Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Podróżowanie kamperem. Co trzeba wiedzieć?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 4 min 0
podrozowanie-kamperem

Do podróżowania kamperem wymagane jest prawo jazdy kategorii B (przy łącznej masie pojazdu poniżej 3,5 tony). W cenę wynajmu kampera masz wliczone polisę AC oraz assistance. Pamiętaj o uwzględnieniu kaucji w wysokości co najmniej 5 tys. PLN.

Czym jest kamper? A RV?

Kampery produkują m.in. firmy Volkswagen, Citroen, Mercedes, Fiat, Autostar, Ford, Eura Mobil, Westfalia, Sunlight, Weinsberg, Randger, Hobby, Carthago, Globe Traveller, Adria, Burstner, Dethleffs, Hymer, Affinity, Hymer, Dethleffs, Westfalia.

Niezależnie od rodzaju kamper nie służy do stacjonarnego spędzania urlopu w konkretnym miejscu. W tym celu sprawdzi się za to stara, dobra przyczepa kempingowa. Flota polskich wypożyczalni kamperów jest wciąż zbyt uboga w stosunku do istniejących potrzeb.

Samochód turystyczny, kamper lub RV (recreational vehicle) to narzędzie na kółkach umożliwiające karawaning, przemieszczanie się bez ograniczeń, aktywne podróżowanie i zwiedzanie ciekawych zakątków ze spaniem, gotowaniem i prysznicami w obrębie pojazdu.

W 2020 r. rejestruje się coraz więcej nowych aut kempingowych, bite są również rekordy sprzedaży oraz ich wynajmu. Trend rośnie w siłę, dowiedz się więcej na temat kampera jako hitu sprzedaży.

kamper-1

Rodzaje kamperów

Kampery możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

 • minikamper - w podstawowej wersji to w zasadzie van z uniesionym dachem z łóżkiem pod spodem oraz z drugim w miejscu drugiego rzędu foteli. Opcja rozbudowana obejmuje także aneks kuchenny oraz podłączenie zaworu do zainstalowania prysznica turystycznego.
 • Kampervan - to dobrze prowadzący się seryjny dostawczak z wnętrzem samochodu kempingowego i ewentualnym wspomaganiem kierownicy, wyposażony w łóżka, kuchnię, łazienkę z prysznicem i toaletą.
 • Półintegra - lepszy kampervan z większą przestrzenią, czyli obszerniejszy dostawczak z nadwoziem kampera. Pomieści nawet do 6 osób, z tyłu ma bagażnik.
 • Integra, czyli najdroższa, najbardziej pojemna i najbardziej skomplikowana wersja kampera, równie szeroka na wysokości szoferki, jak i w części kempingowej.

Wynajem kamperów

Ile kosztuje wynajęcie kampera w Polsce? Wszystko zależy od jego rodzaju, standardu, szczytu sezonu (to czerwiec-wrzesień) czy długich weekendów oraz długości wynajmu - przy dłuższych okresach i poza sezonem ceny mogą spaść nawet do 50%.

 • Mikrokamper bądź kampervan na wynajem kosztuje w granicach 300-600 PLN za dobę w wysokim sezonie.
 • Wynajem półintegry to wydatek od 550 PLN na każdy dzień w ciągu letnich miesięcy.
 • Kaucja za kampera nie jest niska. To na ogół od 5 tys. PLN wzwyż.
 • Sprzątanie kampera kosztuje 100 PLN.
 • W cenie wynajmu kampera mamy określony limit km do dziennego przebycia, np. 200-400 km. Warto wiedzieć, że po jego przekroczeniu i w związku ze zwiększaniem przebiegu kampera dopłacamy przykładowo od 1 PLN za każdy nadprogramowy km.

Dodatkowo należy pamiętać o takich opłatach, jak za przekroczenie granicy (od 150 PLN), wypożyczenie nawigacji (100 PLN), pościeli (powyżej 100 PLN za osobę), naczyń (100 PLN za komplet) czy też mebli turystycznych (200-280 PLN).

Za tydzień wynajmu kampera dla 4 osób z pełnym wyposażeniem, kaucją zwrotną i opłatą serwisową zapłacimy do 9 tys. PLN netto.

kampery

Ceny kamperów na własność

Wolność i przestrzeń mają swoją cenę - posiadanie kampera nie jest tanie. I nie będzie, gdyż w czasach pandemicznych ich popularność na świecie poszybowała w górę, co wykorzystują podbijający ceny producenci. Oczywiście możesz trafić na okazję typu używana integra za niewiele ponad 50 tys. PLN. Generalnie jednak ceny nowych kamperów zaczynają się od 180 tys. PLN, a kończą... gdzieś w okolicach miliona.

Zakup kampera rozważ, gdy faktycznie będziesz go używać częściej niż jedynie raz w roku na tygodniowy wypad kilka województw dalej. Jeśli karawaning to dla Ciebie sposób na spędzanie wolnego czasu przez większość miesięcy, takie hobby i pasja wymagać będzie sprawdzonego narzędzia.

Karawaning czy caravaning?

Karawaning to praktycznie sport pandemiczny naszych czasów. Zamiennie używa się terminologii karawaning oraz caravaning.

Samochód będący wędrownym domkiem kempingowym z szeregiem udogodnień zapewnia samodzielność podczas podróżowania, dowolność przy wyborze miejsc postojowych, swobodę zestawiania rozrywek i atrakcji turystycznych dla całej rodziny. Karawaning na ogół nie jest ekonomiczny, ale w epoce kolekcjonowania wspomnień i walki o wspólnie spędzone chwile z tego priorytetu często się rezygnuje.

rv

Karawaning z pasją - prawo jazdy na kampera

Każdy może prowadzić kampera. Wystarczy prawo jazdy kategorii B. Miej jednak świadomość, że musisz trzymać się ładowności 3,5 tony, i to już po zabraniu na pokład pasażerów, bagaży, prowiantu, zatankowaniu auta.

Jeśli całkowita waga kampera przekracza tę wymienioną umowną, policja na terenie naszego kontynentu wystawia naprawdę wysokie mandaty i potrzebujesz wówczas prawo jazdy kategorii C. Poważną konsekwencją jest brak możliwości kontynuowania dalszej jazdy.

Zasady jazdy kamperem i jego obsługi

Poradnik obsługi kampera dla początkujących nie jest skomplikowany. Oto kilka rzeczy, o których lepiej nie zapominać podczas podróży samochodem turystycznym.

 • Do wynajęcia kampera potrzeba prawa jazdy, dowodu osobistego (ukończone 26 lat to już norma) oraz umowy. Przeczytanie warunków najmu z umowy to bezwzględna podstawa użytkowania samochodu turystycznego. Będzie to również ważne pod kątem zwrotu kaucji (nie niskiej).
 • Pojazdy są monitorowane przez wypożyczalnię.
 • Najistotniejszą kwestią jest realna waga kampera - może wyraźnie różnić się od tej z dowodu rejestracyjnego.
 • Woda w kamperze. Biała woda z kempingowego kranu idzie prosto do zbiorników. Szara jest z umywalek w kamperze, usuwa się ją pod pojazd. Natomiast czarna woda pochodzi z toalety i da się wyjąć pojemnik z nią z boku pojazdu. Opróżnianie zbiorników z szarą oraz czarną wodą dopuszczalne jest jedynie w wyznaczonych do tego specjalnych miejscach.
 • Klimatyzacja jest ważna - sprawdź wcześniej, czy kamper na pewno ją ma i czy jest sprawna.
 • Prąd w kamperze. Dodatkowe akumulatory zasilają także światło, ogrzewanie, lodówkę, itp. Ładujesz je, jadąc, dzięki panelom słonecznym oraz już na parkingu przez przewód do słupka z prądem. Ogrzewanie gazowe albo webasto są oczywiście również bezpośrednio sprzężone z prądem.
 • Parkowanie kampera. Trzeba go parkować na płaskim miejscu, więc jeśli nie ma on pneumatycznego zawieszenia, kup specjalne najazdy pod koła (trójkątne).
 • W każdym kraju obowiązują inne zasady co do parkowania kamperów. Najlepiej sprawdź wszystko dokładnie jeszcze przed przekroczeniem granicy.
 • Na terenie Unii Europejskiej rozróżnia się pojęcia parkowania oraz kempingu.
 • Ubezpieczenie kampera nie jest tanią kwestią. Rocznie to koszt nawet 15 tys. PLN. Jeśli wypożyczamy auto, mamy pewność, że ubezpieczenie obejmuje nawet holowanie kampera z daleka.
 • Czym jest opłata serwisowa kampera? To stały koszt, który najemca pojazdu pojazdu ponosi na rzecz wypożyczalni. Obejmuje zazwyczaj sprzątanie, paliwo, wodę, napełnienie butli gazowych, itp.
 • Nie dawaj się namówić na opcję podstawienia kampera pod Twoje drzwi. To ekstra płatna usługa.

kamper-porady

Jak podróżować kamperem?

Poznaj zasady, jakimi warto się kierować, podróżując kamperem po Polsce czy Europie. Twoje wakacje będą po prostu udane!

 • Nie planuj. Wszak jedną z potężniejszych zalet karawaningu jest przecież swoboda na każdym etapie podróżowania, więc sztywne przestrzeganie narzuconej dziennej liczby kilometrów albo harmonogramu atrakcji mija się z celem i zaburza harmonię.
 • Unikaj przemieszczania się nocą - to niezbyt bezpieczne, męczy, wymaga większej koncentracji, lepszych umiejętności i doświadczenia za kierownicą tego typu pojazdu, a nocą parkingi zazwyczaj będą już zamknięte.
 • Nie docieraj na wybrany parking zbyt późno, bo nie znajdziesz wolnych miejsc parkingowych albo zwyczajnie zastaniesz zamkniętą bramę.
 • Pamiętaj, że w karawaningu nie chodzi o cel podróży, a bardziej o samą drogę i samo podróżowanie oraz przemieszczanie się. Nie zakładaj sobie nużących i bardzo długich odcinków dziennych. Ciesz się jazdą, widokami, poznawaniem nowych miejsc w dobrym towarzystwie.

Rowery do kampera

Do części kamperów możesz swobodnie podłączyć hak, którego użyjesz do podpięcia dodatkowej przyczepki. Na niej umieścisz według potrzeby rowery, skuter wodny czy łódź.

rowery-do-kampera

A może rowerowa wyprawa po Kampanii?

Jeśli chodzi o bagażniki rowerowe do kampera i przyczep, kupisz lub wypożyczysz je bez problemu. Ceny dobrych, nowych modeli bagażników zaczynają się od ok. 1000 PLN.

Interesujące rozwiązanie to slider na rowery, do poruszania i przesuwania nawet jedną ręką. Montowany jest w bagażniku, czyli w garażu naszego kampera, zajmuje niewiele miejsca i łatwo go bezproblemowo zdemontować.

Przydatne są również takie akcesoria, jak zabezpieczające pokrowce na rowery, montowane zarówno na tył, jak i na przód pojazdu. Na nie zakłada się tablice ostrzegawcze i odblaskowe.

Sprawdź aktywne wyjazdy na travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy