Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kitesurfing - nauka, podstawy, jak zacząć?

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 4 min 0
kitesurfing-nauka-czy-trudno

Kitesurfing to sport dla miłośników wody i mocnych wrażeń. Wybór tej dyscypliny wiąże się z wcześniejszym solidnym przygotowaniem. Warto wiedzieć, jak zacząć naukę na kajcie, tak aby czerpać z niego dużo radości.

Kitesurfing - czy ten sport jest dla mnie?

Kitesurfing to sport wodny, polegający na przesuwaniu się po wodzie, za pomocą deski i latawca. Przeznaczony jest dla osób od 12 roku życia, które ważą przynajmniej 40 kilogramów. Przyszli kitesurferzy muszą umieć pływać, mieć dużo siły i zwinności, aby utrzymać się na desce i jednocześnie sterować tym, co w powietrzu. Już po kilkunastu godzinach kursu przyszli adepci kitesurfingu są w stanie określić, czy to dyscyplina odpowiednia dla nich.

Kitesurfing - przygotowanie fizyczne

Przygotowanie fizyczne do kitesurfingu jest bardzo ważne. Ten rodzaj aktywności angażuje wiele partii ciała, w tym mięśnie kończyn górnych i dolnych, ramiona, barki, brzuch oraz grzbiet. Warto wiedzieć, że kondycja, ale również siła i równowaga uchronią przed kontuzją.

Zanim wejdziemy do wody z deską, warto wytrenować organizm. Niezawodne okaże się pływanie, które korzystnie wpływa na ogólny rozwój mięśni, ale również skoryguje wady postawy. To ćwiczenie pozwoli oswoić się z wodą i przygotować do długich godzin spędzonych z deską i latawcem.

kitesurfing-plywanie

Innym ćwiczeniem jest jogging lub bieg. W zależności od stopnia zaawansowania możemy zdecydować się na którąś formę. Ta aktywność pomoże nam dotlenić organizm i zwiększyć wydolność, szczególnie wtedy, gdy będziemy wydłużać dystans. Kolejnym elementem treningu może być boks, ogólno rozwijający mięśnie. Dobre dla utrzymania równowagi są treningi z elementami jogi lub pilatesu. Przydatne okażą się również pompki i przysiady, szczególnie jeśli musimy popracować nad mięśniami kończyn.

kite-surfing-trening

Ćwiczenia powinna poprzedzać starannie wykonana rozgrzewka, która przygotuje ciało na większy wysiłek fizyczny, rozgrzeje mięśnie i stawy. Po skończonym treningu równie ważne jest rozciąganie i rolowanie, wpływające na elastyczność mięśni. Rozgrzewkę i rozciąganie należy wykonać zarówno przed ćwiczeniami wykonywanymi w domu, jak przed wejściem i po wyjściu z wody.

Zdrowe odżywianie i zabiegi pielęgnacyjne także przyczynią się do wzrostu wytrzymałości w trakcie szusowania po falach. Regularne posiłki i picie odpowiedniej ilości płynów, szczególnie w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, pozwolą na szybsze osiągnięcie sukcesu na desce.

Chcesz najpierw spróbować surfingu w Lizbonie, a na miejscu podjąć decyzję, czy skorzystać z kursu kitesurfingu?

Kitesurfing - wybór miejsca

Jest wiele miejsc, gdzie można rozpocząć przygodę z kitesurfingiem. Warto wiedzieć, że istnieją spoty kitesurfingowe przeznaczone jedynie dla zawodowych kitesurferów. Niektóre morza, zatoczki czy jeziora podzielone są na strefy wyłącznie dla kite- czy windsurferów. Przestrzeń, w jakiej znajduje się kitesurfer, powinna dawać mu poczucie bezpieczeństwa, więc ważne jest, aby uprawiać tego typu sporty w sprawdzonym miejscu.

W Polsce najpopularniejszym miejscem jest Mierzeja Helska, gdzie znajdują szkoły do nauki kajta. Silny wiatr sprawia, że nauka kitesurfingu jest przyjemna, a kilka godzin z instruktorem wystarczy, aby zacząć pewnie czuć się desce. Nad polskim Bałtykiem kitesurfingu najlepiej uczyć się w sezonie wakacyjnym ze względu na temperaturę wody.

Jeśli chcemy szusować się po wodzie poza Polską, decydujmy się na bezpieczne miejsca dla początkujących kitesurferów. Szczególnie polecane są Sardynia i plaże na Fuerteventurze. Przy wyborze spotu pomocne mogą okazać się opinie innych kitesurferów oraz instruktorów. Ważne jest, aby początku nauki, zawsze mieć obok siebie kogoś doświadczonego.

fuerteventura-kite-spot

Myślisz o obozie studenckim? Kitesurfing w Chałupach spełni Twoje oczekiwania.

Kitesurfing - szkoły kitesurfingowe

Coraz większą popularnością cieszą się szkoły kitesurfingowe. Oprócz części praktycznej podczas kursu omawiane są także zasady bezpieczeństwa i techniki samoratownictwa. Ceny lekcji zależą przede wszystkim od kraju, w którym znajduje się szkoła.

Kitesurfing - kurs grupowy i indywidualny

Zapisując się do szkoły kitesurfingowej, dobrze jest zastanowić się nieco wcześniej, czy wolimy uczęszczać na kurs grupowy czy indywidualny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać wyboru po wypróbowaniu obydwu opcji. W trakcie kursu kitesurferzy mają kontakt z instruktorem najczęściej poprzez łączność radiową.

