Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najciekawsze miejsca do zobaczenia w Norwegii

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 4 min 0
oslo-norwegia

Planujesz wyjazd do Norwegii? Zastanawiasz się, co warto zobaczyć i jak aktywnie spędzić czas w tym pięknym skandynawskim kraju? Jeżeli na te pytania odpowiadasz twierdząco, przeczytaj poniższy tekst.

Norweskie fiordy - czyli skandynawska klasyka

Jaka jest pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, gdy myśli się o Norwegii? Fiordy! To zapierające dech w piersi widoki stromych skalnych zboczy tuż u brzegu morza. Cechuje je bogata, zielona roślinność, bliskość wodospadów i gór. Fiordy można podziwiać zarówno z pokładu promów, z punktów widokowych, jak i ze ścieżek górskich.

To idealne miejsce na trekking! Jak zacząć taką przygodę?

jotunheimen

Marzysz o trekkingu w Norwegii?

Fiordy w Norwegii - które warto zobaczyć?

Najbardziej rozbudowany system fiordów znajduje się w regionie Vestlandet nazywanym popularnie Regionem Fiordów lub Norwegią Zachodnią. Stolicą tego regionu jest Bergen. Będąc w Norwegii, wybierz się w rejs po najdłuższym, bo liczącym aż 204 km, fiordzie Norwegii - Sognefjord, ulokowanym przy górach Jotunheimen.

Podczas podróży do Norwegii koniecznie zobacz tez jeden z najwęższych fiordów, Nærøyfjord, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Równie znanym z norweskich fiordów jest Lysefjord, gdzie znajduje się kamień Kjerag, który utknął w szczelinie dawno temu oraz Geirangerfjord - właśnie tam, wśród wysokich górskich zboczy, znajduje się słynny wodospad De Syv Søstre.

Norweskie lodowce - niezwykły cud natury

Norwegia słynie z lodowców. Warto je zobaczyć jak najszybciej, ponieważ z powodu globalnego ocieplenia lodowce roztapiają się coraz szybciej. Lodowce w Norwegii są po prostu przepiękne. Najwięcej jest ich na Svalbardzie. Biało-błękitny śnieg błyszczący w słońcu oraz wielkość lodowca zachwycają. Warto pamiętać, że na wyprawę po lodowcu nie można wybierać się samotnie, trzeba zabrać ze sobą niezbędny sprzęt np. raki, czekany i liny oraz ciepłą odzież.

svalbard

Odwiedzisz Spitsbergen w Norwegii?

Lodowce w Norwegii - Folgefonna

Na południu kraju, ok. 80 km od portu w Bergen, znajduje się trzeci pod względem wielkości lodowiec w Norwegii – Folgefonna. Średnia grubość jego pokrywy lodowej wynosi ok. 155 m, a maksymalna dochodzi nawet nawet do 500 m. Jest to lodowiec górski, więc okrywa go gruba warstwa śniegu. Cechą charakterystyczną lodowca Folgefonna jest niebieski odcień.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o lodowcach, możesz wstąpić do centrum przyrodniczego Parku Narodowego Folgefonna – Folgefonnsenteret niedaleko Rosendal. W tym parku również organizowane są wycieczki, w programie których znajdziesz wspinaczkę z rakami po gładkiej, lodowej ścianie oraz asekurowane linami skoki przez rozpadliny. Ponadto, znajduje się tutaj ośrodek narciarski Fonna Glacier Ski Resort.

Lodowce w Norwegii - Jostedalsbreen

Jostedalsbreen to jeden z największych lodowców w kontynentalnej Europie. Usytuowany jest w Sogn og Fjordane w Norwegii Fiordów. Lodowiec obejmuje powierzchnię 487 km², a jego grubość osiąga nawet 600 m.

sogn-og-fjordane

Największą atrakcją jest wędrówka po lodowcu lub po jeziorze Nigardsbreen położonym we wschodniej części Jostedalsbreen (wyłącznie w asyście doświadczonego przewodnika!). Warto pamiętać, że na jedno z ramion lodowca - Briksdalsbreen - zakazano wspinaczki lodowej z powodu szybkiego topnienia tej części.

Poznaj zasady bezpiecznego podróżowania.

Inne norweskie lodowce

Będąc w Norwegii, warto zobaczyć lodowiec Austfonna, znajdujący się na archipelagu Svalbard osiągający obszar 8412 km². Podróżując po wschodniej części Svalbardu, obejrzyj lodowiec Olav V liczący ok. 4150 km². Polecamy też Svartisen, lodowiec, który składa się z dwóch lodowców: Vestre Svartisen i Østre Svartisen. Jest on częścią Parku Narodowego Saltfjellet-Svartisen w regionie Nordland.

Dasz się zabrać do Norwegii Północnej?

Norwegia - zorza polarna

Największą norweską zimową atrakcją jest zorza polarna. Norwegia to dobry kierunek na podziwianie tego rodzaju zjawiska, ponieważ morski klimat wybrzeża sprawia, że zimy nie są tak mroźne, jak w Szwecji czy Finlandii. Ponadto, wyjazd na zorzę można połączyć z rejsem w poszukiwaniu wielorybów.

Sprawdzonym miejscem wypadowym na zorzowy wypad jest Tromsø. Właśnie tam można wypożyczyć samochód lub skorzystać z wycieczek na zorzę polarną organizowanych przez lokalne biura podróży.

tromso-norwegia

Kiedy wybrać się na polowanie na zorzę polarną w Norwegii?

Najlepszy czas na polowanie na zorzę polarną to zimowe miesiące, od listopada do marca. Mimo to nigdy nie ma pewności, że zobaczymy zorzę polarną w Norwegii. Odpowiada za to wiele czynników. Pamiętaj, aby sprawdzić pogodę, wybierać miejsca oddalone od sztucznych świateł miast oraz noce z bezchmurnym niebem.

Chcesz zobaczyć zorzę polarną w Norwegii?

Norwegia - wielorybnicze safari

Chcesz zobaczyć wieloryby? Nic trudnego. Wystarczy wybrać się w okolice wybrzeża Nordlandu w Norwegii. To właśnie to miejsce, a w szczególności archipelag Vesteråle, upodobały sobie te wielkie ssaki. Na obserwację wieloryba można wybrać się na dwie bazy: w Andenes na wyspie Andøya i w osadzie Stø (Langøya).

Organizowane są tam wycieczki promem w poszukiwaniu wielorybów. Rejs trwa ok. 4 godz., a wyprawa odbywa się pod opieką doświadczonych przewodników, dzięki czemu dodatkowo dowiesz się co nieco o morskim ekosystemie.

Atrakcje Oslo - stolicy Norwegii

Oslo to stolica i największe miasto w Norwegii. Oferuje ono turystom wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie zamku i fortecy Akershus usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo, pałacu królewskiego będącego obecnie siedzibą króla Heralda V, czy muzeów (w tym muzeum statku polarnego Fram, muzeum narciarstwa czy muzeum Muncha).

oslo-w-norwegii

Będąc w Oslo, warto przejść się ulicami miasta, aby zobaczyć ratusz, kościoły klepkowe oraz budynek parlamentu norweskiego. Pospaceruj też po Oslo Park Frogner, czyli kompleksie parkowym z ponad 200 rzeźbami Gustava Vigelanda. Park czynny jest przez cały rok, wstęp wolny.

Polecamy również przejażdżkę wodnym tramwajem, którym można dostać się do Nakholmen, Lindøya, Hovedøya, Bleikøya, Gressholmen i Rambergøya. Oslo jest miastem o szczególnym znaczeniu dla sportów zimowych. To właśnie tutaj odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1952 r.

Jak porządkować wspomnienia z wakacji?

Inne atrakcje w Norwegii: Skansen Sunnfjord

Dziesięć kilometrów na wschód od norweskiego miasta Forde jest miejscowość Movika, w której znajduje się Skansen Sunnfjord. Zwiedzanie jest darmowe, chyba że chcesz wejść do środka domków z wynajętym przewodnikiem. Spacerując po muzeum, dowiesz się, jak wyglądały dawne skandynawskie budownictwo oraz kultura ludowa. To idealne miejsce dla miłośników architektury oraz pięknych widoków.

Norweskie psie zaprzęgi

Przez zdecydowaną większość dni w roku Norwegię pokrywa śnieg. Dawniej psie zaprzęgi wykorzystywano do celów transportowych. Pozwalały na szybki i łatwy transport osób oraz rzeczy. Obecnie psie zaprzęgi to największa atrakcja turystyczna Norwegii. Najwięcej przyjemności tego typu jest w okolicach Tromsø.

zaprzeg-w-norwegii

Pogoda w Norwegii

W Norwegii aura jest bardzo zmienna, dlatego przed wyjściem z hotelu czy namiotu warto sprawdzić aktualne prognozy. Jeżeli chcesz zobaczyć zielone fiordy, wybieraj terminy podróży w okresie od czerwca do lipca. Natomiast, aby upolować zorzę polarną, zaplanuj wyprawę na okres zimowy, czyli listopad - kwiecień.

Zima w Norwegii to najdłuższa pora roku. Połowa lipca to statystycznie najcieplejszy okres, kiedy w środku dnia słupek rtęci może wskazywać nawet 25°C. Wiadomo, im dalej na północ, tym zimniej. Jesienią, czyli we wrześniu i październiku, średnia temperatura to 10°C, a ulewne deszcze nie dziwią tutaj nikogo.

A może rowerowa wycieczka po Norwegii?

W Norwegii jest drogo czy bardzo drogo?

Walutą obowiązującą w Norwegii jest norweska korona (1 NOK = 0,5 PLN). Atutem tego skandynawskiego kraju są niskie koszty podróży. Przelot z Polski do Norwegii to ok. 200 PLN, podróż promem np. na trasie Stavanger – Tau to koszt 48 NOK, a wynajęcie auta to ok. 200 PLN za dobę. Wybierając się w podróż do Norwegii, warto zabrać ze sobą suchy prowiant, ponieważ ceny w skandynawskich marketach są naprawdę wysokie. Nawet nocleg w hostelu to spory wydatek.

lodowce-w-norwegii

Do Norwegii warto się wybrać zarówno latem, jak i zimą. Obowiązkowych miejsc do odwiedzenia jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich opisać. Tam trzeba po prostu wracać!

Gdzie pojechać z travelduck.pl?

Gdzie na zorze

Proponowane wyjazdy