Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Roztocze: top 5 roztoczańskich atrakcji. To trzeba zobaczyć!

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 4 min 0
bukowa-gora-roztocze

Roztocze jest królestwem zieleni, natury i spokoju. Pozwala uciec od wielkomiejskiego pędu i poczuć zew natury. Znajdziemy tu autentyczne miasta i wsie,  jak Zwierzyniec i Józefów, którym udało się uniknąć urbanistycznych eksperymentów.

Bogactwo pałaców, wież widokowych i szlaków idealnych na trekking oraz wycieczki rowerowe. Wszystko w otoczeniu delikatnych, a jednocześnie dominujących pagórkowatych wzniesień, zagród oraz wąskich pól.

Dasz się skusić rajdowi rowerowemu na Roztoczu?

Roztocze zachwyca przyrodą

Roztocze leży we wschodniej części Polski - łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Z geograficznego punktu widzenia jest wyraźnie wypiętrzonym wałem wzniesień. Najwyższe wzniesienia, które leżą po polskiej stronie to Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) i Wielki Dział (390,4 m n.p.m.).

stawy-na-roztoczu

Roztocze dzieli się na trzy części: zachodnią, środkową (najcenniejsze krajobrazy, zabytki i Park Narodowy) oraz wschodnią (odmienna kulturowo od pozostałych, najbardziej dzika i nieodkryta).

Czym ujmują nas roztoczańskie krajobrazy i dlaczego Roztocze jest tak chętnie odwiedzaną krainą? Przede wszystkim kusi bliskością natury. Panują tu wszechobecna zieleń, spokój i wrażenie braku upływania czasu. To kraina, która pozwala poczuć klimat dawnej Polski. Z pełną odpowiedzialnością można przyznać, że nie ma drugiego takiego regionu w naszym kraju jak Roztocze.

Bywa określane mianem polska Toskania, ponieważ to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce. Ze względu na zachwycające walory przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz rezerwaty (np. Sołokija i Nad Tanwią).

Poza tym, że Roztocze to doskonałe warunki do trekkingu i jazdy na rowerze oraz jazdy konnej, okolica sprzyja też spływom kajakowym. Grzbietem Roztocza biegnie bowiem lokalny dział wodny.

rowerem-po-roztoczu

Znajduje się on pomiędzy dorzeczami Bugu i Wieprza (na północy) oraz Sanu i Dniestru (na południu). Są to rzeki dynamiczne o wartkim nurcie, przypominające górskie potoki, dlatego cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród miłośników wodnego szaleństwa z wiosłem w ręku.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc jest spływ ze Zwierzyńca, tuż przy zalewie Rudka. Popularne trasy na tym odcinku to:

  • Obrocz-Zwierzyniec (7 km, ok. 2h),
  • Obrocz-Bagno (12 km, ok. 3h),
  • Obrocz-Żurawnica (17 km, ok. 4h),
  • Obrocz-Brody Małe (21 km, ok. 5h),
  • Obrocz-Szczebrzeszyn (26 km, ok. 6-7h).

Roztoczański Park Narodowy i Bukowa Góra

Sercem Roztocza jest Park Narodowy, który kusi swoimi zakątkami. Do najpiękniejszych należą Góry Piaseczna i Bukowa. Dotrzemy do nich ze Zwierzyńca. Wyprawa ma początek tuż przy kościele na wodzie oraz zabytkowym Browarze.

browar-w-zwierzyncu

Jeden ze szlaków wiedzie od ulicy Szkolnej. W trakcie drogi na Piaseczną Górę (298 m n.p.m.) będziemy mijać urokliwe polany i widoki na lokalne wzniesienia.

Legenda Piasecznej Góry nawiązuje do czasów powstania styczniowego z 1863 r. Według opowieści o północy zboczem góry kłusowali jeźdźcy na białych koniach i słychać było donośne dudnienie kopyt uderzających o ziemię. Ten, kto odważył się spojrzeć w ich kierunku, odczuwał gwałtowny podmuch powietrza. Legenda miała ponoć odstraszać rosyjskie oddziały, które walczyły z Polakami podczas powstania.

Kilkanaście minut drogi od Piasecznej Góry rozpoczyna się szlak na Bukową Górę (310 m n.p.m.). To obszar ochrony ścisłej Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Po drodze można zobaczyć około 60 imponujących głazów ułożonych w kształt krzyża. To pomnik leśników poległych w walce o wolność Polski. Trasa wiedzie malowniczą ścieżką przez las, a na szczycie czeka na nas drewniana wiata, w której można odpocząć i podziwiać zachwycające widoki.

Sprawdź, jakie jeszcze miejsca polecamy na spokojny urlop w Polsce.

Stawy Echo w Zwierzyńcu

Stawy Echo to cztery zbiorniki wodne, które są dziełem rąk człowieka.

stawy-echo

Znajdują się na terenie bagien i są perełką turystyczną. Głębokość stawów wynosi od 0,5 do 1,5 m. Są zasilane wodami śródleśnego strumienia Świerszcz. Wzdłuż linii wody wiją się plaże a dookoła królują gęste lasy.

Na skarpie nad poziomem wody, gdzie zaczyna się las, zbudowano drewniane pomosty. Ich celem jest powstrzymanie turystów przed wydeptywaniem roślinności i niszczeniem wydmy.

Stawy Echo to nie tylko gratka dla odwiedzających, ale też dla ekologów. Na tym obszarze mieszkają różne gatunki płazów a po drugiej stronie akwenu, dziko pasą się stada pięknych  koników polskich. O ich ochronę dba Roztoczański Park Narodowy.

Stada można dostrzec, jadąc ze Zwierzyńca do wsi Sochy bądź do leśnej osady Florianka, gdzie mieści się ośrodek hodowli Konika Polskiego.

konik-polski-na-roztoczu

Warto wiedzieć, że osada jest “odcięta od świata” pod względem komunikacyjnym, nie dotrzemy samochodem, wyłącznie pieszo lub rowerem.

Chcesz poznać szlaki rowerowe na Roztoczu w 10 dni?

Wieża widokowa i rezerwaty w Suścu

Przemierzając okolice Roztocza, warto obrać kierunek wieży widokowej w Suścu na Górze Grabowickiej. Jest to całkiem świeży obiekt (zbudowany w 2013 r.) z kamienia i drewna. Miejsce przyciąga turystów, ponieważ jest doskonałym punktem obserwacyjnym. Widać stąd baśniowe krajobrazy, a także najwyższe szczyty wzniesień, np. Długi Goraj, Spaloną Górę, Żydowską Górę i Wapielnię.

Ze szczytu wieży zobaczymy też typowo roztoczański krajobraz - podzielone na wiele kawałków pole, z których każdy ma innego właściciela.

Susiec to malownicza wioska pomiędzy wzgórzami Roztocza środkowego. Będąc w tym regionie, warto przemierzyć słynne szlaki turystyczne, kierujące m.in. do rezerwatów Nowiny i Nad Tanwią (potocznie znany jako Szumy nad Tanwią). To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie uformowało się przeszło 15 niskich wodospadów. Ich urok podbija lokalizacja - leśny wąwóz oraz krystalicznie czyste wody Tanwi.

szumy-w-suscu

Krasnobród - kaplica na wodzie i cudowne źródełko

Do najpopularniejszych atrakcji Roztocza należy kaplica na wodzie w Krasnobrodzie. Pielgrzymują tu ludzie z całej Polski, ponieważ miejsce wiąże się z objawieniami maryjnymi. 5 sierpnia 1640 r. Matka Boska objawiła się Jakubowi Ruszczykowi i wskazała to miejsce, jako punkt, w którym będą dokonywać się łaski i cuda.

Kolejnym cennym przystankiem w tej okolicy jest cudowne źródełko na Roztoczu. Stoi tu kaplica na skałach, a z ich głębi wydobywa się uzdrawiająca woda, która tworzy strumyk o nazwie Krupiec.

Kościół na wyspie w Zwierzyńcu

Na terenach Roztocza, a dokładniej w Zwierzyńcu, mieści się także inny charakterystyczny dla regionu obiekt sakralny - kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.

kosciol-na-wyspie-w-zwierzyncu

Przez wielu określany jako “kościół na wyspie” lub ”kościół na wodzie” jest malowniczo położony w samym centrum miasta. To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Roztoczu.

Znasz już Zamość z klimatyczną Starówką, twierdzą i zoo?

Zagroda Guciów - Skansen Etnograficzny na Roztoczu

Zagroda Guciów to miejsce w Zwierzyńcu, gdzie czas zatrzymał się w XIX w. Stoją tu dwa dziewiętnastowieczne budynki - Stodoła i Chałupa. Możemy obejrzeć w nich ówczesne przedmioty codziennego użytku, wyroby rękodzielnicze i pokazy dawnych technik kulinarnych. Historię przybliży nam przewodnik a potem możemy coś zjeść w gospodzie.

zagroda-guciow

Podczas eksploracji Zagrody Guciów na własne oczy zobaczymy 8,5-kilogramowy meteoryt. Kamień pochodzi z Merkurego i liczy jakieś 4,6 miliarda lat.

Najchętniej odwiedzane miasta na Roztoczu to Susiec, Krasnobród i Zwierzyniec. Znajdziemy tutaj cenne skarby przyrodnicze i zabytki architektoniczne. Region jest rozwinięty pod względem turystycznym i daje ogromne możliwości aktywnego wypoczynku.

Zobacz wyjazdy Travelduck:

Ciekawostki Polska

Proponowane wyjazdy