Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Dobre nurkowanie - zasady bezpiecznego nurkowania

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
bezpieczne-nurkowanie

Nurkowanie. Czy jest trudne? To zależy jakie umiejętności poruszania się w wodzie już posiadasz, a także od tego, jak się do niego przygotujesz. Ogromne znaczenie ma też rozwaga, współpraca z partnerem lub grupą, a także znajomość możliwości swojego ciała.

Nurkowanie zaczyna się dużo wcześniej

Do nurkowania potrzebny jest nie tylko sprzęt, ale też dobre przygotowanie. Spontaniczna decyzja o zanurzeniu jest nieroztropna i, co gorsze, niebezpieczna. Przed nurkowaniem warto pójść kilka razy na basen, poćwiczyć zanurzanie bez okularów i maski, dryfowanie, utrzymywanie się na wodzie, długie dystanse (przynajmniej 200 m).

Podstawą nurkowania jest odpowiednie zarządzanie zapasem tlenu. Należy zatem popracować również nad oddechem. Do pierwszego nurkowania warto przygotować się też mentalnie. Żaden basen olimpijski nie może równać się z otwartym morzem czy oceanem. Dobrym pomysłem może okazać się kurs nurkowania na miejscu - tak dla rozgrzewki.

sprzet-nurkowy

Nurkowanie to poważny sport, podczas którego może dojść do wypadku lub wystąpienia choroby dekompresyjnej. Dlatego istotna jest koncentracja, a tę zapewni porządne wyspanie się oraz sycące, ale nie obfite, śniadanie. Warto także na dzień przed dniem nurkowania powstrzymać się od nadmiernego spożywania alkoholu.

Jednym z ważniejszych środków ostrożności, gdy chce się nurkować, są regularne badania. Nie można zapominać, że schodzenie pod wodę wiąże się ze zmianą ciśnienia i ograniczonym dostępem do powietrza.

Jedziesz na nurkowanie do Tajlandii?

Nurkowanie to sport drużynowy

Na wyprawy nurkowe zawsze warto udawać się w grupie lub z partnerem. Wspólne podziwianie świata podwodnego pozwala na wymianę opinii i skuteczniejsze eksplorowanie ciekawych miejsc. To także wsparcie w momentach kryzysowych. Nawet doświadczony nurek może stracić przytomność czy utknąć w zakamarkach morskiego dna.

Nurkowanie w grupie najczęściej nadzorowane jest przez przewodnika, który przed zanurzeniem robi odprawę i zaleca kontrolę sprzętu. Warto go wysłuchać i stosować się do zaleceń, żeby przygotować się na potencjalne zagrożenia. Nie zaszkodzi też pytać w razie jakichkolwiek wątpliwości.

nurkowanie-sprzet

A może wyprawa nurkowa w Indonezji?

Jak nurkować bezpiecznie?

Przed głębokim nurkowaniem warto zrobić rozgrzewkę i zanurzyć się na maksymalnie na 2-5 m, żeby oswoić się z morską przestrzenią.

Podczas nurkowania trzeba respektować swoje limity. Jeśli czujesz, że twój organizm daje znaki ostrzegawcze, poinformuj gestem partnera i powoli wypływaj na mniejszą głębokość. Schodzenie niżej na siłę może wywołać tragiczne skutki.

Istotne jest regularne kontrolowanie zapasu powietrza w butli. Nie mniej ważna jest też waga sprzętu do nurkowania. Należy dobrać ekwipunek tak, żeby zapewniał ciału odpowiedni balans. Poczucie bezpieczeństwa podczas nurkowania zapewni posiadanie boi sygnalizacyjnej, a na łódce radia VHF lub telefonu komórkowego.

Pod żadnym pozorem nie można doprowadzić do hiperwentylacji. Istotne jest regulowanie oddychania i odpowiednie reagowanie na bodźce wywołujące potrzebę wzięcia kolejnego oddechu zakłócającego prawidłowy rytm. W czasie nurkowania z rurką niebezpieczne jest też przedmuchiwanie się, ponieważ zbyt duży wysiłek może spowodować poważne uszkodzenia ucha wewnętrznego.

Nurkowanie bez sprzętu, czyli hardkorowy freediving

jak-nurkowac

Freediving, czyli swobodne nurkowanie zyskuje coraz więcej fanów na całym świecie. Odbywa się bez dodatkowego obciążenia sprzętem i pozwala na dowolne balansowanie ciałem. W nurkowaniu bez butli konieczny jest:

 • odpoczynek między kolejnymi zejściami,
 • badanie możliwości swojego ciała, utrzymywanie odpowiedniej dynamiki i postawy ciała,
 • ścisła współpraca z partnerem, ustalenie specjalnych znaków w razie różnych okoliczności (nigdy nie nurkuj swobodnie w pojedynkę),
 • nurkowanie w wodach płytkich i przejrzystych w przypadku początkujących nurków swobodnych.

Co powiesz na nurkowe safari w Egipcie?

Przeciwwskazania do nurkowania

Nurkować nie każdy może. Chociaż nie ma górnej granicy wieku, to nie zaleca się głębokiego zanurzania osobom starszym zmagającym się z typowymi schorzeniami podeszłego wieku lub osłabionym fizycznie. Dolna granica do nurkowania to z kolei 8 lat, ale i w tym wypadku dziecko musi wykazywać się pewnymi umiejętnościami, zdolnością do skupienia i określoną tężyzną fizyczną.

Podejść do nurkowania powinny wystrzegać się, a przynajmniej skonsultować wcześniej z lekarzem, również osoby cierpiące na:

 • choroby układu oddechowego, takie jak astma oskrzelowa, odma płucna, choroby płuc,
 • choroby laryngologiczne - perforowana błona bębenkowa, zaburzenia równowagi, choroby uszu, świeżo operowane zatoki i przegroda nosowa, napady kataru,
 • choroby układu ruchu, w tym świeże złamania, schorzenia kręgosłupa,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego, np. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, niewydolność serca,
 • choroby psychiczne – napady paniki, lęki, uzależnienia,
 • przepuklinę,
 • cukrzycę,
 • znaczną otyłość.

nurkowanie-bezpieczenstwo

Nie powinno się nurkować w krótkim czasie po zabiegach chirurgicznych, a także w przypadku ciąży. Kluczem do bezpiecznego nurkowania jest jednak przede wszystkim dobre przygotowanie fizyczne i odpowiednia tężyzna ciała.

Poczytaj, dokąd pojechać z Travelduck:

Nurkowanie

Proponowane wyjazdy