Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

6 najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0

Bieszczady uznawane są za jedne z najpiękniejszych i najdzikszych polskich gór. Typowa dla tego regionu ciekawa i niejednorodna rzeźba terenu, przepiękne widoki oraz oszałamiająca przestrzeń robią wrażenie nawet na doświadczonych wędrowcach. Planujesz wycieczkę w góry i zastanawiasz się, jakie są polecane trasy w Bieszczadach? Sprawdź nasze propozycje szlaków, na których zobaczysz mnóstwo widokowych panoram i najpiękniejsze szczyty Bieszczad – prawdziwa uczta dla oka i ducha. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jak przebiega szlak na Małą i Wielką Rawkę?
 2. Czym zachwyca trasa na Połoninę Wetlińską?
 3. Jakim szlakiem wejść na Połoninę Caryńską?
 4. Jaka trasa prowadzi na Tarnicę?
 5. Jak przebiega szlak na Bukowe Berdo?
 6. Jakim szlakiem dojść na Rozsypaniec i Halicz?
 7. O czym pamiętać idąc w góry?

Bieszczady – najlepsza trasa na Małą i Wielka Rawkę

Wycieczki w góry na Małą (1267 m n.p.m.) i Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.) prowadzą szlakiem zielonym i żółtym. Trasa zaczyna się na Przełęczy Wyżniańskiej i wiedzie przez Bacówkę pod Małą Rawką, Małą Rawkę i Wielką Rawkę – stamtąd warto pokusić się o przemaszerowanie jeszcze jednego odcinka (ok. 40 minut) i wejście na Krzemieniec – najwyższy punkt Gór Bukowskich, czyli słowackiej części Bieszczadów Zachodnich.

Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej to najszybsza droga do pasma Rawek. Ze szczytowych połonin zobaczysz zachwycające widoki na Bieszczady polskie, słowackie i ukraińskie. Najbardziej widowiskowe krajobrazy można obserwować od chwili wyjścia z lasu na Małej Rawce. 

trasy-bieszczad

Zdjęcie okładkowe: Marek Piwnicki | Unsplash, zdjęcie powyżej Sacre Bleu | Unsplash

Początkowo ścieżka jest dosyć łagodna, ostrzejsze podejście zaczyna się na odcinku tuż za Bacówką pod Małą Rawką, skąd zaczniesz wspinać się ku szczytom Bieszczadzkich masywów. Jest to odcinek angażujący fizycznie, ale trud wspinaczki rekompensują przepiękne widoki. Ze szczytu Małej Rawki trzeba jeszcze około 25 minut wędrówki, by dojść do Wielkiej Rawki – słynącej ze wspaniałej panoramy obejmującej m.in. Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, gniazdo Tarnicy oraz Bukowe Berdo. 

Sprawdź najlepsze trasy w Bieszczadach dla początkujących

Łatwa trasa w Bieszczadach – Połonina Wetlińska

Ścieżka na Połoninę Wetlińską nie wymaga przygotowania kondycyjnego i nie ma ostrych podejść. Jest to łatwa trasa w Bieszczadach, którą chętnie wybierają seniorzy, rodziny z dziećmi i młodzież. 

Połonina Wetlińska to masyw górski i połonina zlokalizowana w Bieszczadach Zachodnich. Jest zdecydowanie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc tego regionu, które w większości leży na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym tego pasma jest układ roślinności – na najwyższych partiach Połoniny Wetlińskiej rozciągają się typowe bieszczadzkie połoniny (charakterystyczne piętro roślinności naturalnej), a poniżej 1050 m rosną bujne lasy bukowe. Sprawia to, że szczyt łatwo rozpoznać nawet z dużej odległości. Znajduje się tu najwyżej położone bieszczadzkie schronisko „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.), usytuowane pod Hasiakową Skałą.

bieszczady-dla-poczatkujacych-martin-brecht-unsplash

Zdjęcie - Martin Brechtl on Unsplash

Czas podejścia na szczyt to 1,15 min. Szlak ma żółte oznaczenie i startuje na Przełęczy Wyżnej. Trasa prowadzi tzw. końską drogą – poruszają się ratownicy GOPR i transport zaopatrzeniowy do „Chatki Puchatka". To najłatwiejszy bieszczadzki szlak.

Najładniejsze szczyty Bieszczad – Połonina Caryńska

Niezapomnianych wrażeń widokowych dostarcza także trasa widokowa na Połoninę Caryńską. Jest to druga z bieszczadzkich połonin. Ma długość 4 kilometrów i 4 wierzchołki. Ze szczytu rozpościera się panorama na Zachodnie Bieszczady oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Zobaczysz stąd np. Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień oraz Rawki. 

Podejście zajmuje ok. 1,5 h i wiedzie szlakiem czerwonym z Brzegów Górnych. Wejście zaczyna się od małej górki. Dalsza ścieżka wiedzie przez malowniczy wąwóz, przez który przeprowadzą Cię schody. Potem zostaje już tylko wspinaczka pod górę. Na szczycie, po wyjściu z lasu, zaczną rozciągać się niesamowite widoki. Wędrówka samym szczytem Połoniny Caryńskiej to prawdziwa nagroda za trud włożony w pieszą wędrówkę. Zobaczysz stamtąd Małą i Wielką Rawkę i Otryt, u podnóży którego slalomem płynie San.

Bieszczady – trasa na Tarnicę

Wyprawy trekkingowe to lekcja geografii w terenie i najlepszy sposób, żeby poznać topografię Bieszczad. Ruszając na Podkarpacie nie możesz odpuścić zdobycia Tarnicy – najwyższego szczytu w polskich Bieszczadach (1346 m n.p.m.). Masyw oferuje wspaniałe widoki na polską i ukraińską część gór.

Dojdziesz tam zieloną ścieżką przyrodniczo-historyczną. Nitka ma swój początek we wsi Wołosate i jest bardzo urozmaicona – wiedzie przez łąki i lasy, łagodne i bardziej ostre wzniesienia, kładki oraz schody. Ze szczytu widać jedną z najbardziej zachwycających bieszczadzkich panoram. Czas podejścia na Tarnicę to ok. 2,30 h.

bieszczady-trekking-dla-poczatkujacych

Zdjęcie Photo by Marek Piwnicki on Unsplash

Ciekawe szlaki turystyczne – Bukowe Berdo

Wędrowcy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem, powinni wybierać nieskomplikowane i krótkie trasy. W Bieszczadach znajdziesz wiele takich nitek, a jedną z nich jest szlak żółty z Mucznego na Bukowe Berdo. Podejście zajmuje ok. 2 h.

Szlak jest urozmaicony i dostarcza wielu wrażeń – będziesz wędrować wzdłuż lasu, przechadzać się szerszymi przecinkami i wspinać się na bardziej strome podejścia. Włożony wysiłek wynagradza jednak malownicza scenografia – stojąc na grzbiecie masywu zobaczysz m.in.: 

 • Kopę Bukowską, 
 • Halicz, 
 • Rozsypaniec, 
 • Szeroki Wierch,
 • Połoniny i Rawki. 

Piesze szlaki turystyczne w Polsce – Rozsypaniec i Halicz

Niektóre bieszczadzkie szlaki piesze są dłuższe i mają większe wymagania kondycyjne. Jedną z takich tras jest ścieżka na Rozsypaniec i Halicz – propozycja idealna dla miłośników dłuższych wędrówek. 

Wejście na szlak zaczyna się Przełęczy Bukowskiej. Najbardziej mozolnym etapem marszu jest sam początek, czyli wędrówka szosą na Przełęcz Bukowską. Po przejściu tego odcinka zaczyna się dziać krajobrazowa magia – pierwszy punkt widowiskowy zahaczysz już na Przełęczy Bukowskiej – ta okolica ma wyjątkowy klimat, który tworzy aura niedostępności ukraińskich Karpat. Na kolejnych fragmentach będzie już tylko piękniej. Ścieżka ciągnie się powyżej górnej granicy lasu, przez pełen skalnych ostańców Rozsypaniec (1280 m) i wysoki Halicz (1333 m). Z trasy można dostrzec widoki na Worek Bieszczadzki, Dolinę Sanu oraz Bieszczady Wschodnie. 

Ciekawym widokowo odcinkiem jest też trawers Kopy Bukowskiej i Krzemienia, który przemierzysz, schodząc z Halicza. Będąc na Przełęczy pod Tarnicą, możesz przedłużyć wycieczkę, zdobywając po drodze Tarnicę, która jest oddalona tylko o 10 minut od głównego szlaku. 

bieszczadzkie-klimaty

Zdjęcie - Marek Piwnicki | Unsplash

O czym pamiętać idąc w góry?

Wyprawy trekkingowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Podstawą każdego wyjścia jest oszacowanie czasu wędrówki. Do ustalenia wiarygodnego pomiaru weź pod uwagę liczbę kilometrów i położenie terenu – czyli wzniesienia i zejścia, które trzeba pokonać (są to odcinki, które mają wyższe wymagania co do kondycji i wydłużają czas przejścia, zwłaszcza osobom początkującym).

Do swoich obliczeń dodaj zapasową godzinę lub dwie, które przeznaczysz na przerwy i podziwianie przyrody. Trasę zawsze dostosuj do swojej kondycji.

Pilnowanie czasu i śledzenie słońca jest w górach bardzo ważne. Nawet na chwilę nie możesz stracić czujności, aby nie nie schodzić ze szlaku po zmroku. Nocą górskie trasy obejmuje królestwo zwierząt – spotkanie wilkiem, niedźwiedziem, dzikiem czy łosiem jest realnym zagrożeniem i należy go unikać. 

Na szlaki górskie zawsze zabieraj ze sobą plecak z wodą, przekąskami i latarkę naładowaną bateriami. Góry potrafią być nieprzewidywalne – nigdy nie wiesz, co spotka Cię po drodze, dlatego zabierz ze sobą także ciepłą bluzę, płaszcz przeciwdeszczowy oraz plastry i środki dezynfekujące. 

Polecamy najlepsze trekkingi w polskich górach:

 

 

Trekking Trekking letni Gdzie na trekking Polska W gorach Ucieczka na wies

Proponowane wyjazdy