Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandia - jak się przygotować do podróży

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
wulkan-krafla-islandia

Planowanie wycieczki na Islandię jest łatwiejsze od późnej wiosny do lata ze względu na zjawisko białych nocy. Trwająca prawie całą dobę jasność umożliwia eksplorację atrakcji Islandii właściwie na okrągło, także po zachodzie słońca. Za to zimą na wyspie czeka na nas magiczna zorza polarna. Islandia w chłodnej odsłonie wymaga jednak dobrego przemyślenia kwestii dotyczących pakowania. Trzeba zabrać ze sobą buty trekkingowe, raki, ciepłe ubrania i gadżety pośrednio niezbędne do obserwacji zorzy.

Jedziesz na Islandię na 6 dni w dowolnym terminie?

Pogoda na Islandii

Pierwszym krokiem przed wycieczką na Islandię jest wybranie pory roku naszej podróży. Klimat subkontynentalny warunkuje zmienność pogody na Islandii. I właśnie ta niestałość i tendencja do błyskawicznej transformacji jest jedynym pewnikiem na wyspie. W ciągu godziny mogą nadejść nagłe ochłodzenie, wiatr i zachmurzenie, które pociągnie za sobą solidne opady deszczu, także ze śniegiem.

Zimą na Islandii jest ciemno, słońce widnieje na niebie maksymalnie przez 5 godzin na dobę, więc jest dość posępnie, pochmurno i bardzo wietrznie. Z krótkimi dniami w najchłodniejszych miesiącach w roku kontrastują nie za długie lata, kiedy to światło dzienne cieszy mieszkańców i turystów przeciętnie przez minimum 16 godzin na dobę. Wtedy skłonność do depresji i melancholii Islandczyków nieco maleje.

fjaðrárgljúfur-islandia

Masz ochotę na off roadowy trip na Islandię?

Zorza polarna na Islandii

Zimowe temperatury w ciągu doby na Islandii są zbliżone do tych w Mediolanie! Nie do uwierzenia, ale to prawda. Latem różnice są już bardziej uwypuklone. Zima, a konkretnie termin pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną to idealny czas na obserwację zorzy polarnej na Islandii. Im dłuższa noc i mrok, tym większą mamy szansę na udane polowanie na zorzę.

Oczywiście są szczęśliwcy, którym udało się wypatrzeć, a nawet sfotografować czy nagrać kapryśną Zieloną Panią latem. Jednak nawet zimą przy wysokich wskazaniach aplikacji na zorzę, sugerujących że trudno wątpić w jej obserwację danej nocy, nie ma żadnej gwarancji sukcesu.

Jeśli planujecie ją wreszcie zobaczyć, koniecznie wybierzcie się na Islandię wtedy, kiedy może się to wydarzyć z największym prawdopodobieństwem - pomiędzy grudniem a lutym. Jesień to nieco zbyt wcześnie, chociaż ujrzenie zorzy polarnej nie jest całkowicie wykluczone.

islandia-zorza-polarna

Marzysz o zobaczeniu zorzy na Islandii?

Islandia latem - białe noce

Pogoda na Islandii latem nie rozpieszcza, więc na etapie pakowania można sobie darować szorty, mini i japonki. Dni są co prawda stosunkowo długie (nawet 21 godzin!), lecz umiarkowanie chłodne. Kraina lodu i ognia w najcieplejszych miesiącach przywita odwiedzających średnią dobową temperaturą ok. 15°C.

Niedoinformowanych zaskoczyć może zjawisko białych nocy na Islandii.

Między połową maja a sierpnia mimo zachodu słońca przed samą północą jest wciąż jasno. Zdarzają się nawet dni z 24-godzinną jasnością! To bezpośredni skutek zmian w nachyleniu osi Ziemi, które warunkują także pory roku. Zjawisko białych nocy charakterystyczne jest dla okolic kół podbiegunowego oraz antarktycznego.

snæfellsjökull-islandia

A może tydzień na Islandii?

Co wziąć ze sobą na Islandię?

Ceny na Islandii mogą odstraszyć budżetowego turystę, podróżującego dla przyjemności, a nie dla luksusów. Jeśli mamy miejsce w plecaku bądź walizce, warto spakować nieco wysokokalorycznych przekąsek, które dodadzą energii podczas trekkingu, wyprawy po lodowcach śladem jaskiń lodowcowych, obserwacji maskonurów na świeżym powietrzu czy też fotoekspedycji w poszukiwaniu wodospadów na Islandii.

O czym warto pamiętać przed wyjazdem na Islandię? Oto kilka porad praktycznych:

  • jeśli jedziecie na Islandię latem, a macie trudności z zaśnięciem poza całkowitą ciemnością, przyda się opaska na oczy do spania lub okulary ułatwiające zasypianie.
  • Silne wiatry znoszą odczuwanie szkodliwego działania promieni UV na skórę, koniecznością jest więc całoroczne stosowanie na twarz kremu z wysokim filtrem. Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne oraz ochronny balsam do ust także nie zaszkodzą.
  • W pobliżu stolicy Islandii, Reykjaviku, pijcie wodę butelkowaną - ta z kranu pachnie i smakuje siarką. Jeśli w innych rejonach wyspy kranówka Wam odpowiada, nie ma obaw co do jej spożywania - jest jedną z najczystszych na świecie!
  • Jeśli wynajmujecie lokum na wyspie na dłużej, raczej nie zapłacicie dużo za prąd i wodę, co zawdzięcza się na Islandii gejzerom i odnawialnym źródłom energii. Za to niestety na sam czynsz za pokój czy mieszkanie wydacie sporą sumę.
  • Kraj najlepiej eksplorować autem z napędem na 4 koła - jego ubezpieczenie na Islandii pozwoli sporo zaoszczędzić. Wypadki z udziałem biegających samopas zwierząt czy w wyniku jazdy wąskimi drogami jednopasmowymi albo uszkodzenia na skutek kamieni na nich są częste.
  • Zimą na wycieczkę na zorzę polarną niezbędnik turysty musi obejmować porządne buty trekkingowe, nieprzemakalną i wiatroszczelną kurtkę, bieliznę termiczną, wełniane czapkę, szalik, rękawiczki, buff chroniący twarz, strój na cebulkę, latarki, zapasowe baterie oraz termos.

blue-lagoon-islandia

Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

Islandia Ciekawostki

Proponowane wyjazdy