Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Karkonosze dla początkujących. Poznaj krótkie piesze szlaki turystyczne w Polsce

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0
Łatwe trasy w Karkonoszach

Aby ruszyć na górski szlak, nie musisz być zawodowym piechurem i górołazem – wystarczy, że dopasujesz trudność trasy do własnych możliwości i kondycji. Karkonosze oferują mnóstwo atrakcyjnych ścieżek, z którymi poradzą sobie nawet osoby rzadko odwiedzające górskie pasma. Sprawdź najciekawsze z nich i ruszaj na ciekawe szlaki turystyczne.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego warto zacząć przygodę z trekkingiem od gór Karkonoskich?
 2. Jak przygotować się do pieszej wycieczki w góry polskie?
 3. Jakie są najlepsze krótki trasy w Karkonoszach?

Karpacz dla początkujących – dlaczego warto tam pojechać?

Wycieczki trekkingowe to najlepsza okazja do aktywnego odpoczynku, obcowania z naturą i podziwiania zachwycających widoków polskich gór. Pierwsza wyprawa w góry powinna odbyć się w miejscu, w którym szlaki są bezpieczne, przystępne i nie ma na nich ostrych podejść. Jednym z rejonów szczególnie wartych odwiedzenia są Karkonosze należące do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. 

Karkonosze są niższe niż Tatry, ale nie ustępują im pod względem malowniczych widoków i zachwycających szlaków, które można przemierzać całymi godzinami. Znajdziesz tam urokliwe schroniska, robiące niesamowite wrażenie wodospady i unikalne formy skalne, zwane skałkami. 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków turystycznych w Karkonoszach jest Karpacz. Ciekawe trasy trekkingowe – idealne dla osób poszukujących długich i wymagających wspinaczek oraz wędrowców, którym zależy na krótkim, przyjemnym spacerze – położenie u stóp Śnieżki i bogata baza noclegowa to tylko niektóre z zalet tego urokliwego miejsca. 

karkonosze-trasy-w-karpaczu

Zdjęcia: Marcin Jozwiak / Unsplash

Jak przygotować się do pieszej wycieczki w góry polskie?

Każda podróż w góry – zarówno ta wielogodzinna, jak i ta krótka, rekreacyjna – wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest wczesne wyjście z hotelu czy schroniska. Rozpoczynając wędrówkę wczesnym rankiem, masz pewność, że dotrzesz do docelowego punktu jeszcze przed zapadnięciem zmroku, nawet gdy na trasie dojdzie do nieplanowanych opóźnień. Ważnym etapem przygotowań jest też spakowanie prowiantu – sycącego lekkostrawnego jedzenia i wody. 

Pogoda w górach lubi się zmieniać, dlatego koniecznie zadbaj o odpowiedni strój. Przyda Ci się lekka, przewiewna odzież – najlepiej termoaktywna – wygodne, rozchodzone buty trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne, płaszcz wodoodporny i nakrycie głowy. Wyprawy górskie dla początkujących będą łatwiejsze i mniej obciążające stawy oraz kręgosłup, gdy zabierzesz ze sobą kije trekkingowe.

Karkonosze – krótkie trasy dla początkujących piechurów

Piesze trasy turystyczne w Karpaczu najlepiej eksplorować w okresie od wiosny do jesieni. Najciekawsze szlaki to: trasa ze świątyni Wang do schroniska Samotnia, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej i droga na Śnieżkę.

 

Szlak ze świątyni Wang do schroniska Samotnia

Jedna z najciekawszych i najbardziej kultowych tras turystycznych pieszych w Karpaczu zaczyna się w Karpaczu Górnym, przy Świątyni Wang – ewangelickim kościele parafialnym, który przewieziono tu w 1842 roku z Norwegii – i kończy przy słynnym schronisku Samotnia umieszczonym w malowniczej okolicy Małego Stawu we wnętrzu kotła polodowcowego.

To niebieski szlak, który wiedzie przez Karkonoski Park Narodowy. Z najtrudniejszym fragmentem trasy przyjdzie Ci się zmierzyć na początku ścieżki. Będzie to podejście w okolice rozdroża Równienka, które potem zdecydowanie złagodnieje i będzie się rozciągać aż do kolejnego rozdroża Polana (1067 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną tego terenu są płaszczyzny i dobry widok na: 

 • Pielgrzymy, 
 • kocioł Wielkiego i Małego Stawu,
 • Śnieżkę, 
 • Kopę,
 • Czarny Grzbiet.

trasa-na-sniezke

Zdjęcie: Tom Jur / Unsplash

Trzymając się niebieskiego szlaku, przejdziesz obok Domku Myśliwskiego – aktualnie znajduje się w nim Ośrodek Edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego – a potem znajdziesz się już na terenie zachwycającego kotła Małego Stawu. To właśnie w tym miejscu ulokowane jest schronisko Samotnia, gdzie możesz odpocząć, zjeść gorący posiłek lub spędzić noc.

Po krótkiej przerwie zbierz siły i przejdź jeszcze 150 m kamienną ścieżką, która ułożona jest na ścianie dolny. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego można obserwować panoramę Kotła. 