Podstawową zaletą kursu w grupie jest obserwacja innych kitesurferów i wykorzystanie podpatrzonych technik w trakcie pływania. Najczęściej też trwa on dłużej, w przeciwieństwie do kursu indywidualnego. Tego typu kurs nie wymaga od kitesurfera czekania na “swoją kolej” w wykonaniu ćwiczenia. Zapisując się na dowolny kurs, warto zapytać o warunki. Wybierajmy te szkoły, gdzie w trakcie nauki naszego bezpieczeństwa będzie pilnował ratownik.

Kite camp w Portugalii pod okiem profesjonalistów?

Trzy zalety kursu kitesurfingowego

Kitesurfing jest sportem, który można opanować samodzielnie lub pod okiem znajomych. Nie jest to jednak bezpieczna opcja, a skutki takiego wyboru może ponieść sam kitesurfer, w postaci kontuzji. Profesjonalny kurs ma tę zaletę, że od samego początku uczy poprawnych technik a wszelkie błędy są na bieżąco korygowane.

kite-szkola

Kolejnym plusem szkolenia kitesurfingowego jest zagwarantowane bezpieczeństwa w wodzie. W trakcie lekcji powinien pilnować nas ratownik lub instruktor. To on może udzielić fachowych wskazówek, dzięki którym po kilku dniach będziemy pływać w ślizgu. Inną ważną kwestią przemawiającą na korzyść nauki pod okiem instruktora jest możliwość korzystania ze sprzętu - nie trzeba kupować własnego.

Ukończenie kursu kończy się otrzymaniem licencji IKO, potwierdzającej kitesurfingowe umiejętności. Licencja stanowi również pewnego rodzaju przepustkę do wielu spotów kitesurfingowych na świecie.

Sprawdzisz ofertę grupowego wyjazdu kitesurfingowego do Brazylii?

Wybór sprzętu do kitesurfingu

Kitesurfing to sport, który wymaga kupienia lub wypożyczenia sprzętu:

  • latawca - zawieszonego na kilkunastometrowych linkach, przypina się go za pomocą haka do uprzęży mocowanej na biodrach,
  • deski - wyróżnia się deski typu twin-tip, czyli podstawowe oraz deski typu race, umożliwiające rozwijanie dużych prędkości i deski typu wave, do surfowania po falach.

Kupując lub wypożyczając sprzęt do kitesurfingu, trzeba zwrócić uwagę na jego stan techniczny. W doborze elementów do kajta zawsze mogą pomóc nam doświadczeni kitesurferzy lub trenerzy ze szkółek kitesurfingowych. Należy pamiętać, że możliwość wypożyczenia sprzętu mają kitesurferzy, legitymujący się certyfikatem IKO.

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z tym sportem, zapiszmy się na kurs, w trakcie którego dostaniemy sprzęt potrzebny do nauki. Dzięki temu dobierzemy odpowiedni rodzaj deski oraz oswoimy się z nowym rodzajem aktywności fizycznej.

kitesurfing-jak-zaczac

Może kajtowe spoty Mauritiusa?

Kurs IKO

Kurs IKO przechodzą ci kitesurferzy, którzy wiedzę i doświadczenie w kitesurfingu wynoszą ze szkółek kitesurfingowych. Obecnie wyróżnia się cztery poziomy kursu kitesurfingu według IKO:

  1. Poziom IKO 1 to poziom podstawowy. Początkującym kitesurferom umożliwia zaprzyjaźnienie się z deską i latawcem oraz poznanie zasad bezpieczeństwa, nazewnictwa i przygotowania sprzętu. Na początku kursu będziesz przede wszystkim podnosić i opuszczać latawiec, a następnie zaczniesz nim sterować.
  2. Poziom IKO 2 jest etapem, który spędzisz w wodzie. Poza latawcem nauczysz się operować deską. Instruktor z pewnością pokaże, jak ją zakładać i jaką pozycję musisz przyjąć, aby dobrze wystartować. Na tym poziomie również posłuchasz o bezpieczeństwie oraz poznasz procedurę samoratownictwa.
  3. Poziom IKO 3 charakteryzuje się nauką kontroli prędkości samodzielnego pływania z możliwością robienia zwrotów i pierwszych prób skoków. Na tym poziomie nauczysz się również pływać pod wiatr i wracać do miejsca startu.
  4. Poziom IKO 4 dedykowany jest zaawansowanym kitesurferom. W trakcie kursu opanujesz zwroty i skoki. Nauczysz się przetransportowywania innej deski na ląd oraz podjęcia innego kitesurfera. Przypomnisz sobie również zasady bezpieczeństwa, które obowiązują na wodzie.

Freestyle - styl w kitesurfingu

Kitesurfing to nie tylko przesuwanie się na desce po tafli wody czy pokonywanie fal. Zawodowi kitesurferzy mogą zapisać się na warsztaty freestylowe, w trakcie których zaczną wykonywać pierwsze sztuczki, w tym wysokie skoki czy skoki z grabem, oznaczającym chwyt deski podczas skoku. Innym trickiem będzie dead man czy board off. Do nowoczesnych sztuczek, jakich można się nauczyć, zalicza się backroll, raily czy handle pass. Należy pamiętać, że na tego typu warsztaty mogą zapisać się kitesurferzy, których umiejętności odpowiadają przynajmniej poziomowi IKO 3.

Kitesurfing to sport, który pozwala nam swobodnie i pewnie czuć się w wodzie. Nauka pod okiem doświadczonych instruktorów sprawia, że jest to równie przyjemna, co bezpieczna dyscyplina. Kontakt z wodą i skakanie z fal mogą być dodatkiem do reszty niezapomnianych przygód i przeżyć, jakie wiążą się z kajtem.

Zobacz wyjazdy z Travelduck:

Kitesurfing

Proponowane wyjazdy