Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Pierwszy spływ kajakowy - kiedy, gdzie i na jak długo?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 5 min 0
pierwsza-wyprawa-kajakowa

Do każdej aktywności należy się przygotować - co do tego nie ma wątpliwości. Pływanie kajakiem może wydawać się dziecinnie proste, ale wcześniej trzeba opanować technikę i być wyposażonym w odpowiedni sprzęt. Amatorskie spływy pod okiem przewodnika-instruktora nie wymagają długich godzin szkoleń, wystarczy krótki kurs tuż przed wypłynięciem.

Dlaczego wędrówki kajakowe są takie świetne?

Widoki zmieniają się jak w kalejdoskopie, można zatrzymać się w miejscach, które nie są dostępne z perspektywy lądu a podziwianie krajobrazów z poziomu kajaka to wspaniałe przeżycie. W czasie takiej przejażdżki zapewniona jest również aktywność, co jest dodatkowym atutem. Jeżeli jest to spływ samodzielny i kilkudniowy jedyne co warunkuje plan dnia to przyroda a w dużej mierze pogoda, zatrzymujesz się tam, gdzie masz ochotę, gotujesz na ognisku, śpisz pod namiotem - to fantastyczny relaks w szczególności dla osób, które cenią sobie bliski kontakt z naturą.

Kajakarstwo jest sportem uniwersalnym, czyli odpowiednim niemal dla każdego. Ważne jest, aby mierzyć siły na zamiary i na pierwszy spływ nie wybrać się np. na Piławę, która nie jest odpowiednią rzeką dla osób stawiających pierwsze kroki w kajakarstwie i/lub nie mogą pochwalić się najlepszą kondycją. Na kajakowy spacer warto wybrać się w słoneczny piękny dzień, aby móc w pełni korzystać z uroków tej formy rekreacji i co najważniejsze nie dodawać sobie trudności np. w postaci deszczu czy silnego wiatru. Do kajakarstwa nikogo nie trzeba namawiać, zanim jednak wejdziesz na pokład, przeczytaj poniższe wskazówki.

Jaki spływ wybrać i na jak długo

Inaugurację przygody z kajakami najlepiej przeprowadzić delikatnie - krótki (najlepiej jednodniowy bądź kilkugodzinny) spływ w zupełności wystarczy i jednocześnie będzie bardzo miarodajny. W ten sposób można się bardzo szybko przekonać czy konieczne jest przeszkolenie w sztuce wiosłowania, czy trzeba będzie np. zacząć treningi wytrzymałościowe, aby dać radę machać rękami przez kilka dni pod rząd.

Kilkudniowe spływy kajakowe to przyjemność zarezerwowana dla miłośników i miłośniczek biwakowania. Taka forma spędzania wolnego czasu przypomina bardziej survival niż wakacje all inclusive.

A może rowery i trekking w Beskidzie Niskim?

Pierwsza wycieczka kajakowa powinna odbyć się na rzekach spokojnych. Najlepsze będą: szlaki na Drawie (na Pojezierzu Drawskim), doskonałe będą również okolice Zwierzyńca na Roztoczu, słynna ale też niestety zatłoczona w sezonie Krutynia, Pilica, Łyna, Marózka, Wel, cudowna Biebrza, przepiękna Czarna Hańcza z Kanałem Augustowskim oraz Wkra. Rzeki, których polecamy unikać w czasie pierwszych kajakowych wędrówek, to: Pasłęka, Bug, Wel, Łupawa, Drawa oraz Łyna. Najlepiej kierować się zasadą stopniowania - zaczynać od rzek najmniejszych i w miarę nabywania wprawy i umiejętności decydować się na coraz większe zbiorniki wodne.

biebrza-kajaki

Dystans i miesiące najlepsze na pierwszy spływ kajakowy

Spływ kajakowy będzie udany m.in. pod warunkiem dobrze rozplanowanych dziennych dystansów. Na pierwszą wyprawę najlepiej sprawdzi się system 2:1 czyli dwa dni wiosłowania i jeden dzień odpoczynku. Przerwy są konieczne nie tylko do regeneracji organizmu, ale także na wypadek załamania pogody czy innych niespodziewanych wydarzeń.

Odległości jakie trzeba będzie pokonać danego dnia trzeba dostosować do rodzaju wód - płynąc po jeziorach tempem rekreacyjnym średnia prędkość wynosi 3-4 km/h, z kolei na rzekach z nurtem wzrasta ona do 5-6 km/h. W związku z tym na wodach stojących można przepłynąć dziennie około 20 km z kolei z nurtem rzecznym dystans ten zwiększy się o 10 km. Taki rytm wyprawy sprawi, że będzie czas na wszystko - zrobienie zakupów, zwiedzanie i odpoczynek.

kajak-co-spakowac

Co powiesz na jesienną wycieczkę do Doliny Pilicy?

Na kajaki w Polsce najlepiej wybrać się w okresie od czerwca do sierpnia. Wówczas jest większa szansa na dobrą pogodę. Niestety mankamentem wypraw w sezonie letnim jest niski stan wód - co prawda wystarczy już 50 cm, ale w przypadku niższego poziomu wody możliwe, że będzie konieczne przenoszenie kajaka a nawet holowanie go na linach.

Kurtka, buty, polar - ubranie na kajaki

Wygodna odzież oraz buty to podstawa. Ważne jednak jest, aby były wykonane z szybkoschnących tkanin, w związku z tym bawełna niemal całkowicie odpada. Syntetyczne tkaniny nawet gdy zmokną nie doprowadzą do wychłodzenia organizmu, szybko również wyschną, co w takiej podróży jest niezwykle ważne. Jasne ubrania sprawdzą się zdecydowanie lepiej szczególnie w czasie upałów. Trzeba mieć ze sobą strój kąpielowy, krótkie i dłuższe spodnie, polar, bluzę, kurtkę przeciwdeszczową i buty na zmianę.

Klapki lub zwykłe trampki mogą się nie sprawdzić w czasie kajakowej wycieczki. Z pewnością nie raz trzeba będzie wejść do wody - klapek spadnie, z kolei trampek namoknie, namoknie i szybko nie wyschnie. Poza tym ważne również jest, aby stopy były chronione przed ewentualnymi urazami. Na kajakową wycieczkę najlepiej sprawdzą się buty do chodzenia w wodzie i sportowe sandały. Warto też mieć ze sobą zakryte obuwie i skarpetki - na wypadek chłodniejszych wieczorów.

Kolejnym ważnym elementem stroju jest czapka, która będzie chroniła głowę i osłaniała twarz przed promieniowaniem UV. Przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne, ale najlepiej na sznurku, żeby nie zgubić ich w wodzie.

Miasto inspiracji - znasz Lublin?

Kajakarski niezbędnik - co się przyda na kilkudniowym spływie

kajak-polska

Oprócz wygodnego i chroniącego przed czynnikami atmosferycznymi ubrania, butów, jedzenia, picia, apteczki i przyborów toaletowych na spływie (zwłaszcza kilkudniowym) trzeba mieć ze sobą również:

 • namiot, śpiwór, karimatę,
 • mokre chusteczki - przydają się zawsze i wszędzie,
 • wodoodporne etui na bagaż oraz sprzęt elektroniczny, koniecznie z możliwością mocowania do siebie lub do kajaka - w przypadku wywrotki wszystko może pójść na dno, jeżeli nie będzie przyczepione, w związku z tym najlepszy będzie wodoszczelny worek kajakarski,
 • latarkę,
 • krem z filtrem UV,
 • repelenty o wysokim stężeniu DEET,
 • rękawiczki do wiosłowania (lub rękawiczki rowerowe bez palców) - może podczas jednodniowego spływu nie będą konieczne, ale już na kilkudniowej wycieczce boleśnie odczujemy ich brak,
 • ręcznik turystyczny/sportowy, zajmuje mało miejsca i szybko schnie,
 • krzesiwo - zapałki i zapalniczki niestety nie są niezawodne, szczególnie po kontakcie z wodą dlatego krzesiwo, które jest niewielkie i sprawdza się nawet w najcięższych warunkach dobrze zawsze mieć ze sobą,
 • pojemnik/butelkę na wodę plus filtr, w sklepach z akcesoriami górskimi można kupić kieszonkowe filtry, które oczyszczą nawet wodę z jeziora; nie jest to niezbędne akcesorium, ale ma wiele plusów: ekologia, miejsce w kajaku (nie trzeba brać zapasu wody) i ratunek na wypadek kryzysowej sytuacji, gdy niemożliwe będzie kupienie wody w sklepie,
 • power bank,
 • mapę w wersji analogowej - na wypadek, gdyby sprzęt elektroniczny zawiódł,
 • linę (ok.15 m) oraz plandekę - to dodatkowe zabezpieczenie od deszczu, które nie zajmuje dużo miejsca a może bardzo się przydać,
 • scyzoryk, naprawisz nim zamek od śpiwora i zrobisz kanapkę, jego zastosowanie jest niemal nieograniczone - jeżeli nie masz wprawy w używaniu wielofunkcyjnych noży przed wyprawą obejrzyj kilka tutoriali, aby dowiedzieć się w jakich sytuacjach będzie pomocny - z pewnością o wielu zastosowaniach scyzoryka nie masz jeszcze pojęcia,
 • lornetka - nie jest niezbędna i zajmuje sporo miejsca, ale pozwoli podziwiać napotykane krajobrazy dużo dokładniej.

Jeżeli obawiasz się, że trudno będzie to wszystko zmieścić do kajaka (który wbrew pozorom jest bardzo pojemny) możesz skorzystać z opcji transportu bagaży na pola namiotowe, w których masz zamiar się zatrzymywać - takie usługi świadczy wiele firm organizujących spływy, bez problemu znajdziesz je w popularnych kajakowo ośrodkach. Nie jest to drogie, ale musisz mieć dokładnie zaplanowane miejsca noclegów.

Puszcza Knyszyńska to wspaniały pomysł na krótką wycieczkę - znasz te rejony?

Jedzenie na spływ kajakowy

W zależności od tego jak długi będzie spływ musisz oczywiście wyposażyć się w niezbędny prowiant. Planując trasę wycieczki uwzględniaj miejsca, w których można uzupełnić zapasy - taka opcja będzie szczególnie dobra w przypadku długich wypraw. Jeżeli wybierzesz mało uczęszczany szlak, wtedy musisz szczególnie skrupulatnie wszystko rozplanować. W tym przypadku sprawdzi się żywność liofilizowana.

Pamiętaj, że nawet w czasie kilkugodzinnego spływu warto mieć pod ręką wysokokaloryczne przekąski, np. batoniki białkowe, suszone daktyle. Wszystkie aktywności wymagające wysiłku fizycznego bardzo wyczerpują organizm, często obfite śniadanie nie wystarczy, aby bez problemu wiosłować bez przerwy na choćby mały posiłek przez kilka godzin.

Jeżeli planujesz łowienie ryb w czasie spływu najpierw upewnij się czy na Twojej trasie oprócz karty wędkarskiej nie jest konieczne legitymowanie się dokumentem uprawniającym do łowienia w danym miejscu - takie zezwolenia można kupić w sklepie wędkarskim w danym regionie.

lowienie-ryb

Bezpieczeństwo w czasie wyprawy kajakowej

Troska o bezpieczeństwo (zarówno własne, jak i innych) to podstawa udanej wyprawy kajakowej. Kamizelki asekuracyjne lub ratunkowe to konieczna podstawa, w szczególności, gdy wieje mocny wiatr. Kolejną ważną sprawą jest pamiętanie, że “więksi mają pierwszeństwo” - z tego względu zawsze ustępuj miejsca statkom, promom a na jeziorach płyń blisko brzegu.

Pływanie nocą kajakiem jest bardzo ryzykowne, oprócz tego, że nie widać przeszkód na szlaku, np. konarów, progów wodnych to pomoc w takich warunkach w razie wypadku będzie bardzo utrudniona lub niemożliwa.

Alkohol i inne substancje psychoaktywne w czasie spływu to bardzo zły pomysł - zwolniony czas reakcji i brawura nie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa wyprawy, mało tego w momencie konieczności interwencji policji czy karetki trzeba liczyć się z opcją poniesienia prawnych sankcji.

Wiedza = bezpieczeństwo z tego względu zawsze zbieraj informacje na temat szlaku, bardzo ważne jest to, żeby dokładnie wiedzieć, gdzie są najniebezpieczniejsze dla kajakarzy progi wodne, tamy czy młyny. Często w takich przypadkach lepszym rozwiązaniem jest przeniesienie kajaka niż ryzyko wywrotki czy nawet wypadku.

WAŻNE: niektóre odcinki rzek są objęte zakazem pływania, to też trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy.

Pamiętaj, że na szlaku zawsze możesz liczyć na pomoc innych kajakarzy, udzielaj jej również innym.

Podsumowując: pierwszy raz na kajaku warto spędzić podczas zorganizowanego spływu lub z kimś kto ma w tej dziedzinie doświadczenie, najlepszy będzie dystans maks. 15-kilometrowy. Przygotowując się do samodzielnej wyprawy trzeba zebrać jak najwięcej informacji o trasach, warunkach, ograniczeniach, zakazach, niezbędnych dokumentach itp. Dbałość o bezpieczeństwo i odpowiedzialne podróżowanie dopełniają listy, aby spływ był udany i co najważniejsze - przyjemny!

Sprawdź wyprawy Travelduck z wodą w roli głównej:

Proponowane wyjazdy