Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Jak się przygotować do wyprawy 4x4. Off road dla każdego

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 5 min 0
off-road

Dla jednych off-road to rodzaj sportu, dla innych sposób na podróżowanie. Bez względu na to, jaką formę przyjmą, nie ma wątpliwości, że przygody 4x4 zapewniają wiele emocji i przeżyć. Wyprawy off-road wymagają odpowiedniego przygotowania. Sprawdź, jak zaplanować taką podróż, co spakować i jak wyposażyć samochód.

Czym jest off-road?

Jeszcze do niedawna samochody terenowe kojarzyły się głównie z wojskiem lub górskimi służbami ratowniczymi i leśniczymi. Dziś jazda off-road to przede wszystkim sposób na spędzenie wolnego czasu, a wyprawy off-roadowe stają się coraz popularniejsze zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Polegają one na jeździe specjalnymi autami 4x4 po nieutwardzonych drogach. W zależności od terenu i rodzaju pokonywanych tras wyróżnia się następujące odmiany off-roadu:

 • turystyczny – jeśli samochody terenowe służą za środek transportu podczas dalekiej podróży,
 • cross-country – czyli rajdy szybkościowe samochodami 4x4 (np. Rajd Dakar),
 • rock crawling – polegający na jeżdżeniu po skałach.

Jazda off-roadowa to nie tylko sport ekstremalny, lecz także możliwość bycia bliżej natury. Samochody terenowe pozwalają na przemierzanie rozległych terenów i wjechanie do miejsc niedostępnych dla zwykłych osobówek.

Gdzie jechać na off road? Jordania to strzał w 10!

Jak przygotować samochód do off-roadu?

Podstawą udanego wyjazdu off-roadowego jest dobry samochód terenowy. Musi on mieć napęd na cztery koła i mocne podwozie. W przypadku krótkich wycieczek po nietrudnym terenie sprawdzi się każdy samochód 4x4.

Przy dłuższych i bardziej zaawansowanych wyjazdach wskazany jest stały napęd wszystkich kół z możliwością blokowania międzyosiowego mechanizmu różnicowego lub napęd 4x4 dołączany na sztywno.

Ważnym elementem wyposażenia auta jest także reduktor – dzięki niemu nie spali się sprzęgła podczas pierwszego wjazdu na trudniejszą powierzchnię (np. na piasek).

Ważną rolę podczas off-roadu odgrywają również opony. Należy wybrać dostosowane do jazdy w terenie, czyli odporne na wszelkie uszkodzenia. Niestety tego typu koła bywają głośne podczas jazdy po asfalcie.

sprzet-do-off-roadu

A może Albania na off road?

Kolejnym istotnym elementem jest zderzak off-road. Musi być solidny i wytrzymały, aby chronić auto (i pasażerów) podczas ewentualnego zderzenia.

Podczas off-roadu drobne wypadki zdarzają się dużo częściej niż w czasie jazdy samochodem osobowym po asfalcie. W trakcie wyprawy poza wytyczonymi drogami samochód dużo częściej uderza o pnie drzew czy skały.

Samochód do off-roadu musi jednak być przede wszystkim sprawny. W czasie jazdy poza utartym szlakiem pojazd jest dużo bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, dlatego przed wyjazdem powinien przejść dokładny przegląd.

Spróbujesz off roadu w Ukraińskich Karpatach?

Akcesoria do off-roadu: co powinno znaleźć się w samochodzie?

Podczas off-roadu należy być przygotowanym na każdą okoliczność. Podróżując po bezdrożach, pustyniach czy górach, nie zawsze będziesz mieć możliwość skorzystania z usług mechanika, dlatego cały "warsztat” musisz mieć w swoim bagażniku.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić wymogi dotyczące wyposażenia auta w państwie, które planuje się odwiedzić. Mogą się znacznie różnić od tych obowiązujących w Polsce.

Bez względu na to, do jakiego kraju podróżujesz samochodem, zawsze musisz mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę samochodową, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.

Samochód terenowy odpowiednio przystosowany do wyprawy off-road powinien być wyposażony w:

 • dętki,
 • łatki do dętek,
 • łożyska,
 • uszczelki,
 • łyżki do zdejmowania opon,
 • paski klinowe,
 • stalową linę,
 • zapasowe żarówki,
 • zapasowy akumulator,
 • olej do silnika,
 • płyn hamulcowy,
 • hi-lift,
 • filtry paliwa,
 • taśmy samoprzylepne,
 • opaski zaciskowe,
 • koło zapasowe (jedno lub dwa),
 • kanistry na paliwo,
 • trapy,
 • narzędzia naprawcze,
 • przedmioty obowiązkowe w danym kraju (należy sprawdzić ich listę przed podróżą).

wymagajacy-off-road

Co powiesz na off road w Czarnogórze?

Zasady ruchu drogowego w czasie wyprawy typu off-road

Przygotowując się do wyprawy samochodem terenowym, należy również zapoznać się z zasadami ruchu drogowego obowiązującymi w krajach, do których się jedzie. Przepisy mogą się znacznie różnić od tych w Polsce.

Sprawdzić trzeba przede wszystkim dozwoloną prędkość na danych odcinkach drogi. Bardzo często są one dużo mniejsze od tych, które legalnie osiągnąć można na polskich drogach. Zdarza się, że obowiązują także inne zasady dotyczące pierwszeństwa na skrzyżowaniach lub związane z poruszaniem się po trasach z sygnalizacją świetlną.

Marzysz o off roadzie na Krymie?

Jak zaplanować wyprawę typu off-road?

Rajdy terenowe mają wyznaczoną trasę, postoje i noclegi. Jeżeli wybierasz się na off-road turystycznie, musisz zaplanować całą wyprawę samodzielnie. Plany rozpocznij od wytyczenia trasy.

Głównym kryterium powinny być miejsca, które chcesz zobaczyć. Pamiętaj jednak, że nie po wszystkich drogach możesz się poruszać. Niektóre z nich otwarte są tylko dla pojazdów uprzywilejowanych.

off-road-nepal

A może Kirgistan na wyprawę 4x4?

Kolejną ważną sprawą jest zaplanowanie noclegów. Jeśli obrana trasa prowadzi przez miasta, możesz zatrzymywać się w hotelach i na kempingach. Jeżeli jednak wybierasz się w bardziej dzikie tereny, kwestię noclegów musisz mieć opracowaną jeszcze przed wyjazdem.

W wielu krajach rozbijanie namiotu na dziko jest niedozwolone. Niezawodne w takiej sytuacji są specjalne namioty dachowe, które montuje się na samochodzie terenowym.

Jeżeli planujesz dłuższą (np. miesięczną) podróż, na mapie zaznacz wszystkie miejsca, w których możesz uzupełnić zapasy jedzenia, wody, paliwa lub skorzystać z usług mechanika, a także miejscówki medyczne. Taka wiedza może się przydać zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, gdy np. zepsuje się samochód lub zachorujesz.

Co powiesz na Safari 4x4 w Afryce?

Co zabrać ze sobą na wyprawę typu off-road?

Wyposażenie auta i typowe akcesoria off-road są bardzo ważne podczas podróży przez dzikie tereny. Pakując bagaż, należy pamiętać także o tym, że trasy off-road prowadzą zazwyczaj przez dzikie tereny, omijają więc miasta i wioski. W czasie wyprawy trudno będzie znaleźć dobrze wyposażony sklep czy aptekę.

Na szczęście samochody terenowe mają zazwyczaj bagażniki, które pomieszczą duże walizki. Nie należy jednak przesadzać. Zbyt duża ilość rzeczy w kabinie może skutkować niekomfortową jazdą. W podróż zabierz ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy:

 • odzież dostosowaną do różnych warunków pogodowych,
 • jedzenie i picie (w ilości dostosowanej do długości podróży),
 • turystyczną lodówkę i kuchenkę,
 • sprzęt niezbędny do biwakowania (namiot, karimata, śpiwór, poduszka itp.),
 • prysznic kempingowy,
 • dobrze wyposażoną apteczkę (powinna zawierać leki przydatne podczas zatrucia, środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, środki obniżające gorączkę, opatrunki, bandaże, płyn do dezynfekcji ran, folię NRC oraz repelenty i krem z filtrem przeciwsłonecznym),
 • okulary przeciwsłoneczne (najlepiej te odpowiednie do jazdy samochodem),
 • prawo jazdy i ubezpieczenie auta oraz wszelkie inne niezbędne na danej trasie dokumenty,
 • nakrycie głowy,
 • latarki,
 • przetwornicę napięcia,
 • zaktualizowane mapy samochodowe.

off-road-usa

Chcesz pojechać na magiczną Islandię na off road?

Miejsca idealne na off-road

Tak naprawdę off-road jest możliwy wszędzie i w każdym kraju. Niektóre miejsca są jednak do tego odpowiedniejsze. Najlepszym wyborem będą państwa, w których znaleźć można bezdroża, dzikie tereny z dala od miast oraz nieutwardzone drogi.

Właśnie dlatego wyjazdy off-roadowe są bardzo popularne np. w środkowej Islandii, w Namibii, Zimbabwe czy w Kanadzie. Wycieczkę samochodami terenowymi można też zorganizować w Australii czy Rumunii.

Na popularności zyskuje także polski off-road. Choć lasy i góry w Polsce zamknięte są dla ruchu samochodowego, można w naszym kraju znaleźć różnorodne trasy dla pojazdów terenowych. Zazwyczaj są to specjalnie przygotowywane tory off-roadowe, przystosowane zarówno dla aut, jak i quadów czy motocrossów.

Znasz kraje Afryki od strony off roadowej?

Czy off-road jest bezpieczny?

Wyprawy i rajdy off-roadowe często kojarzone są z ekstremalną jazdą po bardzo niebezpiecznym terenie. Tymczasem wybór drogi należy do kierowcy, a trasa podróży wcale nie musi prowadzić przez trudne do przejechania miejsca.

Off-road jest bezpieczny, jeśli zachowuje się zdrowy rozsądek i przestrzega zasad bezpieczeństwa. Podstawę stanowią sprawny samochód i dobór trasy do umiejętności kierowcy. Należy też unikać niebezpiecznych odcinków drogi (tuż nad przepaścią) lub niemożliwych do pokonania (zbyt stromych przechyleń). Podczas jazdy nie można zapominać o dobrym ustawieniu fotela i zagłówków, a także o zapięciu pasów.

gdzie-na-off-road

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, można wyposażyć samochód w system HDC (Hill Descent Control), który po naciśnięciu przez kierowcę specjalnego przycisku zaciska hamulce na wszystkich czterech kołach. To przydatna opcja zwłaszcza podczas zjazdów ze stromych wzniesień.

Czy przygody 4x4 są dla każdego?

Zarówno rajdy terenowe, jak i wyprawy typu off-road to rozrywka dla każdego.

Nie musisz być komandosem umiejącym przetrwać w dzikiej dżungli, aby czerpać przyjemność z jazdy off-roadowej.

Każdy wyjazd można dopasować do własnych upodobań i preferencji.

Trasy off-roadowe bywają jednak niełatwe, a samochody terenowe trudne do kierowania. Choć każdy może być pasażerem auta 4x4, to nie każdy powinien stać się jego kierowcą. Za "kółkiem” samochodu off-roadowego mogą zasiadać tylko doświadczeni kierowcy, którzy poradzą sobie w każdych warunkach.

Wyjedź z Travelduck:

Poradnik Off road

Proponowane wyjazdy