Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najpiękniejsze lodowce na Islandii, które trzeba zobaczyć

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
islandia-najpiekniejsze-lodowce

Lodowce Islandii magazynują prawie całą wodę pitną na wulkanicznej wyspie. Ich objętość nieustannie się zmniejsza i powierzchnia całkowita nie zajmuje obecnie nawet 9% powierzchni kraju. Wycieczka na Islandię nie może przebiegać bez zapoznania się z najpiękniejszymi, naturalnymi atrakcjami Islandii: lodowcami, wulkanami, wodospadami i gorącymi źródłami.

Chcesz zobaczyć zorzę polarną na Islandii?

Globalne ocieplenie daje się mocno we znaki największemu światowemu “zapleczu” słodkiej wody. Glacjologowie nie muszą już bić na alarm - fakty i liczby potwierdzają, że ludzkość corocznie ponosi niewyobrażalne straty z powodu topnienia lodowców. Przerażające pęknięcia, kurczenie się i brak przyrostu unicestwiły chociażby lodowiec Okjökull na Islandii. Czy następny będzie Hofsjökull?

Zobacz też najpiękniejsze plaże Islandii.

Czym jest lodowiec?

Kiedy śnieg zalega na lądzie przez szereg lat, ulega kompresji w lód. Stopniowo tworzy się zwarty blok lodu, który nie topnieje, ma również możliwość poruszania się. To właśnie lodowiec, górski albo kontynentalny, czyli tzw. lądolód. Twory te przybierają czasem naprawdę imponujące rozmiary.

Największy lodowiec na świecie znajduje się na Antarktydzie. Lodowiec Lamberta ma wymiary 400 na 50 km!

Odważysz się na off road na Islandii?

Lodowce a wulkany (Eyjafjallajökull)

Na Islandii większość lodowców znajduje się na terenach aktywnych wulkanicznie. Najsłynniejszym lodowcem Islandii jest Eyjafjallajökull na południu wyspy, pod którym w kwietniu 2010 r. wybuchł wulkan (oczywiście mają tę samą nazwę). Szczęśliwie wskutek 3000 trzęsień Ziemi nikt wówczas nie zginął, jednak masy pyłu wulkanicznego skutecznie sparaliżowały ruch lotniczy nad całym kontynentem.

Znany jest również lodowiec Mýrdalsjökull, przykrywający wulkan Katla, odpowiedzialny za liczne okoliczne powodzie glacjalne. Jak pokazuje historia, wkrótce po 3 wybuchach wulkanu Eyjafjallajökull na 4 następowała również erupcja Katli. Natomiast od 2010 r. nie dzieje się nic. Czyżby cisza przed burzą?

lodowce-na-islandii

Jaskinie lodowcowe na Islandii

W wyspiarskiej krainie lodu i ognia przekonujemy się, co potrafią lodowce. Gdy przesuwają się do przodu, pękają i latem w blokach lodu pojawiają się szczeliny różnej wielkości. Jaskinie lodowcowe Islandii są w ruchu, ciągle się zmieniają, pojawiają się jakby znikąd i zanikają, niekiedy nawet w przeciągu jednego roku. Sytuację przyspiesza działanie wulkanów pod lodowcami.

Znaną atrakcją turystyczną Islandii są jaskinie lodowcowe w kolorze niebieskim, takie jak  Kverkfjöll oraz uwielbiana przez fanów trekkingu, speleologów i grotołazów Jaskinia Kryształowa w lodowcu Vatnajökull. Do złudzenia przypominająca kryształ kopuła wytworu lodowca jest naturalnie błękitnawa, widoki uatrakcyjniają pęcherzyki powietrza czy barwny piasek. Jaskinia zmienia się. W najlepszych czasach mieściła nawet 100 osób jednocześnie!

Póki istnieje, warta zobaczenia jest również Jökulsárlón, lodowcowa laguna. Część z jaskiń utrzymuje się przez lata, inne szybko zmniejszają rozmiary, by zniknąć bezpowrotnie.

A może wycieczka na Islandię i Wyspy Owcze?

Lodowce na Islandii i ich nazwy

Islandzkie słowo “jökull” oznacza lodowiec. Natomiast pierwszy człon nazwy każdej ruchomej masy lodu to element opisowy odnoszący się do czegoś.

islandia-lodowce-gdzie zobaczyc

Utrata masy lodowców Islandii postępuje bardzo szybko, to zresztą światowa tendencja. Śpieszmy się, aby na własne oczy zobaczyć te niesamowite twory Matki Natury, bo na przykładzie islandzkiego lodowca Okjökull na wulkanie Ok wiemy już, że coś, co istniało 700 lat, może zwyczajnie stopnieć. Według badaczy następny w kolejce jest trzeci co do wielkości lodowiec na Islandii, Hofsjökull, któremu daje się jeszcze kilka lat “życia”.

Oto lista 10 najbardziej imponujących lodowców Islandii, które koniecznie musisz zobaczyć podczas wycieczki na Islandię (wymienione według ich powierzchni):

 • Vatnajökull,
 • Langjökull,
 • Hofsjökull,
 • Mýrdalsjökull,
 • Drangajökull,
 • Eyjafjallajökull,
 • Tungnafellsjökull,
 • Þórisjökull,
 • Eiríksjökull,
 • Þrándarjökull.

Islandia w 9 dni? Eksploracja wyspy w takim czasie jest możliwa.

Jökulhlaup, czyli powódź glacjalna

Światowa glacjologia płynnie posługuje się islandzkim terminem “jökulhlaup”. Oznacza on powódź glacjalną, mniej lub bardziej regularne zjawisko, od cyklicznych wezbrań wody z lodowca aż po iście katastrofalne w skutkach powodzie. Jökulhlaup określa się również mianem débâcles oraz aluviones. Wody powodziowe biorą się z aktywności wulkanu albo paradoksalnie z odwodnienia jezior.

Przekonaj się, dlaczego warto zobaczyć islandzkie wyspy.

Pomijając niszczycielskie działanie powodzi glacjalnych i zmiany w topografii oraz rzeźbie terenu, gwałtowna jökulhlaup skutkuje okresowym przekształceniem warunków życia w okolicach nadmorskiego wybrzeża. Tyle słodkiej wody jednocześnie to dla ubogich fauny i flory Islandii niezły szok!

Na zakończenie smutne fakty:

 • w 2011 r. lodowce na Islandii zajmowały powierzchnię 11922 km² (cała wyspa ma 103000 km²),
 • w 2014 r. - już tylko 10500 km²,
 • rocznie na Islandii lodowce zmniejszają powierzchnię o prawie 50 km².

Wyjedź na Islandię z Travelduck:

Trekking Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy