Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czarnobyl - co zobaczyć, gdzie pójść, dokąd pojechać?

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 3 min 0
witraz-czarnobyl

Czarnobyl jest małym miastem, które na zawsze zapisało się na kartach historii poprzez wybuch w elektrowni atomowej w 1986 r. Po wielu latach miejsce znów jest otwarte dla turystów. Jak wygląda Czarnobyl po ponad 30 latach od katastrofy? Co warto zobaczyć i jak przygotować się do podróży?

Czarnobyl to miasto na Ukrainie, przy ujściu rzeki Usz do Prypeci, w obwodzie kijowskim. Do czasu przed katastrofą nuklearną kojarzone było z bujną roślinnością, a zwłaszcza z bylicą pospolitą, od której zaczerpnęło nazwę. Współcześnie Czarnobyl przeżywa oblężenie i jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym.

Coraz więcej osób decyduje się na dark tourism, czyli podróże do miejsc po katastrofie lub kataklizmie - takim bez wątpienia jest Czarnobyl i cała Strefa Wykluczenia. Mimo pejoratywnych skojarzeń tanatoturystyka cieszy się coraz większą popularnością, ma na względzie aspekty edukacyjne oraz historyczne.

Co zobaczyć w Strefie Wykluczenia?

Najciekawszym punktem w Czarnobylu jest sarkofag reaktora nr 4. W zależności od organizacji wycieczki oglądanie może zakończyć się na obserwacji reaktora z zewnątrz.

Istnieje możliwość wejścia do środka sarkofagu, jednak wiąże się to z wysokimi kosztami. Dla turystów dostępna jest m.in sterownia reaktora.

Ze względów bezpieczeństwa przebywanie na terenie elektrowni jest możliwe w kombinezonach ochronnych i maskach.

zwierzeta-w-czarnobylu

Prypeć - “Miasto Widmo”

Budowa reaktorów Elektrowni Atomowej nieopodal Czarnobyla była jednym z głównych powodów założenia Prypeci, niegdyś miasta-osiedla dla pracowników elektrowni. Za datę powstania uznaje się 4 lutego 1970 r. Przez niemal 16 lat mieszkańcy Prypeci wiedli zwykłe życia, aż do wybuchu jednego z reaktorów. Dzień po katastrofie zdecydowano o ewakuacji ok. 50 tys. osób w trybie natychmiastowym.

Oddalony od Elektrowni Atomowej o 4 km ośrodek w mgnieniu oka stał się “Miastem Widmo”. Od tej pory jedno z najbogatszych miast byłego ZSRR zmieniło się w skansen minionej epoki. Miłośnicy historii mogą na własne oczy zobaczyć miejsca, dla których czas dosłownie się zatrzymał. Gdzie warto się wybrać podczas wycieczki do Prypeci?

Po dotarciu na miejsce turyści kierują się najczęściej do hotelu Polesie. Budynek zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku był otwarty jedynie dla oficjalnych delegacji odwiedzających elektrownię jądrową w Czarnobylu. Na terenie hotelu do dyspozycji gości były sala konferencyjna, restauracja oraz taras widokowy. Jedną z ciekawostek na temat hotelu Polesie jest to, że nigdy nie był dostępny dla turystów. Na terenie obiektu mogły przebywać jedynie osoby z odpowiednim zezwoleniem.

Nieopodal hotelu Polesie znajduje się byłe centrum rozrywkowe Prypeci, Pałac Kultury Energetyk. Do dyspozycji mieszkańców były sala widowiskowa, ring bokserski, hala sportowa oraz centrala telefoniczna. Zaplecze budynku znajdowało się w użytku Wydziału Propagandy, gdzie do dziś zwiedzający mogą oglądać stare obrazy i rekwizyty przygotowywane na pochód 1 maja 1986 r., do którego nigdy nie doszło.

Kolejnym punktem na mapie zwiedzania Prypeci jest wesołe miasteczko. Inauguracja działalności obiektu miała odbyć się 1 maja 1986 r., w ramach obchodów Święta Pracy. Do otwarcia nigdy nie doszło, a po wybuchu reaktora został monumentalny metalowy diabelski młyn, który dziś wpisuje się w krajobraz opuszczonego miasta.

park-rozrywki-prypec

Na terenie Prypeci znajduje się dom handlowy z zachowanymi w dobrym stanie tablicami informacyjnymi. Na tej podstawie każdy może stwierdzić, co w ówczesnym czasie było dostępne na półkach sklepowych. Jednym z ważniejszych punktów na terenie miasta jest również szkoła. Widok rozrzuconych masek gazowych na korytarzach, czy wiszące do tej pory zdjęcia z czasów funkcjonowania szkoły dają do myślenia.

Podczas pobytu w Prypeci warto wybrać się na złomowisko Burakiwka, gdzie składowano maszyny likwidujące skutki awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Na terenie złomowiska można przebywać tylko kilka minut, a to ze względu na ciągle wysoki poziom promieniowania.

Na koniec wycieczki do Prypeci można zajrzeć do kultowego basenu “Azura”. To kompleks składający się z dwóch zbiorników wodnych oraz sali gimnastycznej dla uczniów.

Jak przygotować się do podróży do Czarnobyla?

Zwiedzanie Czarnobyla i Strefy Wykluczenia jest możliwe tylko w ramach grup zorganizowanych. Na rynku jest wiele ofert i biur podróży, które zajmują się tego typu wyprawami. Do wyboru mamy zazwyczaj wycieczkę z prywatnym przewodnikiem oraz 1- lub 2-dniowe zwiedzanie z noclegiem. Warto pamiętać, że na terenie zony mogą przebywać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Wycieczka do Czarnobyla na własną rękę jest niebezpieczna, nielegalna i może skutkować problemami zdrowotnymi w związku z promieniowaniem, które nadal w niektórych miejscach jest wysokie. Podczas podróży należy stosować się do zasad i instrukcji wytyczonych przez przewodnika. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy natychmiastowo wydaleni ze Strefy Wykluczenia.

sala-czarnobyl

Podróż w tę część Ukrainy nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak jest kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą. Zaliczamy do nich wygodne, zakryte buty, długie spodnie, bluzę oraz kurtkę. Przed wejściem do zony każdy z turystów musi być poddany kontroli paszportowej. W punkcie kontrolnym sprawdzany jest również ubiór.

Wyprawa na Ukrainę do Strefy Wykluczenia to nie lada gratka dla osób interesujących się historią największych światowych katastrof. Z pewnością pobyt w Czarnobylu, Prypeci i okolicach to ciekawe doświadczenie dla każdego miłośnika podróży.

Wystarczy mieć ważny paszport, wybrać najatrakcyjniejszą ofertę pośród dostępnych na rynku i spakować najpotrzebniejsze rzeczy.

Warto się pospieszyć, by zobaczyć powoli ulegającą degradacji pamiątkę czasów największej katastrofy nuklearnej w Europie.

Wejdź na stronę travelduck.pl i zobacz nasze wyjazdy:

Czarnobyl Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy