Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kirgistan: trekking, off road, rower, jazda konna, wyprawa motocyklowa. Wybierz aktywne wakacje!

Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Przeczytasz w 3 min 0
gory-w-kirgistanie

Górzysty Kirgistan to destynacja pomijana przez turystów, którzy wybierają sąsiednie Chiny. Wielka szkoda, bo to niewielkie państwo jest doskonałym punktem do rozpoczęcia podróży po Azji. To raj dla zwolenników trekkingu, off roadu, wycieczek rowerowych, jazdy konnej, wypraw motocyklowych, a ceny w Kirgistanie to miód na serce Europejczyka - doba w całkiem przyzwoitym hotelu kosztuje niewiele ponad 20 PLN.

Kirgistan jest krajem przyjaznym turystom. Dla Polaków wiza w Kirgistanie nie jest wymagana (pod warunkiem, że podróż po tym azjatyckim państwie potrwa nie dłużej niż 60 dni). Polski MSZ prosi jedynie, by turyści udający się na górski trekking powiadomili polską placówkę dyplomatyczną o swoich zamiarach. Taka prewencja spowodowana jest faktem, że w Kirgistanie nie ma służb ratunkowych podejmujących się ratownictwa w górach.

A może trekking w kirgiskich Górach Niebiańskich?

Trekking w górach Kirgistanu

Kirgiskie góry zajmują ponad 90% powierzchni kraju. Trekking tutaj to sama przyjemność zarówno dla mniej, jak i bardziej wprawnych (ale niekoniecznie dla całkiem początkujących). Ważne jest jedynie, by przygotować się na możliwość wystąpienia objawów choroby wysokościowej.

gory-kirgistanu

Setki szlaków oferują bardzo różnorodny stopień trudności wypraw trekkingowych. Są trasy zarówno na kilka godzin, jak i na kilka dni. Namiot można rozbić dosłownie wszędzie, nie brakuje wody ze strumieni, a nawet w najbardziej “dzikich” miejscach często spotyka się pasterzy, którzy chętnie poczęstują jedzeniem.

Ważne jest, aby przed wędrówką po Kirgistanie zaopatrzyć się w dobre buty trekkingowe i kijki trekkingowe. W Kirgistanie nie ma zbyt wielu sklepów z outdoorowym wyposażeniem, dlatego dobrze jest zabrać sprawdzony ekwipunek z kraju.

Najbardziej zaprawieni w boju mogą wyruszyć na Szczyt Lenina, czyli najłatwiejszy do zdobycia siedmiotysięcznik świata, leżący na pogórzu Pamir (w południowej części kraju).

Góry Niebiańskie (pogórze Tienszan) to dziesiątki trudniejszych i łatwiejszych szlaków, wiodących przez liczne zielone doliny poprzecinane krystalicznie czystymi rzekami polodowcowymi. Klimat i krajobraz Gór Niebiańskich przypominają nieco alpejskie widoki. Z tego względu Kirgistan określany jest jako Szwajcaria Azji.

Zmęczeni wycieczką trekkingową w Górach Niebiańskich turyści mogą zregenerować siły w czasie kąpieli w Jeziorze Issyk-Kul. Niezwykle czysty zbiornik jest drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie.

Z kolei szlak wiodący do turkusowego jeziora górskiego Ala-Kol zaliczany jest do najpiękniejszych tras trekkingowych świata! Czerwono-różowe skały, ośnieżone szczyty czterotysięczników, wijący się strumień i dziewicze lasy robią wrażenie. Kto dotarł nad Ala-Kol choć raz, będzie chciał tam wrócić.

kirgistan-jezioro

Polujesz na trekking w Kirgistanie?

Trekking rowerowy

Eksploracja Kirgistanu na rowerze jest wyzwaniem. Trzeba wykazać się choć średnią kondycją fizyczną. Podziwianie pięknych widoków wiąże się ze “zgodą” na pokonywanie trudnych przełamań i wysokość, która tego wysiłku nie ułatwia. Nie ma specjalnie wytyczonych ścieżek czy tras rowerowych - na dwóch kółkach najwygodniej poruszać się drogami dla samochodów. Większość z nich jest w przyzwoitym stanie.

