Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wielkopolska jakiej nie znacie. 8 ekstra miejsc, w których warto być. Jezioro Powidzkie, Turkusowe Jezioro, koniński Titanic

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
ottomar-anschutz

Co zobaczyć w Wielkopolsce? Podpowiadamy, gdzie pojechać i jakie atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca warto zaliczyć w poczet odhaczonych perełek województwa ze stolicą w Poznaniu.

1. Jezioro Powidzkie - atrakcje Wielkopolski

Czyste Jezioro Powidzkie na rzece Meszna o powierzchni 1097 hektarów i maks. głębokości 46 m na Pojezierzu Gnieźnieńskim powstało tysiące lat temu. To bezwzględna strefa ciszy (brak silników spalinowych).

Jego ogromnym atutem są urozmaicona linia brzegowa, nieźle rozwinięte flora i fauna, liczne zatoki, plaże otoczone trzciną, pomosty, wypożyczalnie sprzętu, zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe. To domki, campingi, pola namiotowe, hotele nad Jeziorem Powidzkim - jest w czym wybierać. Na środku zbiornika znajdziemy niewielką wyspę, byłą mieliznę.

Akwen z przezroczystą wodą i ławicami rybek uwielbiają wędkarze, żeglarze, kajakarze, nurkowie, wakeboarderzy, windsurferzy, narciarze wodni. Popływamy tutaj również na desce SUP. Najbardziej znane kąpieliska w tej części Wielkopolski to Powidz i Giewartowo. Z kolei nad sąsiednim jeziorem Niedzięgiel wyróżnia się Skorzęcin.

W ostatnich latach poziom wody w Jeziorze Powidzkim niebezpiecznie się obniża, a linia brzegowa czasowo przesuwa. Główne przyczyny to zbyt ciepłe zimy z brakiem śniegu, susza, a także odkrywki kopalni węgla w Koninie, o której nieco więcej w akapicie poniżej.

2. Turkusowe Jezioro w Koninie

Sztuczne jezioro w Koninie z lat 70. naprawdę jest turkusowe (poniższe zdjęcie autorstwa Tomasz Tomsonowskyy CC BY-SA 4.0)!

jezioro-turkusowe-pod-koninem-Tomasz-Tomsonowskyy-CC BY-SA 4.0

Oczywiście historia wielkopolskiego zbiornika wodnego jest bezpośrednio powiązana z kopalnią. Z wyrobiska odkrywki węgla brunatnego “Gosławice” oraz Elektrowni Adamów odprowadzano do poprzemysłowego jeziorka odpady, węglan wapnia, żużel, popiół. Mineralizacja wpłynęła na barwę wody, intensywnie niebieską, wręcz zielonkawą, a jej zasadowy odczyn sprawia, że nie nadaje się do kąpieli.

Oprócz możliwych oparzeń skóry po kontakcie z wodą Turkusowego Jeziora istnieje dodatkowo ryzyko osunięcia się do niej, gdyż okoliczny teren jest grząski. Tak zwane polskie Malediwy to iście rajska sceneria, jeśli ze zdjęć wytnie się pobliskie, silnie dymiące kominy. Na plażing i kąpiel zdecydowanie wybierzcie niedalekie Jezioro Pątnowskie z Przystanią Gosławice.

Abstrahując od bezpieczeństwa nad samą wodą i w niej, gorąco zachęcamy do wycieczki w kierunku Turkusowego Jeziora w Koninie. Amatorów fotografii szczególnie przyciąga punkt widokowy na północy akwenu (115 m.n.p.m.). Po prostu jest pięknie! A biel na brzegu to nie piasek, a popiół… Teraz przenieśmy się kilka kilometrów na północ.

3. Koniński Titanic, czyli elektrownia Pątnów

Blisko Turkusowego Jeziora nad Jeziorem Gosławskim zobaczymy zwykłą-niezwykłą elektrownię Pątnów z 1967 r. na przedmieściach Konina, która ze względów estetycznych na co dzień nie wzbudza pozytywnych uczuć.

patnow-titanic-konic

Jednak po zmroku blok energetyczny z dwoma budynkami tuż nad wodą zachwyca romantyczną aurą. Oświetlenie jest oszałamiające i faktycznie określenie koniński Titanic ma głęboki sens!

Szarość bloków energetycznych Pątnów 1 i 2 nocą ustępuje magii wielokolorowych świateł, którymi “parowiec” jest ozdobiony. Pracuje tam mnóstwo osób, a turyści i zakochane pary spędzają w pobliżu miłe chwile. Zwłaszcza podczas pomarańczowych zachodów słońca.

jezioro-goslawice

4. Wiatraki w Osiecznej - wiatraczny szlak

Wiedzieliście, że wiatrak koźlak to symbol Wielkopolski? Najczęściej pojawiał się on na wzniesieniu, również sztucznie w tym celu wzniesionym, z dala od zabudowań czy drzew na utwardzonym podjeździe.

Historyczne i szalenie malownicze wiatraki w typie koźlaka znajdziemy obecnie na terenie Wielkopolski przede wszystkim w Lesznie, Osiecznej oraz Rydzynie. Z ok. 1800 sztuk jeszcze niecałe 300 lat temu pozostało niestety jedynie 75, i to w bardzo różnym stanie. Wiatraczny szlak nie powiedzie nas przez najnowocześniejsze modele wiatraków, ale z pewnością nie będzie nudno.

W Osiecznej nad jeziorem na zwiedzających czekają 3 wiatraki koźlaki w Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa z przyjemną kawiarnią. Warto je zobaczyć, bo przewidywania specjalistów prognozują, że w najbliższym czasie co najmniej połowa 75 wielkopolskich wiatraków zwyczajnie zniszczeje i całkowicie zniknie z mapy.

Na zdjęciu typowy wiatrak koźlak.

wiatrak-kozlak

5. Kino w Lesznie

Poza wiatrakami koźlakami w Lesznie na uwagę zasługuje dom fotografa Ottomara Anschütza przy ul. Królowej Jadwigi (Informacja Turystyczna w zabytkowym budynku jeszcze w 2010 r. przeznaczonym do rozbiórki to jego dawna pracownia). W tym mieście wynalazca migawki szczelinowej przyszedł na świat. Wcześniej myślano, że adres pracowni stanowiła ul. Słowiańska, odnaleziono jednak podpisane przez niego dokumenty budowlane.

Na 9 lat przed braćmi Lumiere (w 1886 r.) Anschütz został współtwórcą prototypu kinematografu, dzięki któremu wraz z Johannem Schneiderem prawie na pewno zadebiutował w dziedzinie ruchomych obrazów. Zrobił karierę w Berlinie, a na świecie otwierał sale kinowe.

ottomar-anschutz-leszno

6. Skansen filmowy w Cichowie

Soplicowo Filmowe znajdziemy pod adresem os. Soplicowo 5, Cichowo, 64-010 Krzywiń. To unikalne w Polsce miejsce kojarzymy z folwarkiem z filmu “Pan Tadeusz”. Kompleks nad samym jeziorem zawiera zrekonstruowaną scenografię z ekranizacji dzieła Mickiewicza - są tutaj Dwór Sopliców (2011 r.), Pensjonat Gerwazy, gospoda, wozownia, stodoła, lamus, stajnia, spichlerz, kurnik, sad, rozległe tereny zielone, parking na 300 aut.

Mickiewiczowska wieś z folwarcznymi budynkami jest szalenie klimatyczna. Organizowane są tutaj imprezy plenerowe, uczty, koncerty, tańce, staropolskie biesiady. Zobaczyć można również takie rzadkie drapieżne ptaki, jak orły czy sokoły.

orzel-cichowo

P.S. Będąc w Lesznie, koniecznie spróbujcie drożdżówek od Kurasiaka!

7. Wieża widokowa w Siekowie

Drewniana wieża widokowa w wielkopolskim Siekowie to najwyższy tego rodzaju obiekt w naszym kraju (z bezpłatnym wejściem). Nie dość, że wzniesiono ją na 100-m wzgórzu, to dodatkowo po przejściu 142 schodków znajdziemy się na wysokości 30 m. Warto, gdyż takie kardio jest nie do przecenienia, a przyjemna panorama na okoliczne lasy i pola daje chwilę oddechu od wielkomiejskiego zgiełku.

8. Co trzeba zobaczyć w Jarocinie?

W Jarocinie w Wielkopolsce na uwagę zasługują:

  • Nowoczesne, Interaktywne Muzeum Polskiego Rocka w historycznym spichlerzu z klubem muzycznym na parterze. 2 kondygnacje rozwiną przed zwiedzającymi historię rocka w naszym kraju, począwszy od lat 50.
  • Szlak murali w Jarocinie doskonale obrazujący twórczą energię tkwiącą w tym niewielkim mieście. Corocznie kolekcja na murach (np. lokalnego starego kina) powiększa się dzięki działaniom wokół tutejszego letniego festiwalu muzycznego.

jarocin-festiwal-logo

Sprawdź wyjazdy z Travelduck:

Polska

Proponowane wyjazdy