Wyprawy w Polsce. Bieszczady

Bieszczady to wspaniała destynacja na wyprawę niezależnie od pory roku. Wiosną najlepiej zdobywać górskie szczyty i wybrać się na wschód słońca na Chatkę Puchatka, lato to czas, kiedy szlaki pękają w szwach od turystów. Jesienią po pełnych wrażeń wędrówkach warto usiąść z kubkiem herbaty lub czegoś mocniejszego w “Siekierezadzie”. Z kolei zimą Bieszczady przykrywa śnieżnobiała puchowa kołdra, mróz szczypie w policzki, a widoki zachęcają do trekkingu.
Spacery po Bieszczadach to jedna z lepszych form spędzania wolnego czasu dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Dzika przyroda i oszałamiające widoki to zaledwie skrawek tego, co oferują jedne z najpiękniejszych polskich gór.
Bieszczadzki trekking górski
Miłośnicy wspinania się po górskich ścianach odkryją w Bieszczadach kilka bardzo ciekawych podejść.
Najwyższy szczyt Bieszczad, Tarnica, znajduje się w gronie wierzchołków tworzących Koronę Gór Polski, a ambitni wielbiciele pieszych wędrówek nie mogą pominąć na swej trasie tej mierzącej 1286 m n.p.m. góry. Można na nią dotrzeć na kilka sposobów.
- Zrobić pętlę, wyruszając niebieskim szlakiem z Wołosatego (krótkie, ale strome podejście), potem przechodząc przez Halicz oraz Rozsypaniec, dotrzeć do ścieżki prowadzącej do punktu startu. Przejście tej trasy zajmuje ok. 3 godziny.
- Na Tarnicę można też wejść prostszym szlakiem, zaczynając w Ustrzykach Dolnych. Podejście trwa ok. 2 godziny.
Miłośnicy długich wędrówek z pewnością docenią trasy na Halicz (1333 m n.p.m.) oraz masywy Bukowe Berdo i Szeroki Wierch.
To wyjątkowe miejsca oferujące wspaniałe widoki przez wiele osób uważane za najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach. Warto też podejść na Krzemieniec, gdzie znajduje się styk trzech granic: Polski, Ukrainy i Słowacji.
Przeczytaj 👁️🗨️ Nie tylko Bieszczady, czyli trekking po Beskidach Wschodnich, Beksiński i Szwejk
Bieszczadzkie połoniny - gdzie się wybrać?
Osoby, które nie mają ochoty na zdobywanie szczytów, wybierają wędrówki połoninami, czyli górskimi łąkami. Pełniąca do 1945 r. funkcję pastwiska ponad 8-kilometrowa Połonina Wetlińska to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w Bieszczadach. Podobnie jest z rozciągającą się na długość 4 km Połoniną Caryńską (zwaną także Berehowską) malowniczo usytuowaną pomiędzy dwiema dolinami.
Połonina Caryńska wchodzi w obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w związku z tym jest pod ścisłą ochroną. Z Połoniny Caryńskiej można podziwiać wyjątkowo malowniczy widok na Tarnicę i Halicz.
Wypoczynek nad “bieszczadzkim morzem”
Znajdujące się w północno-zachodniej części Bieszczad Jezioro Solińskie często nazywane jest “bieszczadzkim morzem”. To utworzony poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki w 1968 r. największy w kraju zbiornik retencyjno-energetyczny, który powstał po to, aby chronić przed powodziami Dolinę Sanu.
Jezioro Solińskie jest rajem dla miłośników sportów wodnych.
Można wybrać się tam w rejs, na kajakową wyprawę, wypożyczyć rower wodny, a nawet żaglówkę. "Bieszczadzkie morze" rokrocznie przyciąga rzeszę osób spragnionych wodnych atrakcji w górach.
Warto też zobaczyć wnętrze zapory solińskiej - największej budowli hydrotechnicznej w Polsce. To miejsce na długo zapadające w pamięć, bo kryjące wiele tajemnic. Zapora ma ponad 660 m długości i jest wysoka aż na 82 m.
Chatka Puchatka
Kultowa Chatka Puchatka to barak-schronisko bez kanalizacji, prądu ani ogrzewania. Znajduje się na totalnym pustkowiu, na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. i jest punktem obowiązkowym każdej (albo przynajmniej pierwszej) bieszczadzkiej wyprawy.
Do Chatki Puchatka warto się wybrać na wschód lub zachód słońca. Najpopularniejsza trasa prowadzi z parkingu z Przełęczy Wyżnej. Jej pokonanie trwa ok. 1,5 h. Podejście nie jest trudne, a wszelkie niedogodności wynagradzają widoki, które można podziwiać na górze. Na miejscu można kupić wrzątek, kawę i herbatę. Niestety nie wolno tam już nocować (wyjątkiem są sytuacje awaryjne) i toaleta jest na zewnątrz.
Park Gwiezdnego Nieba
Zanieczyszczenie światłem jest plagą na terenach miejskich. Niestety do takiego zjawiska dochodzi również z dala od dużych aglomeracji. W związku z nagromadzeniem źródeł sztucznego światła niemal niemożliwa staje się nocna obserwacja gwiazd. Na szczęście są jeszcze miejsca w Polsce, które mogą poszczycić się wspaniałą widocznością i bezdyskusyjnie jednym z najlepszych z nich są Bieszczady. A czy zobaczysz tam zorzę polarną?
Przeczytaj 👁️🗨️ Zorza polarna w Polsce
Bieszczady to jedna z najciemniejszych lokacji nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki temu, że gwiazdy widać tam w oszałamiającym nagromadzeniu nawet gołym okiem, uruchomiono inicjatywę o nazwie Park Gwiezdnego Nieba.
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady to obszar, w którym znajdują się: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Działalność parku polega na propagowaniu niedopuszczania do zanieczyszczania światłem cennych terenów.
Bieszczadzkie wędrówki to doskonały plan na aktywne spędzenie wolnego czasu, urlopu czy weekendu. Okoliczne miejscowości oferują wiele atrakcji, dzięki czemu w Bieszczadach nie sposób się nudzić!
Jedź w Bieszczady! Sprawdź ofertę na travelduck.pl 👉 Wędrówki przez Wielką Rawkę i Krzemieniec

Proponowane wyjazdy
Newsletter
Otrzymuj najlepsze oferty z pierwszej ręki
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelspot. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.