Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyspy na Mazurach. Tajemnicze wyspiarskie miejsca

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
jachty-na-mazurach

Mazury to nie tylko piękne jeziora, szanty i wyborne lokalne ryby, ale też różnorodne i cenne historycznie wyspy. Zgłębiając temat, dowiemy się, że największa z nich, Upałty zajmuje aż 67 ha, a Czarci Ostrów jest punktem nawigacyjnym dla żeglarzy przemierzających jezioro Śniardwy. Na uwagę zasługuje też wyspa Heleny - doskonały punkt widokowy na jezioro Dobskie.

Mazurskie wyspy w kontekście żeglarskim i historycznym

Pływając po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, możemy natknąć się na wiele wysp. Niektóre z nich to prawdziwe skarby historyczne, inne są cennym punktem nawigacyjnym dla mazurskiej żeglugi. Trafimy też na dzikie zakątki, które są trudno dostępne i swoją obecność manifestuje tam dzika przyroda. Do najciekawszych wysp na Mazurach powinniśmy zaliczyć m.in.: Upałty, mazurską wyspę Gilmę i wyspę Heleny.

Chcesz wybrać się na weekendowy rejs na Mazurach?

Największa mazurska wyspa - Upałty

Mazurska wyspa Upałty jest największa na tym obszarze. Zajmuje 67 ha i leży na jeziorze Mamry. Zależnie od pory roku można do niej dotrzeć jachtem lub ślizgiem, gdy taflę wody całkowicie pokrywa lód. Jest gęsto porośnięta przeszło dwustuletnim w większości liściastym lasem. Brzegi Upałty są płytkie i porasta je trzcina. Najbezpieczniej płynąć niewielkim jachtem, który nie jest głęboko zanurzony.

mazury-1

Z tym miejscem wiąże się bogata historia. Dawniej toczyło się tu gwarne i dynamiczne życie. Upałty leżały bowiem na szlaku żeglownym i były miejscem, które sprzyjało postojom. Kursowały parowe statki pasażerskie, które pokonywały trasę Węgorzewo - Upałty - Sztynort - Giżycko. Wyspa od połowy XVI do połowy XX w. była w posiadaniu rodziny Lehndorffów, a główną ich siedzibą był Sztynort.

Na południe od wyspy (przemierzając skute lodem jezioro, to odległość ok. 1500 kroków) znajdowała się niewielka wysepka. Hrabia Ernest von Lehndorff zbudował tam piramidę o wysokości blisko 13 m. Był to gest upamiętniający hrabiego Henckla von Donnersmarcka. Mimo że przez te wszystkie lata fale rozmyły pomnik i niemal całą wyspę, nadal jest ona określana jako Wyspa Piramidowa.

Upałty to aktualnie ścisły rezerwat. Na jego terenie znajdziemy pozostałości po zabudowaniach, porozrzucane kamienie, gruzy i cegły. Możemy też trafić na kilka obelisków, niemieckie schrony oraz grób Augusta Quednaua (badacza, nauczyciela i ornitologa).

A może 6 dni aktywności w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich?

Jachtem po Mazurach - Wyspa Heleny

Wyspa Heleny jest niewielka, ale przez wielu uznawana za najpiękniejszą spośród wszystkich znajdujących się na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miejsce sprzyja żegludze, ponieważ w większości ma głębokie, piaszczyste brzegi. Stroną, która najbardziej sprzyja cumowaniu, jest część południowa.

Wyspę porastają wysokie drzewa i trawy. To okoliczności idealne na wyspiarski wieczór przy ognisku i świetle księżyca. Przemierzając wyspę w kierunku północnym, trafimy na wzniesienie. Jego szczyt jest znakomitym punktem widokowym na jezioro Dobskie.

Pływając jachtem po Mazurach, możemy zainteresować się wyspą Kormoranów. To miejsce wyróżnia fakt, że jest zamieszkane jednocześnie przez kormorany i czaple siwe. Wyspa ma 2 ha i porasta ją las liściasty.

kormoran-1

Dasz się skusić na rowery i spływy kajakowe nad jeziorami?

Mazurska żegluga - Czarci Ostrów i Fort Lyck

Największe w Polsce jezioro Śniardwy może pochwalić się 8 wyspami. Jedną z nich jest Czarci Ostrów niedaleko Portu u Faryja. To cenny punkt nawigacyjny, dobrze znany żeglarzom dryfującym po mazurskich wodach. Czarci Ostrów umiejscowiony jest niecałe 1,5 km od zachodniego brzegu jeziora. Ma niewielkie wymiary - niespełna 350 m długości i ok. 200 m szerokości.

W pradawnych czasach lokalne plemię Galindów miało tu swoje miejsce kultu. Można było też trafić na usypane przez nie kurhany. W 1784 r. cesarz Fryderyk II Wielki rozkazał, aby wyspa została przekształcona w ufortyfikowane magazyny. Od tego czasu miejsce nosiło nazwę Fort Lyck. Wzniesiono wówczas wysokie nasypy z ziemi i skonstruowano szańce dla armat.

Centralną częścią były budynki gospodarcze, koszary oraz spichlerze. Fort Lyck poszedł w zapomnienie z rokiem 1843. Zdecydowano wtedy, że w Giżycku powstanie twierdza Boyen, do której przetransportowano magazyny wraz z wyposażeniem. Pozostałości po tamtych wydarzeniach uległy degradacji, jednak nadal można tu znaleźć zarysy wałów czy elementy ścian fundamentowych.

Chcesz spędzić tydzień na żaglach?

Tajemnicza wyspa Gilma

Wyspa Gilma to trudna do odnalezienia destynacja. Jest oddalona od szlaku żeglownego i mieści się na samym krańcu jeziora Dobskiego. Jest objęta rezerwatem (tak jak cały akwen) i ma górzysty układ.

wielkie-jeziora-mazurskie

Karty historii informują, że była tu kiedyś warownia księcia Izegupsa (ostatniego z wodzów Galindów). W XIII w. swój ślad zaznaczyło grodzisko pruskie, a w XIV w. niewielki zamek wznieśli Krzyżacy.

Mury warowni znajdowały się tu ponoć do roku 1634. To nie koniec tajemniczych wspomnień. Idąc w głąb wyspy, znajdziemy kamienne schody. To droga, która wiedzie do ruin umieszczonych na samym wierzchołku wzgórza: pozostałości po XIX-w. kapliczce zbudowanej w stylu romantycznym. Jej fundatorami była rodzina Tautenburgów (potężny ród szlachecki rezydujący w Sztynorcie).

Miejsce to znane było jako Świątynia Przyjaźni lub Świątynia Dumania. Na wyspie założono wówczas także park w stylu angielskim, obfitujący w pełne klimatu spacerowe aleje.

Wyspy na Mazurach skrywają tajemnice i ciekawostki historyczne. Żeglując ich szlakiem, warto też zatrzymać się na chwilę przy wyspach Kociej i Tartacznej na jeziorze Święcajty oraz na akwenie Darkin, gdzie mieszczą się też słynne Poganckie Kępy.

Sprawdź wyjazdy Travelduck:

Polska Nad jeziorem

Proponowane wyjazdy