Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Ile jest powodów, dla których warto przyjechać do Lublina?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 6 min 0
zalew-zemborzycki-atrakcje

Co robić w Lublinie? W trakcie weekendowego city break zabraknie Ci czasu na zobaczenie wszystkich atrakcji! Koniecznie zalicz Browar Perła, Dom Słów, Muzeum Wsi Lubelskiej, Wieżę Trynitarską, CSK, Stare Miasto. Wybierz się na Majdanek, do Zamku Lubelskiego, Bazyliki oo. Dominikanów, zobacz murale i zrelaksuj się w ogrodzie botanicznym.

LSM z osiedlem Słowackiego Zofii i Oskara Hansen

LSM z osiedlem Juliusza Słowackiego to zielone miejsce idealne na spacery z niezapomnianymi perełkami architektonicznymi autorstwa Zofii i Oskara Hansen w tle.

lsm-lublin

Projekt z początku lat 60. zajął twórcom 3 lata, jego realizacja osobom za to odpowiedzialnym - 8 lat. Idea Linearnego Systemu Ciągłego i Formy Otwartej jest szalenie interesująca i zachęca do zgłębiania tematu.

Na piętrze osiedlowego targu przy ul. Skierki znajdziemy nawet Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (warto!). Na parterze kultowe już gofry - poszukajcie trochę.

lublin-osiedle-lsm

Masz ochotę na rowerową wycieczkę do Lublina, Nałęczowa i Kazimierza?

Skansen Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to skansen na terenie Lublina na kilka godzin zwiedzania, koniecznie podczas ładnej pogody. Zjecie pyszne pierogi w punkcie gastronomicznym, pogłaszczecie konie, poleżycie nad stawem, skorzystacie z miejsca piknikowego. I oczywiście obejrzycie dawny świat: wyposażone chałupy, dworek, zakłady rzemieślnicze z szyldami, wyszynk.

Centrum Spotkania Kultur

CSK to Instytucja kultury samorządu Województwa Lubelskiego, której budowa rozpoczęła się w… 1974 r., a zakończyła w 2015 r. Ciekawy betonowy gmach robi wrażenie z zewnątrz, ale wszystkie smaczki ukrywają się w oraz na budynku.

lublin-csk-plac

Znajdziemy tutaj m.in. tarasy widokowe, pasiekę, łąkę, restaurację, klub, klimatyczny bar Browar Zakładowy, sale kinowe, koncertową i operową, wystawy czasowe w galeriach bezpośrednio na korytarzach, księgarnię, sklep. Industrialnie, betonowo, artystycznie. W sąsiednim budynku kusi taras restauracyjny z równie urokliwą panoramą na zieloną okolicę w ścisłym centrum Lublina.

browar-zakladowy-csk

Lubelszczyzna to również Roztocze! Lubisz rowerowe wycieczki?

Ogród Botaniczny UMCS

Lubelski Ogród Botaniczny z ciekawym ukształtowaniem terenu należy do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W tygodniu to ciche i spokojne miejsce dla miłośników przyrody, spragnionych chwili oddechu od miasta. Jeziorko, potok, dworek, rzeźby, drzewa, krzewy, rośliny, skalniak, wijące się między nimi alejki, ławeczki wypoczynkowe i śpiewające ptaki sprzyjają wypoczynkowi i lekturze.

Muzeum na Majdanku

Muzeum na Majdanku koniecznie zobaczcie z przewodnikiem. I ubierzcie się ciepło, bo na otwartej przestrzeni mocno wieje.

majdanek-lublin

To miejsce pamięci skłoni do refleksji każdego. Stałe wystawy, prezentacje multimedialne, krematorium, kopuła - wszystko zajmie kilka godzin.

majdanek

Regionalne Muzeum Cebularza

Regionalne Muzeum Cebularza na lubelskiej Starówce jest tak ciekawe, bo żywe i interaktywne.

cebularz-w-lublinie

Pokazy co godzinę. Poznamy historię miasta, samego cebularza, trochę popieczemy i spróbujemy. Komu chociaż raz dane było zjeść oryginalnego cebularza i mu posmakował, ten z chęcią kupi bilet (16 i 14 PLN).

cebularz

A może szukasz noclegu w Kazimierzu Dolnym?

Taras widokowy na Vivo! Lublin

Vivo! Lublin to centrum handlowe z dużym parkingiem podziemnym w centrum. Nie znalazłoby się w naszym zestawieniu lubelskich atrakcji, gdyby nie zagospodarowanie dachu. Zaskoczą nas trawniki, łąki, rośliny, kawiarnia i plac zabaw. W letnie wieczory obejrzymy tu filmy ze świetnym widokiem na miasto.

Bazylika ojców Dominikanów

Powstanie klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie przy ul. Złotej na górce dominikańskiej datuje się na drugą połowę XIII w. Wtedy właśnie do miasta przybyli Dominikanie. Piękna świątynia została odrestaurowana. Polecamy zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie chociażby o symbolice drobnych elementów zdobniczych, sztukaterii czy fresków. Warte uwagi są również koncerty organowe.

bazylika-dominikanow

Wewnątrz jest także obraz upamiętniający Wielki Pożar Lublina w 1719 r.

Dom Słów

Instytucja Dom Słów na Żmigrodzie reprezentuje nieco zdegradowaną część lubelskiego Śródmieścia. Słowo w kulturze i życiu społecznym odkrywane na tym podwórku nabiera nowego znaczenia. Coroczne artystyczne instalacje to inne bajki. Dosłownie, bo tematem przewodnim były już Muminki, Czarnoksiężnik z Krainy Oz oraz Alicja w Krainie Czarów. Jest kolorowo, baśniowo, symbolicznie i nieco smutno.

Wcześniej była tutaj drukarnia “Popularna”, której pracownicy zginęli na Majdanku, podziemna drukarnia, a dużo później Izba Drukarstwa. Obecnie propagowane są poezja i literatura, organizowane warsztaty, programy edukacyjne, spotkania autorów z czytelnikami. Zwiedzić można części budynku z maszynami drukarskimi (wciąż działają!) w pracowniach oraz wystawę o wydawnictwach niezależnych.

Wieża Trynitarska z ekspozycją Muzeum Archidiecezjalnego

Neogotycka Wieża Trynitarska to widok, widok i jeszcze raz widok. Wyróbcie się między 10. a 17., oprócz poniedziałków, a będzie Wam dane przejście przez nieco klaustrofobiczny korytarz, wejście drewnianymi schodami na 40-metrową dzwonnicę, obejrzenie bogatej ekspozycji Muzeum Archidiecezjalnego m.in. z 4 dzwonami oraz zobaczenie Lublina z wysoko położonego punktu widokowego.

wieza-trynitarska-lublin

Browar Perła

Browar Perła to interesujące miejsce na mapie Lublina, przede wszystkim dla birofilów, ale również dla miłośników dobrej kuchni i kina. Na terenie browaru Vetterów mieszczą się bowiem także Pijalnia Piwa Perła ze świetnymi daniami oraz plenerowe Kino Perła z leżakami na seanse o zachodzie słońca. Jest i klub Radość ze stawikiem, placyk na festiwale foodtrucków, zaułek z instalacjami artystycznymi.

Do Perły należy również Perła Sport Pub na lubelskim Stadionie Arena przy ul. Stadionowej 1.

arena-lublin

Zamek Lubelski

Zamek Lubelski jest obowiązkowym punktem do zwiedzenia w Lublinie. Była tutaj nawet obszerna wystawa dzieł Picassa.

picasso-w-lublinie-na-zamku

W XII w. wzniesiono gród. Z czasem powstał murowany donżon, wieża obronna o średnicy 15 m z murem grubym miejscami aż na 3,4 m.

baszta-na-zamku

To doskonały punkt widokowy z mauzoleum dedykowanym pamięci więźniów. W zamku istniało bowiem hitlerowskie więzienie, następnie sowieckie oraz podległe UBP.

lublin

Jako Muzeum Lubelskie budowla funkcjonuje od 1957 r. Koniecznie zobaczcie liczne wystawy stałe i czasowe z eksponatami i dziełami sztuki oraz gotycką Kaplicę Trójcy Świętej z XIV w. Świetnie odrestaurowany średniowieczny zabytek z barwnymi freskami i polichromią jest ceniony w Europie.

zamek-lubelski

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki funkcjonuje od lat 70., projekt sięga lat 50., kiedy zakładano, że sztuczny zbiornik ochroni Lublin przed powodziami. Z miasta dojedziesz ścieżką rowerową, niezmotoryzowanym sprzyjają stacje Lubelskiego Roweru Miejskiego.

zalew-zemborzycki

Rekreacji i wypoczynkowi służą kompleks basenów Słoneczny Wrotków, wyciąg dla narciarzy wodnych, park linowy, wypożyczalnie sprzętu wodnego, zaciszne zakątki dla wędkarzy ukryte pośród pięknego lasu, mola. Zaplecze gastronomiczne jest dość obszerne, szczególnie polecamy 2 miejsca: Widok (zdjęcie poniżej)

zalew-zemborzycki-widok-plaza

oraz Portofino (patrz foto).

portofino-zalew-lublin

Lubelska Trasa Podziemna

Lubelska Trasa Podziemna to smaczek dla fanów historii i legend, a tak naprawdę połączone piwnice z korytarzami przynależne do kilkunastu kamienic, głównie kupieckich, gdzie trzymano towary. Pod miastem zmarzniemy (nawet poniżej 10°C), więc przed zejściem do podziemi w budynku Trybunału Koronnego ubierzmy się cieplej i spakujmy kurtki.

Przejdziemy 280 m pod Starym Miastem. Zobaczymy makiety Lublina, w tym ruchomą Wielkiego Pożaru Lublina w 1719 r., posłuchamy legend miejskich, a w poniedziałki zwiedzających dodatkowo zaskoczą inscenizacje aktorskie oraz opowieści, m.in. szczurołapa miejskiego (wówczas konieczna rezerwacja miejsc!).

lubelskie-stare-miasto

Centrum Kultury

Pierwsze drewniane budynki dla sióstr wizytek powstały w 1723 r., a Centrum Kultury w obecnym kształcie możemy oglądać od 2013 r. W środku znajdziemy:

 • Galerię Art Brut,
 • Księgarnię Dosłowna,
 • Bibliotekę Publiczną,
 • Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych “Rozdroża”,
 • Kawiarnię Centralna,
 • Ogrodzony murami Wirydarz z barem, pokazami filmów i koncertami na świeżym powietrzu.

ck-lublin

Organizuje się tutaj znane imprezy: Konfrontacje Teatralne, Lublin Jazz Festiwal, Centralny Plac Zabaw, Festiwal Globtroterski Dookoła Świata, Lubelski Festiwal Filmowy, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Wielokulturowy Lublin czy Splat!FilmFest.

Brama Krakowska z tarasem widokowym

Świetnie zachowana i dobrze oświetlona nocą Brama Krakowska w Lublinie to punkt orientacyjny i miejsce spotkań, skąd wyrusza się zwiedzać, relaksować się, ucztować i imprezować. Wszędzie stąd blisko i każdy Was tu pokieruje. Pierwotna rola obronna tej bramy do miasta została już zapomniana. Przygotujcie drobne dla pań sprzedających kwiaty i ulicznych grajków w bramie.

brama-krakowska-lublin

Porada: po spiralnych schodach na taras widokowy na najwyższej kondygnacji Bramy Krakowskiej wspinajcie się tuż przed południem, żeby załapać się na wysłuchanie hejnału z Ratusza tuż obok na końcu deptaka o godzinie 12.

brama-krakowska-w-lublinie

Spływ kajakowy Bystrzycą

Przepływającą przez Lublin rzeką Bystrzycą warto spłynąć kajakiem w kierunku Zalewu Zemborzyckiego. Startujemy w kilku miejscach do wyboru: Piotrowice, Osmolice, Prawiedniki. Trasy mają długość od 2 do 6 godzin, a za osobę zapłacimy poniżej 50 PLN.

Ścieżka rowerowa nad Bystrzycą

Wzdłuż Bystrzycy można też pojeździć rowerem. Dolina rzeki to różne odcinki, utwardzone oraz bardziej terenowe na obszarach leśnych i łąkach, zależnie od preferencji rowerzystów. Warto zbaczać z wytyczonych dróg i asfaltu, żeby przemierzać mostki i ścieżki dydaktyczne. Dodatkowo zachęcają dzikość natury, możliwość napotkania na trasie dzikich zwierząt oraz punkty widokowe, jak jeden z nowszych w Łysakowie o wysokości 10 m.

Lubelskie Stare Miasto

Imponujące i niezwykle spójne wizualnie Stare Miasto w Lublinie, rzadziej określane jako Starówka, to miejsce szalenie klimatyczne, dawne Wzgórze Staromiejskie.

stare-miasto-lublin

Znajdziemy tutaj kamienice renesansowe, dawne mury miejskie, miejsca noclegowe, restauracje, bary, muzea, galerie sztuki, teatr, Trybunał Koronny, archikatedrę, bazylikę, punkty widokowe, place.

Z ciekawszych miejsc w Lublinie warto wymienić:

 • Zaułek Hartwigów,
 • Zaułek Panasa,
 • Plac Rybny,
 • ulicę Ku Farze oraz Plac po Farze,
 • Latarnię Pamięci,
 • Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN”.

Dużo możemy o nich opowiadać, ale najlepiej odwiedźcie je sami.

lublin-starowka

Murale w Lublinie

Lubelskie murale dominują na kamienicach i budynkach szkół, ale nie tylko. Wzbogacona nimi tkanka miejsca zyskuje w oczach mieszkańców i turystów, ciesząc oczy i dobrze stapiając się z krajobrazem.

mural-lublin

Oto kilka adresów nie do pominięcia, gdzie dominuje sztuka uliczna:

 • ul. Narutowicza 59 (niewidomy, Tone - Robert Proch),
 • ul. Zamojska (Wjazd generała Zajączka do Lublina),
 • ul. Jasna 3 (Waone),
 • ul. Jasna (tekst piosenki “Gdzie jest ta ulica? Gdzie jest ten dom?”, Mariusz Tarkawian),
 • ul. Targowa 5 (Jest super, The Krasnals),
 • ul. Peowiaków 13 (autobus Ikarus, Zoer i Velvet),
 • ul. Lubartowska 55 (Wschód Kultury, Aleksey Kislow),
 • ul. Lubartowska 57 (Dream Catcher, ETAM Cru),
 • ul. Lubartowska 69 (Lubelskie Święto Młodego Cydru, Karol Banach i Grupa Magnifiko),
 • ul. Farbiarska 7 (zachowała się niezamalowana połowa “The Graffiti God”, Kaos i Fits),
 • ul. Cyrulicza (napis “Marzenia do gwiazd”, Oleksiy Chekal),

murale-w-lublinie-ul-furmanska

 • ul. Pocztowa (graffiti, Finer),
 • ul. Lipowa (Cekas i Lump),
 • obok baszty gotyckiej,
 • Plac Rybny (Kolorowanka 2019, Mariusz Tarkawian),
 • ściana V LO od strony ul. Skłodowskiej-Curie (“Get in Action”, Magnifiko),
 • murale w ramach “Miasta Poezji” na szkołach przy Placu Wolności oraz na ulicach Wajdeloty 12, Lipowej 7, Struga 6 czy Podwale 11.

Wegańskie i wegetariańskie knajpki, ale nie tylko

Na deser po lubelskich muralach zostawiamy Wam i sobie zagłębie wegańskich i wegetariańskich restauracji oraz miejsca, gdzie można zjeść smacznie i bezmięsnie.

starowka-lublin-swiety-michal

Zakątki te sprawdzą się nie tylko, jeśli nie jecie produktów pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie polecamy:

 • Umea, ul. Orla 4,
 • Pomylone Gary, ul. Szopena 33,
 • Fresh Kitchen, ul. Szopena 11,
 • Falla Lublin, Al. Racławickie 8,
 • Małe Indie, ul. Rybna 2,
 • Pan Masala, ul. Kołłątaja 4
 • Cukiernia Creamy, ul. Jutrzenki 12.

stare-miasto-w-lublinieORG

Lubelszczyzna jest piękna, smakowita, różnorodna, pełna atrakcji dla turystów w każdym wieku. Stolica regionu pachnie smażoną cebulą z makiem, wegeburgerami i świeżym, zimnym piwem z apetyczną pianką. Wybierzcie się do Lublina, czy to na citybreak, czy na tygodniowe wakacje, nie będziecie się nudzić!

Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

Polska

Proponowane wyjazdy