Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kitesurfing jesienią. Odkryj najlepsze spoty Afryki

Karolina Pchełka
Karolina Pchełka
Przeczytasz w 12 min 0
kitespoty-w-afryce-jesienia

Spoty na jesień w Afryce to Egipt, Wyspy Zielonego Przylądka, RPA, Mauritius i Tunezja z wyspą Djerba. Pewna pogoda, wiatry, boskie plaże, niezła infrastruktura.

Kierunek na kite’a: Wyspy Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka w Afryce to państwo wyspiarskie, na które składa się 10 wysp i 16 niewielkich wysepek. Geograficznie dzieli się je na 2 grupy: południowe Wyspy Podwietrzne i północne Zawietrzne, którym przyjrzymy się bliżej.

W skład wysp Zawietrznych wchodzą Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal i Boa Vista. Dwie ostatnie przyciągają najwięcej turystów i to tam znajduje się blisko ¾ infrastruktury turystycznej Cabo Verde. Nas będą interesować głównie z powodu spotów kitesurfingowych, które robią niemałe wrażenie na Europejczykach.

Plaże Sal na kitesurfing

Ok. 600 km na zachód od wybrzeży Czarnego Lądu trafiamy na jedną z wysp Zielonego Przylądka - Sal. Wyspa stanowi niesamowite kitesurfingowe odkrycie ostatnich dekad. Kilometry piaszczystych plaż i 333 ciepłe, bezdeszczowe dni w ciągu roku przyciągają turystów z całego świata.

wyspy-zielonego-przyladka-kitesurfing

Położenie Cabo Verde i jego wysp gwarantuje temperaturę oscylującą w granicach 25°C przez cały rok. Suchy, podrównikowy klimat i północny wiatr zapewniają doskonałe warunki do uprawiania kitesurfingu.

Spot w Sal znajduje się 20 min jazdy od lotniska w Zatoce Santa Maria.

Przed podróżą koniecznie przeczytaj dekalog odpowiedzialnego turysty.

Zatoka Santa Maria

Główna plaża zatoki to aż 8 km piaszczystego terenu, idealnego, by rozłożyć latawiec i wskoczyć z nim do oceanu. Lewa strona plaży jest zarezerwowana wyłącznie dla kajciarzy.

Płaska i płytka woda sprawiają, że spot w Santa Maria to doskonałe miejsce dla początkujących. Sprzyjający side-shore pozwala ćwiczyć pierwsze triki bez obawy o własne bezpieczeństwo. W przypadku wystąpienia niewielkiego przyboju, z którym nie możesz sobie poradzić, śmiało korzystaj z bezinteresownej pomocy instruktorów tutejszych szkół kite’a.

Im dalej w głąb oceanu, tym większe zafalowanie. Długie, regularne fale i północny off-shore zapewnią kapitalne warunki do wave ridingu i freestyle’u. Minimalna prędkość wiatru, jakiej możesz się spodziewać, przyjeżdżając do Santa Maria jesienią, to 15 w. Wówczas trwa tu jednak kitesurfingowy sezon, więc może wiać nawet do 25 w.

Spot w zatoce Santa Maria na Wyspach Zielonego Przylądka oferuje wszystko, czego potrzebujesz: oprócz idealnych warunków pogodowych i wiatrowych znajdziesz tu także hotele, wypożyczalnie sprzętu do kitesurfingu, rozwiniętą turystykę i bogate życie nocne.

Dowiedz się, jaki sprzęt i akcesoria powinien mieć adept kitesurfingu.

Wschodni kraniec Santa Maria

Wschodnia strona plaży i zatoki Sal jest dedykowana początkującym kitesurferom. Wiatry on-shore i side-on-shore wiejące w Leme Velho i Ponta Antonia oferują wspaniałe warunki do freeride’u i railey. Niewielkie, stabilne zafalowanie i brak przyboju sprawiają, że próbowanie swoich sił w kite dostarczy mnóstwa frajdy.

