Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandzki off road. Jak i kiedy jeździć samochodem po wyspie?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
off-road-islandia

Off road to sport dla osób, które kochają połączenie warkotu silnika i nieziemskich krajobrazów za szybą. Islandia jest jednym z miejsc idealnych dla tego rodzaju aktywności. Odległości między atrakcjami na wyspie wymuszają konieczność poruszania się po niej samochodem, ale nie zwykłą osobówką! Islandia jest surowa, dzika, a jej kapryśna pogoda sprawia, że trzeba dysponować autem do zadań specjalnych i kierowcą z ponadprzeciętnymi umiejętnościami - szczególnie podczas zimowej wyprawy.

Spróbujesz zobaczyć Islandię w 6 dni?

Pamiętaj! Off road na Islandii, czyli jazda poza wytyczonymi drogami, jest zabroniona. W przypadku zjechania z trasy kara pieniężna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, w skrajnych sytuacjach grozi więzieniem.

Dlaczego off road na Islandii jest surowo zabroniony? Wynika to przede wszystkim z dbałości o środowisko naturalne. Zbaczanie z tras prowadzi do wzmożonej erozji gleb, co bardzo negatywnie wpływa na roślinność, która i tak musi sobie radzić z trudnymi warunkami atmosferycznymi i bardzo krótkim okresem wegetacji. Z tego względu off road na Islandii to nie do końca off road, ale jazda po drogach, którym i tak daleko do standardowych, ponieważ większość z nich jest żwirowa albo szutrowa.

Podpowiadamy, jak się przygotować, co warto wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w krainie lodu i ognia. Radzimy, co trzeba ze sobą mieć, na co uważać i czego nie robić. Zapraszamy na przejażdżkę po Islandii!

Marzysz o zorzy polarnej?

Off road po Islandii - co musisz wiedzieć?

Większość osób podróżujących po Islandii nie dysponuje własnym autem, z tego względu decyduje się na wypożyczenie czterech kółek. W przypadku gdy wyprawa ma przebiegać przez interior, trzeba dopytać i doczytać, czy umowa wynajmu ma zapisy dotyczące pozwoleń przejazdu przez centralna część wyspy.

Na Islandii jest mnóstwo wypożyczalni samochodów (w tym kilka prowadzonych przez Polaków). Decydując się na auto, zwróć uwagę na: limity kilometrów wliczonych w cenę oraz kwestie dotyczące depozytów oraz polityki paliwowej.

interior-off-road

Masz ochotę na trekking na Islandii?

Poza tym pamiętaj o:

  • zapinaniu pasów - na Islandii mandat za niezapięte pasy wynosi od 600 PLN wzwyż.
  • Włączaniu świateł (nawet w ciągu dnia) - brak świateł to mandat w wysokości. 600 PLN.
  • Wożeniu zapasowego kanistra z benzyną. Na Islandii stacje benzynowe są od siebie oddalone nawet o kilkaset kilometrów. Nie ryzykuj utknięcia pośrodku niczego.
  • Przestrzeganiu przepisów drogowych - nie chodzi tylko o kary pieniężne wynikające z przekroczenia prędkości lub niezapiętych pasów. Przepisy na Islandii są po to, żeby się do nich stosować ze względu na bezpieczeństwo - na drogę może wybiec owca lub inne zwierzę, poza tym warunki atmosferyczne nie rozpieszczają nawet latem. Lepiej wyłączyć brawurę i trzymać się litery prawa.
  • Bezwzględnym respektowaniu ostrzeżeń i stosowaniu się do zaleceń służb - wszystkie komunikaty, np. dotyczące zamknięcia dróg czy ewakuacji traktuj bardzo poważnie.
  • Nie wjeżdżaniu w zamknięte drogi - w takich przypadkach nie ma dyskusji.
  • Nie wjeżdżaniu w interior, gdy nie potrafisz przejeżdżać przez rzeki i podróżujesz samotnie.
  • Na islandzkiej krajowej jedynce - czyli drodze wiodącej dookoła wyspy wzdłuż jej linii brzegowej - przekroczenie prędkości jest szczególnie surowo karane. Często można spotkać tam patrole policji.

Sprawdź trasy na off road w Polsce i za granicą!

Zanim wyruszysz w drogę

Przed wyruszeniem na off road po Islandii pamiętaj, żeby zapoznać się z aktualnym stanem dróg, ponieważ często zdarza się, że wiele z nich jest wyłączona z ruchu. Przydatne serwisy islandzkie (dostępne wersje angielskie) o aktualnej sytuacji na drogach: road.is oraz dotycząca pogody: vedur.is.

Jeżeli zamierzasz jechać w tereny górskie, pamiętaj, że trasy w tamtych rejonach są otwierane dopiero od połowy lipca, kiedy warunki pogodowe pozwalają na bezpieczną jazdę.

off-road-islandia

Jedziesz na off road na Islandię?

Najwięcej kolizji na Islandii zdarza się w momencie zjeżdżania z dróg asfaltowych na żwirowe, szutrowe lub gruntowe. Przyczyną jest nadmierna prędkość, z tego względu trzeba zdjąć nogę z gazu i delikatnie zjechać z głównej trasy.

interior-islandia-off-road

Wyprawy po interiorze zimą są niewskazane dla mało wprawionych w jeździe terenowej kierowców. Zimą wiele dróg prowadzących przez centralną część wyspy jest zamkniętych. Jazdę po tych terenach najlepiej planować latem, a zimowe eskapady wyłącznie z doświadczonym i wykwalifikowanym przewodnikiem-kierowcą.

Interior to obszar, na którym warunki pogodowe nagle i radykalnie się zmieniają. Poza tym w jego południowej części występują bardzo gwałtowne burze piaskowe. Wiatr jest wówczas tak silny, że może nawet przewrócić ciężkie terenowe auto. Zasięg sieci komórkowych w tej części Islandii jest ograniczony, a w niektórych miejscach nie ma go wcale.

Czytaj więcej, jak przygotować się na off road!

wyprawa-na-islandie

Off roadowe wyprawy po Islandii są możliwe, ale trzeba przestrzegać przepisów i bezwzględnie stosować się komunikatów służb drogowych. Duża doza pokory, sprawne auto i doświadczony kierowca to przepis na pełną wspaniałych przygód, a nie niemiłych niespodzianek wyprawę off road po Islandii.

Wybierz się na Islandię z travelduck.pl:

Islandia Atrakcje Islandii Off road

Proponowane wyjazdy