Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najdziksze, najbardziej odludne miejscowości z plażami nad Bałtykiem

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
stilo-osetnik

Nie leżą Ci smażalnie, gofry, popcorn, plastikowe wiatraczki na patyku i gromkie okrzyki “Lody, lody dla ochłody”? Zapoznaj się z listą kilku miejsc nad polskim morzem, gdzie tego nie doświadczysz. Tylko ciii…, bo jak się rozniesie, to już nie będzie dzikich plaż.

Plaża Osetnik-Stilo niedaleko Sasina z latarnią morską

W okolice Łeby możesz przyjechać na 1-dniowy trip, ale zostać na znacznie dłużej. Pobliże Sasina z plażą Stilo w wiosce Osetnik to jedna z ostatnich nad Bałtykiem oaz spokoju.

Znasz jurty na Pomorzu?

plaza-stilo

Przestrzeń, piasek, morze, fale, wiatr, pachnący żywicą i sosnami las, mewy, Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska… Nie kupisz ciepłego piwa, zabawek z Chin dla dzieci, nie potańczysz na dyskotece. Brzmi jak wakacyjne marzenie.

Dodatkową zaletą romantycznego Stilo jest prawie zupełny brak zagospodarowania okolicznych terenów, co utwierdza w ulotnym wrażeniu pobytu prawie na końcu świata. Jest gdzie spacerować, odetchnąć, zbierać grzyby, oglądać z bliska mech. Atrakcja Osetnika to imponująca, metalowa latarnia morska na wydmie, wysoka na przeszło 33 m, czynna od czerwca do sierpnia pomiędzy 10. a 18.

A może domki nad morzem i jeziorem jednocześnie?

latarnia-stilo

Dąbkowice i inne zakątki Jeziora Bukowo

Podobno to nie mit, że plażowiczów w Dąbkowicach jest tak niewielu, że gdy zbierają się z piasku na posiłek, bez obaw zostawiają swoje małe obozowiska niestrzeżone. Najbliżej mamy stąd do Dąbek, ale tylko piechotą, bo droga… jest zamknięta. Zostawiamy więc pojazdy i w drogę. Wieś Dąbkowice na Pomorzu Środkowym jest fantastycznie usytuowana - nad Jeziorem Bukowo na mierzei, której kilkaset lat temu tu nie było.

Lubisz aktywność? Wybierzesz się rowerem nad morze z Mazur?

plaze-baltyk

Dawna zatoka Bałtyku ma do niego swobodny dostęp jedynie przez Kanał Szczuczy i to wyłączny sposób lekkiego podniesienia zasolenia zbiornika. Dziko, pusto, pięknie, zielono, wydmy, biały piasek, morze, jezioro, opuszczone domy, praktyczny brak handlu: kwintesencja Dąbkowic. Czyż nie o to chodziło?

Czy 1 z 10 najpiękniejszych rowerowych tras w Polsce biegnie nad Bałtykiem?

Piaski, za Krynicą Morską

Być bliżej Rosji niż od nadbałtyckich Piask się już nie da - Obwód Kaliningradzki jest tuż tuż za słupkami granicznymi bezpośrednio na piaszczystej plaży. Na Mierzeję Wiślaną dociera się jedyną drogą, po obu stronach mając jedynie zbiorniki wodne, Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Mijamy tłoczną Krynicę Morską i wjeżdżamy teoretycznie do jej części, Nowej Karczmy.

Gdzie na windsurfing? Tylko do Chałup!

polskie-morze

Piaski (to potoczna nazwa) szczególnie kochają naturyści, co dowodzi intymności i oddalenia zakątka od dzikich tłumów urlopujących corocznie na głównej części polskiego wybrzeża. Stałych mieszkańców jest tu może ok. 200. To malutka miejscowość z przystanią, a króluje rybołówstwo i nieco turystyki.

Zostań odpowiedzialnym turystą/odpowiedzialną turystką.

Poddąbie na Wschodnim Pomorzu

Byłą wsią rybacką, Poddąbiem, zachwyca się niejeden amator wypoczynku w Polsce w ciszy i spokoju. Leży ona na całkiem imponującym klifie (rodzinom z dziećmi raczej dziękujemy), dosyć blisko Ustki, ale jeszcze nie za blisko, w malowniczym lesie, a biel piasku na plaży oszałamia. Podobnie jak liczba stałych mieszkańców wsi: ok. 40 i fakt, że punktów usługowych i w ogóle czegokolwiek w Poddąbiu jest jak na lekarstwo.

baltyk-wakacje-plaza

O to w końcu chodzi, kiedy szukamy odludnych plaż, zapomnianych przez główny nurt turystyczny wiosek, niezatłoczonych plaż i miejsc tak czystych, że latami pobierano z nich piasek do klepsydr! A meteorologowie są zdania, że Poddąbie to miejsce nr 2 na mapie maksymalnego nasłonecznienia Polski. Już szukacie noclegów?

Gdzie nad morze? Pustkowo

Fenomenu Pustkowa na Pobrzeżu Szczecińskim nie tłumaczymy, wystarczy jego nazwa. Spokojna wieś w pobliżu Trzęsacza (na zdjęciu niżej) ma wszystko, co powinna, aby urlop nad Bałtykiem można było zaliczyć do udanych.

trzesacz-baltyk

To szeroki pas czystego piachu, klif, wydmy, zielony las, pomniki przyrody w postaci dębów i wiązów szypułkowych, bezpieczna bliskość większych miejscowości (Pobierowo, Rewal), a nawet replika krzyża z Giewontu.

Pustkowo regularnie dostaje Błękitną Flagę, co oznacza, że do czystości wody i ogólnych warunków w tej części wybrzeża Morza Bałtyckiego nie można się przyczepić.

Łazy - plaża po horyzont

Łazy, w połowie drogi pomiędzy Mielnem a Dąbkami, usytuowane są dosyć podobnie co Dąbkowice - na piaszczystej mierzei, z tym, że nad Jeziorem Jamno, także z pojedynczym kanałem prowadzącym do Bałtyku.

lazy-baltyk

Około 100 stałych mieszkańców, podmokłe tereny bagienne, szeroka plaża z osobliwym tarasem widokom przystosowanym nawet dla osób z trudnościami w poruszaniu się, prastare drzewa oraz spore wydmy - nic dodać, nic ująć.

Po lenistwie na odludziu możemy uprawiać sporty wodne (np. windsurfing), wędkować, oddać się trekkingowi po okolicznym rezerwacie, zobaczyć torfowiska i do woli spacerować po pięknych lasach, a dzieci wysłać do aquaparku. Fragment chronionego Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego jest również obszarem Natura 2000.

baltyk-urlop

Zachęceni do spokojnego wypoczynku nad morzem w najbliższym sezonie? Wielkim, bezosobowym kurortom mówimy nie! A po drodze znad Bałtyku zajrzyjcie na spokojne Mazury.

Sprawdź wyjazdy z Travelduck:

Inspiracje Kierunki Poza szlakiem Nad morzem

Proponowane wyjazdy