Kierując się na wschód wyspy, warto zahaczyć też o miejscowość Pedra de Lume. Znajduje się tu dół solny, dawna salina, umiejscowiona wewnątrz krateru wygasłego wulkanu.

Duże zasolenie wody w stawie sprawia, że jest to miejsce często odwiedzane przez kitesurferów, zwłaszcza początkujących - wyporność sprawia, że surfowanie staje się bajecznie proste.

Z kąpieli w solance korzystają również turyści niezainteresowani sportami wodnymi - tutejsza woda jest znana ze swoich właściwości leczniczych. 2 w 1! Skorzystasz?

Zachodni brzeg zatoki

Na zachodnim krańcu zatoki Santa Maria próżno szukać adeptów - to raczej miejsce dla bardziej doświadczonych kitesurferów, pragnących poczuć wiatr we włosach. Krótsze, nawet 3 m fale pozwolą na wysokie skoki i wydłużenie hang time’u. Dark slide, raley i zwroty z downloop’em? Tylko w Ponta Sino.

Przeczytaj: Przygotowanie kondycyjne do kitesurfingu.

Spoty dla zawodowców

Sal to nie tylko płaskie, bezpieczne laguny. Na wyspie znajdziesz miejsca, gdzie wymagany jest co najmniej zaawansowany poziom umiejętności uprawiania kitesurfingu.

zielony-przyladek

Secret Spot, Alibaba i Canoa, spoty znajdujące się w okolicy zachodniego cypla i zatoki to wymarzone destynacje dla tych, którzy mają totalną kontrolę nad latawcem i kierunkiem lotu. Wiatry side-shore i off-shore, kamieniste plaże i wysokie, długie fale - brzmi jak idealne warunki do freestyle’u, prawda?

Ekstremalna Ponta Preta

Jeśli Secret Spot, Alibaba i Canoa to spoty dla zaawansowanych, Ponta Preta przyciąga prawie wyłącznie kitesurfingowych freaków. Silny przybój gwarantuje ekstremalne przeżycia - by go pokonać, często trzeba wspomagać się mniejszymi falami. Silny off-shore i kamieniste dno stanowią dodatkową, choć często nieco niebezpieczną, atrakcję. Dark slide, one foot, back to blind, downloop i wyjątkowo wysokie, długie loty - tutaj możesz poszaleć.

Ponta Preta to raj nie tylko dla kitesurferów. Warunki wiatrowe przyciągają również windsurferów, którzy nieprzypadkowo organizują tutaj doroczne zawody PWA (Professional Windsurfers Association). Niesamowite triki i zupełny brak zasad - widowisko cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, jest moc!

Wymyślona wyspa

Anne Marie Louise d’Orléans, księżna de Montpensier, pokusiła się niegdyś o napisanie książki zatytułowanej “Wymyślona wyspa”. Dzisiejsza Boa Vista, czyli dosłownie “piękny widok”, to kraina piasku i sprzyjającego kitesurferom wiatru.

Piaski nawiewane z Sahary, pokruszone skały wulkaniczne i rafy koralowe sprawiają, że teren jest dość wymagający. Niedogodności transportowe rekompensują pływającym tu kitesurferom szerokie, białe plaże i krystalicznie czysta woda. Z punktu widzenia wypraw kitesurfingowych jesienią, Boa Vista jest największą konkurentką Sal.

Spoty na Boa Vista

Na Boa Vista najczęściej spotkamy wiatry typu off-shore, dlatego organizując wyprawę kite w te rejony, upewnij się, że potrafisz ostrzyć fale i dobrze manewrować latawcem.

Najbardziej popularnym spotem na Boa Vista jest Matador na Playa de Chave. Przybrzeżna laguna oferuje płaską taflę z okazjonalnymi, niskimi falami w głębi. Stabilny wiatr sprzyja nauce kitesurfingu.

Matador oferuje również atrakcje dla zaawansowanych - silny przybój przy mocnym off-shore będzie nie lada wyzwaniem dla fanów freestyle’u. Długie, sięgające 4 m fale są doskonałym polem do popisu dla skoczków i miłośników wave ridingu. Odważysz się wziąć udział w wodnej corridzie i wbić deskę w grzbiet fali?

Faliste Ervatao, English Reef i Varandinha

Na wysokości miasta Riu i na wschodzie wyspy fale osiągają apogeum - w English Reef rafa łamie wodę, wznosząc ją na wysokość nawet kilku metrów. Spot uważa się za ciekawy, ale bezpieczny. Przy już i tak utrudnionym przez silne off-shory powrocie na ląd nie przeszkadzają nam na szczęście niespodzianki w postaci skał.

Ogromne, zachodnie swelle i porywisty wiatr od lądu wiejący na plażach Ervatao stwarza wymarzone warunki dla profesjonalnych kitesurferów. Wysokie skoki, długie loty i niesamowita okazja do freeride’u czynią to miejsce jednym z najlepszych spotów Zielonego Przylądka.

zolw-morski-afryka-kite

Laguna Ervatao jest nieco spokojniejsza - płaska tafla zachęca adeptów kite. Zarówno początkujący, jak i profesjonaliści powinni jednak mieć oczy szeroko otwarte. Wracając na ląd, wypatrujcie zdradliwych skał i… morskich żółwi.

Skaliste klify lubią pojawiać się znikąd również w spocie Varandinha. Side-shore i side-on-shore dmą w tym miejscu z niespotykaną siłą, tworząc ekstremalnie wysokie fale na otwartym oceanie. Dobrą zabawę i niesamowitą panoramę dostajecie w prezencie.

Przeczytaj kite zimą - ruszaj do Azji!

Kitesurfing w RPA

Południowo-zachodnie wybrzeże Afryki zaprasza na kitesurfing! RPA oferuje stabilne wiatry do nawet 30 w. i temperatury powyżej 23 kresek przez 365 dni w roku. Najlepszym sezonem do uprawiania kite’a w tej części świata jest jednak polska jesień, która w Afryce na pewno będzie złota.

Kitesurfing w Republice Południowej Afryki to stosunkowo nowe odkrycie, jednak tutejsze spoty nie bez powodu znajdują się w światowej czołówce. To w RPA odbywa się jedna z najpopularniejszych imprez branżowych kite, Red Bull King of the Air. Doroczny konkurs przyciąga na Czarny Ląd kitesurferów z całego świata, a odbywa się w Cape Town, czyli Kapsztadzie.

Goeiemôre, Cape Town!

Kapsztad leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki, a ze swoją różnorodnością etniczną i kulturową tworzy największą metropolię RPA. Kosmopolityczna Afryka i europejska infrastruktura - to wokół tego miasta zgromadzonych jest najwięcej znanych na cały świat spotów kite.

Południowy Cape Peninsula

Cape Peninsula to skalisty, 75-kilometrowy półwysep, wcinający się w głąb Oceanu Atlantyckiego. Zwany po polsku Półwyspem Przylądkowym, jest położony na południowo-zachodnim krańcu Czarnego Lądu. Najwyższy szczyt półwyspu, Góra Stołowa, wnosi się nad Kapsztadem, Cape Point i Przylądkiem Dobrej Nadziei.

kapsztad-kitespot

Półwysep Przylądkowy słynie z doskonałego wiatru i spotów kitesurfingowych, gdzie swoje umiejętności szlifują zarówno doświadczeni, jak i początkujący. Po jego wschodniej stronie, wewnątrz zatoki False Bay, znajdziesz pierwszy z interesujących nas spotów RPA, Muizenberg.

Muizenberg na dobry początek

Płytka, ciepła woda, niewielkie fale i doskonały, mało porywisty wiatr sprawiają, że młodzi mieszkańcy Kapsztadu od lat wybierają spot Muizenberg jako miejsce swoich pierwszych treningów kite. Nie bez powodu miejsce to jest więc mocno rozwiniętym ośrodkiem szkoleniowym.

Usytuowanie Muizenberg w niszy pomiędzy górami a oceanem sprawia, że od czasu do czasu zrywa się tu wiatr z północnego-zachodu, gwarantując nieco frajdy również bardziej doświadczonym kitesurferom. Freestylerzy mogą liczyć na równe, długie grzbiety, jednak nie warto rezygnować z pianek - tutejszy off-shore bywa wyjątkowo zimny.

W tej części zatoki znajdziemy jeszcze jeden interesujący spot kite, Sunrise Beach. Podobnie jak w Muizenberg tutejsze wody zachęcają do nauki surfowania z latawcem, a stabilny on shore sprzyja powrotom na ląd. Do dzieła!

Off shore w Scarborough i Misty Cliffs

Okrążając półwysep, trafiamy na spoty kitesurfingowe dla nieco bardziej zaawansowanych - Scarborough i Misty Cliffs. Silny, północno-wschodni wiatr osiąga tu prędkość do 30 w., co przy jego kierunku od lądu nie sprzyja początkującym.

Bliskość rafy gwarantuje niesamowite fale, stworzone dla profesjonalnych jeźdźców. Rozbijająca się o skaliste brzegi tafla sprzyja trenowaniu freeride’u i freestyle’u.

Silne prądy lubią zwodzić kitesurferów - przed rozwinięciem latawca warto zaczerpnąć języka u tutejszych fanów kite’a, by dowiedzieć się, na co i gdzie uważać.

Fani wysokich, ponad 3-metrowych fal powinni zahaczyć też o Scarborough Point. Tutaj fale ostrzą najbardziej doświadczeni kajciarze, a silny i stabilny off-shore gwarantuje doskonałą zabawę. Uwaga na skały - są trudne do zauważenia i wyjątkowo ostre.

Noordhoek i Lagoon Beach

Zbliżając się do centrum Kapsztadu, trafiamy na stabilne wiatrowo spoty dla początkujących i średniozaawansowanych kitesurferów: Noordhoek i Lagoon Beach.

Noordhoek oferuje ogromną, 8-kilometrową pustą przestrzeń ze sprzyjającym wiatrem wzdłuż lub w stronę lądu. Side-on-shore i on shore bywają tu jednak wyjątkowo porywcze - wraz z upływem dnia mogą osiągnąć prędkość do nawet 40 w.

noordhoek-afryka-kitespot

Taka prędkość wiatru to niesamowite emocje dla kitesurferów szlifujących sztuczki, takie jak dark slide, one foot czy back to blind, jednak mogą przestraszyć początkujących. Adeptom polecamy więc intensywne treningi rankiem i odpoczynek na piaszczystej plaży wieczorem.

Lagoon Beach będzie nieco spokojniejsza - 50 m płycizny i niewielka laguna ukryta przed wiatrem stwarzają doskonałe warunki do oswajania się z latawcem. Jeśli nie masz sprzętu, a chcesz spróbować swoich sił w kitesurfingu, nie martw się - z pewnością uda Ci się wypożyczyć sprzęt, a nawet uzyskać pomoc pracowników jednej z tutejszych szkółek kite.

Szkoły kitesurfingowe w Kapsztadzie

Najpopularniejszym miejscem do uprawiania kitesurfingu w sercu Cape Town jest, jak sama nazwa wskazuje, Kite Beach. To częsta destynacja profesjonalistów, którzy trenują freeride i raily.

Plaża i wody ją opływające są dość zatłoczone, dlatego jeśli dopiero uczysz się sterować latawcem, uważaj na sąsiadów. Na baczności trzeba mieć się zwłaszcza o zachodzie słońca - świeci wówczas prosto w twarz.

Przy głównej plaży znajduje się bardzo dobrze zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu kitesurfingowego, Kite Kahunas.

Wyrusz na kite'a do Australii - podpowiadamy, dokąd się udać.

Kitesurfing z widokiem na Górę Stołową

Kolejnym spotem, który warto odwiedzić podczas wycieczki do Cape Town, jest Bloubergstrand. Uprawianie kite’a na Dolphin Beach gwarantuje doskonały południowo-wschodni wiatr side-on-shore.

bloubergstrand-afryka-kitesurfing

Najmocniej wieje między 14. a 16., a więc po południu. Wtedy też można podziwiać profesjonalistów z całego świata, którzy ostrzą fale na tle imponującej Góry Stołowej. Spot jest dość duży, aby każdy znalazł kawałek przestrzeni tylko dla siebie.

Kitesurfing Red Bull King of the Air na Big Bay

Na północ od Bloubergstrand trafisz na dystrykt doświadczonych kitesurferów, Big Bay. Wysokie, równe fale przyciągają amatorów freestyle’u. Wyjątkowo długie grzbiety pozwalają rozwinąć prędkość i trenować balansowanie deską kilka metrów ponad powierzchnią wody.

Big Bay jest dorocznym gospodarzem wspomnianej wcześniej imprezy, Red Bull King of the Air. Wydarzenie ma miejsce przeważnie zimą, w styczniu albo lutym. Jesienią będziesz mieć jednak okazję podpatrzeć w akcji zawodowców, przygotowujących się do konkursu. Naprawdę warto!

Po prawej i lewej stronie plaży możesz trafić na drobne skały. Weź przykład z windsurferów i trzymaj się lewej strony albo poradź się profesjonalistów ze szkoły kitesurfingowej Kite Kahunas.

Początkujący? Jedź do Langebaan

Położony na północ od Kapsztadu spot Langebaan jest jednym z najbezpieczniejszych i najlepiej przystosowanych miejsc do rozpoczęcia swojej przygody z kitesurfingiem.

Otoczony parkiem narodowym spot może pochwalić się rozległą laguną z płaską, niezbyt głęboką wodą. Jasnoniebieska tafla kryje się między wzgórzami, odcinającymi dopływ porywistych wiatrów oceanicznych.

langebaan-afryka-spot-kajt

Podczas gdy w Noordhoek i nad Lagoon Beach możesz odrobinę zmarznąć, w Langebaan wystarczy Ci cienka pianka ochronna. Ze względu na położenie w niszy między wyżynami tutejszy spot, podobnie jak ten w Muizenberg, słynie z wyjątkowo ciepłej wody.

Kitesurfingowy raj - Mauritius

Opuszczając Czarny Ląd i Cape Town, przemieszczamy się o ponad 4 000 km na wschód na Mauritius. Nazywana kitesurfingowym rajem wyspa to aż 161 km linii brzegowej i najlepsze spoty kite, jakie tylko możesz sobie wyobrazić. Jedziemy?

Południowy brzeg Mauritiusa wita nas płytkimi lagunami z płaską wodą i doskonałymi prądami. Le Morne stwarza idealne warunki dla początkujących kajciarzy - szerokie plaże umożliwiają łatwy start, a fale odbijające się od bocznych skał laguny sprzyjają freestyle’owi i freeride’owi.

Do spotu w Le Morne należą dwie z popularniejszych wśród amatorów kitesurfingu plaż: Bel Ombre i Pointe d’Esny.

Poznaj najlepsze miejsca na kitesurfing latem.

Z latawcem na Bel Ombre i Pointe d’Esny

Spokojne laguny z niewielkim zafalowaniem, otoczone niesamowitą i doskonale zachowaną rafą koralową, a także kilometrami białego piasku. To właśnie Bel Ombre i Pointe d’Esny.

O ile płaska woda sprzyja początkującym, o tyle porywisty wiatr przy brzegu może przeszkadzać w płynnym starcie z wody i plaży. Prądy powietrza w tej okolicy lubią być nieco kapryśne. Imponujące, 1,5-metrowe fale potrafią w kilka chwil zniknąć z powierzchni.

mauritius-na-kajta-jesienia

Przygotowując się do pływania na kite na Bel Ombre i Paradise Beach (inna nazwa Pointe d’Esny) warto dokładnie sprawdzać prognozy wiatrowe. Nie zapomnij też o zabraniu ze sobą obuwia ochronnego. Spotkanie z koralowcami jest przyjemne dla oka, dla skóry - niekoniecznie.

Mauritius dla początkujących

Początkujący kajciarze, którzy wolą próbować swoich sił na uboczu, z dala od tłumów, powinni odwiedzić Joyride, Palmar i Poste Lafayette. To spoty uczęszczane głównie przez miejscowych, którzy nie tylko podpowiedzą, gdzie możesz złapać dobre fale, ale też będą inspirującymi freestylerami: podglądanie miejscowych w akcji może Cię sporo nauczyć.

Klika kilometrów plaż, płaska, płytka woda i sprzyjający powrotowi na ląd on-shore sprawiają, że spoty te to idealne miejsce do nauki kitesurfingu.

W Joyride poćwiczysz triki i freestyle; w Palmar, gdzie wiatr wieje nieprzerwanie z prędkością ok. 30 w., potrenujesz szybką jazdę, natomiast w Poste Lafayette doszlifujesz starty z wody bez obawy, że trafisz stopą na koralowce lub skały.

Sprawdzisz ofertę wyjazdu na kite'a na Mauritius?

Wyższa szkoła jazdy na Mauritiusie

Północny i zachodni kraniec Mauritiusa to spoty dedykowane doświadczonym kitesurferom. Bain Boeuf, Trou Aux Biches, Flic-en-Flac i La Preneuse słyną z wysokich fal i niesamowitych plaż. Tutejsze wiatry są wyjątkowo zmienne, dlatego planując wypad nad wodę z deską, sprawdź, czy wieje z północy, północnego-zachodu bądź południowego-zachodu. Te prądy to Twoje zielone światło.

Trenując freestyle w Bain Boeuf i Trou Aux Biches, odkryjesz laguny z płytką ale mocno zafalowaną wodą. Skalisty brzeg wyłaniający się spod tafli w czasie odpływu zdecydowanie nie służy komfortowemu surfowaniu, dlatego, kiedy poziom wody spadnie, przenieś się na zachód wyspy.

flic-en-flac-mauritius-kitesurfing

Zachodnie Flic-en-Flac i La Preneuse należą do obszaru Tamarin Mauritius. W przeciwieństwie do spokojnej tafli lagunowych Bain Boeuf i Trou Aux Biches tutejsze wody mogą oznaczać mierzenie się z silnymi nurtami i wiatrem od lądu w stronę morza.

Pieczę nad odkrytymi, niechronionymi rafą koralową wodami sprawują jednak instruktorzy kilku szkółek kitesurfingowych znajdujących się w okolicy. Wspomagając się łodziami, stale nadzorują przestrzeń wodną wokół Flic-en-Flac i La Preneuse, służąc pomocą kitesurferom, którzy mają problemy z powrotem na ląd.

Jesienny kitesurfing nie tylko w Afryce! Zapraszamy do Brazylii.

365 dni wakacji w Egipcie

Położenie geograficzne Egiptu sprawia, że temperatura powietrza przez cały rok sięga powyżej 25 kresek. Przez 70% roku wieje wiatr sprzyjający kitesurferom. Jakie spoty kitesurfingowe w Egipcie warto odwiedzić?

Piaszczysta El Gouna

Wysokie temperatury i krystalicznie czyste wody Egiptu sprawiły, że turystyka w tym kraju stała się jedną z głównych gałęzi przemysłu. Na pustyniach powstają miasta dedykowane potrzebom zagranicznych wakacjuszy. Jednym z nich jest El Gouna, miasto zaprojektowane przez twórcę Eurodisneyland. Możesz więc spodziewać się bajecznych apartamentów, feerii barw i przepychu w nubijskim stylu.

El Gouna jest oddalona o 25 km od lotniska w Hurghadzie, a niezwykła infrastruktura to nie jedyne zalety tego miejsca. Kapitalny wiatr do uprawiania kitesurfingu i doskonale wyposażone spoty przyciągają adeptów kitesurfingu przez okrągły rok.

