Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa w Bieszczady. Krótkie trasy dla początkujących i nie tylko

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 5 min 0
Bieszczady dla początkujących - porady i najlepsze trasy

Planujesz pojechać w Bieszczady pierwszy raz? Zastanawiasz się, jak przygotować się do wyjścia w tamtejsze góry? A może nie wiesz, które krótkie szlaki w Bieszczadach będą idealne dla początkujących piechurów? Sprawdź nasze topowe trasy i rozkochaj się w klimacie nietkniętej ludzkimi rękami natury, ciszy i górskiego spokoju. Znajdziesz tu najbardziej malownicze szlaki w Bieszczadach wraz z informacją o tym, co oznaczają ich kolory i jaki jest czas przejść. Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co warto wiedzieć, ruszając na piesze wycieczki w Bieszczady?
 2. Co oznaczają kolory szlaków turystycznych w Bieszczadach?
 3. Jakie są łatwe trasy w Bieszczadach?

Piesze wycieczki w Bieszczady – co warto wiedzieć, zanim ruszysz na szlak?

Bieszczady, mimo że coraz chętniej odwiedzane, nie są jeszcze tak skomercjalizowane, jak inne pasma polskich gór. Jeśli przywykłeś do tego, że na każdym rogu jest sklep, bankomat czy apteka, to pierwsza wizyta w tym regionie może Cię nieco zaskoczyć. Dlatego przed wyjazdem, warto się odpowiednio przygotować. 

 

bieszczady-najlepsze-trasyZdjęcia: Sylwia Bartyzel, Marek Piwnicki / Unsplash

Najważniejsze jest spakowanie podręcznej apteczki w niezbędne leki, plastry i środki dezynfekujące oraz przygotowanie gotówki – w Bieszczadach nadal w wielu miejscach nie ma możliwości płacenia kartą.

Weź też pod uwagę, że odległość pomiędzy większymi miastami jest dosyć duża, a bieszczadzka baza schroniskowa jest bardzo skromna. Jeżeli więc myślisz o całodziennych wędrówkach, zabierz ze sobą odpowiedni prowiant i zapas wody. Do plecaka spakuj też coś ciepłego w razie pogorszenia pogody i pelerynę przeciwdeszczową.

Kolory szlaków turystycznych w Bieszczadach

Każdy początkujący piechura po prostu powinien trafić w Bieszczady. Piesze wędrówki w tym rejonie zachwycają widokami, a jednocześnie nie są zbyt skomplikowane i oblegane. Bez trudu znajdziesz tu trasy, które nie mają ostrych podejść i dużych wymagań kondycyjnych. 

Zaczynając przygodę z wędrówkami górskimi, trzeba wiedzieć, że każdy szlak jest oznaczony kolorem – co ważne, kolory te wcale nie oznaczają poziomu trudności. Na trasie znajdziesz pięć szlaków:

 • czerwony – główny. Prowadzi przez najciekawsze i najbogatsze przyrodniczo miejsca – z pewnością znajdziesz na nim najładniejsze krajobrazy;
 • niebieski – najdłuższy. Jest to tzw. ścieżka dalekobieżna;
 • zielony – umożliwia dojście do jakiegoś interesującego miejsca, do którego nie prowadzi żadna inna droga;
 • żółty – krótki szlak łącznikowy, niekiedy także dojściowy;
 • czarny – krótki szlak dojściowy. Prowadzi do miejsca, do którego nie można dotrzeć inną drogą.

Sprawdź jakie są najpiękniejsze trasy w Bieszczadach

Łatwe trasy w Bieszczadach dla początkujących

Zdecydowana większość szlaków leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przed wejściem na trasy bieszczadzkie konieczne jest zakupienie biletu wstępu. Opłata nie obowiązuje w okresie zimowym. 

Szczyty górskie w Bieszczadach oferują masę widokowych wrażeń dla piechurów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem górskim. Ci, którzy lubią dłuższe wędrówki i są zaawansowani w marszu wyczynowym, mogą łączyć różne odcinki i tworzyć z nich bardziej obszerne szlaki. Bieszczadzkim klasykiem jest np. droga z Wołosatego, przez Rozsypaniec, Halicz oraz Tarnicę. Malownicze pejzaże zapewnia też przejście Caryńskiej i Wetlińskiej. 

Bukowe Berdo – 1311 m n.p.m.

Ruszając w Bieszczady pierwszy raz, warto uporać się z nieco trudniejszym odcinkiem wiodącym na Bukowe Berdo. Jest to masyw górski, który ma postać podłużnego pasma o wierzchołkach: Szołtynia (1201 m n.p.m.), Połonina Dźwiniacka (1238 m n.p.m.) Bukowe Berdo (1311 m n.p.m) – przez niektórych także nazywane Połoniną Dźwiniacką. Charakteryzuje się liczną obecnością piaskowcowych skałek i grzbietem porośniętym krzewiastą formą jarzębiny. Z góry, szczególnie z najwyższego wierzchołka, zobaczysz panoramę na północ i wschód, z której dobrze widać rozległe tereny ukraińskie. 

bukowe-bero-bieszczady

Zdjęcie: Wojciech Celiński / Unsplash

Najkrótszą drogą wiodącą na połoninę jest żółty szlak z Mucznego. Trasa Muczne – Bukowe Berdo – Krzemień – Przełęcz Goprowska to ok. 7 km i 3,20 h marszu. Dotarcie do Mucznego po sezonie letnim jest możliwe tylko własnymi środkami transportu. Latem na tej trasie kursuje transport publiczny z Ustrzyk Górnych. Będąc w Mucznem, zajrzyj do Pokazowej Zagrody Żubrów, do której każdego roku przybywa wielu turystów.

 • Czas przejścia: szlak żółty z Mucznego – 3:20 h

Połonina Caryńska – 1297 m n.p.m.

Polecane trasy w Bieszczadach oferują zachwycające widoki. Jednym z takich szlaków jest droga na Połoninę Caryńską. To kierunek bardzo popularny i chętnie odwiedzany przez początkujących włóczykijów. Znajduje się między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Masyw Połoniny Caryńskiej ma cztery wierzchołki, a najwyższych z nich jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m). Będąc na szczycie, zobaczysz odległe o ponad 100 km ukraińskie Gorgany i oddalone o ok. 180 km Tatry.

polanica-trasy-w-bieszczadach-poczatkujacy

Zdjęcie: Marek Piwnicki / Unsplash

Najłatwiejsza trasa zaczyna się na parkingu Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to szlak zielony, krótki (4 km), ale dosyć stromy – suma podejść wynosi 386 m. Na tym odcinku nie forsuj tempa marszu od samego początku, ponieważ wysokość zdobywa się szybko – wychodząc ponad linię drzew, masz już tylko kilkanaście minut do osiągnięcia celu – szczytu Połoniny. Po wyjściu na grań szlak zielony łączy się ze szlakiem czerwonym. Idąc ok. 15 minut, dotrzesz do szczytu Połoniny Caryńskiej (Kruhly Wierch 1297 m n.p.m) skąd widać najpiękniejsze widoki na cały regon. Tutaj trasa dobiega końca i możesz wracać do punktu wyjścia.

Jeżeli jednak czujesz się na siłach i chcesz zobaczyć na tym odcinku jeszcze więcej, rusz grzbietem w kierunku Ustrzyk Górnych. Obierz trasę oznakowaną na niebiesko i kieruj się na Rawkę. Potem zielonym szlakiem zejdź z powrotem na parking. Ta przedłużona pętelka dostarczy Ci mnóstwa niesamowitych widoków.

 

 • Czas przejścia: szlak zielony z Połoniny Wyżniańskiej – 2h

Rozsypaniec i Halicz – 1280 i 1333 m n.p.m.

Kolejna pozycja w zestawieniu bieszczadzkich szlaków to Rozsypaniec z Haliczem. Trasę możesz pokonywać w dowolnym kierunku, ale najlepiej zacząć z Wołosatego w stronę Przełęczy Bukowskiej. Na starcie szlaku w Wołosatem znajdziesz duży parking. Początkowy fragment (ok. 1,5 km) wiedzie drogą asfaltową, potem droga zmienia się w ubitą kamienistą ścieżkę gruntową, która wije się na długość ok. 6 km. 

