Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Nurkowanie z wrakami - top 10 najciekawszych miejsc na świecie

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 5 min 0
nurkowanie-z-wrakami

Nurkowanie na kolorowych rafach wśród bogatej fauny fascynuje tysiące śmiałków na całym świecie. Są również tacy, którzy w sposób szczególny pokochali nurkowanie z wrakami. Fani eksplorowania głębin, poszukiwacze skarbów i pogromcy tajemnic zaginionych statków mogą realizować swoją pasję niemal w każdym zakątku świata. Oto najciekawsze zatopione okręty (i nie tylko) na świecie.

Nurkowanie - Egipt i historia Thistlegorm

Sharm El-Sheikh to egipski kurort, do którego każdego roku ściągają miliony turystów spragnionych słońca i transparentnej morskiej wody. Miasto stanowi też jedną z najpopularniejszych baz do nurkowania głównie ze względu na obecną tu różnorodność świata morskiego. Oprócz niemal 1000 gatunków ryb nurkowie mogą podziwiać podwodne ogrody koralowców rozciągające się wzdłuż wybrzeża półwyspu.

Nurkowanie w Egipcie to także podróż w głąb historii. Na dnie, ponad 122 m pod powierzchnią, znajduje się wrak brytyjskiego kontenerowca z czasów II WŚ. Statek Thistlegorm, o długości 126 m i szerokości 17,5 m został zbudowany w 1940 roku i wcielony do marynarki wojennej. Rok później, załadowany zaopatrzeniem dla sił brytyjskich, odbył rejs wzdłuż wybrzeży Afryki. Zatopiony na Morzu Czerwonym przez niemieckie bombowce, długo pozostawał poza obszarem zainteresowania nurków amatorów.

egipt-nurkowanie

Prawdziwy boom na nurkowanie rekreacyjne w pobliżu Thistlegorm nastąpił w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś to jedno z najpopularniejszych tego typu miejsc na świecie. Nurkowie mogą zobaczyć zatopione wraz ze statkiem motocykle, ciężarówki Bedforda, a nawet karabiny Lee Enfield. Ale to nie wszystko. Przez lata w zakamarkach wraku osiedliły się przeróżne formy życia, w tym liczne gatunki ryb takich jak barakudy, ostroboki czy hajduczki.

Wiesz, że w Egipcie safari nurkowe organizowane są również z komfortowymi noclegami na jachtach?

Morze Czerwone - nurkowanie wśród ładunków wybuchowych i Prosecco

Kilkadziesiąt mil morskich na południe od wraku Thistlegorm znajduje się inne popularne miejsce do nurkowania - zachowany w fantastycznym stanie wrak Umbrii. Statek osiadł zaledwie 5 km od Port Sudan na niewielkiej głębokości, między 20 a 30 m pod powierzchnią wody. Łatwa dostępność sprawia, że jego częstymi gośćmi są początkujący nurkowie.

Historia statku Umbria jest bardzo zawiła. Od 1911 roku kursował pod nazwą Bahia Blanca jako transportowiec towarowo-pasażerski między portem w Hamburgu a Ameryką Południową. I WŚ zastała go u wybrzeży Argentyny. Władze kraju zarekwirowały statek i wcieliły do swojej floty. W połowie lat 30. XX wieku dzisiejszą atrakcję dla nurków zakupiły Włochy.

W 1940 roku, już pod nazwą Umbria, statek wypłynął do włoskich kolonii w Afryce Północnej z wyposażeniem dla wojsk, ale został zatrzymany przez Brytyjczyków. Kilkanaście godzin później, w dniu, w którym Włochy włączyły się do wojny, kapitan statku zdecydował o zatopieniu go pod pretekstem działań ratunkowych. Powodem decyzji było to, co dziś mogą podziwiać fani nurkowania.

nurkowanie-profesjonalne

A chodzi o trzy samochody Fiat Topolino 1100, wyprodukowane na potrzeby wojska stacjonującego na terenie pustynnym i kilka tysięcy butelek Prosecco, ale przede wszystkim ogromną ilość ładunków wybuchowych. Uwaga: obowiązuje zasada, że nurek nie może niczego dotykać ze względów bezpieczeństwa.

Kolejną atrakcją wraku Umbria jest rafa koralowa, na której spoczął i w którą… wrasta. Podczas nurkowania we wraku można zobaczyć rodzące się ogrody koralowe na barierkach i metalowych częściach statku.

Nurkowanie z wrakiem, który został rafą

Nie zawsze wraki podziwiane przez miłośników nurkowania pociągają za sobą na dno dramatyczne historie. USS Oriskany to przykład okrętu, który pod wodą spełnia misję ważną dla oceanicznej flory i fauny. Ten amerykański lotniskowiec powstał w nowojorskiej stoczni w 1944 roku.

Służył w US Navy podczas wojen w Korei i Wietnamie, a następnie przeszedł na zasłużoną emeryturę w 1976 roku. Długo potem czekał na złomowanie, w międzyczasie zagrał w filmie, aż w końcu został celowo zatopiony 37 km od brzegu miasta Pensacola na Florydzie i dziś stanowi nie lada atrakcję dla nurków.

Próżno szukać na jego pokładzie skarbów, a nawet zastygniętych w czasie przedmiotów. Jednak fani nurkowania wśród flory i fauny oceanicznej docenią bogactwo żyjących tam gatunków.

Celem zatopienia jednostki było utworzenie największej sztucznej rafy koralowej, która dziś zwyczajowo zwana jest Great Carrier Reef, w nawiązaniu do angielskiej nazwy Wielkiej Rafy Koralowej.

Nurek rekreacyjny może zobaczyć tam niesamowite okazy tuńczyków, graników czy serioli.

nurkowanie-dla-poczatkujacych

Nurkowanie na cmentarzysku wraków w atolu Bikini

Prawdziwą przygodą może okazać się nurkowanie w Oceanie Spokojnym, a dokładnie w atolu Bikini w archipelagu Wysp Marshalla. Właśnie to miejsce stało się poligonem doświadczalnym w lipcu 1946 roku, gdy Amerykanie postanowili sprawdzić odporność swojej floty na wybuch bomby atomowej. Starcie przegrali, ale dzięki temu dziś atol Bikini należy do ulubionych miejsc nurków.

Trudno tam o bujną florę i faunę oceaniczną, ale nurkowie mogą zobaczyć wraki kilku flagowych modeli statków z czasów II WŚ spośród 40 okrętów, które zatonęły podczas próby. Na dnie leży pancernik Arkansas, zarekwirowany przez Amerykanów japoński pancernik Nagato, z którego w 1941 roku zlecono atak na Pearl Harbor, a także dłuższy od słynnego Titanica lotniskowiec US Saratoga.

Wysepki atolu są dziś niezamieszkałe, głównie ze względu na wysokie napromieniowanie tutejszej gleby. Ale spokojnie, nic nie zagraża zdrowiu nurkujących.

Nurkowanie wrakowe na Kajmanach

Rosyjski Niszczyciel #356 nie został bohaterem wojennym. Wodowany w 1984 roku ze stoczni w rosyjskiej Nachodce zasilił flotę Kuby, ale nigdy nie uczestniczył w morskich bitwach. Statek zakupiły w końcu władze Kajmanów, które zatopiły go, aby utworzyć sztuczną rafę. W ten sposób okręt, noszący od tej pory nazwę Captain Keith Tibbett, zyskał drugie życie i sławę wśród nurków.

Pomimo zwykłej historii jest w nim coś niezwykłego. Podczas sztormu statek przełamał się na dwie części, co sprawiło, że nurkowanie jest tu łatwe i niezwykle ciekawe. Dostępne są wszystkie pokłady okrętu, w których żyją m.in. mureny i ślimaki nagoskrzelne. Niedaleko znajduje się Park Morski Bloody Bay na Małych Kajmanach, gdzie nurek może zobaczyć niesamowite ściany koralowe.

nurkowanie-amatorskie

Cypr - nurkowanie wokół Zenobii

Wakacje na Cyprze? Oprócz pięknych plaż, malowniczych miasteczek i flamingów można tu spędzić czas na nurkowaniu wokół niesamowitego wraku statku Zenobia, który osiadł na dnie 40 m pod powierzchnią wody. Transportowiec w 1980 roku wypłynął z Malmo, mając za cel Tartus w Syrii.

Po postoju w ateńskim Pireusie kapitan zauważył błędy w skomputeryzowanym systemie balastowym. Następny przystanek w porcie w Larnace zakończył się tragicznie - statek zaczął tonąć. Udało się uratować załogę Zenobii, ale pozostał cały przewożony ładunek. Nurek we wraku znajdzie ciągniki i przegubowe samochody ciężarowe, a także wiele przedmiotów używanych na co dzień przez załogę.

Statek wygląda tak, jakby zatrzymał się w nim czas. Nurkowanie w Zenobii daje także możliwość podziwiania wielu gatunków zwierząt, takich jak żółwie, barakudy, graniki czy oblady. Wrak robi wrażenie ze względu na swoje rozmiary - 172 m długości i 26 m szerokości.

