Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Gdzie zobaczyć zorzę polarną? Koło podbiegunowe i nie tylko

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
islandia-zorza-polarna

Miejsca do obserwacji zorzy polarnej są mniej więcej te same. Ten magiczny spektakl świetlny zobaczymy po przekroczeniu kół podbiegunowych. Szanse rosną nocami, pomiędzy wrześniem a marcem i w oddaleniu od sztucznego oświetlenia.

Miejsca na oglądanie zorzy - Islandia

Zorza polarna na Islandii to jedna z popularniejszych atrakcji tej pięknej wyspy na północy Europy. Kapryśna aurora borealis nie ukazuje się na zawołanie, więc wycieczka na Islandię w okresie jesienno-wiosennym nie da nam gwarancji obserwacji zorzy polarnej.

Najlepsze miejsca do polowania na zorzę na Islandii to:

  • lodowiec Jokulsarlon,
  • Park Narodowy Þingvellir.

A może wycieczka do Islandii na zorzę?

Zorza polarna w Norwegii

Kiedy zorza w Norwegii występuje najczęściej? Szanse na oglądanie aurory zwiększymy, jeśli odwiedzimy tę część Skandynawii pomiędzy październikiem a marcem. Rozświetlone feerią barw niebo widać w zasadzie na terytorium całego kraju od zapadnięcia zmroku do godziny 1. Najbardziej widowiskowe spektakle zdarzają się za kołem podbiegunowym.

lofoty-zorza-polarna

Fanom zorzy polarnej szczególnie polecamy norweskie Lofoty. Wyspa Austvagoya jest siedzibą Centrum Zórz Polarnych. W miejscowości Laukvika zobaczymy wystawy tematyczne, weźmiemy udział w szkoleniach, poznamy ciekawostki o zorzy.

A co ze słynnym Tromso? Zorza polarna w Norwegii północnej jest szczególnie dostępna dla Polaków dzięki tanim liniom lotniczym i bezpośrednim lotom do Tromso. Na plus przemawiają również przyjaźniejsze niż chociażby na Islandii czy Syberii temperatury oraz całkiem przyzwoita infrastruktura turystyczna.

Marzysz o zobaczeniu zorzy polarnej w Norwegii?

Finlandia - zorza polarna

Zorza polarna w Finlandii przyciąga turystów zimową porą do Kilpisjärvi. Wieś w Laponii leży nad jeziorem o tej samej nazwie, blisko góry Saanatunturi (1029 m n.p.m.) wchodzącej w skład Gór Skandynawskich oraz szwedzkiej granicy. Zamieszkują ją słynni Saamowie. W niedalekim sąsiedztwie jest też wioska Skibotn i lodowa wioska Igloo Village z prawdziwymi igloo do spania.

laponia-zorza-polarna

Na zorzę do Finlandii?

Zorza polarna w Polsce

Zorza nad Polską? Czy to w ogóle możliwe z geograficznego punktu widzenia? Naszemu krajowi daleko do okolic koła podbiegunowego. Jak jednak pokazują przeszłość i aplikacje do szukania zorzy, w Polsce bywa ona widoczna!

Zorza w Polsce - kiedy została zaobserwowana:

  • w 2015 r. w Kielcach,
  • w 2018 r. w województwie podlaskim,
  • w 2019 r. na Mazurach.

Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?

Poza Islandią, Norwegią, Finlandią i bardzo sporadycznie Polską na wycieczkę na zorzę polarną warto również wybrać się do:

  • USA na Alaskę. Na obserwację zorzy w tym amerykańskim stanie najlepiej pojechać do w Arktycznego Parku Narodowego. W ciągu dnia natomiast można uprawiać trekking wśród dziewiczej przyrody i wyjątkowych krajobrazów.
  • Rosji na Syberię. Najpopularniejszym miejscem na oglądanie zorzy polarnej w Rosji są okolice miasta Murmańsk niedaleko granicy z Norwegią. A kiedy jechać zobaczyć aurorę na Syberii? Od jesieni do stycznia, a na polowanie na zorzę polarną wybierajcie się zawsze w godzinach 18-1. Poza obserwacją nieba nocami w tej części Rosji w chłodniejszej części roku eksplorować można okolicę w psim zaprzęgu i skorzystać z relaksu w ruskiej bani.
    Chcesz obejrzeć zorzę w Rosji?
  • Kanady do Churchill. Miasto na dalekiej północy odwiedzajmy w sierpniu i wrześniu, a także od lutego do kwietnia. Wówczas wzrośnie prawdopodobieństwo zobaczenia aurora borealis na niebie. W te mało dostępne tereny oprócz zorzy turystów przyciągają także: surowy urok tajgi i tundry, niedźwiedzie polarne oraz walenie.

Najlepsze miejsca do obserwacji zorzy polarnej już znamy. Pozostaje ubrać się ciepło (najlepiej na cebulkę), mieć na nogach wygodne buty trekkingowe, spakować do plecaka termos gorącej herbaty i wysokokalorycznych przekąsek i przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Życzymy owocnych polowań na aurora borealis!

Polecamy wyprawy z Travelduck:

Zorza polarna Zorza na Islandii Gdzie na zorze

Proponowane wyjazdy