Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Geotermalne kąpiele, ciepłe rzeki i gejzery - najlepsze miejsca na wodny relaks na Islandii

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
gorace-zrodla-na-islandii

Islandia to miejsce słynące ze źródeł geotermalnych, ciepłych dzikich rzek, zjawiskowych lagun i darmowych miejskich basenów zasilanych wodą z gejzerów. Wulkaniczna wyspa jest idealną destynacją dla wielbicieli hydro relaksu - można to robić bez względu na porę roku, woda na Islandii jest zawsze ciepła!

Na Islandii nie ma konieczności podgrzewania wody, wręcz przeciwnie, trzeba ją schładzać, ponieważ pochodząca z geotermalnych źródeł H2O czasem osiąga temperaturę 90°C.

Dzięki temu ciepła woda na wulkanicznej wyspie kosztuje bardzo niewiele, a niemal wszystkie domy i budynki, a nawet ulice i chodniki są ocieplane energią pochodzącą z natury.

Poniżej znajdziecie opis kilku najciekawszych kąpielisk na Islandii (z podziałem na płatne i darmowe) oraz przydatne wskazówki dotyczące tego, jak się zachowywać w tego rodzaju miejscach.

A może wycieczka na Islandię i Wyspy Owcze?

Kąpiele na Islandii - co musisz wiedzieć?

Islandczycy mają dość liberalny stosunek do nagości. Można spacerować nago, nawet po ulicach, pod warunkiem, że nie przeszkadza to innym i nie czerpie się z tego zysków materialnych - od 2007 r. na Islandii jest zakaz striptizu.

Na basenie strój kąpielowy trzeba mieć, ale dotyczy to jedynie dolnych partii ciała, za brak góry od bikini nie zapłacisz kary. Przed wejściem do basenu trzeba najpierw wziąć prysznic, koniecznie nago. Nie ma opcji skorzystania z basenu bez wykonania tej czynności, ponieważ pracownik kąpieliska, którego zadaniem jest dopilnowanie czystości ciał użytkowników basenu, z pewnością Cię upomni.

Z czego to wynika? Z dbałości o komfort i higienę. Woda do basenów pozyskiwana jest ze źródeł geotermalnych, jest już podgrzana - często trzeba ją nawet chłodzić. Zawiera też niewiele chloru.

Tak wygląda sytuacja w miejskich kąpieliskach. Niektóre kurorty - dla nieco bardziej wstydliwych turystów - w prysznicach zainstalowały zasłonki, jednak tam też są osoby, które pilnują, czy przypadkiem nie chcesz się umyć w stroju kąpielowym.

W dzikich ciepłych rzekach lub źródłach często można spotkać Islandczyków zażywających kąpieli nago. Nikogo to nie razi i nikomu nie przeszkadza. W takich miejscach trzeba koniecznie czytać różnego rodzaju tabliczki, często umieszczone są tam ostrzeżenia -  woda w źródłach może się bardzo nagrzewać i zmieniać temperaturę nawet kilka razy w ciągu doby.

Landmannalaugar-islandia

Ważne: gorące źródła, szczególnie te najpopularniejsze Landmannalaugar i Hveravellir, nie są wyposażone w systemy oczyszczające, z tego względu zwłaszcza u schyłku sezonu letniego są dosyć mocno zanieczyszczone bakteriami. Dlatego osobom, które mają osłabiony układ odpornościowy (w tym dzieciom i kobietom w ciąży), odradza się wówczas kąpiele w naturalnych zbiornikach.

Marzysz o zorzy polarnej na Islandii?

Darmowe kąpieliska: Fosslaug, Guðrúnarlaug, Reykjadalur, Landbrótalaug

Decydując się na kąpiel w darmowym i dzikim kąpielisku na Islandii, trzeba być przygotowanym na to, że nie będzie przebieralni ani prysznica, z tego względu najlepiej mieć już na sobie strój kąpielowy lub kąpielówki, no chyba, że wolisz się kąpać nago.

Fosslaug jest gorącym źródłem, które znajduje się w zakolu rzeki Húseyjarkvísl na północnym krańcu wyspy. Ten dziki basen jest zbudowany z kamieni w kształcie koła. Po kąpieli można się wybrać na podziwianie pobliskiego, zjawiskowego wodospadu - Reykjafoss.

Guðrúnarlaug to kolejne dzikie kąpielisko (z niewielką chatką-przebieralnią obok), tym razem usytuowane na północnym-wschodzie wyspy. Miejsce z obudowanym kamieniami owalnym basenem ma ponad 1000 lat! Ciekawostka: basen zrekonstruowano i ponownie otworzono w 2009 roku. Jego nazwa pochodzi od imienia właściciela - jednego z bohaterów najsłynniejszej islandzkiej sagi o miłosnym trójkącie, Saga Laxdæla.

Reykjadalur-islandia

A może off road na Islandii?

Reykjadalur (tłum. dolina pary) to wyjątkowo malownicza dolina, którą płynie gorąca rzeka oraz miejsce zasilające Reykjavik w ciepłą wodę. W rzece można się kąpać o każdej porze roku. Reykjadalur leży 50 km od stolicy Islandii.

Landbrótalaug na zachodzie wyspy (niedaleko klifów Gerðuberg) to dwie naturalne dziury w ziemi wypełnione geotermalną wodą z pobliskiego nieustannie buchającego parą jeziora (za gorącego na kąpiel). W basenach (które pomieszczą maks. 3 osoby) są kamienne siedziska, a temperatura wody ma około 36-42°C. Okolica jest podmokła i trochę pachnie siarką.

Czy Islandia na trekking to dobry pomysł?

Płatne kąpieliska na Islandii: Hveravellir, Hoffell, Blue Lagoon

Hveravellir to zlokalizowana w interiorze oaza gorących źródeł. Przestrzeń pełna okrągłych sadzawek z gorącą wodą, błotnych kociołków (z błotem w kolorze czerwonym i brązowym), mineralnych stożków tryskających parą wodną i gazami to wyjątkowe miejsce szczególnie warte odwiedzenia. W Hveravellir jest schronisko, pole namiotowe, prysznice i toalety. Wstęp: około 500 ISK.

Na południowym-wschodzie Islandii znajduje się Hoffell, kompleks naturalnych gorących źródeł w pobliżu końskiej farmy i jęzora lodowca. Basenów jest kilka, ale są niewielkie, dzięki czemu można zażywać kąpieli w kameralnym gronie. Wstęp: około 1000 ISK.

Po kąpieli warto podejść do koni, które są bardzo przyjazne, chętnie dają się głaskać i pozują do zdjęć.

Na półwyspie Reykianes w półudniowo-zachodniej części wyspy znajduje się Blue Lagoon (Bláa Lónið), kompleks geotermalnych kąpielisk ze SPA, sauną, łaźnią parową, kliniką leczenia chorób skórnych, hotelem i dwiema restauracjami. Błękitna Laguna to jedne z najsłynniejszych term na świecie bardzo lubiane przez turystów. Na miejscu oprócz kąpieli i luksusowych zabiegów pielęgnacyjnych można również skorzystać z masażu w… wodzie oraz kupić naturalne kosmetyki sygnowane marką Blue Lagoon.

blue-lagoon

Woda w Błękitnej Lagunie jest wyjątkowa i szczególnie dobrze wpływa na stan skóry, ponieważ to mieszanka 70% wody oceanicznej oraz 30% wody słodkiej, minerałów, alg i krzemionki. Wstęp: 7000-80000 ISK. Tak szeroki zakres cenowy wynika ze standardów dostępnych pakietów usług.

Relaks w ciepłej wodzie w otoczeniu gór, wulkanicznych zboczy, dymiących gejzerów lub śniegu to wspaniałe przeżycie, którego z pewnością warto doświadczyć. Pamiętaj, aby przestrzegać zasad panujących w danym miejscu, nie śmiecić i szanować przyrodę!

Poznaj oferty wycieczek na Islandię:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy