Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawy w Polsce. Bieszczady

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
bieszczady

Bieszczady to wspaniała destynacja na wyprawę niezależnie od pory roku. Wiosną najlepiej zdobywać górskie szczyty i wybrać się na wschód słońca na Chatkę Puchatka, lato to czas, kiedy szlaki pękają w szwach od turystów. Jesienią po pełnych wrażeń wędrówkach warto usiąść z kubkiem herbaty lub czegoś mocniejszego w “Siekierezadzie”. Z kolei zimą Bieszczady przykrywa śnieżnobiała puchowa kołdra, mróz szczypie w policzki, a widoki zachęcają do trekkingu.

Spacery po Bieszczadach to jedna z lepszych form spędzania wolnego czasu dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Dzika przyroda i oszałamiające widoki to zaledwie skrawek tego, co oferują jedne z najpiękniejszych polskich gór.

Bieszczadzki trekking górski

Miłośnicy wspinania się po górskich ścianach odkryją w Bieszczadach kilka bardzo ciekawych podejść.

cerkiew-w-bieszczadach

Najwyższy szczyt Bieszczad, Tarnica, znajduje się w gronie wierzchołków tworzących Koronę Gór Polski, a ambitni wielbiciele pieszych wędrówek nie mogą pominąć na swej trasie tej mierzącej 1286 m n.p.m. góry. Można na nią dotrzeć na kilka sposobów.

  • Zrobić pętlę, wyruszając niebieskim szlakiem z Wołosatego (krótkie, ale strome podejście), potem przechodząc przez Halicz oraz Rozsypaniec, dotrzeć do ścieżki prowadzącej do punktu startu. Przejście tej trasy zajmuje ok. 3 godziny.
  • Na Tarnicę można też wejść prostszym szlakiem, zaczynając w Ustrzykach Dolnych. Podejście trwa ok. 2 godziny.

Miłośnicy długich wędrówek z pewnością docenią trasy na Halicz (1333 m n.p.m.) oraz masywy Bukowe Berdo i Szeroki Wierch.

bukowe-berdo

To wyjątkowe miejsca oferujące wspaniałe widoki przez wiele osób uważane za najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach. Warto też podejść na Krzemieniec, gdzie znajduje się styk trzech granic: Polski, Ukrainy i Słowacji.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Nie tylko Bieszczady, czyli trekking po Beskidach Wschodnich, Beksiński i Szwejk

Bieszczadzkie połoniny - gdzie się wybrać?

Osoby, które nie mają ochoty na zdobywanie szczytów, wybierają wędrówki połoninami, czyli górskimi łąkami. Pełniąca do 1945 r. funkcję pastwiska ponad 8-kilometrowa Połonina Wetlińska to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek w Bieszczadach. Podobnie jest z rozciągającą się na długość 4 km Połoniną Caryńską (zwaną także Berehowską) malowniczo usytuowaną pomiędzy dwiema dolinami.

polonina-carynska

Połonina Caryńska wchodzi w obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w związku z tym jest pod ścisłą ochroną. Z Połoniny Caryńskiej można podziwiać wyjątkowo malowniczy widok na Tarnicę i Halicz.

Wypoczynek nad “bieszczadzkim morzem”

Znajdujące się w północno-zachodniej części Bieszczad Jezioro Solińskie często nazywane jest “bieszczadzkim morzem”. To utworzony poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki w 1968 r. największy w kraju zbiornik retencyjno-energetyczny, który powstał po to, aby chronić przed powodziami Dolinę Sanu.

Jezioro Solińskie jest rajem dla miłośników sportów wodnych.

Można wybrać się tam w rejs, na kajakową wyprawę, wypożyczyć rower wodny, a nawet żaglówkę. "Bieszczadzkie morze" rokrocznie przyciąga rzeszę osób spragnionych wodnych atrakcji w górach.

Warto też zobaczyć wnętrze zapory solińskiej - największej budowli hydrotechnicznej w Polsce. To miejsce na długo zapadające w pamięć, bo kryjące wiele tajemnic. Zapora ma ponad 660 m długości i jest wysoka aż na 82 m.

solina

Chatka Puchatka

Kultowa Chatka Puchatka to barak-schronisko bez kanalizacji, prądu ani ogrzewania. Znajduje się na totalnym pustkowiu, na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1228 m n.p.m. i jest punktem obowiązkowym każdej (albo przynajmniej pierwszej) bieszczadzkiej wyprawy.

Do Chatki Puchatka warto się wybrać na wschód lub zachód słońca. Najpopularniejsza trasa prowadzi z parkingu z Przełęczy Wyżnej. Jej pokonanie trwa ok. 1,5 h. Podejście nie jest trudne, a wszelkie niedogodności wynagradzają widoki, które można podziwiać na górze. Na miejscu można kupić wrzątek, kawę i herbatę. Niestety nie wolno tam już nocować (wyjątkiem są sytuacje awaryjne) i toaleta jest na zewnątrz.

schronisko-w-bieszczadach

Park Gwiezdnego Nieba

Zanieczyszczenie światłem jest plagą na terenach miejskich. Niestety do takiego zjawiska dochodzi również z dala od dużych aglomeracji. W związku z nagromadzeniem źródeł sztucznego światła niemal niemożliwa staje się nocna obserwacja gwiazd. Na szczęście są jeszcze miejsca w Polsce, które mogą poszczycić się wspaniałą widocznością i bezdyskusyjnie jednym z najlepszych z nich są Bieszczady. A czy zobaczysz tam zorzę polarną?

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Zorza polarna w Polsce

Bieszczady to jedna z najciemniejszych lokacji nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki temu, że gwiazdy widać tam w oszałamiającym nagromadzeniu nawet gołym okiem, uruchomiono inicjatywę o nazwie Park Gwiezdnego Nieba.

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady to obszar, w którym znajdują się: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Działalność parku polega na propagowaniu niedopuszczania do zanieczyszczania światłem cennych terenów.

bieszczadzkie-szlaki

Bieszczadzkie wędrówki to doskonały plan na aktywne spędzenie wolnego czasu, urlopu czy weekendu. Okoliczne miejscowości oferują wiele atrakcji, dzięki czemu w Bieszczadach nie sposób się nudzić!

Jedź w Bieszczady! Sprawdź ofertę na travelduck.pl 👉 Wędrówki przez Wielką Rawkę i Krzemieniec

W gorach Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy