Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

To Polska, a masz wrażenie, że jesteś za granicą!

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
narew-twierdza-modlin

Zostajemy w Polsce - nuda? Nie! W turystycznym wachlarzu naszego kraju mamy wzbudzające zachwyt atrakcje. Najciekawsze z nich to: emocjonujący spływ kajakiem po Narwii, eksploracja rafy koralowej, rzeźbione przez wodę labirynty skalne, polskie piaski pustyni i doświadczenie fatamorgany.

Labirynty skalne rzeźbione wodą

bledne-skaly

Entuzjaści Kanionu Antylopy, jednej z najcenniejszych przyrodniczych enklaw na terenie Stanów Zjednoczonych, powinni udać się w rejony Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. Te imponujące skalne labirynty, są dziełem natury. Wyrzeźbiła je woda, która szukała ujścia w strukturze piaskowca.

Najbardziej spektakularne formy to Kurza Stopka, Małpolud i Wielbłąd. Niektóre elementy tej zachwycającej scenerii miały swój kadr w “Opowieściach z Narnii”. Otoczeniem labiryntów są gęste lasy i torfowiska, a także jedna z najpiękniejszych łąk - Łężyckie Skałki, nazywana często “Sawanną Afrykańską”.

kudowa-zdroj

Spływ po Narwii, czyli polskie wydanie Amazońskiej przygody

Narew to rzeka, która płynie przez północno-wschodnią Polskę. Co może mieć wspólnego z amerykańską Amazonką? Przede wszystkim obie płyną jednocześnie siecią rozgałęziających i łączących się koryt. Koryta te tworzą istny wodny labirynt, który styka się i rozdziela na różnych odcinkach. To szczególne miejsce i wyjątkowy ekosystem jest objęte ochroną i leży na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Jest to obszar, którego 98% zajmują tereny podmokłe. Granica parku została celowo poprowadzona w taki sposób, aby obejmowała wyłącznie dolinę rzeki. Otoczenie, linie brzeżne i najdziksze tereny Narwii są najciekawsze, gdy podziwiamy je, siedząc w kajaku lub pychówce (tradycyjna, drewniana łódź).

rzeki-narew-i-biebrza

Rwący nurt rzeki, labirynt wąskich kanałów i odnóg, wszystko to sprawia, że rejs po Narwii przebiega z dreszczykiem emocji w niczym nie ustępującym tym, które odczuwamy podczas dryfowania z nurtem wodnym sercem Ameryki Południowej - Amazonki.

A może rowerowa wycieczka na weekend po rozlewiskach Narwi?

Prastare dęby zamiast sekwoi w USA

Poszukiwacze skarbów przyrody obok podróży do Parku Narodowego Sekwoi w Stanach Zjednoczonych powinni też udać się do... Wielkopolski. Rosną tam okazałe Dęby Rogalińskie. Są to szypułkowe dęby, które stanowią ikonę krajobrazu naszego kraju.

Według legendy zostały zasadzone przez Lecha, Czecha i Rusa. Jednak fakty naukowe informują, że drzewa mają ok. 480-590 lat, co mimo wszystko zasługuje na uznanie i respekt.

deby-rogalinskie

Rudawy Janowickie niczym amerykańskie Yellowstone

Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Znajduje się w Stanach Zjednoczonych na rozległym wulkanicznym płaskowyżu. Na jego obszarze mieszczą się słynne gejzery, barwne gorące źródła, wulkany błotne i wodospady. Polskie Rudawy Janowickie są oczywiście bardziej kameralne, jednak ich krajobrazy są tak malownicze i baśniowe, że przywodzą na myśl Yellowstone.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich to 4 zbiorniki. Różnią się wielkością i zabarwieniem wody. Toń tamtejszych głębin ma kolory żółci, purpury, błękitu i czerni. Są to pozostałości po chemicznych kopalniach. Z chwilą gdy zakończono prace nad ich eksploatacją, woda w naturalny sposób wypełniła wyrobiska, tworząc tym samym miejsce bajkowe i wręcz nierealistycznie.

Tak wygląda wydobywany tu niegdyś piryt.

piryt

Polskie piaski pustyni

Nie trzeba ruszać poza granice naszego kraju, żeby obejrzeć ciągnące się po horyzont złote wydmy i subtelne zmarszczki piasku targanego wiatrem. To wszystko czeka na nas w Słowińskim Parku Narodowym. W tym miejscu tworzą się niebywałe i znane na całą Europę ruchome wydmy.

slowinski-park-narodowy

Tempo ich wędrówek szacuje się na około 2-10 m w ciągu roku (w środkowej części mierzei). Dokąd “idą”? Obserwacje wskazują, że kierują się w stronę wschodnią i północno-wschodnią.

To nie wszystko, nasze rodzime ziemie szczycą się też obecnością największej pustyni w całej Europie! Pustynia Błędowska, bo o niej mowa, leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej.

Zajmuje teren 10 km (długość) na 4 km (szerokość). To efekt dzieła ludzkich rąk, ale stała się już unikalnym ekosystemem, umożliwiającym doświadczenie zjawiska fatamorgany w trakcie upalnego, letniego dnia.

pustynia-bledowska-1

Rafa koralowa w Polsce

Rafa koralowa w Polsce to obowiązkowy cel podróży dla każdego, kto chce zobaczyć rafę koralową, a nie przepada za nurkowaniem czy dalekimi wycieczkami. Wystarczy obrać kierunek na Jurę Krakowsko-Częstochowską i dać się ponieść wyobraźni.

skamielina

W tym miejscu przed milionami lat szumiało morze, a w jego głębiach żyły różnorodne gąbki, koralowce i inne wodne stworzenia. Ich skamieniałe szczątki można znaleźć na tamtejszych skałach wapiennych.

Najlepiej przyjechać tu latem, gdy góry są dodatkowo porośnięte kwitnącymi murawami kserotermicznymi i wielobarwnymi zbiorowiskami trawiastymi. Spędzając czas w tym miejscu, warto zwrócić też uwagę na zachwycające i tajemnicze jaskinie oraz formacje skalne.

ogrodzieniec

Strzeliste turnie tatrzańskie jak alpejskie lodowce

Poszukując polskich odpowiedników przypominających światowe znane i chętnie odwiedzane miejsca, nie sposób pominąć Tatrzańskiego Parku Narodowego. Strzeliste turnie, zachwycające jeziora będące pozostałością po lodowcach i nieregularne formacje skalne. Do tego zawieszone doliny, jaskinie i głośne wodospady. To codzienny krajobraz tatrzańskiego pejzażu.

lodowczyk-mieguszowiecki

Znasz ofertę obozu wędrownego po Tatrach dla początkujących?

Mogłoby się wydawać, że do pełni alpejskiego klimatu brakuje nam już tylko lodowców, ale kierując się w stronę słynnego Morskiego Oka, w Kotle Mięguszowieckim zobaczymy niewielki Lodowczyk Mięguszowiecki. Jest to płat śniegu i firnu, który leży w tym miejscu od wielu lat, ale niestety nie można dotrzeć do niego żadnym szlakiem.

Polska zachwyca wszechstronnością i różnorodnością. Wnikając w jej historię i dane geograficzne, znajdziemy tu np. polski odpowiednik góry Fudżi. Jest to wygasły stożek wulkaniczny, który dominuje nad Krainą Wygasłych Wulkanów (Dolny Śląsk).

kraina-wygaslych-wulkanow

A jeżeli szukamy czegoś, co przybliży nam światową architekturę, warto wybrać się do Kaszubskiego Parku Miniatur. Mieści się tam 65 budowli z całego świata, m.in. Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, Mur Chiński czy kompleks watykański - Plac św. Piotra i Bazylika św. Piotra - wykonane w skali 1:15.

Sprawdź także wyjazdy z Travelduck:

Ciekawostki Polska

Proponowane wyjazdy