Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Gdzie nurkować? 5 najlepszych spotów na nurkowanie

Łukasz Pośpiech
Łukasz Pośpiech
Przeczytasz w 5 min 0
najlepsze-spoty-nurkowe

W poszukiwaniu wrażeń i najlepszych miejsc do podwodnych eksploracji, nurkowie są w stanie przemierzyć tysiące kilometrów. Pomimo, że na świecie są ich setki, niektóre spoty nurkowe są wyjątkowe!

Malezja: Barracuda Point na nurkowanie

Barracuda Point uznaje się za jeden z najlepszych spotów do nurkowania na świecie. Położony jest na terenie Malezji, a konkretniej przy wyspie Sipadan w okolicach Borneo. Wchodzi w skład morskiego parku narodowego, a więc każdy element przyrody znajduje się pod ścisłą ochroną. Rafa koralowa, którą tam zobaczysz, stanowi schronienie dla ponad 3000 gatunków ryb i koralowców.

Warunki do nurkowania w Barracuda Point

Nurkowanie na spocie Barracuda Point uzależnione jest od płynącego tamtędy prądu, który definiuje formę i kierunek nurkowania, a także wymaga ostrożności. Głębokość dochodzi do 40 metrów, a temperatura wody, ze względu na bliskość równika, waha się między 27 a 30°C. W aż tak ciepłych wodach najlepiej sprawdza się nurkowanie w krótkiej piance.

Nie zapomnij jednak o rękawicach nurkowych (rafy!) Miejscówkę zaleca się na nurkowanie osobom z doświadczeniem - ze względu na silny prąd nowicjusz mógłby mieć kłopoty z poradzeniem sobie pod wodą.

Skąd nazwa spotu nurkowego Barracuda Point?

manty-nurkowanie

Nazwa miejsca wzięła się od olbrzymich ławic barrakud, które zbierają się w tej okolicy. Ogromne rozmiary spotu umożliwiły tym drapieżnikom tworzenie wielkich skupisk, które stały się wizytówką miejsca. Pomieszkują tutaj również niesamowite kolorowe tropikalne ryby, a także dostojne żółwie morskie.

Ochrona przyrody w Barracuda Point

Regulacje, przyjęte w celu ochrony środowiska podczas nurkowania, zezwalają na jedynie 120 nurków dziennie zanurzających się w te wody. Ze względu na dosyć niewielką odległość od wyspy (45 minut rejsu), pierwsze nurkowania rozpoczynają się już w okolicach 5 rano. O tej porze bowiem, w okolicy napotkać można jedne z największych na świecie ławic papugoryb.

Co jeszcze zobaczysz w Barracuda Point?

Oprócz ogromnych, ciągnących się nieraz na dziesiątki metrów, ławic barrakud, miejsce przyciąga nurków również dzięki rzadko spotykanym na świecie skupiskom karanksów, a także pojawiających się co jakiś czas rekinów. Jeśli prąd pozwoli, może uda Ci się podpłynąć do nich naprawdę blisko!

Nurkowanie w Blue Corner Wall w Palau

Spot nurkowy Blue Corner Wall położony jest w Palau, czyli leżącym na wyspach państewku w samym sercu Oceanu Spokojnego. Pomimo oddalenia o setki kilometrów od Filipin czy Papui miejsce to jest jednym z najbardziej polecanych spotów nurkowych na świecie. Rocznie tysiące nurków wybierają się do Oceanii, żeby nurkować w Palau.

Skąd nazwa Blue Corner Wall?

Nazwa spotu nurkowego Blue Corner Wall wzięła się od imponujących formacji skalnych, które spoczywają na jego dnie. Kilkudziesięciometrowe ściany utworzone przez skały i koralowce swój wyjątkowy, niebieski kolor zawdzięczają barwie wód. Ocean w tym miejscu jest niesamowicie czysty i przejrzysty, a jego kolor wpada w przeróżne odcienie błękitu.

Co czyni spot nurkowy Blue Corner Wall wyjątkowym?

Blue Corner Wall zyskało międzynarodową pozycję wśród najlepszych spotów nurkowych ze względu na unikatowe warunki zapewnione przez układ skał i prądu oceanicznego. Nurkowanie głębinowe jest tu możliwe z dwóch stron, w zależności od warunków pod wodą. Niesamowita widoczność sięga tu nawet 40 m, a temperatura waha się w okolicach 27-30°C.

Jakie zwierzęta można spotkać w Blue Corner Wall?

Ze względu na wyjątkową podwodną widoczność, a także rozmiary spotu, nurkowie przypływają w tę część Palau obserwować rekiny i manty. Możesz przypiąć się hakiem do ściany i w zależności od pory roku zobaczyć różne gatunki. Nurkowanie z mantami zazwyczaj odbywa się między grudniem a lutym. Rekiny z kolei ukazują się nurkom od lutego do maja oraz podczas jesieni.

manty

Yongala, Australia - nurkowanie z wrakami i wielorybami

Nurkowanie w Yongala to jedno z najciekawszych przeżyć w karierze nurka. Spot ten, który położony jest w okolicach australijskiego Townsville, oferuje nie tylko nurkowanie w Wielkiej Rafie Koralowej, ale skrywa również jeden z największych podwodnych wraków dostępnych dla nurków.

Oferta 👉 Wyprawa do Australii i Nowej Zelandii

Historia statku SS Yongala

Statek pasażerski SS Yongala wraz ze 122 osobami na pokładzie zatonął w tym miejscu w marcu 1911 roku. Miało to miejsce na skutek nagłego cyklonu, który uderzył w burty statku. Cała konstrukcja poszła na dno, a żaden pasażer się nie uratował. Po latach jako przyczynę katastrofy wskazano zderzenie ze skałą.

Miejsce katastrofy zostało oczyszczone, a rafa koralowa wchłonęła wrak. Od tamtej pory żyje tam bogata fauna, a miejsce to stało się ogromną atrakcją dla nurków.

Jakie zwierzęta możesz spotkać w Yongala?

Ponad stumetrowy wrak został całkowicie przejęty przez koralowce, wśród których zamieszkało wiele gatunków tropikalnych ryb. Oprócz nich wypatrzeć możemy także żółwie morskie, rekiny czy manty. Zdarza się, że spot ten odwiedzają także wieloryby. Jest to nie lada gratka, gdyż bardzo niewiele spotów umożliwia nurkowanie z tymi olbrzymimi ssakami.

Co warto wiedzieć o Yongala?

Nazwa spotu, a wcześniej statku, wzięła się od aborygeńskiego określenia na “szeroką wodę”. Co roku miejsce to odwiedza ponad 10 000 nurków, ale możesz spać spokojnie, gdyż spot nie jest zatłoczony. Jego rozmiary są olbrzymie i zapewnią naprawdę dużo rozrywki.

rafa-koralowa

Spot ten dedykowany jest nurkom z doświadczeniem, ale nie musisz być profesjonalistą. Ciepłe wody osłonięte są z każdej strony rafą koralową, więc okolica jest dosyć spokojna.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Nurkowanie z wrakami - top 10 najciekawszych miejsc na świecie

Gordon’s Rock - nurkowanie na Galapagos

Skała Gordona są niezwykłym spotem ukrywającym się w wodach Oceanu Spokojnego wokół Wysp Galapagos. Znajdujące się na terenie Ekwadoru miejsce stanowi jeden z najpopularniejszych celów wypraw nurkowych z całego świata. Dzieje się tak ze względu na niesamowitą faunę zamieszkującą ten obszar.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Gdzie nurkować? 5 najlepszych spotów na nurkowanie

Jak wygląda spot nurkowy Gordon’s Rock?

W porównaniu ze spotami leżącymi na rafach koralowych, może wydawać się on mało kolorowy i nudny, jednak jedynie do momentu, kiedy poznamy dokładniej historię tego miejsca. Piaszczyste dno, przy którym znaleźć możemy liczne populacje rekinów, to tak naprawdę wnętrze wygasłego już, mierzącego ponad 100 m, podwodnego krateru wulkanicznego.

Jakie warunki panują podczas nurkowania w Gordon’s Rock?

Warunki nurkowe, jakie tu panują, wymagają od nurka doświadczenia w schodzeniu pod wodę. Najlepiej mieć przynajmniej 20 zarejestrowanych nurkowań. Wszystko dlatego, że występują tam momentami niezwykle silne prądy morskie, które mogą porwać nieumiejętnego nurka. Mimo że zejścia nie są bardzo głębokie, bo do 40 m, warunki w Gordon’s Rock bywają bardzo trudne.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Czy nurkowanie jest trudne? Jak nurkować?

zolwie-nurkowanie

Kiedy najlepiej nurkować w Gordon’s Rock?

Możemy wyróżnić dwie pory roku na tych szerokościach geograficznych, a mianowicie suchą i deszczową. Temperatura wody od stycznia do czerwca w okolicach Gordon’s Rock wynosi ok. 25°C i to wtedy zobaczyć możesz więcej ryb, gdyż wykazują one najwyższą aktywność.

Od lipca do grudnia woda jest chłodniejsza, a temperatura wody to około 20°C. Wtedy też możesz zaobserwować wzmożoną aktywność rekinów wielorybich. Jako że wody te są dla nurka dosyć zimne, warto mieć ze sobą grubszą piankę nurkową i obowiązkowo rękawice nurkowe.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Sprzęt do nurkowania

Jakie zwierzęta możesz spotkać w Gordon’s Rock?

Na Wyspach Galapagos zobaczysz słynne na cały świat żółwie. Miejsce to to także raj dla miłośników większych mieszkańców oceanów. W tym dosyć otwartym spocie nurkowym łatwo zaobserwować olbrzymie grupy rekinów młotów. Jako nieliczne z gatunków rekinów dniami zbierają się w bardzo duże skupiska, to widok robiący niesamowite wrażenie!

Shark & Yolanda Reef, Egipt: nurkowanie w Morzu Czerwonym

Położony przy egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego spot Shark & Yolanda Reef jest wyjątkowy z kilku powodów. Jest on częścią malowniczo położonej przy pustyni rafy koralowej, która jest domem dla ogromu podwodnego życia. Całość znajduje się w pobliżu kurortu Sharm El-Sheikh.

Nurkowanie w Egipcie na rafach Shark & Yolanda Reef

Egipski spot składa się z dwóch osobnych raf koralowych, między którymi łatwo można przedostać się pod wodą dzięki silnemu prądowi. Jego obecność oznacza, że miejsce to jest przeznaczone dla doświadczonych nurków. Wszystko odbywa się tutaj niezwykle szybko, dlatego umiejętności oraz obecność przewodnika są wymagane.

rekiny-nurkowanie

Skąd wzięły się nazwy raf Shark i Yolanda?

Nazwa rafy Shark bierze się od skupisk rekinów czarnopłetwych, które zamieszkują koralowce. Łatwo jest je dostrzec, jeśli przewodnik weźmie nas z dala od grup turystów, które mogłyby je spłoszyć.

Nazwa drugiej rafy, Yolanda, pochodzi od statku transportowego, który zatonął tu w 1980 roku. Na jego pokładzie znajdowała się armatura łazienkowa i rury. W latach 80. podwodny wrak osunął się na głębokość 150 metrów, co uczyniło z niego ciekawą atrakcję nurkową.

Co możemy zobaczyć przy Shark & Yolanda Reef?

Dzięki rekordowej w miesiącach zimowych widoczności, która sięga nawet 50 metrów, zaobserwować można liczne ławice barrakud, muren, tuńczyków czy rekinów. Pojawiają się tu też żółwie morskie. W gęstym i kolorowym koralowcu ukrywa się również wiele gatunków endemicznych, czyli takich, których nie zobaczysz nigdzie indziej na świecie.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Zasady bezpiecznego nurkowania

Nurkowanie w wyżej opisanych spotach wymaga doświadczenia, ponieważ w większości znajdują się one w okolicy silnych prądów oceanicznych. Warto jednak się podszkolić i wyruszyć w najlepsze miejsca do nurkowania na świecie.

Zanurkuj z Travelduck 👉 Madagaskar i Mauritius! Atrakcje przyrodnicze, parki narodowe, nurkowanie, kuchnia francuska

Nurkowanie Inspiracje Kierunki

Proponowane wyjazdy