Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zasady obowiązujące na plażach nudystów

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 1

Nagość niestety wciąż jest tematem tabu. Osób, które lubią spędzać czas nago na plażach dla nudystów, jest stosunkowo niewiele w porównaniu do tzw. tekstylnych. Z tego względu plaże nudystów to miejsca owiane tajemnicą, a nawet spotykające się z kontrowersjami. Jeśli jednak czujesz, że obcowanie nago z przyrodą to coś dla Ciebie, koniecznie udaj się na plażę dla naturystów. Najpierw sprawdź jednak jaka etykieta obowiązuje na nagich plażach, tak aby pobyt tam był i dla Ciebie i dla innych nieskrępowaną przyjemnością.

Z tego artykułu dowiesz się:

Nudyzm czy naturyzm - które pojęcie jest właściwe?

Naturyzm to idea, to sposób życia i myślenia, który polega na zbliżeniu do natury. Osoby wyznające zasady naturyzmu respektują przyrodę i dążą do pełnej harmonii z nią. To jest wyrażane głównie poprzez społeczną nagość, ale również w postaci podejścia życia, a nawet filozofii - naturyści to często wegetarianie lub weganie i osoby troszczące się o ekologię.

zasady-na-plazach-dla-nudystow

Naturyści spotykają się w miejscach, gdzie mogą bez ubrań uprawiać sport, spędzać wspólnie czas, pracować w ogrodzie czy właśnie plażować.
Z kolei słowo "nudyzm” wywodzi się z łaciny (łac. nudus) i oznacza po prostu "nagi". W związku z tym nudysta to osoba, która czerpie przyjemność z nie noszenia ubrania.

Gdzie wybrać się na plażę nudystów w 2022 roku

  • Lokalne plaże nudystów - nie musisz jechać aż nad morze, aby spróbować opalania nago. Plaże nudystów znajdują się w wielu miejscowościach, np. plaża nudystów przy Wale Miedzeszyńskim w Warszawie, w Kazimierzu Dolnym, czy w Kryspinowie pod Krakowem.
  • Chałupy - najbardziej znana plaża nudystów w Polsce. Zajmuje prawie 4 kilometrowy odcinek brzegu między Chałupami a Kuźnicami na Półwyspie Helskim, znajdziesz ją na lewo od wejścia nr 26.
  • Plaża nudystów w Chłapowie - ukryta jest pod wysokim klifem dzięki czemu chroni początkujących plażowiczów przed wścibskimi spojrzeniami
  • Plaża między Pogorzelicą a Mrzeżynem to aż 10 kilometrowy odcinek przeznaczony dla miłośników naturyzmu. Jest to wyjątkowe miejsce, ponieważ między miastami znajduje się ogrodzona siatką była jednostka wojskowa, zapewniająca ciszę i spokój plażowiczów.
  • Naga Plaża w Dębkach - to ok. 7 kilometrowa szeroka plaża, którą znajdziesz niedaleko zachodniego ujścia rzeki Piaśnicy
  • Plaża naturystów w Rowach - jest rzadziej uczęszczana, dlatego odnajdziesz na niej spokój i ciszę. Wystarczy przespacerować się ok. 20 min brzegiem na wschód od głównego zejścia w mieście.
  • Naga Plaża w Piaskach na Mierzei Wiślanej - jest to kolejna naturalna enklawa spokoju, w której bez problemu możesz porzucić krępujące ubranie.
  • Plaża nudystów w Stogach - miłośnicy naturyzmu odwiedzający Trójmiasto mogą wypocząć na plaży w gdańskich Stogach, wystarczy udać się do wejścia nr 23.

Dołącz do nas podczas trekkingu wzdłuż wybrzeża Bałtyku

plaze-naturystow-w-polsce

Zjęcie: Günter Valda / Unsplash

Zasady obowiązujące na plażach dla nudystów/naturystów

Na każdej plaży dla nudystów obowiązują inne zasady, jednak są wspólne mianowniki, dzięki którym można zebrać je w jeden w miarę uniwersalny kodeks beztekstylnych plażowiczów i plażowiczek. Oto one:

Nie rozglądaj się nadmiernie i nie przyglądaj

Osoby plażujące w miejscach dla naturystów zazwyczaj rozkładają swój kocyk w znacznej odległości od innych.

Nie komentuj cudzego ciała

Nawet jeśli chcesz sprawić komuś komplement nie chwal jego ciała czy figury. Osoby na plaży nudystów, przychodzą tam, aby wypocząć w spokoju a nie czuć się obserwowanym i ocenianym. 

Nie rób zdjęć ludziom wokół

Kierowanie aparatu na siebie czy osoby, z którymi jesteś - jeżeli nie mają nic przeciwko - nie jest zakazane, dbaj po prostu o to, aby inni plażowicze i plażowiczki czuli się komfortowo. Jeśli z jakiegoś powodu zapragniesz opublikować w internecie swoją nagą przygodę na plaży, upewnij się, że w kadrze nie ma obcych osób.

Utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy

Postaraj się powstrzymać odruch zerkania na ciało drugiej osoby, a jeśli nie jest to konieczne najlepiej w ogóle nie zaczepiaj nikogo i nie zagaduj bez potrzeby.

Nago na plaży nudystów 

Po zajęciu miejsca na plaży dla nudystów rozbierz się, w końcu po to tu jesteś. Jeśli jest to jednak Twój pierwszy raz i nie czujesz się z tym komfortowo możesz sprawdzić regulamin danej plaży - może on przewidywać taryfę ulgową dla początkujących. Jeśli tak nie jest wybierz bardziej ustronne miejsce, lekko odsłonięte od innych lub po prostu opuść plażę i spróbuj innym razem kiedy poczujesz się pewniej. 

Brak podtekstów seksualnych

Pamiętaj o tym, że nagość jest tu pozbawiona podtekstów seksualnych, wszelkie zachowania seksualne są źle widziane oraz prawnie zakazane.

Nie bój się

Ludzie, którzy przyszli na plażę nudystów chcą miło spędzić czas i pięknie się opalić, a nie zbierać informacje na temat tego, jak wyglądasz nago. Serio: tu nikt nikogo nie ocenia, nikt na nikogo nie parzy.

Kultura jak wszędzie indziej

Jeśli zdarzy Ci się popełnić jakąś gafę po prostu przeproś i dostosuj swoje zachowanie do obowiązujących zasad.

Po zakończonym plażowaniu posprzątaj

Niezależnie od tego, na jakiej plaży jesteś, zawsze dbaj o to, aby pozostawić miejsce przynajmniej w stanie nie gorszym od zastanego.

O czym należy pamiętać na nagich plażach

Specyfika plaż dla naturystów wiąże się również z drobnymi minusami.

Po pierwsze ich umiejscowienie często jest na uboczu, dlatego też zaopatrz się w niezbędne przekąski i napoje. Zazwyczaj w okolicy plaży nudystów nie znajdziesz sklepów, ani sprzedawców popcornu i lodów.

Po drugie przygotuj się na to, że brzegiem mogą przechadzać się osoby ubrane, wiele plaż dla nudystów nie jest specjalnie wydzielonych. Zazwyczaj ubrani turyści przejdą kulturalnie bez nadmiernego rozglądania się po plażowiczach.

Niestety może zdarzyć się, że w okolicznych krzakach pojawią się gapie. To niestety częsty proceder w tego typu miejscach, którego raczej nie da się uniknąć. Najlepiej nie zwracać na nich uwagi, a jeżeli bardzo przeszkadzają, najlepiej odejść jak najdalej od nich.

plaze-dla-nudystow

Korzystanie z plaży dla nudystów to bardzo ciekawe doświadczenie, warto chociaż raz w życiu doświadczyć tak bliskiego kontaktu z naturą.

Sprawdź rajskie wyprawy z Travelduck.pl:

Ciekawostki

Proponowane wyjazdy