Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czarnogóra, Hiszpania, Islandia, Włochy, Portugalia, Rumunia i Litwa - urlop nad wodą

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 4 min 0
wakacje-nad-woda-europa

Podróżowanie w poszukiwaniu wody to coś, co lubię najbardziej. Największą przyjemność z urlopowania odczuwam wtedy, gdy mogę popływać i spędzić kilka chwil na plaży, wpatrując się w toń. Z tego względu mój podróżniczy pamiętnik wypełniony jest miejscami, które słyną z akwenów wodnych.

Kolejność opisywania nie jest przypadkowa, to subiektywny ranking, w którym wyznacznikiem były moje odczucia. Zabieram Cię na wycieczkę po morzach: Czarnym, Adriatyckim, Jońskim, Tyrreńskim, Bałtyckim, Oceanie Atlantyckim, jeziorach Szkoderskim i Czarnym oraz rzece Tarze.

Islandia - Atlantyk po raz 1

Podczas zimowego pobytu na Islandii doznawałam wielu zachwytów - ze względu na unikalność krajobrazów, jakimi przyozdobiona jest ta wulkaniczna wyspa oraz fakt, że jestem bliżej Grenlandii niż Europy. Islandzka woda to nie tylko ocean, ale również gorące rzeki, gejzery, polodowcowe jeziora i wodospady (częściowo zamarznięte zimą).

islandia-wodospadZamarznięty wodospad Kirkjufellsfoss pod górą - Kirkjufell

Wędrówki brzegiem Atlantyku po czarnej plaży (np. tej w Vik), która upstrzona jest białymi czapami śniegu polecam każdemu!

islandia-czarna-plaza-vikCzarna plaża w Vik

Dlaczego Ocean Atlantycki na Islandii jest najlepszy? Bo brzmi tak, jak w żadnym innym miejscu, w jakim do tej pory byłam. Szum fal roztrzaskujących się na olbrzymich kamieniach jest jednocześnie nieco złowieszczy i wspaniały.

Sprawdź naszą ofertę 👉 Wyprawa - Islandia i zorza polarna

islandia-atlantyk-klify-dyrholaeyPonad 100-metrowe klify w Dyrhólaey (niedaleko Vik)

Buchające słupami wrzącej H2O gejzery trzeba zobaczyć na własne oczy. Ciekawostka: dzięki naturalnym zasobom gorącej wody rachunki za ogrzewanie na Islandii są bardzo niskie, a w miastach zimą chodniki są ciepłe!

islandia-geysirOd Geysira pochodzi nazwa “gejzer”

👁️‍🗨️ Przeczytaj: Gorące źródła i gorące rzeki. Gdzie się kąpać na Islandii?

Hiszpania - Santander (Atlantyk)

Znajdujące się na północy Hiszpanii niewielkie portowe miasteczko urzekło mnie od razu. Znacznie różni się od pękającej w szwach od turystów Barcelony, którą oczywiście też gorąco polecam (piękna linia brzegowa Morza Śródziemnego). Santander to miejsce bardziej przytulne, bliższe ciału, ale absolutnie nie pozbawione hiszpańskiego rumieńca.

santander-oceanOcean Atlantycki

Lecąc tam, masz pewność stałego dostępu do wody i to jakiej! Wybrzeże nad Oceanem Atlantyckim jest po prostu przepiękne. Mnóstwo wspaniałych plaż i zjawiskowych formacji skalnych. To raj dla wszystkich osób kochających wielką wodę. Szczególnie czule polecam Camel Beach - nazwana z powodu wystającej z toni skały, która w czasie odpływu przypomina wielbłąda, wtedy dopiero widać ją w pełnej krasie.

Moje wspomnienie z Santander to przede wszystkim aromat - woda w oceanie nigdzie nie pachniała tak wspaniale jak tam. To trudna do opisania woń, można ją co najwyżej porównać z obezwładniającą świeżością. Chrzęszczące pod stopami muszle na niektórych plażach nad oceanem też robią wrażenie!

santander - muszelki

Jeżeli nie lubisz oceanicznego chłodu, możesz wybrać miejsce do kąpieli od strony zatoki. Tamte plaże są idealne na błogie leniuchowanie i pływanie w ciepłej wodzie. Tam również można bez obaw opalać się topless.

santander-zatokaPlaża w zatoce - Santander

Portugalia - Algarve (Atlantyk nr 3)

Południe Portugalii = raj dla plażowiczek i plażowiczów. To, co mnie tam obezwładniło, to widoki! Brzeg omywany przez Atlantyk pełny jest skał, których głęboki piaskowy kolor fenomenalnie współgra z błękitem wody.

portugalia-plazePlaża w Portimao

Na szczególną uwagę zasługują również wschody i zachody słońca, przy czym te drugie są znacznie bardziej widowiskowe. Warto na nie poczekać, przy okazji obserwując, jak zwiększa się poziom wody w oceanie wraz z cyklem pływów. Najpiękniejsze były te podziwiane w Portimao.

portugalia-portimao

Algarve nikomu nie trzeba reklamować, ale chcę Cię na moment zatrzymać w stolicy tego regionu, Faro. To miasto-port lotniczy, które często bywa traktowane jako krótki przystanek bez zagłębiania się w jego piękno.

Na obszarze dawnej rybacko-handlowej osady znajduje się Park Przyrody Ria Formosa. Można tam podziwiać wydmy, rozległe bagna, zanurkować w lagunie, zjeść świeży owoc opuncji, zobaczyć flamingi oraz największą na świecie kolonię koników morskich.

portugalia-faroOpuncje figowe w Faro

Rekomenduję też spacery po mieście, warto wstąpić do kilku kościołów (np. Igreja do Carmo z Kaplicą Kości), zobaczyć katedrę na placu Largo da Se oraz wspaniały Teatro Lethes.

Włochy - Lamezia Terme i Sycylia (Morze Tyrreńskie i Jońskie)

Wierzch włoskiej stopy na mapie ma lekkie wgłębienie, w którym znajduje się urokliwy zakątek - Lamezia Terme. Są tam najpiękniejsze plaże w Europie. W Lamezii zachwyciły mnie widoki. Mam wrażenie, że to miejsce ma w sobie coś magicznego, co niestety trudno uchwycić na zdjęciach.

Morze Tyrreńskie wygląda tam bajecznie. Skaliste brzegi, mikro wyspy na wodzie (Tropea), piaszczyste plaże i niesamowity kolor wody, to wszystko sprawia, że wspominam to miejsce ze szczególnym rozrzewnieniem.

lamezia-terme-2Morze Tyreńskie

Sycylijska Katania to oprócz wspaniałych zabytków i niepowtarzalnego antycznego klimatu również czarne wulkaniczne plaże na Morzu Jońskim. Żwirowaty i gruby piach pochodzący z niegdyś buchających lawą kalder robi wrażenie, szczególnie w zestawieniu z lazurową wodą.

kataniaMorze Jońskie

Będąc w Katanii, koniecznie trzeba wejść na Etnę. Polecam spacer - więcej wrażeń i panoram, którym można się przypatrywać dłużej niż w czasie podróży kolejką linową na szczyt.

sycylia-etnaEtna (połowa marca)

Czarnogóra - morze, rzeki i jeziora

W Montenegro byłam tylko raz, ale jest to miejsce, do którego bardzo chciałabym wrócić. Obowiązkowe punkty, które koniecznie musi zobaczyć każda osoba kochająca wodę, to według mnie:

czarnogora-jezioro-czarne4

Jezioro Czarne - można się w nim kąpać, co szczerze polecam - pływanie i patrzenie na góry!

czarnogora-jezioro-szkoderskie

Jezioro Szkoderskie - tu warto wybrać się w rejs ścieżkami wytyczonymi wśród nenufarów latem, a jesienią wodnych orzechów (na wodzie rośnie kotewka wodna, koniecznie spróbuj!).

czarnogora-adriatyk

Morze Adriatyckie - nawet w tak zatłoczonych miejscach jak Ulcnyj doświadczysz uroku Adriatyku. Koniecznie wybierz się na wędrówkę poza popularnymi szlakami.

czarnogora-tara2

Rzeka Tara - polecam zjazd na tyrolce pod mostem Durdevica wysokim na 172 metry. Rzeka płynąca w najdłuższym w Europie kanionie, który sama wydrążyła, jest po prostu przepiękna. Jeżeli lubisz mocne wrażenia, koniecznie wybierz się na rafting po Tarze.

👁️‍🗨️ Przeczytaj: Czarnogóra subiektywnie. Wspomnienia z podróży

Rumunia - Morze Czarne

Rumuńskie plaże, na których byłam, nie należały do najczystszych, ale panował na nich pewnego rodzaju swojski klimat. Costanca to miasto nadmorskie, do którego najprościej dostać się pociągiem z Bukaresztu. Podróż trwa około 2-3 godziny. Oprócz plażowania wybrałam się także w krótki rejs po Morzu Czarnym.

ruminia-rejsConstanca (widok z wody)

Podróżując pociągiem z Bukaresztu do Konstancy w lipcu, można podziwiać m.in. olbrzymie połacie dojrzałych słoneczników.

rumunia-sloneczniki

Litwa - Morze Bałtyckie

Bałtyk w Połądze według mnie znacznie różni się od tego polskiego. Czemu? Chodzi o kulturę plażowania. Jest tam z pewnością czyściej niż u nas i nie ma parawanów. Stalowa toń “naszego” morza ma tam głębsze odcienie z powodu wysunięcia na północ.

litwa-polaga-baltyk

Dodatkowa gratka w czasie pobytu na północy Litwy to możliwość spędzenia paru chwil na przepięknych ruchomych wydmach na Mierzei Kurońskiej. Poczujesz się tam jak na innej planecie!

litwa-wydmy

Wybierając się na litewskie wybrzeże, koniecznie zajrzyj do Połągi. To uzdrowiskowo-portowe miasteczko, które zachwyca na każdym kroku, w szczególności architekturą.

👁️‍🗨️ Przeczytaj: Kłajpeda, Sahara Północy, Stare miasto, Muzeum Morskie, park rzeźby

Opisane przeze mnie pokrótce miejsca, które uwielbiam i polecam, to masa przepięknych wspomnień. Podróżowanie to najlepszy sposób na poznawanie świata, ludzi i kolekcjonowanie zachwytów 😍

Nad jeziorem Nad morzem

Proponowane wyjazdy