Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Polska: trasy trekkingowo-spacerowe na weekend i nie tylko

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 5 min 0
bieszczady-tarnica

Piesze wędrówki to bardzo dobry sposób na aktywny wypoczynek. Oprócz tego, że poznajemy okolicę, wzmacniamy organizm i znakomicie się dotleniamy. Chodzić warto, wszędzie i zawsze, są jednak miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Zebraliśmy 7 tras, które robią pętlę wokół Polski, wiodąc przez: Roztocze, Bieszczady, Tatry, Karkonosze i Góry Izerskie, Pomorze, Mazury oraz Podlasie. Są zlokalizowane niedaleko popularnych miejsc urlopowych. Jeżeli będziesz w pobliżu któregoś z nich, ruszaj na wycieczkę!

Roztocze: ze Zwierzyńca do Górecka (11 km)

Trasa: Zwierzyniec – Florianka - Górecko Kościelne - Górecko Stare

Zaczynamy od wschodu - pochodzimy po Roztoczu. O tym, że jest to wyjątkowe miejsce, już pisaliśmy. Tym razem skupimy się na jednej z najbardziej malowniczych tras w regionie, którą warto przejść, jeżeli jest się w okolicy oraz specjalnie wyruszyć w te rejony, aby pospacerować leśnym duktem wśród wąwozów i cudów natury.

stawy-echo-zwierzyniec

Start w Zwierzyńcu, miasteczku słynącym z browaru, stawów Echo (kąpielisko), bogatej infrastruktury turystycznej i kajakarskiej. Wędrówkę rozpoczynamy tuż za browarem, gdzie znajduje się czerwony szlak zwany krawędziowym, uważany za najpiękniejszy w tej części Roztocza. Miniemy po drodze pałac plenipotenta, w którym obecnie mieści się siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Po kilku kilometrach piękną leśną drogą będziemy już we Floriance. To dawna osada leśna, gdzie hodowane są koniki polskie. Zwierzęta pasą się na ogrodzonych łąkach, doskonale pozując do zdjęć. Dalej szlak pnie się na Wysoką Górę, na której jest tzw. rumosz skalny (pozostałość po kamieniołomie).

zwierzyniec-trekking

Z Wysokiej Góry można podziwiać widok na Roztoczański Park, Puszczę Solską i wzgórza Łyse Byki. Stamtąd zmierzamy prosto do Górecka Starego, gdzie przejdziemy przez tamę na rzece Szum. Rzeka wije się wśród lasów, tworząc malownicze zakola, natomiast w przełomie malowniczo się spiętrza, spływając mini wodospadami. Można wrócić do Zwierzyńca pociągiem lub na piechotę - trasą łącznikową lub centralną.

Bieszczady: z Ustrzyk Dolnych do Ustrzyk Górnych (70 km)

Trasa: Ustrzyki Dolne – Równia – Żuków – Chrewt– Otryt – Dwernik – Magura Stuposiańska – Widełki – Bukowe Berdo – Wołosate – Ustrzyki Górne

Ruszamy niżej, dalej na południe, ale cały czas trzymając się wschodniej krawędzi Polski. Bieszczady uchodzą za miejsce wytchnienia i azyl dla niepokornych artystów, miejskich emigrantów oraz niestrudzonych włóczykijów. Ze względu na opiewaną w sztuce urodę tych gór od lat ściągają ku nim tłumy turystów, przez co na najchętniej uczęszczanych szlakach można spotkać tłumy. Z tego względu polecamy szlak niebieski ,nieco mniej zaludniony, ciągnący się tuż przy granicy z Ukrainą.

bieszczady-bukowe-berdo

Ze względu na liczne przecięcia szlaku słynnymi “bieszczadzkimi pętlami” można na niego wejść niemal w dowolnym punkcie. Na szczególną uwagę zasługują ostatnie etapy malowniczej szosy. Podczas wędrówki warto rzucić okiem na Otryt - proste wzniesienie mierzące 18 km wchodzące w pasmo Bieszczad Zachodnich, gęsto porośnięte lasem bukowo-jodłowym. Na jego zboczach znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Hulskie i Krywe.

Z kolei na grzbiecie Otrytu działa jedno z najsłyniejszych w okolicy schronisk: Chata Socjologa. Będąc we wsi Dwernik, trzeba obejrzeć kościół św. Michała Archanioła, który powstał z materiałów z rozebranej XIX-wiecznej cerkwi w Lutowiskach. Dalej szlak prowadzi przez San na Magurę Stuposiańską, Bukowe Berdo aż do Tarnicy. Tarnica jest najwyższym wzniesieniem Bieszczad po polskiej stronie, mierzy 1346 m n.p.m. Kończąc wędrówkę, trzeba zejść do Ustrzyk Górnych przez malutką wieś Wołosate.

Tatry: Rusinowa Polana (3 km)

Trasa: Wierch Poroniec – zejście do Zazadniej lub powrót tą samą drogą na Wierch Poroniec

tatry-owce

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z Tatrami, polecana przez nas trasa będzie idealna na debiut. Dlaczego? Jest bardzo lekka, a to, co możesz zobaczyć po drodze, z pewnością rozbudzi Twój apetyt na górskie przechadzki. Na znajdującą się na wysokości 1210 m n.p.m. Rusinową Polanę można dojść na 4 sposoby. Wybieramy ten z Wierch Porońca, gdzie można dojechać z Zakopanego busem jadącym nad Morskie Oko (cena biletu: ok. 9 PLN) lub samochodem (cena parkingu w Porońcu 25 PLN za dzień).

tatry-rusinowa-polana

Z Porońca na Rusinową Polanę, która dawniej pełniła funkcję pastwiska dla owiec (teraz odbywa się tam tzw. kulturowy wypas i można kupić oscypki), a obecnie jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Tatry Wysokie, wiedzie trasa, która na początku jest niemal płaska, kamienista i bardzo przyjemna. Ze szczytu widać m.in.: Gerlach, Lodowy Szczyt, Rysy i Baranie Rogi. Na tę wycieczkę najlepiej wybrać się wcześnie rano, szczególnie latem, ponieważ panuje tu wtedy dosyć duży ruch.

Schodząc z Rusinowej Polany na Zazadnią, koniecznie trzeba zajrzeć do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach.

Góry Izerskie + Karkonosze: trasa na weekend (60 km)

Trasa: Świeradów-Zdrój - Jakuszyce - Hala Szrenicka - Śnieżka - przełęcz Okraj

Lecimy dalej z trasami górskimi, tym razem lądując na zachodzie Polski. Góry Izerskie i Karkonosze to idealne miejsce na lekki trekking. Wzniesienia nie są imponujące, co jednak zupełnie nie wpływa na widoki. Wręcz przeciwnie, ponieważ bez większego wysiłku można przechadzać się wyjątkowo malowniczymi terenami.

gory-izerskie-trekking

Zaczynamy w Świeradowie-Zdrój, skąd idziemy ok. 4,7 km pod Stóg Izerski jedno z najwyższych wzniesień Gór Izerskich. Następnie ruszamy w kierunku Orlego, po czym schodzimy do Jakuszyc. Idziemy z Jakuszyc na Szrenicę (karkonoski szczyt tuż przy granicy z Czechami), z której możemy podziwiać panoramę na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i czeskie Karkonosze.

Dochodzimy do Czarnej Przełęczy, gdzie znajduje się drewniana chatka - można w niej przenocować za darmo. Podchodzimy pod Śnieżkę, schodzimy w kierunku Schroniska Odrodzenia i kończymy wycieczkę na przełęczy Okraj.

W czasie izersko-karkonoskiego spaceru trzeba mieć ze sobą karimatę i śpiwór, na szlaku są jedynie drewniane chatki bez obsługi, które są dostępne dla każdego.

Pomorze: z Dębek do Łeby (32 km)

Trasa: Dębki - Białogóra - Lubiatowo - Stilo - Łeba

Podążamy dalej, ale już skosem na północ w kierunku Bałtyku, którego brzegiem też warto od czasu do czasu trochę pospacerować. Wybraliśmy jedną z najciekawszych tras wiodącą m.in. przez uwielbianą przez nas plażę Stilo.

leba-wydmy

Wyruszamy szlakiem stanowiącym część trasy łącznikowej pomiędzy Braniewem a portem we francuskim Breście nad Atlantykiem. Droga z Dębek do Białogóry wiedzie przez teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Okolica Dębek jest szczególnie ciekawa ze względu na walory przyrodnicze, są tam bory Mierzei Kaszubskiej oraz florystyczne rezerwaty Białogóra i Babnica, dzięki czemu można zobaczyć specyficzne dla obszaru mierzei torfowiska, lasy brzozowo-dębowe, białe i szare wydmy.

Idziemy dalej do Lubiatowa, które znajduje się na terenie Pobrzeża Kaszubskiego. To maleńka wieś, gdzie można przy okazji pospacerować edukacyjną ścieżką przyrodniczo-leśną "Szklana Huta” (3 km). Okala ona leśniczówkę Szklana Huta i w czasie wędrówki można dowiedzieć się m.in. tego, czy w mrowisku jest gorąco, ile tlenu produkuje las i przyjrzeć się kurhanom.

Z Lubiatowa ruszamy do Stilo. Oprócz białego piasku, szumu fal i spokoju dzikiej plaży jest jeszcze latarnia morska. Jedna z 17 znajdujących się na polskim wybrzeżu. Biało-czerwono-szara i odrestaurowana cieszy oczy, wynurzając się z sosnowego lasu. Ruszamy dalej w kierunku Łeby, gdzie kończymy nadmorski spacer.

baltyk-wakacje

Mazury: Szlak Pięciu (i więcej) Jezior (14 km)

Trasa: Mrągowo – Polska Wieś – Staw Rybny – jezioro Piecuch – jezioro Średnie – jezioro Głębokie – jezioro Kociołek – Marcinkowo – Mrągowo

Kraina Tysiąca Jezior to najchętniej wybierana destynacja przez fanów i fanki żeglarstwa. Warto wiedzieć, że Mazury to również idealne miejsce na rowerowe wyprawy oraz na trekking. Wspaniałe lasy, jeziora niemal na każdym kroku i unikalna architektura zachęcają do eksploracji. Wybrana przez nas trasa (oznaczona kolorem czerwonym) jest jedną z popularniejszych, ale również najpiękniejszych na pojezierzu. Przebiega wzdłuż brzegów niewielkich jezior często malowniczo schowanych wśród lasów.

mazury-jeziora

W czasie spaceru latem można do woli zażywać kąpieli na trasie. A na szczególną uwagę zasługują Ogrody Pokazowe i Motylarnia w Marcinkowie.

Koniecznie zajrzyj do naszego darmowego e-booka o Mazurach!

Podlasie: Złotoria - Tykocin (14 km)

Trasa: Złotoria - Tykocin

Zbliżamy do się końca naszej mapy spacerowej, która właśnie zatacza pętlę. Okolice Narwi obfitują we wspaniałe miejsca do pieszych wędrówek. Rekomendujemy krótką wycieczkę obfitującą w piękne widoki.

Do Złotorii z Białegostoku jest niespełna 12 km, można się tu dostać autobusem lub samochodem. Będąc w Złotorii, kierujemy się na północ w stronę rzeki. Można do niej trafić, idąc łąkami lub jedną z polnych dróg, najlepiej zapytać kogoś z miejscowych o wskazanie kierunku. Potem wystarczy iść w górę Narwi, nie sposób się zgubić, po 14 km znajdziemy się w Tykocinie.

Niekiedy możemy napotkać kilka podmokłych miejsc, więc lepiej mieć na sobie nieprzemakalne buty. Gdy na horyzoncie pojawią się wieże tykocińskiego kościoła Świętej Trójcy, do miasteczka będzie już bardzo niedaleko. Na miejscu warto zwiedzić synagogę i obejrzeć drewniane chatki oraz zamek.

tykocin-zamek

Spacery, trekkingi, wędrówki - to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i doświadczanie przyrody w pełni i bez pośpiechu. Warto czasem wybrać się na przechadzkę po okolicy, w której mieszkasz. Z pewnością jest tam wiele pięknych miejsc, o których jeszcze nie masz pojęcia.

Masz ochotę na krótki urlop? Przejrzyj oferty na travelduck.pl:

Trekking Polska

Proponowane wyjazdy