Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czy nurkowanie jest trudne? Jak nurkować?

Łukasz Pośpiech
Łukasz Pośpiech
Przeczytasz w 3 min 0
nurkowanie-zasady

Nurkowanie wymaga przygotowania. Zarówno merytorycznego, jak i fizycznego. Poniżej kilka punktów, które wyjaśnią wątpliwości związane z rozpoczęciem nurkowania z butlą, przebiegiem kursu nurkowego, a także parę porad, które mogą się przydać w razie kłopotów pod wodą.

Pierwsze nurkowanie

Nie znajdziesz żadnej lepszej opcji niż nauka z instruktorem. Podstawowy nurkowy kurs międzynarodowy nosi nazwę OWD (Open Water Diver) i jest to szkolenie na nurka wód otwartych. Cena za całe takie certyfikowane szkolenie w Polsce oscyluje w granicach 2000 PLN.

Zanim wybierzesz się na kurs, skorzystaj z próbnego nurkowania, czyli tzw. introductory diving. Podczas takiego zejścia pod wodę sprawdzisz, czy nurkowanie w ogóle Ci się podoba. Nie musisz posiadać żadnych umiejętności, a towarzyszyć będzie instruktor rekreacyjny.

Jak przygotować się do nurkowania?

Wybierając się na naukę nurkowania, najlepiej jest być w dobrej kondycji fizycznej. Wszystko pójdzie dużo sprawniej, jeśli ciało będzie przyzwyczajone do ruchu. Kluczowym elementem jest siła całego organizmu, szczególnie korpusu oraz nóg.

W przygotowaniu ciała do nurkowania nieocenione jest pływanie na basenie, które oprócz ćwiczenia pleców, brzucha, mięśni długich i krótkich nóg, wzmacnia również dodatkowo wydolność płuc.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Gdzie nurkować? 5 najlepszych spotów na nurkowanie

plywanie-przed-nurkowaniem

Obowiązkiem każdego nurka jest przebadanie się. Dobry instruktor nie dopuści Cię na kurs bez ważnych badań, bądź też sam Cię na nie skieruje.

Przeciwwskazania do nurkowania

Przeciwwskazania do nurkowania to m.in.:

 • wszelkie choroby dróg oddechowych,
 • kłopoty z ciśnieniem,
 • epilepsja,
 • choroby krwi,
 • choroby serca,
 • choroby zatok i uszu,
 • znaczna nadwaga.

Jak wygląda i na czym polega szkolenie nurkowe?

Prawie wszystkie szkoły nurkowe zapewniają pełne osprzętowanie dla adeptów. Otrzymasz piankę, płetwy, butlę, aparat oddechowy, maskę oraz KRW, czyli Kamizelkę Ratunkowo-Wypornościową, która pomaga utrzymać się w wodzie.

Kursy nurkowe zaczynają się na lądzie, gdzie odbywa się podstawowe szkolenie teoretyczne. Instruktor pokaże, jak przyzwyczaić się do oddychania w aparacie, a także jak możesz wyrównywać ciśnienie w uszach. Poznasz też podstawowe znaki nurkowe, jakich używa się pod wodą.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Sprzęt do nurkowania

znaki-nurkowe

Cała część wykładowa jest niezwykle istotna, m.in. poznasz protokół postępowania w wyniku zagubienia się, krok po kroku dowiesz się, jak zamontować sprzęt, gdzie podpiąć przewody oraz jak się ubrać i jak kontrolować sprzęt partnera według systemu KOKOS:

 • kamizelka,
 • obciążenie - pas balastowy,
 • klamerki - sprawdzenie wszystkich pasków przy kamizelce,
 • oddychaj - sprawdzenie czy butla jest szczelna i odkręcona,
 • sygnał - jeśli wszystko jest dobrze, daj sygnał “OK”.

Oferta 👉 Jordania – aktywny wypoczynek w krainie baśni tysiąca i jednej nocy

Praktyczna część kursu nurkowego

Część praktyczna kursu nurkowego odbywa się w bezpiecznym, płytkim zbiorniku wodnym. Tam bez ryzyka możesz zobaczyć osprzęt, przyzwyczaić się do oddychania w masce, ciężaru na plecach i poruszania się w piance. Odbędzie się również kolejna część szkolenia z bezpieczeństwa. Sprawdzisz sprzęt i nauczysz zanurzać tak, by nie stracić maski. Dopiero potem wypłyniesz na otwarte wody. Tam wszystkie poznane wcześniej reguły i zasady wprowadzisz w życie.

Jeśli chodzi o instruktora nurkowania, musisz mu w pełni zaufać. Zanim udasz się na kurs, upewnij się, że masz do czynienia z osobą wykwalifikowaną. W tej relacji najistotniejsze jest czerpanie z doświadczeń specjalisty i powierzenie mu własnego bezpieczeństwa.