 • 🚶Długość trasy: 4,2 km 
 • Czas przejścia: 1,5 h

Najłatwiejszy szlak na Śnieżkę

Śnieżka (1603 m n.p.m) to Królowa Sudetów, którą zwyczajnie trzeba odwiedzić, będąc w Karkonoszach. Na jej szczyt najłatwiej można się dostać, wjeżdżając kolejką linową na Kopę, a potem idąc 15 minut czarnym szlakiem, dotrzeć do Przełęczy pod Śnieżką. Ostatnim fragmentem trasy jest podejście na szczyt, które zajmuje ok. 45 minut. Po osiągnięciu celu pozostaje już tylko delektowanie się wspaniałymi krajobrazami i obejrzenie z bliska „kosmicznych dysków”, czyli Obserwatorium Meteorologicznego.

 • 🚶Długość trasy: 6,3 km
 • Czas przejścia: 1,15 h

Szlak ze świątyni Wang na Śnieżkę

Mimo że szlak wiodący kolejką linową jest najkrótszy, nie obfituje w zbyt wiele malowniczych widoków. Znacznie ciekawszą trasą jest nieco dłuższe podejście ze świątyni Wang. To zdecydowanie najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak na Śnieżkę, który w sezonie wakacyjnym jest mocno oblegany przez turystów. 

Szlak wije się przez spłaszczone równiny porośnięte tundrą i na całej długości jest wyłożony kostką. Na tej trasie odwiedzisz kilka topowych miejsc, które rozsławiają Karkonosze. Wśród nich jest Strzecha Akademicka na polanie Złotówka i schronisko Samotnia. 

 • 🚶Długość trasy: 11,5 km
 • Czas przejścia: 6,20 h

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej to szlak o długości ok. 30 km. Jest oznaczony kolorem czerwonym i wiedzie głównym grzbietem Karkonoszy – przemiennie po stronie polskiej i czeskiej. Trasa ma swój początek na Szrenicy, następnie przebiega nad Śnieżnymi Kotłami, przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską, Słonecznik, schronisko „Śląski Dom”, Śnieżkę, Czarną Kopę, Przełęcz Sowią aż do Przełęczy Okraj. 

Wędrówka Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej to doskonała okazja do podziwiania monumentalnych widoków i zachwycających karkonoskich panoram. 

sniezne-kotly-karkonosze

Zdjęcie Małgorzata Twardo / Unsplash

Propozycją na wyprawy górskie dla początkujących na trasie Polsko-Czeskiej może być odcinek Szrenica – Śnieżne Kotły. Szlak nie wymaga wielkiego wysiłku i możesz na niego wjechać wyciągiem ze Szklarskiej Poręby – to znacznie ułatwi wędrówkę. Droga od Szrenicy do Śnieżnych Kotłów jest łatwa i ciągnie się wzdłuż grzbietu głównego. Nie ma tu stromych przewyższeń, a droga jest utwardzona.

 • 🚶Długość trasy: 4 km
 • ⏰Czas przejścia: 1,5 h

Ścieżka nad Reglami do Pielgrzymów

Pomysłem na piesze wycieczki w góry jest też jeden z najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach, który biegnie z siodła Przełęczy Karkonoskiej, trawersując północne zbocza Grzbietu Głównego i kończy się u stóp grupy skalnej – Pielgrzymy. Droga wiedzie dnem kotłów polodowcowych, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego, Łabskiego Kotła i Śnieżnych Kotłów. 

Na tym odcinku wędrujesz szlakiem zielonym. Trasa jest długa, ale nie ma tam przewyższeń, jest więc doskonałym szlakiem spacerowym. Droga prowadzi bardzo różnorodną ścieżką, drewnianymi pomostami, kamiennymi chodnikami i uroczymi mostkami zbudowanymi nad potokami. Część szlaku przebiega przez obszar bezleśny – jest to skutek obumierania lasów świerkowych regla górnego. Na trasie znajdują się dwa schroniska turystyczne, gdzie możesz odpocząć i zebrać siły przed kolejnym odcinkiem. 

W okresie deszczowym trudność stanowi grząskie i śliskie podłoże. Zimą szlak jest zamykany ze względu na zagrożenia lawinowe.

 • 🚶Długość trasy: 27 km
 • ⏰Czas przejścia: 7 h

Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka

Bardzo łatwą trasą jest droga ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka – najwyższego wodospadu w polskich Karkonoszach. Składa się on z trzech kaskad i ma wysokość 27 metrów. Za środkową kaskadą znajduje się Złota Jama, która została tu wydrążona przez poszukiwaczy drogocennych kamieni. 

trasa-w-karkonoszach-szklarska-poreba

Zdjęcie: Tom Jur / Unsplash

Do celu dotrzesz czerwonym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie na osiedlu Huta. Droga przez cały czas wiedzie na wprost. Na początku łagodnie wznosi się pod górę, a z czasem staje się nieco bardziej kamienna i wyboista. Najbardziej angażujący fragment znajduje się na końcówce, gdzie ścieżka zaczyna piąć się pod górę. W tej części tasy usłyszysz już huk spływającej z wody i zobaczysz Wąwóz Kamieńczyka, otoczony pionowymi skałami o wysokości nawet ponad 30 metrów.

 • 🚶Długość trasy: 1,6 km
 • ⏰Czas przejścia: 1 h

Sprawdź lekkie wyprawy w Polskie Góry idealne dla początkujących:

 

Trekking Trekking letni Gdzie na trekking Polska W gorach

Proponowane wyjazdy