Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czym są wyjazdy typu adventure travel i kto może z nich skorzystać?

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 3 min 0

Adventure travel jest nowym wymiarem przygody i okazją do uczestnictwa w multiwyprawach. Do wyboru masz wspinaczki na górskie szczyty, trekking po dżungli, pustynny off-road w aucie terenowym, nurkowanie przy rafach koralowych, wędrówkę po lodowcu i mnóstwo innych możliwości. Każdy wyjazd pokazuje prawdziwe piękno świata na lądzie, wodzie, pozwala poznać smak prawdziwej wolności i odkryć znaczenie współpracy oraz szacunku. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Na czym polega adventure travel?
 2. Do kogo kierowana jest turystyka przygodowa?
 3. Jakie są zalety aktywnego wypoczynku?
 4. Jakie są najlepsze sposoby na aktywny wypoczynek?
 5. Czy adventure travel to kosztowna forma wypoczynku?

Adventure travel – na czym polega?

Adventure travel to niszowa forma aktywnego wypoczynku. Polega na eksploracji niecodziennych – a często także niedocenianych – zakątków świata. To podróż obarczona pewnym stopniem ryzyka (rzeczywistego lub domniemanego), która niekiedy wymaga specjalnych umiejętności, odwagi i wysiłku fizycznego. Element trudu, jaki towarzyszy niektórym wyprawom, wprowadza w plan wędrówki dreszczyk emocji i sprawia, że podróże są jeszcze ciekawsze. Adrenalina daje poczucie satysfakcji z pokonania wymagającego kondycyjnie odcinka i zwiększa apetyt na jeszcze silniejsze odczucia.

Adventure travel powinno spełniać przynajmniej dwa z trzech kryteriów: 

 • opierać się na aktywności fizycznej,
 • prowadzić do interakcji z naturą,
 • prowokować wymianę kulturową. 

trekking-wyprawy-aktywne-traveluck

Zdjęcie okładkowe - Jackalope West | Unsplash, zdjęcie powyżej - Hayato Shin | Unsplash

Turystyka przygodowa to okazja do spędzenia kilku dni na krańcach świata, poznania odmienności kultur, niezwykłości natury oraz życzliwości ludzi mieszkających w najdalszych zakątkach. W trakcie wyprawy przyjdzie Ci pokonać swoje wewnętrzne bariery i zapanować nad żywiołami, oswajając pojazdy terenowe, jachty, sprzęty nurkowe, a czasami zdając się tylko na swoje nogi. Wszystko odbywa się w malowniczych sceneriach krajobrazów górskich, pustynnych morskich aż po klimaty dzikiej dżungli.

Do kogo kierowana jest turystyka przygodowa?

Przygodowe multiwyprawy to propozycja dla osób, które chcą od urlopu czegoś więcej niż słodkiego wypoczynku na plaży w nadmorskim kurorcie. To wyjazdy dla turystów zmotywowanych do wyjścia poza swoją strefę komfortu i pokonania własnych słabości, dzięki którym można poczuć pełnię życia i niewyczerpaną frajdę z odkrywania nowych zakątków. 

Wszystkie oferty przygotowywane przez organizatorów wypraw typu adventure travel precyzyjnie określają stopień zaawansowania i wymagania kondycyjne, dzięki temu każdy – od najmłodszego do najstarszego – może znaleźć coś dla siebie, unikając kontuzji i wędrówek po trasach przekraczających indywidualne możliwości fizyczne. Początkujący mogą liczyć na dużą dawkę wiedzy i zasady przetrwania w trudnych warunkach, osoby zaawansowane będą mieć okazję poczuć zastrzyk adrenaliny i przekraczać własne granice.

Jakie są zalety aktywnego wypoczynku?

Adventure travel to efekt fascynacji otaczającym światem i kulturą. Wyprawy prowokują do interakcji – każdy uczestnik staje się kompanem podróży i nierozłącznym ogniwem zespołu, a współpraca jest elementem umożliwiającym dotarcie do obranego celu. Wędrówki są ekscytujące i pozwalają spojrzeć na podróżowanie z poziomu własnych doświadczeń, potrzeb oraz marzeń.

Turystyka przygodowa to aktywna regeneracja, podczas której odkryjesz znacznie więcej niż w trakcie klasycznych wycieczek poznawczych. Będziesz mieć okazję podróżowania poza utartymi szlakami i odkrywania nieznanych dotąd smaków. Odwiedzisz zupełnie nowe zakątki ziemi, zdobędziesz nowe umiejętności i pasje. Znajdziesz wyciszenie, relaks i psychiczny restart, jakiego nie daje żadna inna forma turystyki. Wyprawy typu adventure to adrenalina i przyjemność, związana z nową przygodą, która ma nieco bardziej ekstremalny charakter niż zwykłe wycieczki.

ben-kitching-886Na9vHLZI-unsplash

Zdjęcie - Ben Kitching | Unsplash

Znajdziesz tu nie tylko coś dla ciała, ale również dla ducha – turystyka duchowa to podróżowanie do miejsc świętych dla danej religii i praktyki, np. wyjazdy na obozy medytacyjne. Zrównoważony rozwój turystyki duchowej wywołuje szereg pozytywnych skutków – tworzy okazję do dialogu międzykulturowego i jest fundamentem wzajemnego zrozumienia, szacunku oraz tolerancji. Jest szansą poznania regionów, które nierzadko nie mogą zaoferować gościom dóbr luksusowych, spektakularnych zabytków czy turystyki zabawowej. 