Nie oznacza to jednak, że trekking rowerowy w Kirgistanie odbywa się głównie po asfalcie. Więcej niż połowa tras to drogi szutrowe, a momentami nawet kamieniste. Z tego powodu trzeba zaopatrzyć się w dobry rower górski. Rower szosowy może nie dać rady w kirgiskich warunkach.

Zdecydowanie najbardziej malowniczą i przyjemną na wyprawy rowerowe trasą jest przejazd przez wspomniany wcześniej masyw Tienszan. W czasie jazdy nie sposób nie zauważyć niezwykłych formacji skalnych (głównie w kanionie Skazka i Dżety Oguz), prostych, pełnych życia jurt, pradawnych zabytków (najbardziej znane z nich to Wieża Burana, karawanseraj Tasz Rabat oraz petroglify) i źródeł mineralnych.

Jazda konna w Kirgistanie

Kirgizi to naród urodzony w siodle. Od setek lat konie towarzyszą mieszkańcom tego górskiego kraju. Są siłą pociągową, środkiem transportu i pożywieniem. Trudno się dziwić, że jeździectwo i turystyka konna mają się znakomicie. Zwiedzanie Kirgistanu w siodle to świetna alternatywa dla tych, którym kondycja nie pozwala na trekking pieszy lub rowerowy.

trekking-konny

Galopując po zielonych dolinach, czy przechodząc stępa przez strumienie, można przez moment doświadczyć tego, co czują Kirgizi. Poruszają się oni na różnej wielkości koniach (często mniejszych niż rasy znane w Europie), których rozmiar dobierają do gabarytów jeźdźca.

Trudno o oferty jazdy konnej dla dzieci, nie ma opcji jazdy na kucyku. Bez względu na jeździeckie umiejętności turysty prawie każdy Kirgiz zajmujący się wypożyczaniem koni daje krótką lekcję. Dowiesz się, jak pielęgnować konia, jak się z nim porozumiewać i czego absolutnie w jego obecności nie robić.

W Kirgistanie nie ma wydzielonych tras do jazdy konnej. Wierzchem podróżuje się, gdzie tylko dusza zapragnie. Ze względu na bardzo słabe oznakowanie i problemy z kupieniem dokładnych map dobrze jest wyruszać w konną podróż z przewodnikiem.

Dasz się porwać do Kirgistanu na jazdę konną?

Kirgizja motocyklem turystycznym i off road

Osoby, które nie najlepiej czują się podczas trekkingu i jazdy konnej, śmiało mogą zamienić rumaka na konie mechaniczne i wyruszyć w podróż samochodem 4x4 lub motocyklem turystycznym. Rajd motocyklowy czy samochodowy po Kirgistanie to gwarancja niesamowitych przeżyć dla wszystkich, którzy kochają ryk silnika odbijający się od potężnych skał.

oof-road-kirgistan

Wjechać można w  zasadzie wszędzie, gdzie ma się ochotę, choć w dzikich ostępach łatwo się pogubić, nawet mając mapę. Spełnieniem marzeń o podróży jest przejazd Traktem Pamirskim. To “autostrada” łącząca kirgiski Osz z Chorogiem w Tadżykistanie. Wybudowana w latach 50. XX w. droga miała pomóc radzieckim żołnierzom w sprawnym poruszaniu się po górskich ostępach.

Nie spełnia żadnych kryteriów europejskiej autostrady, a nawet drogi powiatowej. Często szutrowa, dziurawa, wyboista gwarantuje niesamowite przeżycia. Jest jedną z najwyżej położonych dróg na świecie (zaraz obok pobliskiej Karakorum Highway i drogi z Leh do doliny Nubra przez przełęcz Khardung La).

Trakt Pamirski wije się pośrodku wysokogórskiego pustkowia w łańcuchu Pamir. Jadąc nim, można się sprawdzić i napawać się widokami, jakich nie uświadczy się w żadnym innym miejscu świata.

Kirgistan to surowy kraj dla wszystkich, którzy kochają aktywny wypoczynek. Na rowerze, pieszo, konno, motocyklem, czy jeepem - jest wiele sposobów, by spędzić fantastyczne, aktywne wakacje.

mieszkancy-kirgistanu

Sprawdź wyjazdy z Travelduck:

Proponowane wyjazdy