Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandia: atrakcje, co zobaczyć i robić na wyspie, gdzie pojechać

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 2 min 0
atrakcje-islandii

Islandia jeszcze do niedawna była nieosiągalnym kierunkiem turystycznym. Dziś można się tam dostać samolotami kilku linii lotniczych. Sprawdź, co zobaczyć na Islandii, co zjeść i co zrobić.

A może wycieczka na zorzę do Islandii?

Zorza polarna na Islandii

Zorzę polarną można obejrzeć w okolicach koła podbiegunowego w Norwegii czy w Finlandii. Doskonałym spotem jest też Islandia.

Zorza polarna występuje między październikiem a kwietniem, ze szczytem w styczniu.

To, czy będzie widoczna, zależy od aktywności słońca i bezchmurnego nieba niezanieczyszczonego sztucznym światłem.

Islandia ze swoją niewielką gęstością zaludnienia (zaledwie 3 os./km²!), z czego większość mieszkańców skupiona jest w niewielkich miastach na wybrzeżu, stanowi atrakcyjne miejsce dla fotografów i entuzjastów zorzy polarnej.

Do najlepszych miejsc na obserwowanie zorzy na Islandii należą latarnia morska Grótta położona niedaleko islandzkiej stolicy, teren Parku Narodowego Þingvellir czy lodowiec Jokulsarlon. Ci, którym nie udało się zobaczyć tego zjawiska, mogą udać się do Muzeum Zorzy w Rejkiawiku.

kirkjufellfoss-islandia

Chcesz poznać Islandię w 10 dni?

Islandia - atrakcje

Krajobrazy wyspy to rezultat procesów geologicznych. To właśnie z nimi związane są także najważniejsze atrakcje Islandii. Niewątpliwie należy do nich wspomniana dolina Þingvellir. Miejsce jest ważne dla tożsamości narodowej Islandczyków, gdyż to właśnie tam przez niemal 900 lat zbierał się parlament Islandii Althing, pierwsza tego typu instytucja w historii nowożytnej Europy.

Majestatyczne wodospady to kolejna atrakcja, z której słynie Islandia. Wodospad Gullfoss należy do największych w Europie. Z kolei Svartifoss wyróżnia się wyglądem skał, które przypominają piszczałki organów - charakterystyczną formę zastygającej lawy.

Inne piękne wodospady na Islandii to znany z serialu “Wikingowie” Skógafoss, okazały Goðafoss czy charakterystyczny Kirkjufellsfoss z górą Kirkjufell w kształcie stożka w tle.

vatnajökull-park-islandia

Islandia znana jest z gejzerów. To właśnie najsławniejszy z nich, Geysir, dał zwyczajową nazwę temu zjawisku. Znajduje się w dolinie Haukadalur w południowo-zachodniej części Islandii. Dziś Geysir jest ospały, a jego miejsce jako głównej atrakcji zajął Strokkur, który wyrzuca gorącą wodę co kilkanaście minut.

Skoro procesy geologiczne, to również wulkany. Islandia słynie szczególnie z Eyjafjallajökull, którego wybuch w 2010 r. sparaliżował na długo ruch lotniczy w Europie. Drugim czynnym i niebezpiecznym wulkanem jest Katla. Na Islandii można oglądać również kratery wygasłych wulkanów, jak Kerið z przepięknym, szmaragdowym jeziorem. Wulkany na Islandii bardzo często przykryte są czapami lodowców.

Lodowce Islandii są dostępne dla turystów. Mimo to wspinaczka wymaga profesjonalnego sprzętu, a także opieki wykwalifikowanego przewodnika. Największy lodowiec na Islandii to Vatnajökull, a najpopularniejszy Eyjafjallajökull zalegający na wspomnianym już wulkanie o tej samej nazwie.

Ocieplenie klimatu sprawia, że lodowce topnieją. Pożegnano już Okjökull, a kolejnym ma być Hofsjökull eystri. To problem, z którym zmaga się świat i sama Islandia. Lodowce zajmują aktualnie 10% powierzchni wyspy.

Nieodłącznym elementem krajobrazu wyspy są czarne plaże i klify. Islandia zachwyca pięknymi formami skalnymi wyrzeźbionymi przez fale oceanu. Aby je oglądać, najlepiej udać się do Vik albo na półwysep Snaefellsnes.

czarna-plaza-na-islandii

A może off road na Islandii?

Gorące źródła i rzeki

Islandia jest usiana źródłami termalnymi i gorącymi rzekami. Relaksu w mroźne dni można zażywać w specjalnie przygotowanych kompleksach, do których należy chociażby słynny Blue Lagoon, a także zupełnie za darmo w wielu “secret lagoon” znanych przewodnikom i mieszkańcom.

Najsławniejszą gorącą rzeką na Islandii jest niewątpliwie ta płynąca przez miasteczko Hveragerði, zaledwie godzinę drogi od Rejkiawiku.

Zaleca się, aby gorącą kąpiel przerywać częstym wynurzaniem się na powierzchnię.

To jeden z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia i krzepy.

blue-lagoon-islandia

Islandia - hákarl, czyli lokalny przysmak

Kuchnia Islandii naznaczona jest tym, co przez lata było tu dostępne. Chodzi przede wszystkim o jagnięcinę i ryby. Do największych przysmaków Islandii należy hákarl, czyli poddany procesowi gnicia suszony rekin polarny.

Co ciekawe, można go spożywać tylko w małych ilościach jako przystawkę, ponieważ zawiera ogromną dawkę kwasów omega, której człowiek nie jest w stanie przyswoić. Ważna informacja w kwestii praw zwierząt - na Islandii wyławiane są tylko te rekiny, które nie mają szans na przeżycie w oceanie, przede wszystkim ranne.

hákarl-islandia

Sprawdź inne oferty wyjazdów na Islandię:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy