Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zorza polarna w Polsce

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
zorza-nad-polska

Powstawanie zorzy polarnej zawdzięczamy groźnie brzmiącym burzom magnetycznym, czyli słonecznym. W ich efekcie uwolniona energia daje barwny pokaz na niebie. Zorza w Polsce występuje dosyć nieregularnie, w polowaniach pomagają specjalne aplikacje zorzowe oraz strony zawodowych badaczy zjawisk atmosferycznych z zagranicznych uniwersytetów.

Gdzie zobaczyć zorzę polarną?

Zorza polarna jest zjawiskiem charakterystycznym dla górnej atmosfery okolic koła podbiegunowego północnego. Nosi nazwę aurora borealis. Im bardziej na północ naszej planety, tym większa szansa na udane polowanie na zorzę. Stąd popularność takich miejsc do obserwacji zorzy polarnej, jak Grenlandia, Islandia, Alaska, północna Kanada, Norwegia, Finlandia, Szwecja, Szkocja czy Syberia w Rosji.

Z kolei na drugim krańcu Ziemi, przy południowym biegunie magnetycznym niebo rozświetla aurora australis, czyli światło południa. Na tej półkuli zorzę można zobaczyć na Antarktydzie, w Australii (głównie na Tasmanii - wyspa ze stolicą w Hobart) oraz w Nowej Zelandii. Całoroczna szansa na obejrzenie zorzy polarnej występuje tutaj na poziomie jedynie 2%, i to przy bezchmurnym niebie. Jedynie co 10 lat promieniowanie magnetyczne nasila się na tyle, że prawdopodobieństwo ujrzenia świetlnego spektaklu w wykonaniu aurora australis znacznie wzrasta.

Dowiedz się więcej o tym, gdzie zobaczyć zorzę polarną.

aurora-australis

Czy zorza występuje w Polsce?

Nasza wiedza geograficzna podpowiada nam, że zorzy nad Polską nie zobaczymy z powodu dużej odległości od koła podbiegunowego. Niespodzianka: to nieprawda! Potwierdzą to liczni świadkowie, mieszkańcy przede wszystkim Polski północnej i centralnej.

Aurora borealis została solidnie obfotografowana na Podlasiu, nad Mazurami i w województwie świętokrzyskim.

Jeśli to rzadkie zjawisko już się u nas pojawi, warto być przygotowanym nieco wcześniej, niż jest to zapowiadane. Całość spektaklu może trwać jedynie kwadrans albo i krócej i nadejść przed czasem, po czym bezpowrotnie zniknie z nieboskłonu na kilka lat. Szanse na oglądanie zorzy polarnej w Polsce są. W końcu pojawia się ona niekiedy nawet nad krajami Europy Południowej.

Średnie szerokości geograficzne, takie jak polskie czy niemieckie, na szczęście doświadczają cudu możliwości oglądania zorzy na bezchmurnym niebie. Muszą jedynie panować w miarę sprzyjające warunki atmosferyczne na obserwację zorzy. Na początku 2018 r. w Polsce ich niestety zabrakło, a u naszych zachodnich sąsiadów zjawisko było widoczne.

Czy i kiedy zorza polarna pojawia się nad Polską?

Aurora borealis w 2015 r. zaświeciła nad Kielcami, 3 lata później nad Białymstokiem, a w 2019 r. nad mazurskimi jeziorami.

W nocy z 30 na 31 października 2021 r. miała miejsce bardzo intensywna burza magnetyczna na poziomie G3 (Kp=7) dzięki czemu zorza polarna była widoczna również w Polsce. Niestety magiczny taniec aurora borealis można było obserwować jedynie na północy (wybrzeżu) kraju i nie był to tak spektakularny pokaz jaki odbył się w tym samym czasie na Islandii czy w Finlandii. Niemniej osoby, które wykazały się cierpliwością i wpatrywały się w niebo, dostrzegły na nim piękne różowe i zielono-zółte barwy.

Kolejne pojawienie się aurora borealis w naszym kraju można było obserwować z 14 na 15 stycznia 2022 r. Była wynikiem gwałtownej burzy magnetycznej i dużym zaskoczeniem dla mieszkańców północnej i centralnej Polski.

Obserwacja zorzy polarnej w Polsce była możliwa również ok. 2 miesiące później, w nocy z 13 na 14 marca 2022 r. Choć ponownie nie było to tak spektakularne zjawisko, jakie regularnie miewa miejsce np. w krajach nordyckich, to i tak nie powinniśmy narzekać. Powód? Aurora borealis była tej nocy widoczna nie tylko w północnej czy centralnej Polsce, lecz jeszcze dalej na południe kraju - nawet w województwie podkarpackim!

Warto śledzić aplikacje zorzowe, strony badaczy, NOAA i kanały tropicieli zorzy w Social Media, aby być na bieżąco z miejscami na oglądanie zorzy w naszym kraju. Profesjonaliści wiedzą najlepiej, kiedy w górnej warstwie atmosfery będzie szaleć strumień wiatru słonecznego - odkryty dopiero w latach 60. XX w. - odpowiedzialny za powstawanie wielobarwnych fal, kurtyn i wydm tańczących powyżej 100 km nad powierzchnią Ziemi.

Wyprawom na zorzę polarną sprzyjają zima, bezchmurne niebo, oddalenie od miejsc zanieczyszczonych sztucznym światłem. Preferowane spoty to obszary odkryte, poza terenami leśnymi, na wzgórzach, ale nie w otoczeniu gór, brzegi jezior bez łun oświetlenia. Występują natomiast sprzeczne informacje dotyczące aktywności księżyca. Na polowanie na zorzę wybieramy się na ogół w godzinach 22-1., więc ciepłe ubrania na cebulkę i termos z gorącą herbatą to podstawa wyposażenia łowcy.

zorza-polarna-w-polsce

Negatywne skutki zorzy polarnej

Podczas gdy fani śledzenia podskakujących wykresów aktywności zorzowej są wniebowzięci, realiści rozważają negatywne skutki zorzy polarnej. Co to takiego i z czym one się wiążą? Wybuchy na Słońcu powodują prędkie uwolnienie naprawdę olbrzymich mas energii (elektrownie mogą się schować). W samym kosmosie cząstki te są niezwykle groźne.

Oto najważniejsze skutki burz geomagnetycznych:

  • zaburzanie pracy GPSów w statkach kosmicznych.
  • Poważne uszkodzenia urządzeń w elektrowniach
  • Awarie sieci energetycznych, przeciążenia, brak prądu.
  • Wpływ na pogodę na planetach.
  • Zaburzone rozchodzenie się fal radiowych, a więc i brak komunikacji z satelitami, statkami czy samolotami, fal komórkowych czy satelitarnych (telewizja).
  • Zakaz opuszczania statków przez astronautów.
  • Spadek trwałości sztucznych satelitów.
  • Gorsza praca systemów zdalnej sygnalizacji i kontroli (kolej).
  • Pogorszenie samopoczucia mieszkańców Ziemi.
  • Zwolnienie pracy smartfonów.

Kiedy w 1859 r. silna burza słoneczna dotarła do Ziemi, sieć telegraficzna sama nadawała wiadomości, a w urządzeniach wytwarzały się iskry, od których podpalał się papier. Aktualnie najpoważniejszym skutkiem zorzy polarnej (w praktyce burzy słonecznej) jest takie uszkodzenie sieci energetycznych, że miliony okolicznych mieszkańców czasowo nie mają prądu.

Sprawdź ciekawostki o zorzy polarnej.

Pojedź z travelduck.pl:

Zorza polarna Gdzie na zorze Inspiracje Poradnik Kierunki

Proponowane wyjazdy