Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zorza polarna na Islandii

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
zorza-islandia

Zjawisko zorzy polarnej, zwłaszcza na Islandii, można porównać do wielobarwnych, efektownych pokazów świetlnych, które zawsze cieszą oko. Bez względu na panujące warunki atmosferyczne na Islandię przybywa coraz więcej osób w poszukiwaniu tego niesamowitego zjawiska. Czym jest aurora borealis, kiedy występuje i jak się przygotować na wyprawę na zorze polarną?

Znasz już najkorzystniejszą cenowo ofertę zorganizowanej wycieczki na Islandię?

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to fluorescencyjny efekt świetlny, który powstaje w wyniku zderzenia się w ziemskim polu magnetycznym cząsteczek słonecznych z molekułami gazów. Efektem wyładowania energii kinetycznej jest emisja świetlna. Naładowane elektrony i protony, nazywane też wiatrem świetlnym, oddziałują z polem magnetycznym w zderzeniu z azotem, tlenem, helem i wodorem. W wyniku tego możemy podziwiać fenomenalną aurora borealis.

Zorza polarna występuje najczęściej na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Jeżeli warunki pogodowe sprzyjają, widoczna jest w okolicy 50. równoleżnika. Zjawisko zorzy polarnej na półkuli północnej określane jest jako aurora borealis, natomiast na półkuli południowej aurora australis.

A może off road na Islandii?

Kolory zorzy polarnej

Zorza polarna pojawia się na niebie pod postacią różnobarwnych łuków, pasm, kurtyn, promieni i koron. Barwy widoczne podczas występowania zorzy są uzależnione od wysokości na której zachodzi zjawisko oraz od rodzaju gazów.

aurora-borealis-islandia

Tlen daje efekt czerwonych i zielonych świateł, azot natomiast świeci w odcieniach purpury i bordo. Połączenie tych dwóch gazów daje barwę żółtą. Widoczne na niebie odcienie fioletu i niebieskiego zawdzięczamy gazom lżejszym, do których zaliczamy hel i wodór.

Znasz już północ Europy? Poznaj Islandię jesienią w tydzień!

Zorza polarna na Islandii - miejsca obserwacji

Na Islandii zorza polarna występuje w okresie zimowym. Wówczas dzień trwa kilka godzin, noce są długie i ciemne. Najlepszym miejscem do obserwacji aurory jest położony na wschodzie ok. 45 km od Reykjaviku Park Narodowy Þingvellir. Innym dobrym spotem na podziwianie efektów świetlnych jest również znajdujące się na południu jezioro Kleifarvatn.

Na kiedy zaplanować wyprawę na zorze polarną?

Sezon na zorzę polarną na Islandii rozpoczyna się już w październiku i trwa do marca. Statystycznie najlepszym miesiącem do obserwacji jest luty. Aby zobaczyć to zjawisko, warunkiem koniecznym jest bezchmurne niebo oraz miejsce obserwacji oddalone od źródeł sztucznego światła. Przed planowaną wyprawą należy sprawdzić kilka kluczowych rzeczy:

  1. Pogoda - bezchmurne niebo to najlepsze tło do spektaklu w wykonaniu zorzy polarnej.
  2. Faza księżyca - sprawdź godzinę jego wschodu i zachodu. Najlepiej, żeby księżyc znajdował się poza horyzontem albo był w nowiu.
  3. Dojazd do miejsca obserwacji - jeśli masz już wybrany kierunek, sprawdź, jak się do niego dostać. Czy wybrać się tam większą grupą, czy lepiej wynająć samochód i podróżować samemu. Kluczowy jest również stan dróg, które na Islandii nie cieszą się dobrą sławą.

zorza-polarna-islandia_ps

Marzysz o wyprawie na Islandię?

Jak przygotować się do wyprawy na Islandię?

Pakując walizkę na wycieczkę po Islandii, w poszukiwaniu zorzy polarnej, pamiętaj o wygodnych, utrzymujących ciepło ubraniach. Na pewno przydadzą się bielizna termiczna, ciepłe skarpety, czapka, szalik lub buff i rękawice. Jako że pogoda na Islandii jest nieprzewidywalna, warto wyposażyć się w płaszcz chroniący od wiatru i deszczu. Jeżeli dysponujesz termosem na herbatę, uzupełnij go gorącym płynem i wrzuć do walizki, nie pożałujesz!

Tropienie zorzy polarnej na Islandii można porównać do loterii - trzeba mieć trochę szczęścia.

Obserwacja zorzy polarnej znajduje się na bucket list wielu podróżników, którzy marzą o podziwianiu spektaklu kolorowych świateł na islandzkim niebie.

Żeby nacieszyć oko tym wyjątkowym zjawiskiem, należy dobrze zaplanować podróż i mieć bardzo dużo cierpliwości. Widok zorzy polarnej na Islandii to wspaniałe widowisko, które chociaż raz w życiu trzeba obejrzeć.

Sprawdź również wycieczki na zorzę polarną poza Islandią:

Islandia Zorza polarna Zorza na Islandii

Proponowane wyjazdy