Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Atrakcje Islandii. Co zobaczyć na wyspie?

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 2 min 0
flora-i-fauna-islandii

Planujesz urlop? Na mapie Islandii znajduje się wiele ciekawych miejsc. Gdzie się wybrać, by doświadczyć uroku wyspy nazywanej “Krainą Lodu i Ognia”? Oto 5 atrakcji, które musisz zobaczyć, będąc na Islandii.

To prawda, że Islandczycy wierzą w elfy?

1. Lodowce na Islandii

Żeby zobaczyć lodowiec, nie musisz podróżować na Biegun Północy albo na Grenlandię. Wystarczy, że będąc na Islandii, zaplanujesz jednodniową wycieczkę na półwysep Snæfellsjökull, gdzie znajduje się lodowiec o dwóch szczytach. Miejsce to leży nieopodal wulkanu. Przy okazji wycieczki na lodowiec możesz odwiedzić malowniczą wioskę Búðir. Na półwysep najlepiej podróżować wynajętym samochodem.

Podczas pobytu na wyspie warto udać się na południe Islandii, by zobaczyć położony nad wulkanem Katla lodowiec Mýrdalsjökull. Ma on formę czapy lodowej i zajmuje prawie 600 km². W stosunku do największego lodowca na Islandii, Vatnajökull (7800 km²), plasuje się na czwartym miejscu pod względem wielkości. Podróż w poszukiwaniu lodowców to świetna opcja dla osób spragnionych wyjątkowych krajobrazów.

islandia-lodowiec-vatnajökull

2. Wodospady na Islandii

Powstałe na skutek topnienia lodowców wodospady na Islandii idealnie wpisują się w krajobraz wyspy. Bezapelacyjnie najpiękniejszym wodospadem na Islandii, jeśli nie na świecie, jest Svartifoss, nazywany również Czarnym Wodospadem. Leżący na terenie Parku Narodowego Skaftafell zachwyca wyglądem, wielkością oraz bazaltowymi filarami, które idealnie łączą się ze strumieniem wody.

Będąc na Islandii, warto odwiedzić wioskę Skogar, ponieważ niedaleko niej znajduje się jeden z największych wodospadów na Islandii, Skogafoss.

Położony nieopodal wulkanu Eyjafjallajokull wodospad zachwyca wielkością (60 m) oraz pojawiającą się podczas słonecznych dni podwójną tęczą.

Na liście wodospadów do zobaczenia na Islandii z pewnością nie może zabraknąć wodospadu Godafoss, nazywanego również “Wodospadem Bogów”. Ma kształt podkowy i spada trzema kaskadami, których wysokość wynosi od 9 do 15 m. Historia wodospadu jest ściśle związana z historią Islandii i przejściem mieszkańców z pogaństwa na chrześcijaństwo. Wodospad znajduje się nieopodal jeziora Myvatn.

wodospady-islandia

A może off road na Islandii?

3. Islandzkie wulkany

Kolejną z wielu wyjątkowych atrakcji Islandii są wulkany, które kontrastują krajobrazowo ze wspomnianymi wcześniej lodowcami. Na wyspie znajduje się ok. 130 (aktywnych i nieaktywnych) wulkanów. Siły wulkaniczne skumulowane pod powierzchnią Ziemi tworzą jedne z popularniejszych atrakcji na wyspie - gorące źródła, gejzery oraz wyjątkowe jaskinie.

Do najważniejszych zaliczamy wulkan Hekla na południowym-zachodzie Islandii, jest najwyższym czynnym wulkanem na Islandii, leży 115 km na wschód od Reykjaviku oraz wulkan Eyjafjallajökull, którego erupcja w 2010 r. doprowadziła nie tylko do wstrzymania ruchu lotniczego, ale wywołała duże zainteresowanie wśród turystów.

wulkan-hekla-islandia

Chcesz poznać Islandię w 6 dni?

4. Fiordy Wschodnie na Islandii

Jeżeli interesują Cię miejsca słabo zaludnione, znajdujące się daleko od stolicy Islandii, zaplanuj wycieczkę na Fiordy Wschodnie. Docierając do tej magicznej atrakcji, masz okazję zobaczyć wyjątkowe krajobrazy z dala od rzeszy turystów. Poruszając się po wysokogórskich przełęczach, dotrzesz do Parku Narodowego Vatnajokull i zanurzysz się w surowej przyrodzie.

owce-na-vatnajökull

5. Zorza polarna na Islandii

Efekt zorzy polarnej na islandzkim niebie to największa atrakcja na wyspie. Przepis na uchwycenie w obiektywie zorzy polarnej? Trochę szczęścia, dużo cierpliwości i wycieczka zaplanowana na okres między październikiem a marcem. Im dłuższy pobyt na Islandii, tym większa szansa, że zobaczysz upragnioną zorzę.

Aby zapewnić sobie możliwość uchwycenia zorzy na Islandii, koniecznie trzeba wybrać się na tereny, gdzie sztuczne światło zminimalizowane jest do zera. To zdecydowanie ułatwi proces tropienia zorzy. Idealnym miejscem są Fiordy Zachodnie na północy Islandii, gdzie podczas przesilenia zimowego najdłużej panuje noc - ok. 22 godzin. Im dłuższa noc, tym więcej okazji, aby zobaczyć to wyjątkowe zjawisko!

w-islandii-atrakcje

Chcesz pojechać na zorzę polarną na Islandię?

Podróż na wyspę to nieskończona liczba możliwości, jeżeli chodzi o atrakcje i miejsca, do których warto dotrzeć. Wolisz malownicze wodospady, nieobliczalne wulkany, czy spokój pośród fiordów? Planując podróż, zastanów się, co chcesz zobaczyć, bo czasu na podróże po wyspie i tak zawsze będzie za mało!

Wyjedź z nami na Islandię:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy