Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Fiordy na Islandii. Czym są i które warto zobaczyć?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
fiordy-na-islandii

Trekking po fiordach z widokiem na ocean i wodospady oraz ze stromymi klifami zamieszkałymi przez stada maskonurów będzie niezapomnianym przeżyciem. Przydadzą się: sprawdzone auto z napędem na 4 koła do pokonywania dużych odległości i dobre buty trekkingowe.

Chcesz zobaczyć zorzę na Islandii?

Fiordy - co to znaczy?

Fiordy kojarzą się całkiem słusznie z Norwegią. Te polodowcowe zatoki stanowią również charakterystyczny element krajobrazu Islandii, Grenlandii, Antarktydy, Chile, Szkocji i Alaski. Fiord ma strome krawędzie, niejednokrotnie z licznymi klifami, wchodzi w linię brzegową, urozmaicając ją. Miewa wyższe lub niższe brzegi, a najdłuższy na świecie ma aż 350 km, najgłębszy zaś - prawie 2 km.

Czarnogórska Zatoka Kotorska do złudzenia przypomina fiordy. Jest ona jednak riasem, gdyż od fiordów odróżnia ją zdecydowanie nie polodowcowa geneza. To po prostu dawna dolina rzeki usytuowana nad Morzem Adriatyckim, która została zalana.

Vatnajokull-islandia

Czy naprawdę Islandczycy wierzą w elfy?

Fiordy Zachodnie

Islandia, a konkretnie jej dzika, lekko zamglona, północno-zachodnia część, dysponuje lubianą atrakcją turystyczną - odludnymi terenami klimatycznych Fiordów Zachodnich. Tu królują zwierzęta, ryby i ptaki, a mieszkańców jest jak na lekarstwo. Bez auta nie za się za bardzo ruszyć z domu. Jazda drogami przez Fiordy Zachodnie to rozrywka sama w sobie.

W czasie przesilenia zimowego noce na Islandii trwają nawet 22 godziny, co daje świetne warunki do upolowania zorzy polarnej.

Stolicą regionu jest Ísafjörður, a przemierzając go, napotkamy pojedyncze farmy i malutkie wymierające osady, których mieszkańcy coraz liczniej migrują do stolicy Islandii, Reykjaviku. Warto wypróbować baseny geotermalne z ciepłą wodą, usytuowane na istnym końcu świata.

Chcesz zobaczyć Islandię na wycieczce w 6 dni?

Islandia: Fiordy Północne = Fiordy Zachodnie

Fiordy Zachodnie Islandii są niekiedy określane jako Fiordy Północne ze względu na ich położenie na półwyspie w północno-zachodniej części wyspy. Fanom urbexu z pewnością spodoba się prawie wyludniona wioska rybacka Djupavik z udostępnioną turystom zamkniętą już fabryką śledzi.

islandia-fiordy

Urozmaicona linia brzegowa Fiordów Zachodnich to aż 50 fiordów! Ponadto na półwyspie połączonym z lądem szerokim na 12 km pasem lądu znajdziemy: wodospady Valagil i Dynjandi, 900-metrowe, bazaltowe góry, rudo-czerwoną plażę Rauðasandur, wrak stalowego statku Gardur BA 64 z 1912 r., rezerwat Hornstrandir oraz klif Látrabjarg. Na wybrzeżu Strandir i innych napotkamy stada maskonurów i alek zwyczajnych.

A może Islandia na off road?

Fiordy Wschodnie na Islandii

Islandzkie Fiordy Wschodnie ciągną się wzdłuż wybrzeża krainy lodu i ognia 120-km pasem od Borgarfjörður Eystri po Berufjörður. Wycieczka po fiordach u bardziej wrażliwych uwypukli poczucie wyobcowania i samotności, jakie często towarzyszy podczas pobytu na tej klimatycznej wyspie. Wszechobecne są zieleń, dzikość przyrody, mgła, chmury, zwierzęta i bezkres oceanu. To tu kręcono serial “W pułapce”.

Wschód Islandii to całe mnóstwo atrakcji:

 • oszałamiający Park Narodowy Vatnajokull,
 • punkt obserwacji maskonurów w Borgarfjörður Eystri, gdzie również zobaczymy Álfaborg, wzniesienie, w którym mieszka królowa elfów, a także nieopodal opuszczony port Stapavík,
 • piękne miasteczko rybackie Seyðisfjörður wśród gór,
 • biegun ciepła na Islandii, Reyðarfjörður,
 • wodospad Fardagafoss, o ok. 5 km od stolicy Fiordów Wschodnich, Egilsstaðir, tu z kolei w jeziorze Lagarfljót mieszka legendarny potwór Lagarfljótsormur, Robal z Lagarfljót, kuzyn Nessie z Loch Ness,
 • rybackie miasteczko Breiðdalsvík wśród czarnych plaż i arktycznych lasów z sosną islandzką,
 • Djúpivogur ze spełniającą życzenia górą w kształcie piramidy i słynnymi rzeźbami Sigurðura Guðmundssona,
 • Mjóifjörður z latarnią morską Dalatangi, kaskadowymi wodospadami Klifbrekkufossar, wąwozem Prestagil, pozostałościami stacji wielorybniczej,
 • okolica Neskaupstaður z czerwonymi klifami Rauðubjörg i jaskinią Páskahellir,
 • hostel w kościele Kirkjubær w Stöðvarfjörður,
 • las Hallormsstaðaskógur,
 • centrum sztuki Seydisfjordur z historycznymi, norweskimi domkami dawnych rybaków,
 • Stodvarfjordur z wykopaliskami archeologicznymi z sezonowymi domami Wikingów,
 • lubiany przez celebrytów “kurort” Vopnafjörður na miejscu styku dwóch zatok.

To tylko początek atrakcji Fiordów Wschodnich na Islandii!

maskonury-islandia

Marszy o północy Europy? Wyjedź na Islandię na 10 dni!

Trekking po fiordach - jak zacząć?

Trekking po fiordach Islandii to nie lada atrakcja dla fanów aktywnych form spędzania czasu. W tej dziedzinie doskonale odnajdą się osoby szukające spokoju, przestrzeni, pragnące kontaktu z dziką naturą. Na 1-dniowy trekking sprawdzi się trasa wśród gór i łąk do Stórurð, czyli bramy do piekła. Polecamy również Mjóifjörður, fiord iście pocztówkowy, ale ciężko dostępny i w dodatku otoczony górami.

Początek z trekkingiem na fiordach zachwyci wprawionych piechurów spragnionych malowniczych krajobrazów i czystego powietrza. Pamiętajmy o sprawdzonych butach trekkingowych, a na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi trasami na trekking na fiordach wybierzmy pewną wypożyczalnię samochodów i porządny model auta z napędem na 4 koła.

Wybierz się na Islandię z Travelduck:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy