Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Roztocze poza szlakiem, omijamy topowe atrakcje

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
kniazie-lubycza-krolewska

Roztocze łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. To najbardziej nasłoneczniony region w Polsce. Dzięki olbrzymim obszarom leśnym, wszechobecnej przyrodzie, rzekom i braku ciężkiego przemysłu Roztocze szczyci się krystalicznie czystym powietrzem.

Roztocze - turystyczna perełka Lubelszczyzny

Roztocze jest piękną krainą na wschodzie Polski. Swoją obecność majestuje tu przyroda, która w wielu miejscach pozostała dzika i nieodkryta przez turystów. To doskonałe miejsce na samotny trekking lub rodzinny wyjazd.

lubelszczyzna-roztocze-kosciol-drewniany

Roztoczańskie rzeki sprzyjają spływom kajakowym, a polne ścieżki przejażdżkom rowerowym. Krajobraz całego regionu spowity jest łagodnymi, a jednocześnie górującymi wzniesieniami. Roztocze dzieli się na część wschodnią, zachodnią i środkową. Najwięcej atrakcji, wraz z zabytkami i parkiem narodowym, znajdziemy na Roztoczu środkowym. Najbardziej tajemniczą zaś częścią jest wschód, którego kraniec sięga samego Lwowa.

A może weekendowy wypad do Zamościa i Lwowa?

Pod względem turystycznym Roztocze często jest znane, lecz niedoceniane. Okolica zachwyca nie tylko urokiem głównych miast, ale też mniejszych miejscowości i wsi. To właśnie w nich poczujemy prawdziwy klimat tego regionu i przełączymy się na tryb slow.

Kamieniołom Babia Dolina w Józefowie Roztoczańskim

Jednym z nieodkrytych przez turystów miejsc na Roztoczu jest kamieniołom w Józefowie.

jozefow-opuszczony-kamieniolom-roztocze

To najbardziej rozległy kamieniołom spośród wszystkich, jakie znajdziemy w tym regionie. Tworzą go wapienie i piaskowce uformowane w imponujące pasmo. Przemierzając teren kamieniołomu i przyglądając się skałom, możemy znaleźć w nich muszle i skamieniałości.

W pobliżu zbudowano 19-metrową basztę widokową z tarasem - to doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Wstęp na basztę jest darmowy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych uda nam się wypatrzeć Puszczę Solską.

jozefow-kamieniolom-roztocze

Etno Roztocze - naturalny ogród zabaw dla najmłodszych

Jadąc na Roztocze całą rodziną, warto skorzystać z ambitnych atrakcji dla najmłodszych. Takim miejscem jest Etno Roztocze w Topólczy. To naturalny Ogród Zabaw i Pracownia Radosnej Twórczości. Mogą się tutaj bawić nawet najmłodsi wczasowicze. Swobodna zabawa na świeżym powietrzu sprzyja kreatywności i rozwija wyobraźnię.

Dzieciaki uwielbiają m.in. ściankę dźwięku, kuchnię błotną, pole piaskowe, ściankę wodną i ścieżkę bosych stóp. W trakcie zabawy rodzice mogą odpocząć na hamakach i leżakach w cieniu drzew przy relaksującym śpiewie ptaków. Miejsce to legitymuje się Certyfikatem bezpieczeństwa Centrum Kontroli Placów Zabaw, a zabawa na nim nie ma ograniczenia czasowego.

Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach

Przemierzając Roztocze, warto zobaczyć ruiny cerkwi w Kniaziach.

cerkiew-kniazie-lubycza-krolewska-roztocze

Świątynia pw. św. Paraskewy została wzniesiona w latach 1798-1806. Jej fundatorami byli kniaziowie lubyccy. Był to projekt okrągłej cerkwi na planie krzyża, a jej wnętrze mieściło ok. 1000 osób.

Cerkiew została uszkodzona w czasie II wojny światowej w 1941 r., a trzy lata później spalona. Od tamtej pory ulegała stopniowej dewastacji. Na szczęście zachowały się jej zdumiewające ruiny. Nieopodal znajduje się murowana dzwonnica parawanowa oraz cmentarz, na którym można obejrzeć nagrobki wykonane w warsztatach bruśnieńskich.

P.S. pamiętacie ruiny ze sceny z "Zimnej wojny"?

kniazie-lubycza-krolewska-roztocze

Sztolnie w Senderkach - ręcznie kopane jaskinie i podziemne korytarze

Senderki to jedna z roztoczańskich wsi. Znajdują się tu liczne jamy i jaskinie drążone dawniej przez mieszkańców. Celem tej mozolnej pracy było wydobycie solidnego materiału do kamieni młyńskich i żaren. Właśnie dlatego okoliczna ludność przez pokolenia ręcznie kopała tu dziury i korytarze. Był to prymitywny sposób na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu.

Na tym terenie jest przeszło 50 jam i mini-jaskiń. Wiele z nich łączy sieć korytarzy, które obecnie stanowią schronienie dla kilku gatunków nietoperzy. Kilkadziesiąt jaskiń uległo zniszczeniu, a część się zapadła, jednak mimo to można dostrzec pozostałości ingerencji człowieka.

Jamy objęte są ochroną, więc nie ma szans na eksplorowanie ich wnętrz. Jednak szukanie śladów ludzkich rąk to nie lada emocjonujące zajęcie, dzięki któremu można się poczuć się niczym roztoczański Indiana Jones.

Górecko Kościelne - roztoczański zbiornik retencyjny

Górecko Kościelne to jeden z roztoczańskich zbiorników retencyjnych. Leży w baśniowym otoczeniu lasów Puszczy Solskiej. Jest to już właściwie pogranicze Roztocza i Kotliny Sandomierskiej. Biegnie tu główny szlak rowerowy Roztocza (z Kraśnika do granicy ukraińskiej). Na tych terenach znajdziemy też jedno ze źródeł rzeki Szum.

rzeka-szum

Zbiornik zaporowy powstał jako efekt zbudowania tamy elektrowni wodnej na rzece Szum. Ciekawostką jest fakt, że została ona wzniesiona w latach 60. XIX w. na własny koszt mieszkańców, którzy chcieli poprawić swoje warunki życiowe i zyskać dostęp do elektryczności.

Głębokość w zbiorniku sięga miejscami 8 metrów. Przemierzając okolicę, warto skierować się w stronę trasy wiodącej do Źródełka Boża Łezka. Mieści się tu kapliczka na wodzie ustawiona na drewnianych palach. Bije przy niej cudowne źródełko, znane jako Boża Łezka. Według podań mieszkańców woda przynosi szczęście i ma właściwości lecznicze.

zrodelko-boza-lezka-gorecko

W Górecku warto też zobaczyć stary modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława. Budynek pochodzi z XVII w. Teren wokół świątyni porastają 500-letnie dęby, które podkreślają klimat i doniosłość miejsca.

kosciol-sw-stanislawa-drewniany

Roztocze zachwyca nie tylko tymi najbardziej popularnymi atrakcjami, jak kościół na wodzie w Zwierzyńcu czy Stawy Echo. Jeżeli zależy nam na doświadczeniu atmosfery autentyczności i ucieczce od miejskiego zgiełku, warto wybrać często niedoceniane, a nieustępujące swoim urokiem mainstreamowym atrakcjom zakątki Roztocza.

Sprawdź, gdzie wyjechać z travelduck.pl:

Wyprawy rowerowe Polska

Proponowane wyjazdy