Spacer jest łatwy, przyjemny i odbywa się w osłonie drzew, które dają przyjemną ochłodę przed palącym letnim słońcem. Ten fragment jest okazją do odprężenia i oderwania się od turystycznego tłumu. Możesz tu złapać klimat bieszczadzkiej samotności i rozkoszować się leśną ciszą. Droga przez cały czas dyskretnie wznosi się w górę, pozwalając Ci niepostrzeżenie zdobywać kolejne metry wysokości. Na trasie miniesz Przełęcz Bukowską, a gdy odcinek asfaltowo-kamienny dobiegnie do końca, możesz liczyć już tylko na przyjemny marsz połoninami. 

Kiedy dotrzesz do wysokości drewnianej wiaty, szlak zacznie odbijać od drogi w lewo i zmieni się jego kształt. Od teraz droga będzie wąską, krętą ścieżką, która zacznie ostrzej wznosić się w górę. Po kilkunastu minutach marszu zobaczysz urokliwy widok na otaczające góry i połoninę, a po pokonaniu kolejnego odcinka staniesz na szczycie Rozsypańca (1280 m n.p.m.). Droga z Przełęczy Bukowskiej do Rozsypańca ma ok. 1 km, a jej przejście zajmuje 30 minut. Możesz tu zrobić pierwszy przystanek i nasycić oczy widokami. Do odpoczynku zachęcają wygodne ławeczki. 

Wybierając ten szlak, możesz wejść na Rozsypaniec i na nim zakończyć wędrówkę. Warto pokusić się jednak o zdobycie leżącego tuż obok Halicza. Aby tego dokonać, wystarczy oddać trochę zdobytej wysokości z Rosypańca, żeby zaraz potem powoli zacząć znowu się wspinać, na trzeci co do wysokości szczyt polskich Bieszczadów: Halicz (1333 m n.p.m.). Przejście całego fragmentu z Rozsypańca na Halicz wynosi 1,2 km i nie powinno zająć więcej niż 30–40 minut.

 • ⏰Czas przejścia: szlak czerwony z Wołosatego – 2:30 h

Tarnica – 1346 m n.p.m.

Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Przede wszystkim na Tarnicę (1346 m). To najwyższy i zdecydowanie najbardziej atrakcyjny punkt widokowy tego pasma górskiego. Tarnica należy do Korony Gór Polski i można z niej dostrzec panoramę najbliższych grzbietów polskiej części Bieszczadów, w pogodne dni można dostrzec: 

 • Tatry,
 • Gorgany,
 • Ostrą Horę,
 • Połoninę Równą,
 • Połoninę Krasną,
 • Świdowiec.

Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych uda Ci się zobaczyć również: Pasmo Wyhorlacko-Gutyjskie, Góry Ignis, górę Vlădeasa i Pietrosula Rodnei w Górach Rodniańskich.

tarnica-karkonosze

Zdjęcie: Lukasz Szmigiel / Unsplash

Szczyt Tarnicy ma osobliwą sylwetkę – jest wąski, ostry i nieco wydłużony. Ma dwa wyraźne wierzchołki, które są udekorowane złomiskami skał, bruzdami naturalnych zagłębień i resztkami wojennych okopów. Od sąsiedniego masywu Krzemienia oddziela go głęboka Przełęcz Goprowska, natomiast z Szerokim Wierchem łączy się ostro wciętą w grzbiet przełęczą o wysokości 1286 m, od której pochodzi nazwa góry.

Na Tarnice wiedzie łatwa trasa w Bieszczadach, która prowadzi niebieskim szlakiem z Wołosatego. Trasa nie jest skomplikowana, jedynym wymagającym odcinkiem jest przewyższenie, na które wchodzisz po niezbyt wygodnych schodach. Dalej tuż za parkiem przechodzisz przez krótki odcinek łąki, a następnie w górę do lasu – wzdłuż jednego z dopływów Wołosatki. Kiedy wyjdziesz ponad granicę lasu, zaczniesz wspinać się w górę na przełęcz Władysława Krygowskiego (znaną jako Siodło pod Tarnicą – 1275 m n.p.m). Stąd na szczyt maszerujesz już szlakiem żółtym i w ciągu ok. 15 minut osiągasz szczyt.

 • ⏰Czas przejścia: szlak niebieski z Wołosatego – 2:00 h

Odwiedź Bieszczady i inne polskie góry - Sprawdź wycieczki na TravelDuck.pl:

Trekking Trekking letni Gdzie na trekking W gorach

Proponowane wyjazdy