Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Paszport covidowy - szczepionka przepustką do podróżowania?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 1 min 0

Szczepienie przeciwko COVID-19 od 1 lipca 2021 stanie się przepustką do swobodniejszego podróżowania po Europie. Posiadanie tzw. Unijnego Certyfikatu Covid będzie zwalniało m.in. z kwarantanny, konieczności poddania się testom na obecność wirusa oraz samoizolacji.

Jak będzie wyglądał i gdzie można dostać paszport covidowy?

Paszport poświadczający odbycie szczepienia będzie miał dwie formy: papierową i cyfrową. W tradycyjnej wersji z pieczątką otrzymamy go bezpłatnie po wypełnieniu wniosku w: szpitalu, punkcie szczepień oraz punkcie wykonywania testów.

W wersji elektronicznej zielony certyfikat będzie wyposażony w kod QR, dzięki czemu będzie można go pobrać np. na smartfona.

W paszporcie znajdą się informacje o:

  • odbytym szczepieniu,
  • wyniku testu (trwają dyskusje, który test będzie honorowany - PCR, czy ten bardziej dostępny, czyli test antygenowy),
  • tym, że przebyło się zakażenie COVID-19.

Przy czym warto pamiętać, że zaświadczenie o szczepieniu w wersji elektronicznej już teraz można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Z systemu mObywatel będzie można niebawem także pobrać zielony certyfikat - czyli rzeczony paszport covidowy.

paszport-covidowy-2021-1

Dla kogo paszport covidowy?

Dla każdej osoby, która otrzymała certyfikowaną przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionkę - odpowiednio dwie dawki: Pfizer-BioNTech, Moderny, AstraZeneki lub jedną marki Johnson & Johnson od firmy Janssen.

Parlament Europejski zapewnia, że tzw. paszport covidowy nie będzie jedyną przepustką umożliwiającą podróżowanie, a jedynie dodatkowym, honorowanym w krajach Wspólnoty zaświadczeniem ułatwiającym przemieszczanie się.

Co z niezaszczepionymi?

Paszport covidowy ma pełnić funkcję facylitatora - ma nam ułatwiać przemieszczanie się, ale jednocześnie nie może dyskryminować osób, które nie poddały się szczepieniu (ze względów światopoglądowych, zdrowotnych lub innych).

Zielony certyfikat nie będzie jedyną przepustką do wyjazdu za granicę.

Bez szczepienia podróżujemy, stosując się do zasad obowiązujących na terenie kraju, do którego się udajemy. Możliwe, że będzie konieczne wykonanie testu na COVID-19, poddanie się kwarantannie lub samoizolacji.

Wszystkie informacje dotyczące podróżowania oraz Unijnego Certyfikatu Covid wraz z najnowszymi aktualizacjami znajdziesz na stronach rządu RP: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i www.gov.pl/web/certyfikat.

Szukasz pomysłu na urlop? Sprawdź ofertę WCZASY 2021 na travelduck.pl!

News

Proponowane wyjazdy