A może wybierzesz wycieczkę rowerową po Cyprze?

Nurkowanie - wrak samolotu w Milne Bay

Niedaleko wybrzeża Papui Nowej Gwinei przy wiosce Boga Boga nurkowie dla odmiany znajdą wrak samolotu, a dokładnie amerykańskiego bombowca Blackjack B17. Maszyna spadła do oceanu w 1943 roku podczas działań wojennych na Pacyfiku, wracając do bazy. Zawiodła pogoda i silniki, a dodatkowo w baku zabrakło paliwa.

Nurkowanie najlepiej rozpocząć na łodzi nurkowej. Samolot w niemal nienaruszonym stanie leży na piaszczystym dnie na głębokości 45 m. Z łatwością można eksplorować kokpit i wieżyczki strzelnicze, a także podziwiać rozgwiazdy i liliowce, które osiedliły się na kadłubie. Atrakcją dla nurków są pływające wokół ławice kilkunastu gatunków ryb, niekiedy nawet graniki.

Marzysz o Oceanii? Zarezerwuj podróż do Papui Nowej Gwinei!

Luksusowy liniowiec - nurkowanie na Vanuatu

Na Pacyfiku, w pobliżu Vanuatu, żądny przygód nurek odnajdzie wrak wielkiego luksusowego amerykańskiego liniowca. SS President Coolidge o długości 183 m wypłynął w swój dziewiczy rejs w 1931 roku i przez kolejne 11 lat stanowił luksusowy transport na trasie San Francisco - Manila.

W roku 1942 został wcielony do amerykańskiej floty wojennej jako transportowiec wojskowy. Podczas jednego z rejsów w pobliżu Vanuatu wpłynął na dwie miny. Kapitan osadził statek na mieliźnie i zarządził ewakuację załogi. Okręt w końcu zsunął się ze stanowiącej dziś atrakcję dla nurków rafy koralowej i spoczął na dnie.

To świetny obiekt do nurkowania dla początkujących i zaawansowanych. Oferuje kilkanaście miejsc nurkowych na różnych głębokościach. Ze względu na łagodne zatonięcie wrak zachował się w niemal nienaruszonym stanie i obecne można zobaczyć tam pełne wyposażenie, a także znajdującą się nieopodal rafę i kilkadziesiąt gatunków ryb.

Nurkowanie w Europie - wrak w okolicy Chorwacji

Wydarzenia związane z SS Baron Gautsch należą do tragicznych. Wrak znajdujący się u wybrzeża Chorwacji pochłonął prawie 130 ofiar. Zanim  do tego doszło i zatopiony okręt stał się ciekawym miejscem do nurkowania, Baron służył we flocie austrowęgierskiej. Został powołany do służby w 1908 roku, a już 6 lat później wpłynął na pole minowe położone przez rodzimą marynarkę wojenną.

nurkowanie-wraki-statkow

W latach 20. wrak służył marynarzom jugosłowiańskim jako miejsce do ćwiczeń manewrów. Nie należy on do największych - ma 84,5 m długości i niecałe 12 m szerokości. Jest mocno zniszczony i rozczłonkowany. Mimo to zachęca do nurkowania ze względu na mnogość zakamarków i dostępność. Położony jest na piaszczysto-kamienistym dnie na głębokości od 28 do 40 m, a jego kadłub obrastają algi i gąbki.

A może rejs po Chorwacji?

Nurkowanie z wrakami - Bałtyk

Dno Bałtyku usiane jest wrakami. Szacuje się, że tylko wzdłuż polskiego wybrzeża, od wyspy Wolin po Mierzeję Wiślaną, leży niemal 2 tys. zatopionych okrętów. Nurkowanie pozwala na obejrzenie z bliska U-Bootów i niemieckiego lotniskowca z czasów II WŚ, a także świadków wielkich katastrof - okrętów Steuben, Goya i Wilhelm Gustloff, na których w 1945 roku utonęło kilka tysięcy uchodźców wojennych.

Wprawne oko wytrawnego nurka na dnie Bałtyku dostrzeże jednak o wiele więcej. Znaleźć tu można okręty jeszcze z czasów potopu szwedzkiego, a nawet z okresu panowania dynastii Piastów. Nurkowanie można rozpocząć w dowolnym miejscu na wybrzeżu - w pobliżu każdego znajdą się prawdziwe perełki.

Gdzie warto pojechać z travelduck.pl:

Nurkowanie

Proponowane wyjazdy