Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kłajpeda i Mierzeja Kurońska - pruska zabudowa, Park Rzeźb i "Sahara Północy". Wrażenia z podróży

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
wydmy-nerynga-litwa

Kłajpeda to nie tylko jedyny litewski port handlowy, to też jedno z największych miast na Litwie i wspaniałe miejsce na wakacje. Do zobaczenia jest wiele, m.in. Stare Miasto, Muzeum Morza i Park Rzeźby. Z kolei znajdująca się nieopodal Mierzeja Kurońska to wspaniałe Nidzickie Wydmy zwane “Saharą Północy”, dom Thomasa Manna oraz malownicza wiejska zabudowa.

Atrakcje Kłajpedy: co zobaczyć, gdzie warto pójść

Kłajpeda zachwyca pruską zabudową. Stare budynki wykonane z drewna, gliny i słomy są bardzo charakterystyczne i w niezwykły sposób dodają uroku miastu. Z pewnością na uwagę zasługuje port, a tuż obok niego rzeka Danè, która oddziela starą część miasta od nowej.

litwa-mierzeja-kuronska

Na Danè zacumowana jest żaglówka Meridian stanowiąca symbol Kłajpedy. Obecnie na drewnianym statku mieści się restauracja, w której można przez przeszkloną podłogę zobaczyć fragmenty oryginalnych części konstrukcji.

most-klajpeda

Wędrując dalej, tuż przy jedynym na Litwie moście łańcuchowym (działającym!) - Moście Giełdowym spotkasz kłajpedzką syrenę.

syrena-klajpeda

Kłajpeda to miasto rzeźb - jest ich tam mnóstwo, nie przesadzam. Warto wytężać wzrok, ponieważ są ulokowane w przeróżnych miejscach.

rzezba-dziewczynki-klajpeda

Polecam z Centrum Informacji Turystycznej (ul. Turgaus 7) wziąć przewodnik i urządzić sobie wycieczkę rzeźbiarskim szlakiem - będzie co oglądać! Jeżeli zobaczysz mysz przycupniętą na rogu, koniecznie powiedz w jej złote uszko swoje najskrytsze marzenia. Podobno spełnią się wszystkie.

rzezba-myszki-klajpeda

Taki sam rezultat można osiągnąć, pocierając ogon kota z twarzą dżentelmena, którego łatwo znaleźć w czasie wędrówki po kłajpedzkiej starówce.

klajpeda-stare-miasto

Spacerując po starym mieście, warto nieco zabłądzić, zgubić się odrobinę, pospacerować po dawnym “osiedlu” żydowskim, wstąpić na Dziedziniec Sztuk Pięknych, gdzie w dawnych magazynach z muru pruskiego znajdują się Centrum Komunikacji Kultur oraz Centrum Etnokulturowe.

klajpeda-port-dane-rzeka

Nowe miasto po drugiej stronie rzeki to równie ciekawe miejsce na spacery. Na trasie powinien znaleźć się park rzeźb - naprawdę warto! Znajduje się tam kilkadziesiąt dzieł sztuki, które powstały na przestrzeni lat 1977-91.

park-rzezb-klajpeda

Z kolei przy ul. Lipowej stoi piękny budynek Poczty Głównej.

poczta-glowna-klajpeda

Czerwona cegła i patyna przepięknie się komponują. Ciekawostka: na ścianie poczty wisi zabytkowa spluwaczka.

spluwaczka-poczta-glowna-klajpeda

Nowe miasto w Kłajpedzie to także szpaler wyremontowanych kamienic, Magistrat oraz Muzeum Zegarów.

klajpeda-litwa

Jeżeli będziesz w weekend w Kłajpedzie, z pewnością wysłuchasz koncertu karylionowego (kłajpedzki karylion składający się z 48 dzwonów wieżowych to największy instrument muzyczny Litwy). Muzyka rozbrzmiewająca z wieży obok Poczty Głównej jest trudna do zlokalizowania i dosłownie rozlewa się po całym mieście. Super wrażenia!

Mierzeja Kurońska

wydmy-nerynga

Mierzeja Kurońska figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To obszar, na którym znajdują się nie tylko rezerwaty, parki krajobrazowe, ale także świetnie zachowana architektura drewniana, a nawet domy i rzeźby znanych pisarzy.

thomas-mann-nerynga-nida

Po przeprawie promowej z Kłajpedy wjeżdżamy na półwysep (oddzielający Zalew Kuroński od Bałtyku) i po kilku minutach drogi jesteśmy przy granicy Parku Narodowego czyli w Neryndze. Nerynga to nie tyle miasto (błędnie jest tak często określana), co liczący niemal 50 km długości obszar, który powstał poprzez scalenie osad: Juodkrantė, Preili, Pervalki oraz Nidy.

thomas-mann-litwa-nerynga

Nida stanowi swoiste centrum tej okolicy i dawniej przyciągała wielu znanych twórców. Jednym z nich był Thomas Mann, który mieszkał niedaleko w przepięknym drewnianym, pokrytym strzechą domu z niebiesko-białymi okiennicami i fenomenalnym widokiem na morze.

Pisarz kupił tę letnią posiadłość w 1930 r. za honorarium otrzymane za powieść "Buddenbrookowie". Spędził w niej zaledwie 3 lata. Obecnie mieści się tam Muzeum Pamięci Tomasza Manna. W Nidzie warto też zobaczyć neogotycki kościół ewangelicki z 1888 r.

klajpeda-port

Juodkrantė słynie z bursztynu, który był tam wydobywany przez rybaków w ramach dodatkowego zajęcia. Dzięki tej wspaniałej żywicy w okolicy osiedli ludzie, których potomkowie mieszkają tam do dziś.

W Juodkrantė jest też Wzgórze Czarownic czyli miejsce, gdzie znajdują się kamienne rzeźby artystów z Litwy, Anglii i Szwecji. Prace przedstawiają postaci z legend i baśni. Warto też zobaczyć stary cmentarz Kurów (mieszkańców mierzei). Niewielka nekropolia charakteryzuje się typowymi dla tego obszaru drewnianymi krzyżami o długich ramionach.

Pervalka jest najmniejsza, to wioseczka zamieszkana przez ok. 40 osób. Z kolei w Perli można podziwiać najwyższą w tych okolicach wydmę Vecekrugas (tłum. stara karczma) o wys. 67 m.

Sahara Północy

zegar-sloneczny-parnidis

Największe ruchome wydmy Europy ciągnące się malowniczym pasmem m.in na Mierzei Kurońskiej nazywane są Saharą Północy nie bez przyczyny. Wędrując po piaszczystych łachach, można zapomnieć, że jest się na Starym Kontynencie.

To wyjątkowe miejsce o momentami księżycowym krajobrazie. Najwyższa z litewskich wydm to Parnidis. Na jej szczycie dumnie tkwi 52-metrowa wskazówka zegara słonecznego, który nota bene jest dookoła opisany runami i łacińskimi sentencjami.

zegar-sloneczny-nerynga-parnidis

Z Parnidis można podziwiać wspaniałą panoramę na Bałtyk i Zalew Kuroński.

jp-sartre-nerynga-rzezba

Sprawdź pasjonujące wyprawy na północ Europy z Travelduck:

Inspiracje Kierunki

Proponowane wyjazdy