Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandzkie jaskinie, które warto zobaczyć

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0

Jako zakątek z atrybutami lodu i ognia Islandia należy do miejsc z wyjątkowo dużym nagromadzeniem różnego rodzaju jaskiń. Zimą w nich mieszkano, korzystano z ukrytych w nich gorących źródeł oraz używano jako budynków gospodarczych lub lodówek. Obecnie jaskinie na Islandii wciąż służą jako owczarnie. A jeśli z jednej z nich intensywnie czuć woń siarki, być może aktywny wulkan budzi się do życia...

Co wspólnego mają Islandczycy i elfy?

Rodzaje jaskiń na Islandii

Na Islandii występuje kilka rodzajów jaskiń:

  • jaskinie lodowcowe,
  • jaskinie lodowe,
  • jaskinie lawowe,
  • sztuczne jaskinie.

vatnajökull-jaskinia

Wiesz, że Islandia na trekking to świetny wybór?

Jaskinie lodowcowe na Islandii

Jaskinie lodowcowe to niesamowicie interesujące twory, które latem formują się we wnętrzach lodowców. W związku z ociepleniem klimatu, topnieniem lodowców i ciągłym ruchem - jaskiń lodowcowych z pewnością nie cechuje stałość. Konkretna jaskinia może w ciągu 2 lat kompletnie zmienić kształt i wymiary albo zniknąć zupełnie po zapadnięciu się wskutek działania wulkanu pod lodowcem.

Zimą na Islandii hitem wśród turystów są niebieskie jaskinie lodowcowe. Błękitny odcień lodu na ścianach i sklepieniach jest naturalny!

Towarzyszą mu powietrzne pęcherzyki i różnokolorowy (także czarny) piasek. Takie widoki oferuje chociażby uwielbiana przez grotołazów atrakcja Islandii, Jaskinia Kryształowa z czymś na kształt kopuły z kryształu wewnątrz, nieustannie zmieniana przez lodowcową rzekę.

jaskinia-lodowcowa

Co powiesz na off road na Islandii?

Kryształowa Jaskinia i lodowiec Vatnajökull

Jest kilka miejsc, gdzie wraz z przewodnikiem można szukać coraz rzadszych jaskiń lodowcowych. To przede wszystkim imponujący rozmiarami na skalę europejską lodowiec Vatnajökull z jaskinią Kverkfjöll. Szalenie lubiana i chętnie fotografowana jest również tamtejsza Jaskinia Kryształowa - zarówno lodowcowa, jak i lodowa. Obserwować ją można od 2011 r., doradzamy pośpiech, zanim zniknie!

Dla bezpieczeństwa Kryształowa Jaskinia dostępna jest wyłącznie z dobrze wyszkolonym przewodnikiem, w najchłodniejszych miesiącach zimy, z kompletnym wyposażeniem (prawie alpinistycznym), które dostaje się przed wejściem. W czasach, gdy jej wymiary były czasowo największe, mieściła jednocześnie nawet 100 osób.

Warte zobaczenia były również: cała pobliska lodowcowa laguna Jökulsárlón, a także jaskinie Niebieski Diament, Czarny Diament, Jaskinia Wodospadowa oraz Ciemny Rubin z czarnego lodu. Niestety do niektórych albo nie zawsze można wejść, albo już przestały istnieć i nie wiadomo, czy pojawią się ponownie.

jökulsárlón-islandia

Jaskinie lodowe na Islandii

Jaskinie lodowe nie tworzą się wyłącznie w lodowcach (lecz bywają i takie), ale również w skałach. Wewnątrz nich temperatura sprzyja utrzymywaniu się lodu przez cały rok, ale lód nie dominuje jako budulec. Ot i cała tajemnica. Choć na przykładzie Jaskini Kryształowej widzimy, że lodowcowa może oznaczać również lodowa.

Występowanie jaskiń lodowych nie jest tak zależne od pogody, jak w przypadku lodowcowych, ale ich wygląd również szybko ulega zmianie.

Przybierają one barwy od jasnych, wręcz białych, przez lekki błękit, czerwień, miedź, aż po czerń.

Lodowe rzeźby można obejrzeć np. w lodowych jaskiniach lawowych Lofthellir bądź Víðgelmir.

Tego typu obserwacje na wyspie są często organizowane pod hasłem “jaskinia lodowa - islandia - wycieczka”. Warto chociaż raz wybrać się na taka eskapadę. Za kilka lat te jaskinie mogą już nie istnieć.

islandia-jaskinie

Marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej?

Jaskinie lawowe

Jaskinie lawowe na Islandii to kolejny ciekawy punkt wyspy wart omówienia. Powstają podczas erupcji wulkanu, gdy płynąca lawa tworzy podziemne tunele. Jaskinie lawowe są szczególnie powszechne na wyspach wulkanicznych, ale też na Księżycu czy Marsie.

Jaskinia Surtshellir na Islandii ma prawie 2 km długości i wspaniałe tunele lawowe. Ponadto warto polecić:

Interesującą jaskinią lawową na Islandii jest Jaskinia Dziewczynki, Gjabakkahellir (Stelpuhellir bądź Helguhellir) w Parku Narodowym Þingvellir. Zobaczymy tam modelowe wręcz lawowe formacje i lodowe rzeźby, a do środka można wchodzić bez przewodnika, jednak obowiązkowo trzeba być wyposażonym w dobre buty trekkingowe, kask, czołówkę, raki oraz wielowarstwowe, ciepłe ubrania.

wulkan-islandia

Chcesz poznać wyspę lodu i ognia w 9 dni?

Islandzkie sztuczne jaskinie

Spośród sztucznych jaskiń na Islandii trzeba wspomnieć o tych wykutych w lodowcu Langjökull. To w zasadzie tunele z własną kaplicą, świetnie sprawdzające się jako wnętrza koncertowe w trakcie festiwalu Secret Solstice. Ponadto w stolicy Islandii, Reykjaviku, na stałej wystawie Jaskinie Lodowcowe i Lodowe znajdziemy całoroczną, krytą jaskinię lodową, która stanowi ewenement na światową skalę!

Drążenie takich jaskiń ma sens w wysokich partiach lodowców, gdzie temperatury bardziej sprzyjają ich stabilności. Można do nich wchodzić przez cały rok.

jaskinie-islandia

A może wypróbujesz trekking na Islandii? Zdecyduj się na aktywne wakacje na wulkanicznej wyspie! Poza tym koniecznie sprawdź nasze wyjazdy:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy