Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Interior na Islandii - co to jest i dlaczego warto tam pojechać?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
vatnajokull-islandia

Islandia to wulkaniczna wyspa, kusząca czarnymi plażami, zatokami, fiordami, gejzerami, majestatycznymi wodospadami i niesamowitą aurą. Większość osób wybierających się na wyprawę na Islandię “zalicza” jedynie jej wybrzeża, pomijając zagadkowy interior. Co to jest i dlaczego warto zapuścić się w głąb mroźnego lądu?

Centralna część Islandii to najczystsze w Europie powietrze, największe lodowce, zakaz wstępu zimą, najwyższy szczyt na wyspie, częsty brak zasięgu sieci komórkowej, burze piaskowe oraz wyjątkowo ostra i zmienna pogoda. To również miejsce pełne zjawiskowych widoków i tajemnic. Interior kusi i zachęca do eksploracji coraz większą rzeszę żądnych wrażeń podróżników.

Wiesz coś o zorzy polarnej na Islandii?

Wyżyny Islandii - czym jest interior?

Islandzki interior to najogólniej rzecz ujmując centralna część wyspy. Obszar odludny, niemal pustynny, na którym dawniej schronienia poszukiwali wygnańcy. Obecnie staje się coraz częstszym celem wycieczek podróżników z całego świata. Na szczęście nie jest jeszcze tak popularny jak największe atrakcje Islandii, które są zlokalizowane na obrzeżach wyspy. W interiorze znajduje się większość islandzkich wyżyn, są tam też wulkany, góry, ogromne lodowce, źródła geotermalne i wodospady.

Warto jednak wiedzieć, że zobaczyć to wszystko można jedynie latem, ponieważ wiosna, jesień i zima to miesiące, w których wyprawa w interior jest co najmniej fatalnym pomysłem.

Większość wiodących przez środek wyspy dróg jest otwierana dopiero w czerwcu, a nawet w pierwszych dniach lipca. Panujące wówczas warunki atmosferyczne są nie tylko bardzo zmienne i surowe, ale również zagrażające ludzkiemu życiu. Co ważne drogi są przeważnie szutrowe i trzeba być przygotowanym na przejazdy przez rzeki bez opcji pokonania ich przez mosty.

Warto też wiedzieć, że w części południowej interioru występują gwałtowne burze piaskowe z wiatrem tak silnym, że jest w stanie przewrócić nawet masywne auto terenowe. W razie zagrożenia należy schronić się w jednym z ustawionych przy drogach specjalnych domków - Hus. Można stamtąd wezwać pomoc, ponieważ telefony komórkowe z pewnością nie będą miały zasięgu.

Hvannadalshnúkur-islandia

To prawda, że mieszkańcy Islandii wierzą w elfy?

Wyżyny Islandii w interiorze

Wznoszące się na wysokości 400-500 m n.p.m. wyżyny zlokalizowane w centralnej części wyspy nazywane są Hálendið. Ciemnoczerwone rioliczne stoki tych wzniesień robią niesamowite wrażenie. Całości dopełnia para buchająca ze źródeł geotermalnych oraz przecinające niezwykłe barwy nitki rzek. Oprócz zapierających dech w piersiach scenerii w Hálendið jest wiele pieszych szlaków, nie ma stałych mieszkańców (oprócz zwierząt oczywiście), sklepów ani utwardzonych dróg.

Marzysz o ciekawym wyjeździe na Islandię i Wyspy Owcze?

Najwyższy szczyt i największe lodowce Islandii

Najwyższa góra na Islandii o trudnej do wymówienia nazwie Hvannadalshnúkur wznosi się na 2109,6 m n.p.m. i jest uformowana z wulkanicznej magmy. Znajduje się na południowym-wschodzie wyspy. Warto się wybrać w jej okolice, aby podziwiać majestatycznie górujący nad niemal pustynnym krajobrazem wierzchołek.

Wyżyny Islandii to również miejsce, gdzie można zobaczyć trzy największe lodowce krainy lodu i ognia: Langjökull, Hofsjökull oraz najpotężniejszy Vatnajökull. Trekkingi po lub w pobliżu tak ogromnych form geologicznych to niezapomniane przeżycie.

lodowe-jaskinie

Langjökull oferuje wspaniałe lodowe jaskinie, po których można spacerować z przewodnikiem. Hofsjökull to najmniejszy z wielkiej trójcy lodowców interioru, ale bardzo ciekawy pod względem kształtu, ponieważ przypomina niemal idealne koło. Wyprawa na największy Vatnajökull to okazja do zobaczenia cudów natury. Oprócz jaskiń z błękitno-niebieskimi i hipnotyzującymi urodą ścianami na tym wspaniałym lodowcu można podziwiać też lodowcowe laguny. Tego się nie da opisać, to trzeba zobaczyć!

A może do Islandii na off road?

Największy wulkaniczny kanion na Ziemi

Eldgjá czyli Szczelina ognia jest powstałą około 2 tys. lat temu wulkaniczną szpaltą. To wyjątkowej urody kanion, który jest największy na świecie - rozciąga się na 40 km i stanowi idealne miejsce pieszych wędrówek. Eldgjá (w kulminacyjnym punkcie - miejscu, którym płynęła olbrzymia fala lawy) ma głębokość 270 m i jest szeroki na 400 m. Wewnątrz kanionu można zobaczyć zjawiskowy wodospad Ófærufoss. Warto też wiedzieć, że to jedyna na świecie szczelina takich rozmiarów pochodzenia wulkanicznego.

Jak dotrzeć do Eldgjá? Można wybrać się autobusem, który odjeżdża z Reykjaviku. Przy okazji po drodze będzie okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc, m.in. wulkanicznych zboczy słynnej Hekli, gorących źródeł w Landmannalaugar oraz niesamowitych kolorów gór Rhyolith.

hekla-wulkan

Da się zobaczyć Islandię w 10 dni?

Jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie

Hveravellir nie bez przyczyny zyskał miano jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na świecie. W wolnym tłumaczeniu Hveravellir to “pola gorących źródeł”, ale bardziej popularna jest nazwa “oaza wyżyn”. To miejsce, w którym znajduje się licząca ponad tysiąc lat Droga Kjölur, czyli Droga F35, druga co do długości górska trasa na Islandii. Niemal w całości wykonana ze żwiru, przecina interior wzdłuż, a jej przejechanie zajmuje ok. 5 h. Wiedzie pomiędzy lodowcami Langjökull i Hofsjökull.

Hveravellir to ogromny obszar geotermalny. Niektóre źródła są przeznaczone do kąpieli, inne lepiej omijać szerokim łukiem, ponieważ temperatura wody w nich często przekracza 80°C. Ponadto “oaza wyżyn” to jedno z lepszych miejsc na Ziemi na obserwację parujących fumaroli, bulgoczących kotłów z błotem i gorących źródeł.

Islandzki interior jest pełną tajemnic krainą, której eksplorację trzeba zaplanować w każdym szczególe i dobrze się przygotować do wyprawy w głąb wyspy. Niemniej warto poświęcić trochę czasu, aby bez przeszkód i niepotrzebnego narażania się na niebezpieczeństwa doświadczyć oszałamiającego piękna na własne oczy.

Zobacz również wyjazdy na północ Europy z Travelduck:

Islandia Ciekawostki

Proponowane wyjazdy