Turystyczne wyjazdy przygodowe są też pretekstem do nauki języków obcych oraz poznawania geografii, architektury i historii w najbardziej przystępny sposób.

Najlepsze sposoby na aktywny wypoczynek

Trend adventure travel ma szeroki zakres i dla każdego może oznaczać coś innego. W ramach aktywnego podróżowania możesz wyruszyć na:

 • wspinaczkę górską, 
 • trekking,
 • egzotyczne safari,
 • spływy kajakowe,
 • rejs jachtem,
 • wyprawę rowerową.

arktyka-wyjazdy-aktywne-travelduck

Zdjęcie - Jackman Chiu | Unsplash

Podczas swojej wyprawy będziesz mieć okazję skoczyć na Bungee, zanurkować przy rafie koralowej lub spłynąć dzikim nurtem rzeki. Znajdziesz też okazję, by zjechać na linie, przejść po zamarzniętym Bajkale, przelecieć się paralotnią i wejść do tajemniczej jaskini. Zobaczysz delfiny radośnie wyskakujące z wody i maskonury wygrzewające się na kamieniach. Przejdziesz po zastygłej lawie i na własne oczy zobaczysz gejzery. Popłyniesz w rejs pod czoło lodowca i ruszysz w przejażdżkę na wielbłądzie. 

Miłośnicy ucieczki od codzienności, wygód cywilizacji i życiowego pędu mogą też wziąć udział w wyprawie survivalowej. To sztuka przetrwania w trudnych warunkach – ekstremalne połączenie turystyki i rekreacji – i samoratownictwo, czyli umiejętność radzenia sobie w specyficznym scenariuszu, np. nocowania w jurtach albo pod gołym niebem w dżungli. Podczas takiej wyprawy nie zabraknie elementów prostego życia, dzikości surowego świata przyrody, relaksu i traperskich klimatów. 

Ekscytujące multiwyprawy nie są zarezerwowane wyłącznie dla sezonu letniego. Aktywni turyści mogą liczyć na zimowe szaleństwo – szusowanie po górach, ślizgi snowboardem i narciarstwo biegowe. Uczucia ekscytacji dostarczą wspinaczki w rakach, marsz po pokrywie czapy lodowej i wycieczki pojazdem śnieżnym po lodowych pustyniach.

wyprawa-rowerowa-wyjazdy-aktywne-traveluck

Photo by Himiway Bikes on Unsplash- Himiway Bikes on Unsplash

Czy adventure travel to kosztowna forma wypoczynku?

Z każdym rokiem przybywa wymagających turystów, którzy są świadomi i mają konkretne wymagania od organizatorów wycieczek. Właśnie dlatego wyjazdy typu adventure travel stały się tak silnym i modnym trendem w podróżowaniu. Poza olbrzymią dawką zachwycających widoków i unikalnych doświadczeń zaletą adventure travel jest możliwość podróżowania bez zasobnego portfela. 

Jednym z najbardziej niskobudżetowych sposobów podróżowania jest tramping. To forma turystyki przygodowej, która kieruje się zasadą – zobaczyć jak najwięcej, zapłacić jak najmniej. Tramping jest bardzo specyficznym podejściem do podróżowania. Pozwala na poznawanie najdalszych zakątków świata za niewielkie pieniądze i współtworzenie wyjazdu. Uczestnik podróżny nie jest biernym obserwatorem, a współtworzy wydarzenia, co sprawia, że zbierasz wspomnienia i wiedzę z pierwszej ręki, a nie wyłącznie z opowieści przewodnika. 

Niezbyt kosztowną formą turystyki przygodowej jest też backpacking, czyli „podróżowanie z plecakiem”. W tym modelu turystyki podróże są organizowane na własną rękę, a całym bagażem i skarbcem najpotrzebniejszych rzeczy jest plecak. Backpacking to pełne przygód podróżowanie tanim kosztem i próba uniezależnienia się od turystyki komercyjnej. Backpackerzy nie podążają utartymi szlakami. Wychodzą poza turystyczną infrastrukturę, podróżują autostopem i środkami transportu publicznego, mieszkają w hostelach lub schroniskach.

Sprawdź wyprawy Adventure Travel na TravelDuck.pl:

Trekking Gdzie na trekking Ciekawostki Wyprawy rowerowe Off road

Proponowane wyjazdy