Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Nurkowanie na rafach koralowych - 5 najlepszych miejsc na świecie

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
nurkowanie-na-rafach-koralowych

Rafy koralowe to podwodne ogrody, które niestety przez zanieczyszczenia powoli znikają z map świata. Przez bielenie koralowców tracą swoją zachwycającą wielobarwność. Nurkowanie wśród raf i żyjących w nich zwierząt to niesamowite przeżycie i prawdziwa przygoda, którą warto zacząć jak najszybciej.

Nurkowanie na Wielkiej Rafie Koralowej

Wielka Rafa Koralowa to niekwestionowana królowa wśród raf. Położona jest wzdłuż australijskiego wybrzeża na Morzu Koralowym. Nurkowanie tutaj to prawdziwa przygoda. Rafa stanowi największą spójną strukturę żywych organizmów na świecie, a co więcej – jest widoczna z kosmosu! I o ile astronauta zobaczy jedynie białą smugę w oceanie, to oczom nurka ukaże się prawdziwe bogactwo podwodnego świata.

W Wielkiej Rafie Koralowej żyje ponad 600 gatunków koralowców i 1625 gatunków ryb. Podczas nurkowania obserwować można szkarłupnie, liczne gatunki mięczaków, a niekiedy nawet leniwie przepływające żółwie morskie. Wizyta w Wielkiej Rafie Koralowej to też świetna okazja do nurkowania z rekinami. Żyją tutaj, chociażby żarłacze tygrysie. Poza tym spotkać można różne gatunki delfinów, płetwale, a także manty i orlenie.

Wielka Rafa Koralowa widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nurkowanie jest tutaj bardzo różnorodne, ponieważ rafa składa się z licznych wysepek, mielizn, raf w kształcie lagun i wstążek. Nurek może zejść nawet na głębokość 50 m.

rafa-koralowa

Nurkowanie w Egipcie - rafa Morza Czerwonego

Piękna rafa koralowa rozciąga się też wzdłuż wybrzeży oblewanych przez Morze Czerwone. Świetną bazą wypadową do nurkowania jest Sharm El-Sheikh, znany spot do wypraw eksplorujących znajdujące się na dnie wraki statków. Poza tym na spotkanie z rafą wyruszyć można z Hurghady lub Marsa Alam, gdzie funkcjonuje najstarszy w regionie czerwonomorski rezerwat morski Ras Mohammed.

Rafa koralowa Morza Czerwonego to świetne miejsce na pierwsze nurkowanie, ponieważ część podwodnego ogrodu znajduje się na głębokości 10 m. Nurek może zobaczyć tu ponad 100 gatunków koralowca i niezliczone gatunki ryb. Fauna morska zauważalna jest nawet przy brzegach. Plażowicze mogą zauważyć koniki morskie i błazenki.

Jedziesz na safari nurkowe w Egipcie?

Gdzie nurkować na Karaibach?

Karaiby to miejsce, gdzie znajduje się ogromne skupisko koralowców. Wzdłuż wybrzeża Belize na półwyspie Jukatan rozciąga się druga co do długości rafa koralowa na świecie. To miejsce, które przyciąga fanów nurkowania ze względu na różnorodność flory i fauny.

nurkowanie-rafy

Nurek zobaczy tutaj kilkaset gatunków zwierząt i morskiej roślinności. Należą do nich płaszczki, manty cętkowane oraz ryby papuzie. Warto wybrać się na teren rezerwatu morskiego Hol Chan, gdzie żyją kraby i żółwie morskie. Na Belize uprawiać można głównie nurkowanie ze sprzętem. Rafa koralowa Belize rozrasta się na głębokość 150 m. Widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO i niestety również na liście Dziedzictwa Zagrożonego.

Nurkowanie na Filipinach

Rafa koralowa Tubbataha jest dość nietypowa, bo w przeciwieństwie do innych formacji koralowych ulokowanych wzdłuż wybrzeża, znajduje się dokładnie na środku Morza Sulu, na grzbiecie powulkanicznym. Trzeba zatem koniecznie nurkować z łodzi. Rafa położona jest ok. 150 km od Puerto Princesa na Filipinach.

Składa się z dwóch atoli - północnego i południowego, a wraz z oddaloną o 20 km rafą Jessie Beazley tworzy Park Morski Rafy Tubbataha. Daje to możliwość nurkowania na niemal 100 tys. ha wielokolorowych podwodnych ogrodów.

Co kryje przed nurkami filipińska rafa? Przede wszystkim 360 gatunków koralowców i 600 gatunków ryb. Nurkowie spotkają tu 11 gatunków rekinów, delfiny i wieloryby, a także żółwie zielone i szylkretowe. Ta bioróżnorodność sprawiła, że ekosystem został wpisany na listę UNESCO.

rafa-gdzie-nurkowac

Wybierając się na Filipiny, należy jednak pamiętać o panującym tam klimacie. Nurkowanie najlepiej zaplanować na okres od kwietnia do czerwca, gdy występuje najmniejsze ryzyko wystąpienia tropikalnych tajfunów.

Dasz się skusić na wycieczkę na Filipiny?

Nurkowanie z barakudami

Malezja to kraj położony częściowo na Półwyspie Malajskim i częściowo w północnej części wyspy Borneo. Piękne rafy koralowe występują w tej drugiej części kraju. Przy północno-wschodnim wybrzeżu wyspy znajduje się idealna baza do nurkowania - wysepka Sipadan. Jeszcze jakiś czas temu miała charakter turystyczny, dziś jednak funkcjonuje jako rezerwat przyrody, gdzie rozmnażają się żółwie. Nurkowanie tam pozwala na poznanie 3000 gatunków ryb oraz setek gatunków koralowców. Rządzą tu jednak barakudy czarnopłetwe.

nurkowanie-sprzet

Najpopularniejszym spotem do nurkowania jest Barracuda Point, gwarantujący nurkowanie w prądach, wzdłuż stromej ściany obrośniętej koralowcami, gorgonami i gąbkami. Niesamowite widoki zapewniają ogromne ławice ryb, m.in. plataksów długopłetwych i papugoryb, które przepływają w odległości kilku metrów od nurków. Nie brakuje tu także kilkunastu gatunków rekinów, w tym rekinów tygrysich, które pływają niespiesznie na głębokości 40 m. Poza tym nurkowanie pozwala poznać mieszkańców rafy - mureny, kraby, ślimaki nagoskrzelne czy ustniczki.

A może wyprawa do Malezji?

Podstawy nurkowania na rafach koralowych

Wybierając się na nurkowanie na rafach, warto pamiętać o kilku zasadach. Większość takich formacji znajduje się na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody, a część została wpisana na listę światowego dziedzictw UNESCO. Wobec tego nurkowie zobowiązani są do przestrzegania szeregu zasad. Nie należy dotykać formacji koralowych, płoszyć zwierząt i przede wszystkim pozostawiać śmieci. Rafy koralowe to twór bardzo delikatny, zagrożony destrukcją.

nurkowanie-na-rafie

Jednak zakaz dotykania koralowców ma też wymiar bardziej przyziemny. Okazuje się, że część z nich posiada pewien mechanizm (wykorzystywany przez nie również do zdobywania pokarmu), który dotkliwie parzy dotykające je zwierzęta i zbyt ciekawskich nurków. Podobną właściwością wyróżniają się ślimaki nagoskrzelne - mieszkańcy wielu formacji koralowców na świecie.

Gdzie nurkować z Travelduck?

Nurkowanie

Proponowane wyjazdy