Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Szczepionka na koronawirusa w Polsce. Strategia szczepień przeciw COVID-19

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 1 min 0
koronawirus

Każda szczepionka jest kontrowersyjna. Ale nigdy nie obserwowaliśmy takiej burzy społecznej jak w przypadku powstałej w rekordowe 10 miesięcy szczepionki na koronawirusa. Dowiedz się więcej na temat szczepień na COVID-19 w Polsce.

szczepionka-w-polsce

Jak umówić się na szczepienie?

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 bazować będą na ważnych przez 60 dni e-skierowaniach. Zostaniemy od razu umówieni na przyjęcie obydwu niezbędnych dawek szczepionki, jeżeli takowy sposób dawkowania zostanie zarekomendowany. Od tygodnia po aplikacji ostatniej z dawek ochrona przed wirusem jest już aktywna.

Po szczepieniu oprócz stosownego zaświadczenia dostaniemy wpis do e-Karty Szczepień systemu P1. Od połowy stycznia 2021 r. będzie można umówić się na szczepienie przez infolinię pod numerem 989. Zadeklarowano już 8 tys. punktów szczepień.

covid-19

Szczepionka na koronawirusa

Akcja szczepień na COVID-19 w Polsce to wynik szczegółowo zaplanowanej strategii rządowej. Narodowy Program Szczepień ma obejmować dzieci i dorosłych powyżej 12. r.ż. i być podzielony na 4 etapy. Dobrowolnie i bezpłatnie na koronawirusa zaszczepieni mają zostać:

  • etap 0 - pracownicy służby zdrowia, placówek medycznych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, DPSów, MOPSów,
  • etap I - pensjonariusze DPS i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, osoby po 60. r.ż., służby mundurowe, nauczyciele,
  • etap II - osoby przed 60. r.ż. z chorobami przewlekłymi (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) bądź też podczas diagnostyki i leczenia wymagającego stałego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • etap III - przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych rozporządzeniem w związku ze stanem epidemii oraz inni dorośli.

szczepionka-na-koronawirusa

Szczepienia przeciw COVID-19

Budżet państwa finansuje realizację umów z pięcioma producentami szczepionek na koronawirusa. Łącznie przeszło 62 miliony dawek do podania domięśniowego kosztuje ok. 2,4 mld PLN. Masowe szczepienia na COVID-19 rozpoczną się najprawdopodobniej już od pierwszego kwartału 2021 r., czyli po dopuszczeniu szczepionki do dystrybucji przez Europejską Agencję Leków.

Planujecie się zaszczepić i promować #szczepimysie czy raczej #nieszczepimysie? Nieco niepokojące jest, że Narodowy Program Szczepień już przewiduje Fundusz Kompensacyjny na wypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego. NOP to wg Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaburzenie stanu zdrowia w okresie do 4 tygodni po podaniu szczepionki.

szczepionka-2

Wybierz interesujący Cię wyjazd na travelduck.pl:

Ciekawostki News

Proponowane wyjazdy