Nie bez powodu El Gouna szybko zyskała miano kitesurfingowej “Ziemi Obiecanej”. Stabilny północny lub północno-zachodni on shore wieje niemal nieprzerwanie z prędkością ponad 30 w. Piaszczyste dno jest miłą odmianą po dennych skałach Mauritiusa, a naprawdę ciepła woda pozwala na pływanie w komfortowej, cienkiej piance.

Główny spot w El Gounie jest znany z ponad półkilometrowej płycizny, gdzie woda nie przekracza głębokości metra. To idealne warunki dla początkujących kitesurferów. Szeroka plaża z białym piaskiem ułatwia start z lądu, a sprzyjający wiatr - powrót.

El Gouna utrzymuje się głównie z kite- i windsurfingu, stąd liczba szkół oferujących kursy kitesurfingu robi wrażenie. Odwiedzając spot, nasłuchuj uważnie, na pewno spotkasz kajciarzy z Polski.

Sławy Hurghady

Jeśli chcesz uczyć się od najlepszych i uścisnąć dłoń kitesurferom ze światowej czołówki, odwiedź Hurghadę. Godne polecenia są w tej okolicy dwie plaże: Jasmin Village i największa plaża miasta, znajdująca się przy szkole Colona Water Spots.

Wody przy Colonie są raczej płaskie, z niewielkim zafalowaniem. Z powodzeniem można tu jednak trenować kitesurfingowe triki i szkolić się w szybkiej jeździe. Główną atrakcją spotu jest oddalona o 300 m od brzegu wyspa - to tam zmęczeni kajciarze odpoczywają w cieniu… parasoli.

hurghada-egipt-kitespot

Jasmin Village oferuje bardziej intymne warunki. Spot oddalony o 20 km od centrum Hurghady nie jest aż tak popularny, jednak zdecydowanie lepiej zorganizowany. Wydzielone strefy sprawiają, że wind- i kitesurferzy nie wchodzą sobie w drogę.

Dasz się porwać na kitesurfing do Egiptu?

Skromna, ale niezwykła Hamata na kajta

Hamata leży niedaleko granicy z Sudanem i nie może pochwalić się takim bogactwem, jak El Gouna czy Hurghada. Jeśli zależy Ci na dobrym hotelu z basenem i drinkami z parasolką - będziesz rozczarowany. Jeśli jednak w imię kitesurfingu jesteś w stanie żywić się codziennie w prawdopodobnie jedynej, rybnej knajpie w mieście, zostań, najlepszy wiatr do kitesurfingu w Egipcie jest tego wart.

Fale osiągające wysokość 1,5-3 m, silny side-on-shore i niezwykła rafa koralowa są zdecydowanie warte przyjazdu do Hamaty. 5 km wybrzeża, krystalicznie czysta woda i urokliwe centrum miasta zapraszają na kite’a!

A co z rafą koralową? Spokojnie, nie ma się czego obawiać - będziesz podziwiać ją głównie z daleka (jest oddalona od brzegu o dobre kilkaset metrów), choć, jeśli sobie tego życzysz, możliwe jest również podpłynięcie bliżej. W tym wypadku koniecznie zabierz ze sobą buty do pływania i maskę. Podwodny świat ma wiele do zaoferowania.

Salaam, Tunisia!

tunezja-na-kajta

Idąc dalej tropem najlepszych spotów kite na jesień, opuszczamy Afrykę, jednak nie geograficznie, a fizycznie. Groblą zbudowaną przez Rzymian dostajemy się na Djerbę, tunezyjską wyspę, na której szkoły kitesurfingowe dla początkujących rosną jak grzyby po deszczu.

Pustynna Djerba

Ze względu na swoje położenie Djerba jest wyspą pustynną o suchym klimacie. Otaczające ją wody należą jednak do najcieplejszych nad Morzem Śródziemnym, a niewielka powierzchnia wyspy i przewaga nizin sprawiają, że wiatr nie natrafia na swej drodze na żadne naturalne przeszkody: wieje, aż miło.

Mimo stabilnych wiatrów termicznych o prędkości ok. 20 w. morze wokół Djerby jest słabo pofalowane. Płaska tafla i często spotykane płycizny stwarzają więc wspaniałe warunki do nauki kitesurfingu. Bardzo dobrze wyposażony spot i szkołę kite znajdziecie m.in. w lagunie Souk el-Ghibli.

Półwysep z widokami

Jesteś doświadczonym kajciarzem, więc rezygnujesz z Tunezji, obawiając się nudy Djerby? Daj jej jeszcze jedną szansę na półwyspie Borj Kastil. Strona od morza oferuje jedne z największych fal na Djerbie. Nie przekraczają co prawda wysokości 2 m, ale wyjątkowo długie grzbiety sprzyjają trenowaniu dark slide, freestyle’u i szybkiej jazdy.

kitesurfing-w-afryce

Wciąż nie jesteście przekonani? Ostatecznym argumentem niech będzie wyobrażenie zachodu słońca podziwianego z poziomu wody, gdzie po jednej stronie rozciąga się śnieżnobiała plaża, po drugiej monumentalne ruiny hiszpańskiego fortu.

Gorące Maroko na kite’a

Na granicy Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego leży kraina kolorów, pysznego jedzenia, róż i… kotów. Maroko to kilometry piaszczystych plaż i całoroczna przygoda dla kitesurferów. Gdzie szukać najlepszych spotów?

Kusi w Essaouirze

Essaouira, a po polsku As-Suwajra, reklamuje się jako “miasto wiatrów”. Latem upały chłodzi wiatr zwany “alizee”, natomiast kitesurferzy przez cały rok mogą liczyć na pomoc silnego południowego Kusi.

Średnia prędkość wiatru na spocie w Essaouirze to 15-25 w. przy stabilnych on-shore i side-shore zapewniających zróżnicowane fale. To miejsce polecane zarówno doświadczonym, jak i początkującym kitesurferom. Spróbuj swoich sił we freeridzie i zmierz się z przybojem w okolicy bastionu północnego (stare mury obronne w porcie), na wzmocnienie zajadając świeże, grillowane ryby i specjały oferowane w medynie.

maroko-spot-kitesurfing

Piaszczyste plaże przyciągają tłumy turystów, ale nie wszystkich interesuje tylko kitesurfing. Specyficzny zapach portu i tutejszego targu mogą zniechęcać, jednak stare miasto Essaouiry jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Warto pamiętać, że bez umiejętności negocjacji sporo przepłacisz.

Wietrzna Dakhla na kitesurfing

Tuż obok linii piasków Sahary Zachodniej położony jest kolejny kitesurfingowy spot Maroka, Dakhla. Piaszczyste plaże i wspaniałe widoki przyciągają turystów, a mocne wiatry z północy i południa czynią to miejsce wyjątkowym z punktu widzenia kitesurfingu.

W Dakhli spotykają się dwa fronty atmosferyczne, Kusi i Kaskazi, dlatego przy odrobinie szczęścia i planowania wyjazdu w oparciu o prognozy pogody wskoczysz na naprawdę niezłe fale.

Cypel dzieli spot na dwie części: dla początkujących i dla zaawansowanych kitesurferów. Od zatokowej strony cypla laguna jest płaska i przewidywalna, z niewielkim zafalowaniem. Po stronie oceanicznej można spotkać profesjonalnych kitesurferów ćwiczących freestyle i freeride.

Podczas gdy u nas rozpoczyna się jesień, w Maroko zbliża się pora deszczowa, dlatego woda może być nieco chłodna. Na kite’a w Dakhli koniecznie zabierz ze sobą piankę i buty do pływania. Muszle i występujące okazjonalnie skałki mogą boleśnie ranić stopy.

Zobacz wyjazdy z travelduck.pl:

Kitesurfing

Proponowane wyjazdy