Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Madagaskar. Największa wyspa Afryki zachwyca. Czym?

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 3 min 0
baobaby-madagaskar

Tropikalna roślinność, rajskie, piaszczyste plaże, niezliczone gatunki lemurów - to tylko kilka z atrakcji, które możemy podziwiać na największej afrykańskiej wyspie, Madagaskarze. Nazywany przez naród arabski Wyspą Księżycową Madagaskar leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki i cieszy się coraz większą popularnością pośród turystów. Dlaczego?

Madagaskar to największe państwo wyspiarskie w Afryce. Współczesna nazwa kraju jest efektem błędu włoskiego podróżnika, Marco Polo, który utożsamił wyspę z jednym z miast na wschodzie, a dokładniej z Mogadishem. Po wielu przekształceniach mieszkańcy Europy przyjęli nazwę Madagaskar, wyjątkiem są Portugalczycy, według których są to Wyspy Św. Wawrzyńca.

Mimo słabej infrastruktury komunikacyjnej Madagaskar przyciąga turystów do największych kurortów znajdujących się m.in. na wyspie Nosy Be. To atrakcyjny kraj ze względów kulturowych i kulinarnych. Wiele osób decyduje się również na aktywne zwiedzanie, ponieważ Madagaskar to nie tylko odpoczynek na plaży.

Chcesz spełnić swoje podróżnicze marzenie? Jedź na boski Madagaskar!

Madagaskar - co zobaczyć?

W ramach wycieczki na afrykańską wyspę warto odwiedzić Isalo National Park. Rezerwat znajdujący się w południowo-zachodniej części wyspy w rejonie Ihr Ombre sprzyja pieszym wędrówkom. W wyniku postępującej erozji w krajobraz parku wpisują się liczne wzgórza, poprzecinane malowniczymi dolinami. Na terenie można spotkać wiele gatunków zwierząt i roślin, które występują jedynie na Madagaskarze.

kameleon-madagaskar

Kolejnym punktem na mapie Madagaskaru, do którego warto dotrzeć, jest Aleja Baobabów. Nazywane często wizytówką wyspy skupisko prawie 700-letnich drzew znajduje się na drodze wiodącej z Morondava do Belo sur Tsiribihina. Warto przedłużyć trasę o kilka kilometrów, by zobaczyć tzw. Aleję Zakochanych Baobabów, których konary splecione są ze sobą.

Wyprawa na Madagaskar nie może się obyć bez aktywnej eksploracji Parku Narodowego Andasibe-Mantadia. Znajdujący się w północno-wschodniej części kraju rezerwat przyrody podzielony jest na dwie części: Analamazaotra rezerwat specjalny oraz Park Narodowy Mantadia. Na terenie parku możemy spotkać kameleony, węże oraz indris, uznawane za symbol rezerwatu.

indris-babakoto-madagaskar

Atrakcje na wyspie Nosy Be

Miłośnikom pieszych wędrówek na pewno przypadnie do gustu wyprawa na najwyższy szczyt wyspy Nosy Be. Na Mont Passot można wybrać się samemu lub razem z grupą w ramach organizowanych przez biura podróży wypraw. Wyprawa trekkingowa może potrwać ok. 2 godzin. Najlepiej wybrać się późnym popołudniem, by ujrzeć wyspę w promieniach zachodzącego słońca.

indri-madagaskar

Jeżeli wyprawa trekkingowa to za mało, na Nosy Be znajduje się Lemuria Park, miejsce, w którym można spotkać wiele gatunków lemurów, kameleonów oraz obcować z dziką roślinnością. Park zainaugurował działalność w 2010 r. i od tamtego czasu jest jednym z ciekawszych miejsc do eksploracji na wyspie. Obiekt można zwiedzać pieszo lub konno.

ylang-ylang-kwiaty-madagaskar

Fani przyrody też znajdą coś dla siebie, ponieważ na terenie parku funkcjonuje ogród botaniczny z endemicznymi gatunkami roślin, które możemy spotkać jedynie na Madagaskarze. Są to m.in. kwiaty ylang-ylang używane do produkcji perfum oraz olejków eterycznych. Na zakończenie wizyty w Lemuria Park możemy zrobić zakupy u lokalnych rzemieślników i artystów.

Szukasz kierunku na wspaniałe wakacje? Madagaskar to strzał w dziesiątkę.

Snorkeling na wyspie Nosy Fanihy

tsiribihina-river-antsirabe-madagascar

Amatorzy nurkowania i snorkelingu z pewnością powinni wybrać się na Nosy Fanihy, gdzie panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Turkusowa woda, śnieżnobiały piasek, wielobarwne rafy koralowe i liczne gatunki ryb to główne powody, dla których warto dotrzeć na tę wyspę. Podczas nurkowania w naturalnych basenach Antana Be można natknąć się na żółwie zielone.

zolw-zielony-madagaskar

Madagaskar - przydatne informacje

Osoby podróżujące na Madagaskar są objęte obowiązkowym programem szczepień, zwłaszcza przeciw żółtej febrze. Na wyspie istnieje duże zagrożenie zarażenia malarią. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się również szczepienia przeciw WZW typu A i B oraz durowi brzusznemu.

paszport-madagaskar

Pobyt na terenie Madagaskaru jest możliwy po uzyskaniu wizy turystycznej. Wizę można uzyskać na lotnisku w Antananarywie. Koszt wizy to ok. 50 USD. Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwie aktualne fotografie.

A może 18-dniowa podróż na Madagaskar?

Co zabrać na Madagaskar?

Podczas wyprawy na Madagaskar warto mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, nakrycie głowy, najpotrzebniejsze leki oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Jeżeli zdecydujemy się na aktywne zwiedzanie wyspy, na pewno przydadzą się wygodne buty trekkingowe i odzież sportowa.

madagaskar-atrakcje

Wielbiciele sportów wodnych, w tym nurkowania i snorkelingu, powinni ze sobą zabrać maski, gogle i rurki, które ułatwią podziwianie podwodnego świata Madagaskaru.

nurkowanie-madagaskar

Wycieczka do Afryki, a zwłaszcza na Madagaskar, to idealna opcja dla osób, które chcą spędzić aktywny urlop. Wyspa ma wiele do zaoferowania fanom adventure travel. Warto wybrać się do tego malowniczego kraju, póki nie jest jeszcze oblegany przez turystów. Pozostaje znaleźć atrakcyjną ofertę jednego z biur podróży, spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyć w podróż na afrykańską wyspę.

Sprawdź oferty Travelduck:

Proponowane wyjazdy