Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Off road: co to jest, jak zacząć, dlaczego warto, jak się przygotować do jazdy w terenie?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 4 min 0
off-road-w-gorach

Off-road ma wielu zwolenników, głównie ze względu na możliwość dotarcia tam, gdzie nie można dotrzeć standardowymi środkami transportu. Off-road to coraz częściej wyprawy połączone z eksploracją i poznawaniem egzotycznych, niezdobytych zakątków - zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Off-road: co to jest i na czym polega?

Off-road to sport motorowy, który można uprawiać na różnego rodzaju maszynach - zarówno na zwykłych quadach, jak i motocyklach crossowych. Jazda off-road najbardziej kojarzy się jednak z samochodem terenowym. Sport ten, jak sugeruje nazwa, polega na jeździe po nieutwardzonych drogach, czyli takich, po których ciężko podróżować zwykłym samochodem osobowym.

Rodzaje tras off-roadowych

Off-road można uprawiać nie tylko na terenach grząskich i błotnistych, ale również na obszarach kamienistych, szutrowych i piaskowych. Trasa off-roadowa może też prowadzić przez tereny leśne i polne. W niektórych przypadkach off-road jest uprawiany także na przygotowanych specjalnie do tego poligonach.

off-road-dla-kobiet

Odmiany off-roadu

Off-road dzieli się ze względu na tereny, na których uprawia się ten sport. Wyróżnia się:

  • off-road przeprawowy,
  • rock crawling,
  • rajdy szybkościowe,
  • turystykę off-roadową.

Najczęściej uprawianą odmianą jest off-road przeprawowy. Jak wskazuje nazwa, polega on głównie na pokonywaniu przeszkód na trasie. Najczęściej mają one charakter naturalny - są to strome zjazdy i wzniesienia, droga prowadzi nierzadko przez tereny błotniste i wąwozy, często też przecina rzeki.

Na to, czym jest rock crawling, również naprowadza nazwa. To dosłownie czołganie się po skałach czyli pokonywanie krótkiej, ale bardzo trudnej trasy. Poruszanie się po takiej drodze wymaga od kierowcy dużych umiejętności.

Rajdy szybkościowe można często zobaczyć w telewizji. Typowym rajdem typu cross country jest Rajd Dakar, który odbywa się na różnych kontynentach, ale czynnikiem wspólnym są ekstremalne warunki do jazdy.

Ostatnią odmianą off-roadu, zdobywającą coraz więcej fanów, jest turystyka off-road, znana też jako off-road 4x4. Polega na przemierzaniu różnych zakątków świata, do których trudno dostać się zwykłym samochodem czy komunikacją publiczną. Fraza 4x4 oznacza napęd na cztery koła, czyli na obie osie pojazdu. Dzięki temu bez przeszkód można pokonać wszelkie nierówności terenu.

Turystyka off-road, w przeciwieństwie do pozostałych odmian tego sportu, może być uprawiana właściwie przez każdego. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania trasy.

gory-na-off-road

Turystyka off-road: gdzie pojechać na wycieczkę?

Turystyczne trasy off-roadowe można znaleźć niemal na każdym kontynencie. Aby wybrać się na taką wyprawę, wcale nie trzeba jechać daleko, ciekawą opcją są np. wycieczki off-roadowe po Ukrainie zachodniej. Większość trasy wiedzie przez połoniny, dzięki czemu niemal przez cały czas można podziwiać pasma ukraińskich Karpat. Taka trasa, pełna stromych podjazdów, wymaga umiejętności ze strony kierowcy.

Jeśli dzięki jeździe po bezdrożach chcesz poznać nieco bardziej egzotyczne zakątki świata, możesz wybrać się m.in. do Kirgistanu. Wyprawa samochodowa przez ten kraj pozwala na poznanie go od środka, trasa rozpoczyna się w Biszkeku, czyli stolicy kraju i wiedzie przez góry Tien-Shan (polecane także na trekking górski).

Jeśli weźmiesz udział w wycieczce po Kirgistanie, zobaczysz też największe jeziora kraju, w tym słynne Issyk-Kul. Trasa nie jest uznawana za wymagającą. Zauważalne problemy mogą pojawić się jedynie w trakcie pokonywania stromych podjazdów podczas niekorzystnej pogody.

Na wyprawę off-roadową możesz wybrać się także na Bałkany (m.in. do Albanii czy Czarnogóry), do Gruzji oraz na popularną ostatnio Islandię. Wszystko zależy od tego, czy wolisz podróżować piaszczystymi szlakami, czy większą radość sprawia Ci przemierzanie tras położonych między górskimi wzniesieniami.

islandia-off-road-2

Jak przygotować się na wyprawę off-roadową?

Co zabrać ze sobą na jazdę off-road? W pierwszej kolejności zadbaj o akcesoria samochodowe: nawigację GPS, linę holowniczą, pompkę elektryczną lub nożną oraz łopatę. Ta ostatnia może przydać się w momencie, gdy podczas przeprawy samochód ugrzęźnie. Dobrym pomysłem jest też wzięcie saperki.

W następnej kolejności zadbaj o porządny strój. Koniecznie weź ciepłą kurtkę (np. puchową lub taką, która posiada membranę), przydadzą się też rękawice ochronne i czapka. Jeśli wybierasz się na tereny podmokłe lub tam, gdzie mogą wystąpić duże opady deszczu, weź też wodery i kalosze.

Ponadto zadbaj koniecznie o to, by w samochodzie znajdowała się apteczka z bandażami dzianymi, plastrami, opatrunkami sterylnymi, opaskami elastycznymi, nożyczkami, wodą utlenioną, lekami (jeśli Ty lub uczestnicy wyprawy chorujecie na choroby przewlekłe), rękawicami lateksowymi, maseczką do resuscytacji, a także kocem ratunkowym.

Przydadzą się też powerbank, latarka (inna niż ta w telefonie) oraz scyzoryk wielofunkcyjny.

A może off road w Afryce?

Jak się ubrać na off-road 4x4?

To, jak się ubrać na off-road, zależy od celu wyprawy, jednak warto zabrać też zimowe ubrania, które przydadzą się w razie gwałtownego spadku temperatury.

Zabierz bieliznę i koszulkę termoaktywną. Zadbaj też o buty trekkingowe z antypoślizgową podeszwą, zwłaszcza, jeśli wybierasz się na podmokłe tereny - wtedy też koniecznie weź takie, które sięgają za kostkę. Spodnie powinny być luźne, nie krępujące ruchów. Na wszelki wypadek weź ciepłą bluzę nawet wtedy, jeśli podróżujesz do miejsc o wysokiej temperaturze.

off-road-islandia

Wypróbujesz afrykańskie safari 4x4?

Kondycja a wyprawa off-roadowa

Jeśli zastanawiasz się, czy musisz mieć odpowiednie przygotowanie do wyprawy off-roadowej, to odpowiedź najbliższa prawdy brzmi: to zależy.

Na przykład jeśli chcesz wybrać się na wyprawę po górskich bezdrożach, musisz liczyć się z tym, że choroba wysokościowa skutecznie utrudni Ci podziwianie widoków i obniży radość z jazdy off-road. W takiej sytuacji warto wziąć ze sobą odpowiednie leki i wcześniej stopniowo aklimatyzować się do takich warunków.

Ogólnie jazda off-road nie wymaga zbyt dużego przygotowania kondycyjnego fizycznego czy zdrowotnego. Nie możesz mieć jedynie problemu ze spędzaniem dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, a jeśli to Ty będziesz prowadzić samochód - z koncentracją w trudnych warunkach.

Sytuacja zmienia się, jeśli planujesz dodatkowo trekking lub uprawianie sportów wodnych. Dobra kondycja fizyczna jest wtedy niezbędna.

Znasz już trasy off-roadowe na Islandii?

Wyprawa off-road: zagrożenia

Po pierwsze, oceniaj realnie możliwości zarówno swoje, jak i swojego pojazdu. Nie wykonuj gwałtownych manewrów, jeśli nie ma takiej potrzeby. Turystyka off-road jest stosunkowo bezpieczna tylko, jeśli kierowca ma doświadczenie i prowadzi odpowiedzialnie. Pamiętaj też, że podczas wyprawy na błotniste i podmokłe tereny można ugrzęznąć, niezbędne są więc pasy holownicze, saperka lub łopata.

czy-off-road-jest-trudny

Może zachodnia Afryka na off road w 21 dni?

Jazda off-road może być przyjemną odmianą i alternatywą m.in. dla wypraw trekkingowych. Udział w wycieczce off-roadowej nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak pamiętaj o tym, aby wziąć odpowiednią odzież i akcesoria samochodowe. Jeśli to Ty prowadzisz - wybierz trasę adekwatną do Twoich umiejętności i doświadczenia w jeździe w trudnych warunkach.

Dowiedz się więcej o off-roadzie na Islandii.

Pojedź z Travelduck:

Off road

Proponowane wyjazdy