Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Portugalia: praktyczne informacje

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
plaze-portugalii

Portugalia to kraj o najstarszych granicach w Europie. Historia Portugalii naznaczona jest wielkimi odkryciami geograficznymi, w tym wyznaczeniem drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gamę, lukratywnymi dla Korony umowami handlowymi i rozwijaniem zamorskich kolonii.

Portugalia - niezbędne informacje

Oto garść faktów przed wyjazdem do Portugalii:

 • stolica: Lizbona.
 • Język: portugalski.
 • Waluta: EUR.
 • Zalecane szczepienia: brak.
 • Wymagane dokumenty: dowód osobisty.
 • Wiza: brak.
 • Strefa czasowa: UTC zimą / UTC +1 latem.
 • Napięcie w gniazdkach: 230V, gniazdka są tradycyjne. Nie są zatem potrzebne przejściówki.

Chcesz pojechać na wycieczkę do Portugalii?

Mapa Portugalii

Kraj położony jest na zachodnim krańcu Półwyspu Iberyjskiego, a jego jedyny sąsiad to Hiszpania. Całe wybrzeże Portugalii oblewają wody Oceanu Atlantyckiego.

Terytoriami autonomicznymi tego państwa są wyspy należące do archipelagu Madery i archipelagu Azorów, znajdujące się na Atlantyku.

Czas w Portugalii

W Portugalii obowiązuje czas UTC (Greenwich) zimą i UTC +1 latem, co oznacza, że po przylocie należy cofnąć zegarki o godzinę.

porto-portugalia-1

Co warto zobaczyć w Portugalii?

Portugalia - lotniska i loty

Największe porty lotnicze Portugalii to:

 • port Lotniczy im. Humberto Delgado w Lizbonie (LIS).
 • Port Lotniczy im. Francisco Sá Carneiro w Porto (OPO).
 • Port Lotniczy w Faro (FAO).

Narodową linią lotniczą Portugalii jest TAP Portugal, który oferuje bezpośrednie loty z Warszawy do Lizbony. Ponadto do innych miast portugalskich można dostać się bezpośrednio z większości lotnisk w Polsce za pośrednictwem tanich linii lotniczych. Lot z Warszawy do Lizbony trwa ok. 4 godzin.

Znasz już plaże Portugalii?

Portugalia samochodem

Trasę Warszawa-Lizbona samochodem pokonuje się w 33 godziny. Portugalia to mały kraj, a więc odległości między miastami nie są duże. Lizbonę od Porto dzieli niewiele ponad 300 km. Mniej, bo 280 km liczy trasa ze stolicy do Faro.

Autostrady w Portugalii są dobrej jakości, ale niektóre ich odcinki są płatne. Warto zatem wypożyczyć auto z elektronicznym systemem pobierania opłat Via Verde. Rozliczenie powinno nastąpić po ok. 3 tygodniach z karty, która została podana przy podpisywaniu umowy. Za przejazd można zapłacić również gotówką lub kartą w automatach na trasie, a także w ciągu 5 dni w oddziale banku pocztowego CTT.

marvao-portugalia

Wjazd własnym autem do Portugalii musi być zarejestrowany na granicy. W przypadku podróży samochodem lepiej sprawdza się system EasyToll lub karta przedpłacona TollCard, które pobierają opłaty na bieżąco. Wadą jest jednak to, że działają one tylko w systemie elektronicznym. Na odcinkach płatnych ograniczonych manualnymi bramkami należy uiścić opłatę kartą lub gotówką. W Portugalii uznawane jest polskie prawo jazdy (nowe) i ubezpieczenie OC.

A może fotoekspedycja do Lizbony?

Portugalia - ceny i waluta

Walutą Portugalii jest EUR. Nie istnieje możliwość płatności w innych walutach. Ułatwieniem jest to, że kraj posiada zunifikowany system bankomatów - multibanco. Zatem wypłata środków niezależnie od miejsca zawsze będzie dokonywana na takich samych warunkach, określonych przez polski bank.

Bankomaty są bardzo gęsto rozsiane po każdej większej miejscowości. W Portugalii nie ma problemu z płaceniem kartą, choć równie popularna jest gotówka. Oba sposoby płatności przyjmowane są w biletomatach czy parkometrach.

Poznaj ciekawostki o Portugalii!

Ceny w Portugalii są średnio o 150-200% wyższe niż w Polsce. Wyjątkiem są kawa i wino, które należą do produktów wpisujących się w tradycję Portugalii, a więc i relatywnie tanich. Do najdroższych usług zaliczyć trzeba transport, zwłaszcza międzymiastowy. Pełny obiad z lampką wina to koszt ok. 15-20 EUR.

sintra-w-portugalii

Masz ochotę na surfing na wybrzeżu Portugalii?

Portugalia - ambasada Polski

W Portugalii znajduje się tylko jedna placówka dyplomatyczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP:

Ambasada Rzeczpospolitej Polski. Adres: Lizbona, Avenida das Descobertas 2, 1400-092.

Tel dyżurny: + 351 913 254 442, tel: +351 21 3041410.

Fax: +351 21 3041429.

E-mail: lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl.

Sprawdź również wyjazdy do Portugalii z travelduck.pl:

Portugalia

Proponowane wyjazdy