Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandia na trekking. Aktywne wakacje na Islandii

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 2 min 0
trekking-na-islandii

Islandia jest niewielkim krajem, ale bardzo różnorodnym, dzięki czemu każdy znajdzie tam odpowiednie miejsce na trekking. Piękne góry, majestatyczne wulkany i zapierające dech krajobrazy - to tylko kilka argumentów przemawiających za tym, że warto wybrać się na aktywne wakacje na Islandię.

A może wycieczka po Islandii w 6 dni?

Landmannalaugar - trekking przez Tęczowe Góry

Landmannalaugar to teren uważany za najpopularniejszy cel turystyczny Islandii. Znajdują się tam ciepłe rzeki i strumyki idealne do kąpieli, a główne szlaki spacerowe to Brennisteinsalda, 855-metrowy wulkan oraz Bláhnjúkur, 940-metrowy "niebieski szczyt". Pierwszy z nich uważany jest za najbardziej kolorową górę w Islandii, a ze stoków Bláhnjúkur można zobaczyć islandzkie lodowce.

Podczas wakacji w Islandii wybierz na trekking szlak turystyczny Laugavegur. Co prawda wyprawa trwa 3-4 dni, ale widoki wynagradzają wszystko.

Na szlaku znajdują się miejsca, gdzie można przenocować, aby z samego rana ruszyć dalej. Wędrówkę można zakończyć w Þórsmörk lub udać się dalej, szlakiem turystycznym Fimmvörðuháls do Skogar, miejscowości znanej z domów z dachami pokrytymi trawą.

Kolejny szlak turystyczny warty uwagi to Sprengisandur, który biegnie z Landmannalaugar. Jest to trasa stworzona dla samotników, trudno spotkać tam innych podróżników. Sprengisandur ma ponad 200 km długości, dlatego wybierają go doświadczeni trekkingowcy i podróżnicy, którzy mają ze sobą odpowiedni sprzęt trekkingowy (w tym namiot i śpiwór) oraz zapasy pożywienia.

Miłośnikom zielonych dolin i pól lawowych polecamy wyprawę trekkingową długim szlakiem turystycznym Hellismannaleið. Trasa prowadzi z Landmannalaugar ku podstawie wulkanu Hekla, jednego z aktywnych islandzkich wulkanów oraz do terenów zastygłej lawy o nazwie Rjúpnavellir. Po drodze, na szlaku, znaleźć można kilka ciepłych źródeł geotermalnych.

landmannalaugar-islandia-gory-teczowe

Marzysz o Islandii? Trekking w 10 dni czeka.

Trekking w Islandii - inne ciekawe szlaki

Islandia to nie tylko Landmannalaugar. Znajduje się tam wiele innych szlaków, szalenie ciekawych. Podczas urlopu w Islandii warto wybrać się również na wyprawę do:

  • Solheimajokull Glacier. To lodowiec ze szczelinami, w głębokim niebieskim kolorze będący częścią wielkiego lodowca Myrdalsjokull. Położony jest na południowym wybrzeżu Islandii. Miejsce idealne na trekking po lodowcu i wspinaczki lodowe. Ze względu na zmienne warunki pogodowe na szlaku trzeba przygotować się na różne okoliczności i zabrać ze sobą sprzęt wspinaczkowy oraz prowiant.
  • Stórurð, czyli “Olbrzymich głazów”, jednego z najbardziej znanych miejsc we wschodniej Islandii. Stórurð leży u podnóża gór Dyrfjöll i składa się z gigantycznych skał, uroczych łąk oraz atrakcyjnych stawów. Do Stórurð prowadzi aż 6 szlaków, mają one różny dystans i stopnie trudności. Najlepszy czas na wędrówkę trekkingową do Stórurð to lipiec-październik. Trasy oznaczone są drewnianymi tyczkami.
  • Fimmvorduhals Hiking Trail. Trasa liczy ok. 25 km długości, a 1 km to wspinaczka. Jest to obszar na południu Islandii, między lodowcami Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull. Znajduje się tutaj słynny islandzki wodospad Skógafoss oraz zielona dolina Thorsmork. Ze względu na zmienną pogodę na trasie warto zabrać ze sobą szczególnie wygodne buty trekkingowe, odzież outdoorową na każdą pogodę oraz prowiant.

thorsmork-na-islandii

Islandia - jaskinie lodowe

Islandia to malowniczy kraj, w którym znajdują się lodowce oraz... jaskinie lodowe i lodowcowe. Pierwsze z nich to jaskinie dostępne przez cały rok, w których znajduje się pewna ilość lodu, natomiast jaskinie lodowcowe to te całkowicie utworzone w bloku lodu. Większość turystów wybiera jaskine lodowcowe, znajdujące się w lodowcu Vatnajokull niedaleko laguny lodowcowej Jökulsárlón.

Na Islandii znajdziemy również jaskinie lodowe, które przez cały rok wypełnione są wspaniałymi lodowymi rzeźbami, w tym jaskinia lawowa Lofthellir czy jaskinia Víðgelmir. Aby eksplorować jaskinie na Islandii, potrzebny jest sprzęt ułatwiający poruszanie oraz odpowiednie ubranie. Jeśli wybieramy wycieczkę zorganizowaną, przewodnik będzie miał dla wszystkich uczestników niezbędne wyposażenie m.in. raki lub raczki zakładane na buty..

vatnajökull-islandia

Chcesz indywidualnie wybrać termin wyprawy? Zobacz Islandię w 6 dni.

Vatnajökull - największy lodowiec Islandii

Będąc na wakacjach na Islandii, koniecznie wybierz się na trekking na największy lodowiec w Europie, Vatnajökull, położony w południowo-wschodniej części kraju i zajmujący powierzchnię 7800 km². Vatnajökull wznosi się na ponad 2000 m n.p.m., a jego najwyższy punkt to Hvannadalshnjúkur (2110 m n.p.m.). Na trasie zobaczysz też 2 najbardziej aktywne wulkany, Skeiðarárjökull i Breiðamerkurjökull.

A teraz włóż wygodne buty trekkingowe i ruszaj zdobywać atrakcje Islandii - to miejsce stworzone dla pieszych wędrowców! Zobacz góry Landmannalaugar, lodowce, w tym Solheimajokull Glacier oraz wulkany np. Brennisteinsalda.

vatnajökull-droga

Zobacz także inne ciekawe oferty wyjazdów na Islandię:

Trekking Islandia Gdzie na trekking

Proponowane wyjazdy