowac

Zachmurzone niebo też nie zwiększa szans na zobaczenie “Zielonej Pani”. Pułap, na którym występują chmury, to kilka kilometrów nad Ziemią, zorza polarna występuje natomiast powyżej 80 km. Natomiast sprzyjająca jest wysoka aktywność magnetyczna Słońca.

Poszukiwaczom zorzy pomoże nowoczesna technologia. Prognozy zorzowe wskazują konkretne miejsca i dni ze spełnionymi warunkami do obserwacji tego rzadkiego zjawiska.

Uwzględniają aktualną aurę i wiatr słoneczny, bazują na mierniku zorzowym Kp. Ten ostatni jest także sczytywany przez specjalne aplikacje na zorzę na smartfony. Przed wycieczką na obserwacje aurory warto ściągnąć kilka z nich i wcześniej przetestować.

A może polowanie na zorzę w Norwegii?

Polowanie na zorzę: sprzęt, akcesoria, ubranie, buty

Ze względu na porę roku i doby, najlepsze do oglądania zorzy polarnej oraz specyfikę warunków atmosferycznych północnych obszarów Europy, Azji czy Ameryki Północnej na wyprawę na zorzę trzeba się dobrze przygotować. Ubranie, buty trekkingowe i niezbędny sprzęt należy porządnie przemyśleć jeszcze przed terminem wylotu, żeby wyjazdu do Laponii bądź Finlandii nie przypłacić przemarznięciem i chorobą.

Ważny jest również dojazd do docelowego spotu na zorzę. Na nocne polowanie nie wybierzemy się przecież autobusem czy na stopa, zwłaszcza że mówimy o miejscach do obserwacji zorzy - czyli na zupełnym pustkowiu.

Wynajęte auto powinno być sprawdzone, solidne, mieć pełny bak, napęd na 4 kołach (a na nich łańcuchy), dodatkowy kanister z paliwem,  a także kilka łopat do odkopywania kół samochodu z zasp śniegu. Do jazdy po islandzkich drogach i bezdrożach zimą niestety nie nadaje się zwykła osobówka.

zorza-polarna-najlepsze-warunki-obserwacji

Marzysz o wyprawie do Rosji na zorzę polarną?

Co koniecznie musimy wziąć ze sobą na wycieczkę na zorzę polarną?

 • Nieprzemakalną, grubą, dłuższą kurtkę.
 • Buty trekkingowe, dodatkowo zabezpieczone stuptutami plus raki.
 • Wełniany sweter.
 • Nieprzemakalne spodnie, dobrze sprawdzą się narciarskie.
 • Termiczne: koszulkę z długim rękawem oraz bieliznę i skarpety.
 • Sprawdzone rękawiczki narciarskie, czapkę i szalik (np. z polaru i wełny), ewentualnie dodatkowo chroniący twarz i szyję przed zimnem buff.
 • Latarkę do ręki, czołówkę, zapasowe baterie.
 • Dobrze izolującą karimatę i śpiwór.
 • Termos z gorącą herbatą/kawą.
 • Wysokoenergetyczne przekąski, jak batony, czekolada, banany, suszone owoce czy suszona wołowina.
 • Aparat fotograficzny albo smartfona z wyposażonym w dobre parametry aparatem.

Zorza polarna ponad wszystko lubi zimę, noc, odludzia i bezchmurne niebo. Jej powstawanie zawdzięczamy Słońcu, ale sam proces nie będzie nas teraz zajmował. Z pomocą przychodzi magnetohydrodynamika. Aurora borealis od czyhających na nią z aparatami fotograficznymi łowców wymaga solidnej zbroi.

Sprawdź ciekawe wyjazdy Travelduck:

Zorza polarna

Proponowane wyjazdy