Nurkowanie: problemy i wyzwania

Poniżej kilka trudności, jakie możesz napotkać podczas nurkowania:

 • Pierwszy oddech - może się zdarzyć, że instynkt zablokuje Cię przed pierwszym podwodnym oddechem w aparacie. Dlatego faktyczny pierwszy wdech weź jeszcze nad taflą, dopóki nie przyzwyczaisz się do oddychania jedynie przez usta i nie zaufasz aparaturze. Następnie powoli zanurzaj twarz, dopóki strach nie minie, a oddech się uspokoi.
 • Maskowa klaustrofobia - maska nurka znacznie zawęża pole widzenia grubymi ramkami, co może wywołać chwilowy atak klaustrofobii. Po kilku minutach oczy przyzwyczają się do nowych warunków.
 • Zaburzona perspektywa - pod wodą wszystko wydaje się być znacznie bliżej, dlatego twoje ruchy z początku mogą być niezdarne na tyle, że nie będziesz w stanie niczego chwycić. Mózg stopniowo przyzwyczai się do brania poprawki na bodźce, które odbiera.
 • Uczucie lekkości - pod wodą nie ma potrzeby spinania się, kamizelka KRW i woda sprawią, że znajdziesz się w praktycznej nieważkości. Mięśnie muszą przyzwyczaić się do oporu wody i swobodnego ruchu w każdym kierunku. Przyda się podstawowa znajomość poruszania się w płetwach. Dzięki temu prościej będzie się przemieszczać za pomocą kopnięć. Skoordynowane ruchy ułatwią też oddychanie i uspokoją organizm.

nurkowanie-co-trzeba-wiedziec

Oferta 👉 Zwiedzanie Mauritiusa i Madagaskaru z nurkowaniem

Czynniki ryzyka związane z nurkowaniem

Nurkowanie niesie za sobą pewne zagrożenia. Mogą one zostać zminimalizowane dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Nie martw się - nurkowanie jest jednym z najbezpieczniejszych sportów. Poznanie elementów ryzyka w tym sporcie jest jednym z kroków do ich uniknięcia.

Poniżej znajdziesz krótki opis kilku z nich:

 • Utonięcie podczas nurkowania:

Przyczyną największej ilości zgonów wśród nurków są utonięcia. W większości przypadków nie są one spowodowane atakami ryb czy wadliwym sprzętem, a źle przeprowadzonymi lub nieaktualnymi badaniami lekarskimi. Utonięcie jest efektem schorzeń lub zaburzeń, które dają o sobie znać pod wodą, pod ogromnym ciśnieniem. Najczęściej są to problemy z oddychaniem lub krążeniem, które powodują podwodne omdlenia, czy utraty świadomości. Dlatego regularne badania u lekarza nurkowego powinny być obowiązkowym punktem przygotowań.

 • Choroba dekompresyjna (DCS):

Choroba dekompresyjna jest zespołem objawów będących następstwem zbyt szybkiego spadku ciśnienia zewnętrznego. Do symptomów należą m.in. swędzenie, bladość i skrzypienie skóry, bóle stawów oraz zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. W skrajnych przypadkach może dojść do paraliżu całego ciała, utraty przytomności, a nawet śmierci. Aby uniknąć DCS, należy przestrzegać zaleceń instruktora nurkowania, które dotyczą przede wszystkim regularnych przystanków dekompresyjnych w trakcie wynurzania.

 • Uszkodzony sprzęt do nurkowania:

Awarie sprzętu są niezwykle rzadką przyczyną wypadków pod wodą. Kluczowe jest regulaminowe sprawdzanie sprzętu jeszcze przed zanurzeniem. Zarówno szkoły nurkowe, wypożyczalnie, jak i sami nurkowie dokładnie sprawdzają elementy wyposażenia przed każdym zejściem.

nurkowanie-dla-poczatkujacych

Nurkowanie powiązane jest z ogromem wiedzy teoretycznej i praktycznej, jednak amatorskie uprawianie tego sportu znajduje się w zasięgu każdego. Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest odpowiednie przygotowanie na kursie nurkowym, a także przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W ten sposób unikniesz ryzyka i niedogodności, a nurkowanie stanie się czystą przyjemnością.

Sprawdź wyjazdy travelduck.pl 👉 Egipt: rejs po Nilu, eksploracja największych miast, monumentalne świątynie i piramidy 👉 Filipiny: egzotyczna włóczęga po rajskich wyspach 👉 Aloha! Eksploracja Hawajów: trekkingi, kajaki, nurkowanie i relaks na plaży

Nurkowanie

Proponowane wyjazdy